Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět

Říkáte při hraní RPG "na deníku", nebo "v deníku"?

Mám to na deníku / zapíšu si to na deník
2
10%
Mám to v deníku / zapíšu si to do deníku
19
90%
 
Celkem hlasů: 21

Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

York píše: 3. 5. 2019, 15:00 Tohle totiž tvrdíš jen ty a vkládáš mi to do úst. Nikdy jsem nic takovýho neřekl, neudělal ani nenaznačil. Obviňuješ mě z toho čistě kvůli tomu, že tobě z nějakejch důvodů přijde, že slušné vyjadřování už najednou není dostatečně slušné. Na to se mi fakt chce odpovědět nějakým hodně neslušným gestem (kdo ví proč tu na něj není smajlík :-)).
Ne, nic takového jsi neřekl, neudělal ani nenaznačil. A já nikde netvrdím, že něco takového děláš. Já jsem naopak napsal, že předpokládám, že nechceš psát něco omezeného dosahem nebo kontroverzního.
Kostřivec naopak napsal, že ho děsí, že by mu jeho šéf sebral prémie za jeho "svobodné autorské rozhodnutí omezit okruh čtenářů". Na to mu říkám, že každý šéf mu za samoúčelné omezení cílové skupiny náležitě vyčiní.
Kde jsi sebral, že tvrdím, že snad udělals něco z toho, co cituješ, mi je naprosto nejasné.
Obviňuješ mě z toho čistě kvůli tomu, že tobě z nějakejch důvodů přijde, že slušné vyjadřování už najednou není dostatečně slušné.
Hele Yorko, kdybych tě soustavně oslovoval ve špatném rodě, vnímala bys to jako slušné?
Nakonec vždycky narazíš na slova jako Pán jeskyně nebo třeba ten zmiňovaný dobrodruh. Čeština na to prostě není stavěná (na rozdíl od Angličtiny, kterou na to nijak zvlášť znásilňovat nemusíš).
Nevím, jestli to přehlížíš z nepozornosti, nebo záměrně, ale generické maskulinum v třetí osobě jednotného čísla nebo v čísle množném je něco dost jiného, než v první a druhé osobě čísla jednotného. Ty totiž "vždycky" (krom právě těhle "literárních" užití) míří na konkrétní osobu, s konkrétním rodem (angl. gender).
Takže nevadí, že máš v mužském rodě nějaké obecné termíny. A v těch dvou, třech případech, kdy potřebuješ spojit čtenáře s tímto pojmem (pokud chceš být XY), tak tě ta redundance nezabije.

A pokud se ti nechce toto řešit, nebo se ti nechce najít mezistupeň mezi tvou lokální podobou obecné češtiny a knižní spisovnou češtinou, tak to klidně nedělej. My tady ti to odpustíme, a určitě najdeš zájemce i mezi těmi, kteří by byli raději, kdybys to udělal. Ale impakt textu to omezí. Omezí, bez ohledu na to, kolik false flag o politické korektnosti tu zazní. To samozřejmě platí i pro kostřivce.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od MarkyParky »

Budu soustavně ignorovat podivnou gender-debatu a vrátím se ke klasickému: Vítej dobrodruhu!

Vítej dobrodruhu a dobrodružku/dobrodruhyně/dobrocokolivzprzněnéhodoženskéhorodu! odmítám rovnou.

Takže bych uvítal třeba:

"Vítej dobrodruhu, vítej hrdinko!"

Ale dvojité vítání je dementní a vynechat to sloveso úplně: "Vítej dobrodruhu a hrdinko." fakt nechci, stejně jako nechci množné číslo, když už si dávám práci s tím, aby zbytek příručky byl v jednotném.


Tedy let's brainstorm:
"Vítej dobrodruhu, XXXXX hrdinko!" - jaké sloveso doplnit za XXXX? Nápady vážné i nevážné?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

York píše: 3. 5. 2019, 15:22 Nakonec vždycky narazíš na slova jako Pán jeskyně nebo třeba ten zmiňovanej dobrodruh. Čeština na to prostě není stavěná (na rozdíl od angličtiny, kterou na to nijak zvlášť znásilňovat nemusíš).
Ano. Ale nejenže proti podstatným jménům tady nikdo nenamítl ani prd (kromě oslovení "Vítej, dobrodruhu"), ale já jsem se dokonce opakovaně, asi tak pětkrát, snažil vysvětlit, že ten spor není o podstatná jména ve třetí osobě, ale o slovesa při přímém oslovování čtenáře.

Znovu:

Pán jeskyně si hodil... Hráč si vybral... Postava upadla... :arrow? Všechno v pořádku

Ty jsi hodil... Ty sis vybral... Ty jsi upadl :arrow? Všechno špatně
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 3. 5. 2019, 16:16 Budu soustavně ignorovat podivnou gender-debatu a vrátím se ke klasickému: Vítej dobrodruhu!

Vítej dobrodruhu a dobrodružku/dobrodruhyně/dobrocokolivzprzněnéhodoženskéhorodu! odmítám rovnou.

Takže bych uvítal třeba:

"Vítej dobrodruhu, vítej hrdinko!"

Ale dvojité vítání je dementní a vynechat to sloveso úplně: "Vítej dobrodruhu a hrdinko." fakt nechci, stejně jako nechci množné číslo, když už si dávám práci s tím, aby zbytek příručky byl v jednotném.


Tedy let's brainstorm:
"Vítej dobrodruhu, XXXXX hrdinko!" - jaké sloveso doplnit za XXXX? Nápady vážné i nevážné?
Já jsem si interně skončil na "Vítej, dobrodruhu! Vítej, hrdinko!" - to rozdělení do dvou vět imho dělá to opakování slovesa snesitelnějším a jaksi obřadnějším, takže mě neuráží.

EDIT: A navíc dva vykřičníky = dvojnásobná kvalita obsahu, samozřejmě.
Naposledy upravil(a) Pieta dne 3. 5. 2019, 16:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Markus píše: 3. 5. 2019, 16:24Pán jeskyně si hodil... Všechno v pořádku
Aha, takže holky nemůžou vést hru? Diskriminace!
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

MarkyParky:
1) Dobrodružka není žádná zprzněnina, a nevím, kde se tento nesmysl vzal. Je to slovo vyskytující se ve slovnících, respektující filologii toho slova, běžně užívané (2,2 milionů odkazů na google, dobrodruh 2,7), a snadno skloňovatelné.
2) OK, pokud se ti nelíbí, hrdinka taky vyhovuje, i když bych to raději nechal sjednocené na jednom slově. hrdino, hrdinko, Ale ok, subjektivní věc.
3) Nemá to být Vítej dobrodruhu a hrdinko, ale Vítej dobrodurhu nebo hrdinko. To první říká, že přišli dva ehm, humanoidé, to druhé, že přišel jeden, ale nevím, jakého je pohlaví. Kdoví, možná to je to, co ti vadilo. Druhé sloveso tohle posílí, spíš než by to odstranilo.
5) Ale možná je tvá motivace zcela jiná. Pak ti jako synonymum k Vítej mohu doporučit Pojď dál. Možná bych ho ale použil jako první a vítej jako druhé.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Quentin »

York píše: 3. 5. 2019, 16:31
Markus píše: 3. 5. 2019, 16:24Pán jeskyně si hodil... Všechno v pořádku
Aha, takže holky nemůžou vést hru? Diskriminace!
Pán jeskyně, hráč i postava jsou termíny, neoslovují čtenáře.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

York píše: 3. 5. 2019, 16:31
Markus píše: 3. 5. 2019, 16:24Pán jeskyně si hodil... Všechno v pořádku
Aha, takže holky nemůžou vést hru? Diskriminace!
5 stránek za necelých 24 hodin a s touhle úrovní argumentace to na těch 10 dotáhneme rychle! :-)= O-)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Quentin píše: 3. 5. 2019, 16:35Pán jeskyně, hráč i postava jsou termíny, neoslovují čtenáře.
Ve "špatnym" rodě jsou ale úplně stejně. "Správně" bys přece měl psát pán nebo paní jeskyně. Jednou je úzus používat mužskej rod v pohodě a jednou ne. Hmm.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16376
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od MarkyParky »

York: Jsi jako úplně hrozně mimo a fakt je to řádově jinačí problém. Napsalo ti to už moc moc lidí, všimni si toho.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

York píše: 3. 5. 2019, 16:42 Ve "špatnym" rodě jsou ale úplně stejně. "Správně" bys přece měl psát pán nebo paní jeskyně. Jednou je úzus používat mužskej rod v pohodě a jednou ne. Hmm.
Ne, to je právě ten rozdíl, který se tu snažím vysvětlit. Česky je skutečně úzus používat generická maskulina ve 3 osobě, ale zároveň je úzus nepoužívat je v přímém oslovení.

Takže když se řekne: "Učitelé dostanou přidáno," všichni automaticky chápou, že přidáno dostanou i učitelky.

Ale když se řekne: "Už jsi dostal přidáno?" všichni automaticky předpokládají, že mluvím s mužem! Je prostě nepřijatelné takhle mluvit na ženskou.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Bifi »

Ja by som len chcel pridať príspevok.
A súhlasiť s Markusom a Pietom.
A priznať, že tiež to v mojich pravidlách ešte nemám poriešené.
A podeliť sa o skúsenosť, že v mojej inštitúcii sme odbúrali priame oslovenia ešte osobne neznámych adresátov spojené s pohlavím a ako spoločnú formu zaviedli "Akteur*innen" a hviezdičky mám rád.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od kostrivec »

Markus píše: 3. 5. 2019, 16:24 Pán jeskyně si hodil... Hráč si vybral... Postava upadla... :arrow? Všechno v pořádku

Ty jsi hodil... Ty sis vybral... Ty jsi upadl :arrow? Všechno špatně
Tohle shrnutí se mi líbí a to si hodlám zapamatovat.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 3. 5. 2019, 16:46
York píše: 3. 5. 2019, 16:42 Ve "špatnym" rodě jsou ale úplně stejně. "Správně" bys přece měl psát pán nebo paní jeskyně. Jednou je úzus používat mužskej rod v pohodě a jednou ne. Hmm.
Ne, to je právě ten rozdíl, který se tu snažím vysvětlit. Česky je skutečně úzus používat generická maskulina ve 3 osobě, ale zároveň je úzus nepoužívat je v přímém oslovení.

Takže když se řekne: "Učitelé dostanou přidáno," všichni automaticky chápou, že přidáno dostanou i učitelky.

Ale když se řekne: "Už jsi dostal přidáno?" všichni automaticky předpokládají, že mluvím s mužem! Je prostě nepřijatelné takhle mluvit na ženskou.
+1. Tohle vysvětlení už musí zabrat :D Yorku, diskriminaci v tom nehledej.

---
Bifi píše: 3. 5. 2019, 16:50A priznať, že tiež to v mojich pravidlách ešte nemám poriešené.
Zatím do svých domácích pravidel píšu množným číslem; "Při útoku hoďte 2k6+SIL..." Pouze u popisování schopností povolání mluvím o tom povolání; "Válečník při útoku háže 3k6+SIL..." etc.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Quentin píše: 3. 5. 2019, 18:23 Pouze u popisování schopností povolání mluvím o tom povolání; "Válečník při útoku háže 3k6+SIL..." etc.
Chceš říct, že nemáš pravidla pro Válečnice?

(sorry, chci to dotáhnout na 10 stránku :) )
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů