Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět

Říkáte při hraní RPG "na deníku", nebo "v deníku"?

Mám to na deníku / zapíšu si to na deník
2
10%
Mám to v deníku / zapíšu si to do deníku
19
90%
 
Celkem hlasů: 21

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pieta »

Máme nějaký ekvivalent pro drobrodruha, u kterého ženský rod tak netluče do očí? Aby se dalo říct "Vítej, dobrodruhu! Vítej, XYZžko! Sorry za tu familiérnost, Sadako!" nebo něco takového...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od kostrivec »

Pracující logaritmus píše: 3. 5. 2019, 14:18
kostrivec píše: 3. 5. 2019, 14:07 Když čtu kuchařku, jsem v pohodě, že jsem nakrájela cibuli na drobno, ale chápu, že každý z nás to má jinak.
Tak tady už jsme na hraně, nebo možná už za hranou regulérního sexismu. Ženská patří do kuchyně, takže kuchařka bude v ženském rodě a RPG příručka je v mužském, protože to je zábava pro kluky. Tohle je signál, který bys fakt neměl chtít vyslat.
Aby se to s tou globální korektností nepřehnalo... představa, že napíšu do příkladu Krásy "Ženské se za tebou otáčejí" a můj (teď už bývalý) homosexuální šéf mi za to sebere prémie, mě už trochu děsí.

Podle mě je dobré to, co píšete, mít v paměti, ale zároveň to neuctívat a svobodně se rozhodnout, zda mi stojí za to zúžit okruh svých čtenářů.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

A co je špatného na dobrodružce?
Je to legitimně vytvořené femininum uvedené i ve slovníku spisovného jazyka českého.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20990
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

Onge, na těch 10 stránek to vytáhneme jako nic! :D

Vždycky je možnost vracet se k citacím. Třeba:
Vallun píše: 2. 5. 2019, 22:34 Markus - aniž bych chtlě jakkoliv napadat gender, tak ten nuceně korektní jazyk je strašně nepřirozený, neobratný a takový laciný. Upřímně, docela nerad byhc za něco takového platil jako klient.
Jsem ochotný se vsadit, že víceméně jakýkoli český text, za jaký platíš, je psaný genderově neutrálně. Schválně! :) Noviny, časopisy, webové stránky, aplikace na telefonu, jakékoli e-maily, které ti chodí od různých firem, všechny reklamy všude... to všechno je genderově neutrálně. Těžko budeš hledat jakýkoli text od někoho, komu za to platíš (nebo kdo ti chce něco prodat), který by tě oslovoval jako chlapa (pokud to teda není tvoje banka a nezná tě osobně nebo tak něco). Jednoduše proto, že člověk, který po tobě chce peníze, nemá motivaci dráždit 50 % populace nevhodným oslovením. Byť abych byl fér - většina toho bude psaná vykáním nebo množným číslem, takže tenhle náš specifický problém většinou neřeší.

Tady na RPG Fóru v kontextu amatérské tvorby je tohle mé genderové tažení asi úsměvné, můžeme se na to klidně vykašlat a svět se nezboří. Ale je tu myslím pár lidí, kteří mají ambici svůj text vydat a chtít za něj peníze, a pro ty by bylo vhodné na to brát ohled.

Jediná placená věc, kterou mám doma a oslovuje mě jako chlapa, jsou asi návody k deskovkám. A tam to přisuzuju amatérskému/nadšeneckému překladateli a vydavateli. A toleruju to, jenom protože ten návod přečtu jednou a pak už nikdy.

Jinak mi přijde skoro smutné, když už jenom bazální snaha, abychom hráče RPG her nepokládali automaticky za chlapa, se považuje za "korektnost" s varováním, abychom to nepřeháněli.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

kostrivec píše: 3. 5. 2019, 14:34 Aby se to s tou globální korektností nepřehnalo... představa, že napíšu do příkladu Krásy "Ženské se za tebou otáčejí" a můj (teď už bývalý) homosexuální šéf mi za to sebere prémie, mě už trochu děsí.

Podle mě je dobré to, co píšete, mít v paměti, ale zároveň to neuctívat a svobodně se rozhodnout, zda mi stojí za to zúžit okruh svých čtenářů.
Pokud chceš udělat něco speciálního nebo cíleně kontroverzního, tak je v pohodě, že porušíš nějaká obecná pravidla.
Ale to předpokládám nebyl případ Yorka, a doufám, že to není případ tvé revize Plusek.
RPG příručka není produkt určený jednomu pohlaví/polovinu genderů. A za nápad typu: "samoúčelně jsem se rozhodl omezit cílenou skupinu zákazníků na polovinu, jen tak, přišlo mi to lepší" tě požene holí každý šéf, to si jsem taky docela jistý.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Markus píše: 3. 5. 2019, 14:49Jinak mi přijde skoro smutné, když už jenom bazální snaha, abychom hráče RPG her nepokládali automaticky za chlapa, se považuje za "korektnost" s varováním, abychom to nepřeháněli.
Mně naopak přijde smutný, že tady někdo má potřebu dělat křížovou výpravu za nesmyslně přehnanou politickou korektnost...

Pracující logaritmus píše: 3. 5. 2019, 14:53"samoúčelně jsem se rozhodl omezit cílenou skupinu zákazníků na polovinu, jen tak, přišlo mi to lepší"
Tohle totiž tvrdíš jen ty a vkládáš mi to do úst. Nikdy jsem nic takovýho neřekl, neudělal ani nenaznačil. Obviňuješ mě z toho čistě kvůli tomu, že tobě z nějakejch důvodů přijde, že slušné vyjadřování už najednou není dostatečně slušné. Na to se mi fakt chce odpovědět nějakým hodně neslušným gestem (kdo ví proč tu na něj není smajlík :-)).
Naposledy upravil(a) York dne 3. 5. 2019, 15:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Pieta píše: 3. 5. 2019, 14:27 Máme nějaký ekvivalent pro drobrodruha, u kterého ženský rod tak netluče do očí? Aby se dalo říct "Vítej, dobrodruhu! Vítej, XYZžko! Sorry za tu familiérnost, Sadako!" nebo něco takového...
Jsem teď věnovala chvíli přemýšlení, proč mě to tak sere. Obecně nemám ráda, když mě text nějak oslovuje. Budí to ve mně ne neformální přátelský dojem, ale pocit, že se mnou někdo někam manipuluje. Jako úlisný prodavač Amway, telemarketér nebo něco podobného.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Markus píše: 3. 5. 2019, 14:49 Jinak mi přijde skoro smutné, když už jenom bazální snaha, abychom hráče RPG her nepokládali automaticky za chlapa, se považuje za "korektnost" s varováním, abychom to nepřeháněli.
Pěkný pláč, špatný hrob. Zobecňující maskulinum neznamená, že to má bejt jako chlap. Teda, dává to prostor omylu, to jo. Ale to je tak všechno. Dělat z toho sexismus, šovinismus a vůbec veliké fuj - to už je dost na palici.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od kostrivec »

York píše: 3. 5. 2019, 15:00
Markus píše: 3. 5. 2019, 14:49Jinak mi přijde skoro smutné, když už jenom bazální snaha, abychom hráče RPG her nepokládali automaticky za chlapa, se považuje za "korektnost" s varováním, abychom to nepřeháněli.
Mně naopak přijde smutný, že tady někdo má potřebu dělat křížovou výpravu za nesmyslně přehnanou politickou korektnost...
A tím bych tuhle debatu uzavřel :D Varovaní jsme byli, jestli si na tom rozbijeme hubu, tak je to naše chyba.

Škoda jen, že se nikdy nedozvím, kdo z nás tady má tu genderovu korektnost naučenou (i třeba proto, že jinak by ho to stálo prachy) a kdo ji opravdu vnitřně cítí jako důležitou :cry:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

kostrivec píše: 3. 5. 2019, 15:07Škoda jen, že se nikdy nedozvím, kdo z nás tady má tu genderovu korektnost naučenou (i třeba proto, že jinak by ho to stálo prachy) a kdo ji opravdu vnitřně cítí jako důležitou :cry:
Pozor, já to jako důležitou věc rozhodně cítím a chtěl bych ke hraní RPGček přitáhnout víc holek (a slečen dam a tak, když už jsme u té politické korektnosti). A transvestitů, transsexuálů, černochů, romů a ... (doplňte seznam všech skupin, které by se mohly cítit nepatřičně, kdybych je vynechal). Ale vhodnými nástroji.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta »

A už jsme u toho, že "pište to, jako byste chtěli oslovit i holky" je přehnané, laciné, nepřirozené, neobratné, nucené a kdovícoještě to tu lítá za výrazy.

IMHO má tohle vlákno potenciál a osobně očekávám do strany 10 minimálně Godwina. (-;
Sadako píše: 3. 5. 2019, 15:03Jsem teď věnovala chvíli přemýšlení, proč mě to tak sere. Obecně nemám ráda, když mě text nějak oslovuje. Budí to ve mně ne neformální přátelský dojem, ale pocit, že se mnou někdo někam manipuluje. Jako úlisný prodavač Amway, telemarketér nebo něco podobného.
Já si teda dělám srandu, ale zrovna tohle samozřejmě chápu. Jako u všeho lidského chování máme každý svou míru, a co je pro jednoho přátelské chování je pro druhého otravná vlezlost.

(Jako extra-silný introvert třeba bojuju i s tím, že i přijatelně přátelské chování se může velmi rychle stát "příliš velkým množstvím jinak naprosto přijatelně přátelského chování".)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20990
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

York píše: 3. 5. 2019, 15:00 Mně naopak přijde smutný, že tady někdo má potřebu dělat křížovou výpravu za nesmyslně přehnanou politickou korektnost...
Yorku, tobě kokrétně jsem navrhl přepsat tohle:

:arrow? Nemusíš se naučit kouzlit, abys mohl hrát kouzelníka.

Na tohle:

:arrow? Nemusíš se naučit kouzlit, a přesto můžeš hrát kouzelníka.

Jestli ti tohle přijde jako "křížová výprava za nesmyslně přehnanou politickou korektnost", tak to se skutečně neshodneme asi na ničem. Mně to přijde jako jednoduchá zásada dobrého psaní. A především je zbytečné tam ten mužský rod mít, když se mu zrovna tady můžeš úplně jednoduše vyhnout a nestojí tě to nic než ochotu.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Markus píše: 3. 5. 2019, 15:13A především je zbytečné tam ten mužský rod mít, když se mu zrovna tady můžeš úplně jednoduše vyhnout a nestojí tě to nic než ochotu.
Nakonec vždycky narazíš na slova jako Pán jeskyně nebo třeba ten zmiňovanej dobrodruh. Čeština na to prostě není stavěná (na rozdíl od angličtiny, kterou na to nijak zvlášť znásilňovat nemusíš).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Tak to piš anglicky - přeci si samoúčelně nezúžíš cílenou skupinu zákazníků o pár miliard lidí!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

OnGe píše: 3. 5. 2019, 15:24 Tak to piš anglicky - přeci si samoúčelně nezúžíš cílenou skupinu zákazníků o pár miliard lidí!
Hele tak zase pěkně popořadě, jo? Nejdřív urazím půlku populace v ČR, urážení zbytku světa počká ;)
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů