[5e] D&D 5e - obecná diskuze

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[5e] D&D 5e - obecná diskuze

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázek

:arrow? Anotace v databázi

:arrow? Seznam produktů pro D&D 5e (moc moc moc)

Hrdinové se vydávají na dobrodružství ve fantasy světě, která jsou plná nástrah, bitev a zapeklitých úkolů. D&D bylo první RPG hrou na trhu a po léta zůstává i hrou nejhranější. Letos oslavilo čtyřicáté výročí své existence vydáním nejnovější generace pravidel. Tato edice vzdává hold bohaté historii této hry a jde o skloubení tradičních herních principů a stylu hry, za použití moderních herních mechanismů. Je méně taktická než předchozí dvě edice a více se zaměřuje na děj, postavy a příběh.

Jak je u D&D zvykem, základní sada se skládá ze tří příruček. Tou hlavní je Player's Handbook, popisující všechna pravidla potřebná ke hře. V Dungeon Master Guide najdete další rady, nástroje a materiály pro Dungeon Mastera (Pána jeskyně). A Monster Manual je sborník nestvůr.
Naposledy upravil(a) ShadoWWW dne 20. 11. 2015, 15:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Pouze výjimečně darují nějakou zbraň výjimečnému spojenci a ta se pak stane legendární...
Pojídači mrtvých. :-)=

Jo, to by šlo. Akorát pak budou dost OP.
Hobiti - na Cikány je ještě brzy, což? ale jako mrštní jezdci a kočovníci by byli taky moc fajn.
Teoreticky by se jim mohlo říkat lesovici a byli by to hlavně lovci.
Elfové - já bych loboval za nějaké lesní pojetí zbytku keltů.
A co ti praví Keltové?
S tou absencí písma se nějak pořád nedokážu srovnat.
Deset bodů pro Nebelvír.

Slované před křtem patrně nic jako písmo, jak jej známe my, neměli. Žádné: křížek jako "a" a kolečko jako "b".

Nicméně se na keramice značky našly a zbývá otázka, co to vlastně je. Buď to jsou značky řemeslníků, nebo nějaké "talismany" (nevím, jak to lépe nazvat).

Slované na západě (které bych jako vzor bral, abych se vyhl všelijakým analogiím) se s písmem setkat museli. I přesto nic nenapsali.

Takže buď bude kouzelníkova kniha soubor svastik, křížků, koleček a dlaní, nebo se bez ní bude muset obejít.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od boubaque »

Paul píše: 25. 7. 2019, 17:27 Takže buď bude kouzelníkova kniha soubor svastik, křížků, koleček a dlaní, nebo se bez ní bude muset obejít.
Přiznám se, že moc nemám přehled o DnD wizardovi, ale co třeba nějaký váček s kostěnými destičkami (losy pro věštby) s vyrytými značkami (typické slovanské značky se dají dohledat, takové ty hvězdičky, svastiky apod. – je otázka, jestli je potřeba pro každé kouzlo nějaká značka), ze kterého vybírá jako z knihy?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Elric
Příspěvky: 826
Registrován: 13. 2. 2019, 23:48

Re: DnD 5E

Příspěvek od Elric »

Trpaslíci jako vikingové...proč ne.
Elfové jako zbytky keltů...žijící...nebo spíš živořící v nějakých utajených komunitách skrytých kouzly, částečně odtržení od světa lidí, postupně vymírající, protože se nedokážou dost rychle adaptovat. Nebo elfové jako římani/byzantinci? ;-) Stará, mocná a pokročilá říše, která má svůj vrchol slávy za sebou, ale dosud přežívá, občas se odtud do kraje dostanou obchodníci nebo jiní divní poutníci...
Hobiti jako...avaři? Nebo by avaři byli skřeti? Cikáni jsou taky fajn nápad, ale je na ně brzy, no.

Absence písma - co kdyby se to abstrahovalo ještě víc? Co kdyby místo knihy kouzel byl kouzelný amulet (nebo pás, nebo šňůra obtočená kolem hole), na který kouzelník navléká různé korálky, kamínky a hexbagy, které by znamenaly totéž, co "zapsané kouzlo".
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od ShadoWWW »

Elric píše:Absence písma - co kdyby se to abstrahovalo ještě víc? Co kdyby místo knihy kouzel byl kouzelný amulet (nebo pás, nebo šňůra obtočená kolem hole), na který kouzelník navléká různé korálky, kamínky a hexbagy, které by znamenaly totéž, co "zapsané kouzlo".
Mně se tato abstraktní forma taky líbí víc. Lépe mi pasuje na tehdejší dobu na toto místo.

Elfové by se sice jako Římané hodili, ale pro naše území se mi víc líbí to nalinkování na Kelty. (Římani by mohli být teoreticky třeba eladrini.)

Zaujala mě i tato mapa (funguje i jako link):
Obrázek
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od ShadoWWW »

Skřeti mohou být Avarové. ;)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Co všichni mají s Keltové=elfové? :D

Sice od nich pocházejí, ale Keltové nebyli lesní lidé. A luk na lidi brali jen v největších problémech.

Jako místo bych zvolil ústí Odry a okolí (jo, správně: Zlato Arkony) okolo roku 900. Oblast má na chvíli od Karolingerů pokoj a saská dynastie si ještě nechodí pro tribut na placení Maďarům.*

*kdybyste něčemu nerozuměli, tak mě zastavte, vysvětlím vše

V zálivu jsou tři hradiště: Štětín, Wolin a Wolgast. Bohatnou z obchodu a po jejich bohatství touží pomořanský kníže. Před východní hrozbou se přístavy orientují na západ, kde jim svaz Vlčanů může poskytnout ochranu... otázkou je, za jakou cenu.

Co myslíte?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od ShadoWWW »

Paul: You are the boss, man!
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Paul: You are the boss, man!
No jasně. A pak mě ukamenují za sólování. :D
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: DnD 5E

Příspěvek od Vito »

Paul píše: 25. 7. 2019, 09:15 ...100 tomu, kdo vymyslí, jak to obejít).
Normálně náhrdelník s vyřezávanýma modlama a malýma totemama. Kouzla se nepřepisují, ale "obřezávají" a nenosí se v knize, ale na oblečení/krku/magické šnúře upletené z já nevím čeho. Většinou by se musel pro vyřezání najít i ten správný materiál, třeba pro každou školu magie nějaký druh stromu (třeba věštění - bríza atd.).
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Pro 5e by se hodilo mít aplikace pro kleriky. A ty vyžadují přiřazení domén, s čímž si nevím moc rady.

Pro hru v ústí Odry jsou potřeba dva hlavní bohové. Jsou jimi Triglav a Jarovít.

Triglav má tři hlavy, každou hledí do jiného světa. Jedna je pro svět smrtelníků, druhá pro svět bohů a třetí pro zásvětí. Je mu zasvěcen černý kůň, jehož prostřednictvím se konají věštby, zda jít, či nejít do války. Pokud bůh rozhodne příznivě, berou jeho modlu do boje, kde pomáhá porazit nepřítele. Dřevěná podobizna má jednu zvláštnost: zlaté pásky zakrývající její oči, aby Triglav nemusel hledět na hříchy svých lidí.

Jarovítovo jméno znamená silný nebo divoký pán. Dává přírodě sílu po zimě a lidem vítězství ve válce. Knížata nosí do boje jeho štít pokrytý zlatem a kopí, jehož hlavice se na slunci leskne a zahání běsy.

Co myslíte?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Normálně náhrdelník s vyřezávanýma modlama a malýma totemama. Kouzla se nepřepisují, ale "obřezávají" a nenosí se v knize, ale na oblečení/krku/magické šnúře upletené z já nevím čeho.
Já se snad urozdávám. Dobré nápady mi tady píšete. :clap:
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od ShadoWWW »

V PPH jsou tyto domény:
  • Bouře
  • Příroda
  • Světlo
  • Šalba
  • Válka
  • Znalost
  • Život
V PPJ je pak doména pro zlé kleriky:
  • Smrt
V Xanatharově průvodci vším jsou pak navíc tyto domény:
  • Hrob
  • Kovárna
Rozdělil bych domény takto:

Triglav
  • Šalba (protože nejisté věštby, navíc je ho možné šálit hříchy, protože má pásku přes oči)
  • Válka
  • Znalost (protože z pohledu Slovanů ví, jestli jít do války)
  • Smrt (protože zásvětí)
Jarovít
  • Bouře (protože divokost, příroda)
  • Příroda (tady je to jasné)
  • Kovárna (jsou s ním spjaté mistrovsky vykované zlaté zbraně)
  • Světlo (protože zlatý štít, co se leskne široko daleko)
  • Válka
  • Život (díky jaru, kdy všechno pučí)
  • Hrob (protože boj proti běsům)
Že je válka u obou si myslím, že není problém, právě naopak - jsou s ní spjatí oba. Hráč Klerika s doménou Válka si může vybrat, kterému z nich bude sloužit. Přijde mi taky cool, že jeden bůh má Smrt a druhý Hrob.

Tak, rozděleno. Zajímavé. Původně jsem myslel, že toho připadne víc Triglavovi. Ale po důkladné úvaze mi toho naopak připadlo víc Jarovítovi.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od ShadoWWW »

Ještě mě napadlo, z pohledu feelingu je lepší ve fluffové příručce mluvit o reálných národech a v aplikacích říct např.: "Pro Kelta použij rasu elfa," než naopak: "Místo Kelta použij v DnD 5E elfa."

Hráči tak budou hrát za Slovany, Kelty, Vikingy apod., místo lidi, elfy, trpaslíky apod. Což mi z hlediska atmosféry přijde cool.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Elric
Příspěvky: 826
Registrován: 13. 2. 2019, 23:48

Re: DnD 5E

Příspěvek od Elric »

A to víte, že na Gameconu už pár let frčí slovanský setting? ;)
Např.:tady...
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: DnD 5E

Příspěvek od Paul »

Vím. 8)


S autorem jsem se tady před pár dny bavil.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů