Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Příspěvek od sirien »

Předprodej zahájen a běží zde
- 699 CZK (500 korun / 42% sleva proti doporučené maloobchodní ceně 1200)
- vydání bude 25. října

Více viz:
Blog jeskyní a draků
Kostka
Discord
Facebook
Naposledy upravil(a) sirien dne 17. 9. 2021, 18:15, celkem upraveno 6 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od skaven »

kostrivec píše: 26. 7. 2019, 14:55
skaven píše: 20. 2. 2016, 22:52 Vydání hry je plánováno na rok 2017
Dovolím si upozornit, že úvodní text, jakkoli jinak kvalitní, láká čtenáře na časy již minulé. Nedáš tam něco šalamounsky opatrného, jako Vydání hry se blíží?
Díky za upozornění.
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od peca »

Diskuse k DH probíhá hlavně na discordu. A hlavně autor jezdí a předvádí a hraje...
Těšil jsem se na jednoduchý "oldskůl dračák" v moderním provedení, ale výsledek plně odpovídá (asi Skavenovy) recenzi. Pro mě tedy jenom další kniha do sbírky.
Tak nějak jsem doufal že JaD bude slušným konkurentem DH a já vyberu co mi přijde lepší. Ale aktuálně beru DrD 2. Byť jsem z něj trochu rozpačitý, ale líbí se mi jeho příběhotvornost. Po skouknutí DH jsem se ujistil, že hledám něco modernějšího.

Edit: JaD je tedy pořád ve stavu, kdy vlastně není, že? Tím myslím, ani hratelná verze na testy.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Jerson »

peca píše: 1. 8. 2019, 23:45 Ale aktuálně beru DrD 2. Byť jsem z něj trochu rozpačitý, ale líbí se mi jeho příběhotvornost.
Vím že je to OT, ale co je na DrD 2 příběhotvorného?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16382
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: Vím že je to OT, ale co je na DrD 2 příběhotvorného?
Tak víš jak, jde o to, co se vlastně myslí slovem "příběh".


Pokud tím myslíš příběh jako ucelenou dramatickou formu, která má nějaké protagonisty, zápletky, dramatický oblouk, zvraty .... tak tam ve srovnání s opravdovými "storytelling" hrami, jako jsou třeba ApocalypseWorld, Chuubo nebo Blades in the Dark - nic.

DrDII na rozdíl od nich nemá žádné mechaniky, které by přímo hnaly, řídily nebo směřovaly celý příběh.



Pokud ale příběhem myslíš vazbu na naraci - to, že hra motivuje (a vlastně nutí) hráče u stolu vyprávět a popisovat, co se děje, spolupodílet se na utváření společné představy a srovnáš to s diskutovaným DrDO (případně DH) nebo DnD (připadně potenciálním JaD) tak - všechno.

DrDII na rozdíl od nich jak na úrovni soft-rules, tak na úrovni tvrdých pravidel a zejména core mechaniky na vyprávění a popisech hráčů v podstatě stojí.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Jerson »

Ano, ve srovnání s hrami, které popisům téměř aktivně brání a jejichž mechaniky odvádí pozornost od vytváření příběhu DrD 2 nejspíše příběhotvorně působí :-)

No nic, zpět k tématu.
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od peca »

Jerson píše: 2. 8. 2019, 05:12Vím že je to OT, ale co je na DrD 2 příběhotvorného?
Pro mě to znamená, že to hráče nutí k alespoň nějakému smysluplnému popisu akce. V kritické chvíli se hráč rozhodne o konání své postavy a tím směřuje tok příběhu, dodává mu dynamiku, variabilitu a podílí se na původním záměru PJ.
Ano, to v principu je stejné ve starém DrD0, ADnD..., ale tam to často sklouzne k od popisu k - "tak já ho fláknu (chřestění kostek) za 15, co on na to?" No, a to mi ten příběh spíše zabíjí, než rozvíjí. Netvrdím, že to není zábava "vykostit" jeskyni plnou kostlivců, že se nedá hrát příběhově. Ale mě přijde lepší řešit hlavně důležité momenty právě tím stylem vyhodnocení jak dopadl původní záměr a jaké (možné) má důsledky má jeho provedení, než vyhodnocovat každý jednotlivý krok, kdy hráč často jenom říká jednotlivé úkony, hází kostkami a maximálně do toho PJ hodí na něco tajně, jestli jako ok...

Prostě mi přijde, že DrD2 tlačí více na zapojení hráčů do vyprávění - a to jsem myslel tím "tvořením příběhu" :)

edit: Takže v podstatě jak psal @MarkyParky.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od skaven »

peca píše: 1. 8. 2019, 23:45 Edit: JaD je tedy pořád ve stavu, kdy vlastně není, že? Tím myslím, ani hratelná verze na testy.
Hratelna verze na testy tady je, mame prirucku pro hrace v solidnim stavu a nove archetypy k otestovani. Brzy bych chtel taky vypustit do sveta na proofreading Zapovezene zeme, tam jsme hotovi s prekladem, jen doladime sazbu. Pokud mas zajem, napis mi prosimna info@mytago.cz
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od peca »

skaven píše: 2. 8. 2019, 10:06Pokud mas zajem, napis...
Momentálně jsem spíše jenom zvědavý. 8) Když to psychicky nevydržím, tak napíšu, ale bojím se, že by se mi to pak stejně jenom někde válelo. :)
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od skaven »

Jak jste si zajisté všimli, projekt vydání českých Dungeons and Dragons, Jeskyní a draků, již delší dobu stagnuje. Je to proto, že po prvním roce jsem z kapacitních důvodů musel prací zanechat. Ačkoli se rýsovalo předání Ladislavu Karpianusovi (Krotitelé draků, Končina), nakonec se tak bohužel nestane a nad celým projektem visí velký otazník.

Co máme? Máme redakčně zpracovanou příručku pro hráče, text vychází z překladu Radima Havlíčka, je upraven tak, aby text odpovídal podmínkám SRD a jsou zde doplněny chybějící pasáže. Máme rozpracovené nové archetypy. Máme část plánovaných ilustrací.
Co nemáme? Nemáme příručku pro DM, jsou pouze rozpracované fragmenty. Nemáme zpracovaný bestiář. Nemáme lidské zdroje a nemáme koordinátora projektu.

Co nás čeká? Celý projekt je momentálně bezprizorní a pokud se nenajde vhodný adept, který by dokázal sestavit a vést tým autorů, vše půjde tak říkajíc “k ledu”. Primárně proto hledáme koordinátora, který se vyzná v D&D 5e, má dostatek času a nadšení a je schopen a ochoten spolupracovat s dalšími lidmi. Pokud se nám do měsíce nepodaří nikoho takového sehnat, celý projekt definitivně ukončíme.

Děkujeme tímto všem přispěvatelům a fanouškům za podporu. Vydání Jeskyní a draků byl velký ambiciozní projekt, riziko, že si na něm vylámeme zuby, zde bylo od počátku, nikterak proto netruchlíme nad stovkami hodin, které jsme Jeskyním věnovali. Byla to skvělá práce a pokud Jeskyně definitivně pohřbíme, její fragmenty se jistojistě objeví v jiných našich projektech, dáme je také k dispozici komunitě.

Máte-li zájem podílet se na znovuoživení Jeskyní a draků, ozvěte se nám prosím na kterémkoli kanálu - přes email info@mytago.cz, přes Facebook, RPGforum či D20.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Se Skavenem jsme se dohodli a Skaven J&D svěřil do mé péče.

Určitě k tomu budu potřebovat nemálo pomoct, takže pokud by tu byl někdo ochotný přiložit ruku k dílu (prakticky s čímkoliv, od psaní textů přes pravidla, korekce atp. až po propagaci aj.), tak se mi určitě ozvěte. Můžete tady, v PMce, na Kostce, mailem nebo i jakkoliv jinak.


RPG Fórum kdysi vzešlo z CzechDnD a i když se od jeho odkazu už hodně posunulo a vyvinulo se vlastním směrem, tak vydání DnD v češtině byl sen lidí, kteří to tu kdysi založili a kteří v mezičase tvořili překlady, na jejichž pokračující tradici celý projekt stojí. Pokud se tu dneska najdou lidi, kteří budou ochotní tenhle víc jak dvacet let starý sen co se tehdy zdál totálně utopický dotáhnout do konce, tak by to bylo hezký návrat ke kořenům a úspěšné zakončení jedné dlouhé éry.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

Mám modství na FB Hry na Hrdiny. S propagací bych mohl pomoct.

Chceš tam nějak roubovat slovanskost?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Mrkni na discord, tam se teď ta slovanskost řešila.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Slovanskost je koukám žhavý téma - jen si nejsem jistej od koho pozitivně a od koho negativně :D
(Ta otázka už stihla padnout na discordu a nějak si nejsem jistej jestli se ptáte protože to vítáte a těšíte se na to nebo jestli se toho bojíte.)

Zvažuju to. Určitě bych chtěl, aby ty knížky měly nějakou jinou než jen "generic DnD" stylizaci a ta Slovanská se nabízí. V jaké míře a jakou formou se to případně realizuje je už otázka na budoucnost (a na případné další autory co se zapojí), ale určitě to projde nějakým veřejným testem, aby se našla nějaká rovnováha mezi tradiční DnD a námi přidanou stylizací, která vyhovuje především fanouškům a zamýšlenému publiku. (Historicky sme už nějaké texty takhle crowd-reviewovali a fungovalo to myslím velmi dobře, tak v tom chci i pokračovat.)

Ohledně propagace - teď to je trochu předběžná otázka, na J&D zbejvá ještě mrtě práce, než se to dostane do stavu, kdy bude promo aktuální téma, ale až na to dojde, tak jakoukoliv pomoc určitě oceníme.

V současnosti by asi nejvíc pomohlo, kdybys dal vědět, že ten projekt určitě žije a že oceníme pomoc kohokoliv, kdo by se chtěl zapojit (moje aktuální představa je, že bych rád aby J&D vytvořilo nějaké "jádro" víc aktivních autorů spolu s komunitou, ze které lidi přispějí nějakou svojí troškou - ať už autorsky, designem, textama, korekcema, testingem, propagací nebo čimkoliv jinym - práce je stále dost na všech stranách).

V budoucnu (až si ten projekt co sem teď dostal pořádně převeznu, utřídim a zorientuju se v tom co je už hotový, co je rozpracovaný a co je ještě k vytvoření a s kym vlastně můžu počítat atd.) bych rád posílal ven mezi lidi konkrétní poptávky po konkrétních věcech (textech, povoláních, testingu, korekcích...), ale to je zatím taky předběžný (spíš tak dávám vědět s nadějí, že to co nejvíc lidí předběžně namotivuje se pak třeba přidat).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

Zvažuju to. Určitě bych chtěl, aby ty knížky měly nějakou jinou než jen "generic DnD" stylizaci a ta Slovanská se nabízí.
Výborně.

Potom jsem tady k službám.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Gediman
Příspěvky: 1257
Registrován: 10. 3. 2010, 16:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Gediman »

Co je na té "slovanskosti" tak cool? Připadá mi, že se cpe do každého druhého projektu českého RPG, až to už není zajímavé.

Nějaká snaha naskočit na vlnu popularity třeba takového Zaklínače? Chci říct... původní DnD taky nebylo o nějakém "indiánském/koloniálním" folklóru, jen proto, že je z USA.
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 5 hostů