Potírání rasismu tam, kde není

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Jjelen, to není smutné, to je hnusné. Debutující autorka, která má s vydavatelem smlouvu na trilogii. Všechno jde dobře, pošle se pár kopií lidem, aby si to přečetli a něco o tom napsali a někdo z nich dojde k závěru, že to má urážet afroameričany, co trpěli v otroctví, protože v té knížce nejsou otroci černí, ale zotročují se na základě toho, že umějí čarovat (nebo tak něco). Na základě toho se strhne po internetech shitstorm, protože lidi to nepotřebujou číst, stačí když si přečtou takovýhle názor a mají jasno, že ta šikmooká přivandrovalá mrcha musí bejt pořádná rasistická svině a neváhají to poslat dál, nebo jí to přímo vysvětlit (nebo vytmavit, podle vkusu každého soudruha). Rezidua jsou pořád vidět na twitteru (ikdyž mám pocit, že to nějak prořídlo). Nikdo z nich to samozřejmě nečetl, protože to ještě není venku a pár kopií dostali akorát revieweři. No a tak to autorka celé skrečne (oznámení na twitteru), protože si to žádá řvoucí dav. Možná to vydá později. Možná to nevydá vůbec. Možná už nikdy nic nenapíše. Teď bysme asi měli být rádi, že je svět zase lepším a bezpečnějším místem pro všechny.

V konečném důsledku se dostáváme opět k tomu, že byl někdo viněn, odsouzen a trestán za něco, co nezavinil a spousta lidí bude říkat, že si za to může sama. Pokud tohle někomu připadá jako správná věc, tak by mě vážně zajímalo, z jaké perspektivy se na to dá takhle koukat. Hmm... nebo možná radši ne.

Co se týká řešení, já bych jim v první řadě neustupoval. Zlu se nemá ustupovat. Nevím, jestli bych to jen přecházel mlčením, nebo na ně ostentativně sral. Možná bych je i cíleně vytáčel. Jenže já jsem asi trochu drsnější kořen, než Amélie.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Invictus píše: 11. 2. 2019, 18:49 jjelen: Tak jasně, že přeháním pro komediální efekt, ale ten princip je úplně stejný. Já tu situaci v USA sleduji už delší dobu, a šponuje se to naprosto extrémním směrem, kde se z naprostých banalit snadno stane hon a doslova šikanování, někdy až likvidační. A pokud se v takovém prostředí pohybuješ a znáš ty případy, tak prostě strach, že tak můžeš skončit taky, řídí tvá rozhodnutí. A čím více se ty případy pohybují k absurditě a náhodnosti, tím více fungují, protože začne mít obavy každý.
A víš že tady s tebou naprosto souhlasím?
Ale je tu ještě jedna věc:
Začít pokaždé, když se někdo rozhodne vyslechnout stížnost, litanii o politické korektnosti, cenzuře, autocenzuře a okořenit o obrázky Maa, to není lék.
To je symptom té samé choroby.
Stejně jako to, že na to vůbec reaguju.
A všichni tady.
Protože my o tom víme houby, ale ztrácíme čas tím, že se o tom hádáme na síti.
Ono je to totiž strašně jednoduché. Ale škody to skutečně může udělat, pokud se to bude brát moc vážně.
Na druhou stranu je společnost těmihle technologiemi tak prorostlá, že je těžké je vážně nebrat.
Technologie zase jednou předběhla společenský vývoj a ještě z toho bude mrzení.
Ale já ani ty s tím těžko něco uděláme.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Invictus »

Log: Jo, to máš asi pravdu.
A já taky nevím, co s tím. Když se neozveš, tak tě překřičí parta hlasitých, kteří díky sociálním sítím mají vliv, jako dříve draze budovaná klasická masmédia. Když se ozveš, tak jen přispíváš k tomu, že se diskuse přesouvá do tohoto formátu, čímž jí dáváš legitimitu a normalizuješ tento stav. A třetí cesta, tedy přesvědčit dost lidí, aby toto všechno ignorovali nelze nijak vynutit, takže můžeš jen doufat, že ostatní k tomuto moudru taky doputují.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Trochu jsem pátral, kde se vlastně to tvrzení o rasismu a plagiátorství vzalo a jak to tak vypadá, je to všechno z jednoho review, které potom začala spousta lidí papouškovat a rozmazávat po všech internetech. Konkrétně je to tohle: https://www.goodreads.com/review/show/2 ... tion=false

Je to minimálně nejstarší zmínka, co tam je a co jsem měl možnost číst, tak ostatní prostě přijali tohle tvrzení jako fakt. Přinejmenším jsem nenašel nic, co by vypadalo, že se někdo dopracoval ke stejnému závěru při čtení té knihy. Takže to vypadá na jeden blbej review, co to pošle celý do hajzlu, během týdne. Asi opravdu podceňuju moc sociálních sítí a zlých jazyků.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Když bylo tohle téma znovu uneseno (Faskale, nechceš posledních pár stran ustřihnout?) hodím sem tenhle link:
https://nazory.aktualne.cz/komentare/ka ... 47ab5f122/
Kauza Neelson, poměrně komplexní pohled, přijde mi.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Politická korektnost a ještě horší věci

Příspěvek od jjelen »

OnGe: jo, souhlas, neustupovat. Na druhou stranu můžeš "přivandrovalé šikmooké mrše" ty nebo někdo jiný nařídit aby neustupovala a vydala knihu jak stojí a leží? To je vlastně skoro stejné jako tlačit na ní at to kouká přepsat/vůbec se na to vysere, ne?
A, ač patří k druhé straně barikády (muhehe) souhlas s Logem. Přistupovat k týhle nebo jakékoliv jiné podobné "kauze" s klidem je asi to nejlepší co člověk může udělat. Aspoň pro začátek. Třeba se v klidu zamyslet, jestli kritici v něčem nemůžou mít pravdu, bez ohledu na to jak debilně ta kritika může být podaná nebo za jakým účelem vznikla. A taky nad tím, jak moc je ptořeba na pár internetových křiklounů brát ohledy...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Politická korektnost a ještě horší věci

Příspěvek od Vallun »

řistupovat k týhle nebo jakékoliv jiné podobné "kauze" s klidem je asi to nejlepší co člověk může udělat
+1

nejhorší by bylo, kdyby přestala tvořit...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Invictus »

OnGe píše: 11. 2. 2019, 20:39Konkrétně je to tohle: https://www.goodreads.com/review/show/2 ... tion=false
Tohle nemůže být ono, prosím ne, prosím pěkně. Už jsem se smířil vnitřně s nějakou mírou debility ve světě, ale tohle by muselo posunout můj standard. To musí být nějaký troll. A ta autorka si musí dělat srandu, že to bere vážně. Dolan. Pls.

Obrázek
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Potírání rasismu tam, kde není

Příspěvek od Sosacek »

Wow, ta zencka je zruda.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hm, profile is private. Celkem málo hodnocení, většina z nich nejnižší a jediné review je ta příšernost. To bude troll, konkurencí placený provokatér nebo stalker pilně cvičící hateyogu.
Anebo strašná píča, no.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18575
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Invictus píše: 11. 2. 2019, 18:49 jjelen: Tak jasně, že přeháním pro komediální efekt, ale ten princip je úplně stejný. Já tu situaci v USA sleduji už delší dobu, a šponuje se to naprosto extrémním směrem, kde se z naprostých banalit snadno stane hon a doslova šikanování, někdy až likvidační. A pokud se v takovém prostředí pohybuješ a znáš ty případy, tak prostě strach, že tak můžeš skončit taky, řídí tvá rozhodnutí. A čím více se ty případy pohybují k absurditě a náhodnosti, tím více fungují, protože začne mít obavy každý.
Troufám si říci, že v USA se to šponuje naprosto extrémním směrem, protože jsou tam na hraně rasové války. Možná už tu zemi je prostě asi potřeba hodit přes palubu i s celým anglosaským světem, který se momentálně ubírá směrem úplného šílenství.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Potírání rasismu tam, kde není

Příspěvek od Log 1=0 »

Invicte, z toho gifu je mi zle od žaludku.

Zdá se mi to, nebo 90% té recenze jsou obecné nepodložené obvinění z rasismu, pak odstavec detailů, které můžou být v pohodě, a pravděpodobně i budou, pak výčet plagiátů (to je problematické samo o sobě, ale moc to podložené není), úvod v duchu otevřete oči a pak tahle věta:
This book is about slavery, a false oppression narrative that equates having legitimately dangerous magical powers that kill people with being an oppressed minority, like a person of color.
Což zní tedy dost ošklivě, ale je to natolik obecné, že ho lze pochopit všelijak (jakou magickou schopnost, kdo koho a jak zotročuje? O čem se to sakra mluví?).
Jo, to je totálně mimo, validita nula celá nula nic.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Potírání rasismu tam, kde není

Příspěvek od Pieta »

Mno, podle všeho tamta recenze není jediná kritika té knihy, protože čtu, že přinejmenším další dvě recenzentky té knihy teď dostávají výhrůžky smrtí.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vallun »

Eleshar_Vermillion píše: 11. 2. 2019, 23:47 Troufám si říci, že v USA se to šponuje naprosto extrémním směrem, protože jsou tam na hraně rasové války. Možná už tu zemi je prostě asi potřeba hodit přes palubu i s celým anglosaským světem, který se momentálně ubírá směrem úplného šílenství.
NE, že byhc Tě trochu nechápalů, poslední rozhodnutí voličů v oboou hlavních zemích jsou nešťastná, ale uvědomuješ si, že právě a jen anglosaský svět nám nejen,že vynalezl něco jako liberálně demokratický právní stát, ale v posledních třech globálních konfliktech nám jej i uchránil?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Potírání rasismu tam, kde není

Příspěvek od midewiwin »

Řekněte mi, že se pletu, když mě napadají takové šílené věci, jakože by se útok ve jménu antirasismu vůbec neudál, kdyby na inzerovaném přebalu té knihy byly úplně jiné věžičky anebo žádné.
Obrázek
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů