Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět

Říkáte při hraní RPG "na deníku", nebo "v deníku"?

Mám to na deníku / zapíšu si to na deník
2
10%
Mám to v deníku / zapíšu si to do deníku
19
90%
 
Celkem hlasů: 21

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od York »

Markus píše: 3. 5. 2019, 10:40Oproti tomu – a opravte mě, jestli se mýlím – v Americe sklízí DnD páté edice na poměry RPG bezprecedentní úspěch mezi hráčkami a úspěšně zbořilo letitou představu, že RPG jsou zábava pro vousaté tlouštíky a obrýlené geeky. A hodně to souvisí s tím, že je agresivně inkluzivní. Odstranilo veškeré rozdíly mezi pohlavími, úzkostně dbá na vyvážení pohlaví v knize, dokonce mám dojem, že má pasáže o genderu nebo sexuální orientaci, kde výslovně přiznává a "povoluje" různé menšinové orientace nebo trans- identity. A nejde jen o text, ale i o prezentaci v ilustracích a hlavně v reklamě. RPG jsou v konečném důsledku eskapistická zábava, únik od reality, což DnD pochopilo a nabídlo tuhle možnost úniku u skupinám hráčů, kteří byli dosud ostrčení na druhou kolej. Výsledkem je fenomenální úspěch.
Na tom určitě něco je a stojí za to to zvážit. Na druhou stranu v USA jsou výrazně odlišné kulturní a sociální podmínky než u nás a rozdíl je taky v jazyce. Angličtina úzus psaní v mužském rodě nepotřebuje, protože jednak nepřechyluje a navíc je v ní v pohodě přípustné psát věci jako "the player" místo zájmena.

Vyhýbat se oslovení hráče, kde se vyskytuje rod, navíc rozhodně není jedinej způsob, jak tohle adresovat. Přesně z těhle důvodů mám ostatně v příkladech dva hráče a dvě hráčky.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Markus píše: 2. 5. 2019, 22:38Mimochodem, cítím se trochu nemístně, když tu ve skupině pěti nebo kolika mužů řešíme, co se ženským příjemně čte a co ne. :) Neozve se nějaká čtenářka RPG fóra?
Nejsem zrovna ten nejlepší etalon na tohle, v mnoha směrech, ale dobrá...
Čtu materiály k hraní RPG dlouhá léta pouze v angličtině, kde se už dlouho pracuje s věcmi jako he or she případně s/he etc. a i jinde jsem zvyklá, že úzus oslovení/označení je buď obojetný nebo neutrální.
Pokud by najednou někde byl striktně v mužském rodě, zarazí mě to ani tak ne proto, že bych se cítila uraženě, ale proto, že je to už neobvyklé a asi bych přemýšlela, jestli tím autor něco říká. A byť sama používám v běžném vykecávání se po internetech rody jak mě zrovna napadne a využívám dobrodiní generického maskulina, jak to jen jde, asi bych v případě pravidel volila tu korektnější formu, protože nemám zájem, aby publikum přemýšlelo, jestli (ne)vysílám nějaké podprahové signály politického typu, nebo co.

EDIT: A musím říct, když tak na to koukám, že mě vlastně sere to oslovení jako takové - jednotné číslo a tykání. Množné číslo (nejste svoje postavy atd.) by za mě působilo líp, protože není tak osobní.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Mě tak napadá, že v pravidlech je oslovování v množném čísle vlastně vhodné, protože RPG nikdy nehraješ sám.

(fajnšmekři mohou zkusit tuto větu napsat genderově neutrálně :) )
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše: 3. 5. 2019, 12:25EDIT: A musím říct, když tak na to koukám, že mě vlastně sere to oslovení jako takové - jednotné číslo a tykání. Množné číslo (nejste svoje postavy atd.) by za mě působilo líp, protože není tak osobní.
To chápu, ale důvodem k použití jednotnýho čísla je právě to, aby to působilo osobně a neformálně, protože o tom přesně hraní RPGček je.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16459
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od MarkyParky »

Mě tak napadá, že v pravidlech je oslovování v množném čísle vlastně vhodné, protože RPG nikdy nehraješ sám.
Jako že třeba kouzelníkovi napíšeš: "Můžete sesílat fireball" a celá družina se seběhne a pomůže mu se zaklínáním?
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od boubaque »

MarkyParky píše: 3. 5. 2019, 10:58 Zkusil jsem trochu vyabstrahovat ty návrhy a dobrat se k nějakým obecným radám.
V zásadě poměrně dobře funguje cokoli, kde "ty" není v pozici subjektu. K tomu jsou vhodné všechny způsoby deagentizace (vynechání "agenta", tj. původce děje, nebo jeho prohození do pozice předmětu). V následujícím příkladu (tebou prvním použitém) je to převedení vedlejší věty na infinitivní konstrukci (která z podstaty infinitivu nevyjadřuje původce děje), podobně fungují konstrukce se slovesnými podstatnými jmény (dělání, hraní, vedení...).
* Přijmeš, nebo tě alespoň láká přijmout nabídku (od někoho) pomoci s tím, aby ses (ty) vzepřel či odolal svému osudu. >>> Přijmeš nebo tě aspoň láká přijmout nabídku někoho, kdo ti chce pomoct vzepřít se nebo odolat osudu.
Další možností, vhodnou třeba v jiných situacích, je pasivizace, kdy se předmět dostane do pozice podmětu a původce děje se přesune do předmětu, nebo zmizí úplně (ať už pomocí opisného pasiva: dům byl postaven; nebo zvratného pasiva: dům se postavil).

Případně, pokud to jde, převod na všeobecný podmět (např. "oni" postavili dům).

Ne všechno se hodí ve všech situacích, ne všechno vůbec jde použít ve všech situacích.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

MarkyParky píše: 3. 5. 2019, 13:04
Mě tak napadá, že v pravidlech je oslovování v množném čísle vlastně vhodné, protože RPG nikdy nehraješ sám.
Jako že třeba kouzelníkovi napíšeš: "Můžete sesílat fireball" a celá družina se seběhne a pomůže mu se zaklínáním?
Celá družina se naopak rozprchne, aby nechytli splash damage.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od kostrivec »

Kdyby byl svět jednoduchý, lidé by se hádali pouze o černé a bílé barvě.

Pro mě je ve většině případů divné, když čtu článek a on mi tyká. Pásli jsme spolu kozy? Nebo programovali? Co mi leze do osobního prostoru?

Ale u pravidel Dračího doupěte to miluju. Začíná to prostě a jednoduše Vítej dobrodruhu! a tím je to dané. jsem ten dobrodruh a všechno to tykání je skutečně na mě. A já jsem s tím spokojený a jsem za to tykání rád, protože text pravidel z DrD si pustím k tělu.
A tím mi ani nevadí ten mužský rod, protože i když hraju za ženskou (sem tam), tak jsem dobrodruh (protože dobrodružka je na přesdržku).

Skláním se před Markusovými letitými překladatelskými zkušenostmi a například číst jeho blog je radost, i když se mi nelíbí, že místo pokory a nabídky pomoci útočí z pozice povýšeného znalce (ale to už nějak k RPG fóru asi patří) a souhlasím s ním, že ve většině případů je profesionálnější "mužně netykat". A zároveň souhlasím s volbou Yorka v pravidlech pro Dračí doupě "mužně tykat" z výše uvedených důvodů. Jde prostě o kontext.

Jak to máš ty, Sadako? Ani takhle to pro tebe není přijatelné? Cítíš se být dobrodruhem nebo dobrodružkou?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

kostrivec píše: 3. 5. 2019, 13:23 Skláním se před Markusovými letitými překladatelskými zkušenostmi a například číst jeho blog je radost, i když se mi nelíbí, že místo pokory a nabídky pomoci útočí z pozice povýšeného znalce
Výtku přijímám. I když tady ten dojem povýšenosti není ani tak potřebou dělat ze sebe znalce jako tím, že mi to mužské oslovení hodně, hodně vadí, a proto asi píšu (zbytečně?) ostře.
OnGe píše: 3. 5. 2019, 11:03 U nás byla třída jako že všichni, ne jenom Anička. To mluvení ke třídě pak vypadalo stylem "jesli sis neudělal úkol, jdeš k tabuli". A chodily i holky, takže to nebyla diskriminace.
No ale to je ve skutečnosti takové falešné tykání. :D Protože ve skutečnosti nikomu konkrétnímu netykala. Říkala to všem, ne jenom jednomu člověku. Kdežto příručka k RPG mluví k jednomu člověku, takže za tohle se neschováš.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

kostrivec píše: 3. 5. 2019, 13:23Jak to máš ty, Sadako? Ani takhle to pro tebe není přijatelné? Cítíš se být dobrodruhem nebo dobrodružkou?
Já jsem tak maximálně planeswalker... a výraz dobrodružka tahá za oči. Z některých slov se femininum dělá vážně špatně.
Nicméně ne, ani Vítej, dobrodruhu by mě nenadchlo. Dokážu familérnost ignorovat v návodu, bez něhož se neobejdu, ale to úplně není případ RPG příručky.
York píše: 3. 5. 2019, 13:04To chápu, ale důvodem k použití jednotnýho čísla je právě to, aby to působilo osobně a neformálně, protože o tom přesně hraní RPGček je.
Já jenom říkám, že mohou existovat i lidé, kteří tento způsob komunikace v psaném médiu, bez ohledu na to, jak moc neformálně se tváří, nemají moc v lásce.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Kostřivec: A připadalo by ti vhodné, aby tam bylo femininum?
Jasně že prakticky vzato si po pár stránkách zvykneš na všechno, třeba na onikání, generické femininum, yodův slovosled. Jen to prostě není vždy vhodné.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od kostrivec »

Pracující logaritmus píše: 3. 5. 2019, 13:57 Kostřivec: A připadalo by ti vhodné, aby tam bylo femininum?
Jasně že prakticky vzato si po pár stránkách zvykneš na všechno, třeba na onikání, generické femininum, yodův slovosled. Jen to prostě není vždy vhodné.
Když čtu kuchařku, jsem v pohodě, že jsem nakrájela cibuli na drobno, ale chápu, že každý z nás to má jinak.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Pracující logaritmus »

kostrivec píše: 3. 5. 2019, 14:07 Když čtu kuchařku, jsem v pohodě, že jsem nakrájela cibuli na drobno, ale chápu, že každý z nás to má jinak.
Tak tady už jsme na hraně, nebo možná už za hranou regulérního sexismu. Ženská patří do kuchyně, takže kuchařka bude v ženském rodě a RPG příručka je v mužském, protože to je zábava pro kluky. Tohle je signál, který bys fakt neměl chtít vyslat.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od Markus »

U toho "Vítej, dobrodruhu" je problém podle mě právě v tom, že se tam kombinuje přímé tykání s mužským slovem. Je to hodně osobní a ten gender tam proto hapruje. Ale osobně mi tohle nepřijde tak zlé jako mužská slovesa.

Kdežto nad používáním množného slova "dobrodruzi" se nikdo nepozastaví. "Hrajete dobrodruhy" je normálka, nepotřebuješ psát "dobrodruhy a dobrodružky", za to ani já neoroduju. Stejně tak "dobrodruh" ve třetí osobě je v pohodě. Mužská slova jsou přijatelná - a skutečně "standardní" -, dokud je nepoužíváš v přímém oslovení v tykání.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak psát pravidla RPG - oslovování čtenáře a další srandy

Příspěvek od OnGe »

Třeba v letošním ročníku RPG kuchyně by mi to použití ženského rodu přišlo celkem na místě. Ne že bych chtěl strhávat body lidem, co to neudělali...

Jinak musím říct, že jsem už docela zvědavý, kam až to tu stihneme vyhroti do stránky 10 :-)=

EDIT: jinak ženský rod od "dobrodruha" by neměl být "dobrodružka". To je jako "dobrá družka", tj. něco jako opak Kateřiny ze Zkrocení zlé ženy. Odpovídající slovo by bylo spíš "dobrodružička". Možná "dobrodružice".
Naposledy upravil(a) OnGe dne 3. 5. 2019, 14:28, celkem upraveno 1 x.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů