Minimald6

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem z pravidel úplně jasně nevyrozuměl, jestli se výhoda a nevýhoda ruší (je tam jen, že se nestackujou, ale to chápu tak, že nemůžu říct moje dvě výhody přebíjejí tvoji jednu).
Quentin píše: 3. 8. 2018, 11:25 Já taky. Asi by to chtělo neuznávat žádný "bojový trait" jako univerzální řešení, aby všichni museli hledat výhody na bojišti a nenosili si je sebou. Což teda neznamená, že by nešlo vymyslet válečnické schopnosti - pořád můžeš mít specializovanější varianty jako:

Hordebreaker - nemá nevýhodu do obrany proti přesile
Giantslayer - nemá nevýhodu při útoku na mocného nepřítele
Duelist - výhoda v boji, ale pouze proti humoidům 1v1
Berserk - zraněn za více než polovinu životů má výhodu do všech útoků
etc.
Tohle zní rozumně, ale už je to zase nový mechanismus, protože schopnosti, tak jak je definují pravidla, ti dávají výhodu. Tohle už je zase specifičtější věc, takže bys do hry zavedl něco jako "specializace", což mi příjde že už zase trochu nahlodává tu kompaktní strukturu.
Quentin píše: 3. 8. 2018, 11:35 Výhody ti samy o sobě mechanicky taktické souboje neudělají, na to potřebuješ mít v soubojáku nějaké volby. Výhoda není volba, tu vždycky chceš.
Je pravdou, že se to může zvrhnout do hodby za výhodou za každou cenu, takže je dobré vytyčit nějaké mantinely - pak by to podle mě fungovat mohlo (tj. nějaký výčet nejběžnějších situací, které v boji udělí výhodu nebo nevýhodu).
boubaque píše: 3. 8. 2018, 11:23 K těm náhodně nahazovaným vlastnostem, resp. jejich rozsahům. Napadlo mě to při hraní Yorkova dungeonu, ale u něj jen to spíš žádoucí (že to tak nefunguje): Náhodným rozložením vlastností, kde navíc jsou nějaké větší rozsahy (York má v začátku 1-3), se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost – pamatuju si "oldschoolovou hru", kde jsem si naházel postavu charismatickou a celkem silnou, ale málo inteligentní a moudrou, a tak vznikl Krásný Sebrik, bojovník s plavými kadeřemi, který "používá mnoho starých slov a málokdy ve významu, který opravdu mají" (jako to hezky popsal Conlai); nebo Markusův kouzelník Garstal, který byl jenom inteligentní a všechny ostatní vlastnosti měl nejlíp průměrné, přičemž charisma hodně špatné - takže Markus po každé větě zachrochtal a nakonec jsem byli rádi, že náhodně umřel, protože nám už tochu lezl na nervy.
Prostě jsem si uvědomil, že věci, které "prakticky k ničemu nejsou", můžou mít pro hru nečekané důsledky.
Pro mě bylo náhodné nahazování vždycky spíše frustrující, protže jsem s tou postavou plánoval hrát dlouhodobě a tak jsem ji chtěl přizpůsobit své představě. Obecně jakékoli nahazování na postavě nemám rád, ale to je asi otázka osobní preference.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Jinak jsem našel dva moc pěkné hacky - jeden je Mad Max a There and back again. Ten hobití je fakt struční, ale příjde mi hodně příhodný a pěkně hratelný, Šílený Max je trochu košatější, ale mají tam pěkné mechaniky na porouchávání a auta...
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6651
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od boubaque »

Nevím, jestli už Skavenovi trochu neunášíme téma...
York píše: 3. 8. 2018, 13:47
boubaque píše: 3. 8. 2018, 11:23Náhodným rozložením vlastností se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost.
To máš sice pravdu, ale souhlasím s Quentinem, že na tohle líp fungujou třeba nějaké traity nebo quirky.
No mně v tomhle ohledu přijdou asi o něco lepší ty vlastnosti – ze dvou důvodů: Každý si nízkou/vysokou vlastnost může intepretovat jinak a jinak silně, a pokud to nechci využít pro RP, nic mě k tomu zásadně nenutí. Druhá věc je, že ty traity nebo quirky jsou vlastně trvalé – když mě to přestane bavit, nebo zjistím, že to není ono, pořád to mám napsané na deníku. Navíc traity a quirky jako podpora RP nebudou fungovat o nic líp. Pokud to hráč hrát nechce, tak to hrát nebude.
skaven píše: 3. 8. 2018, 16:12 Pro mě bylo náhodné nahazování vždycky spíše frustrující, protže jsem s tou postavou plánoval hrát dlouhodobě a tak jsem ji chtěl přizpůsobit své představě. Obecně jakékoli nahazování na postavě nemám rád, ale to je asi otázka osobní preference.
Jasně, já taky ve většině případů nejsem fanoušek (zcela) náhodného nahazování, ale v tom oldschoolu to celkem fungovalo i proto, že jsme tušili, že nám ty postavy nevydrží dlouho. Ovšem to kompletně náhodné nahození mělo jednu zajímavou vlastnost: člověk nepřišel s jasnou představou, co chce hrát, ale až podle atributů si vybíral povolání (příp. rasu), a vlastně teprve až si ji náházel, tak začal zjišťovat, co je ta postava zač.
Quentin píše: 3. 8. 2018, 11:35 Ale jinak jsem pro "zbytečné" věci. Třeba v maze rats nahazuješ při tvorbě postav ještě background, šaty, build, quirk, weird item apod. Nic z toho nemá mechanický efekt, přesto to celkem obohacuje hru.
S tímhle mám zas trochu nepříjemné zkušenosti z WFRP, nahodili jsme si náhodně plno věcí, které se zapsaly na deník a staly se tak nějak petrifikované, i když mi jich půlka neseděla (i když hlavní problém byl náhodně nahozené povolání, které mi prostě nesedělo vůbec - resp. mohl jsem si vybrat ze dvou stejně špatných).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Ne že bych se vyloženě nudil, ale tohle zabralo 15 minut :) Rád to všelijak přepíšu, když budete mít nápady na dílčí mechaniky, věřím, že příjdete na mnohem lepší způsob, jak přetavit Dračák do Minimald6... Minimald6 Dračák

Mám v merku i Stín Meče, retro je cool 8)
Naposledy upravil(a) skaven dne 3. 8. 2018, 17:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Paul »

skaven píše: 3. 8. 2018, 17:05 Mám v merku i Stín Meče, restro je cool 8)
A jak chceš udělat tabulku 15 ras pro d6? :D
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Paul píše: 3. 8. 2018, 17:08 A jak chceš udělat tabulku 15 ras pro d6? :D
Jednoduše, nebudou se nahazovat :D
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Paul »

skaven píše: 3. 8. 2018, 17:16 Jednoduše, nebudou se nahazovat :D
Tak to je skandální...

Na těch dvacet povolání se ptát radši nebudu.

Jinak je to asi to nejlepší, co tady máme a je to Dračák like. 8)

Jenom tomu chybí kouzla.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

skaven píše: 3. 8. 2018, 16:12
Quentin píše: 3. 8. 2018, 11:25Hordebreaker - nemá nevýhodu do obrany proti přesile
Giantslayer - nemá nevýhodu při útoku na mocného nepřítele
Duelist - výhoda v boji, ale pouze proti humanoidům 1v1
Berserk - zraněn za více než polovinu životů má výhodu do všech útoků
etc.
Tohle zní rozumně, ale už je to zase nový mechanismus, protože schopnosti, tak jak je definují pravidla, ti dávají výhodu. Tohle už je zase specifičtější věc, takže bys do hry zavedl něco jako "specializace", což mi příjde že už zase trochu nahlodává tu kompaktní strukturu.
Jn, už by to byla jiná hra než minimald6.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Paul píše: 3. 8. 2018, 17:20
skaven píše: 3. 8. 2018, 17:16 Jednoduše, nebudou se nahazovat :D
Tak to je skandální...

Na těch dvacet povolání se ptát radši nebudu.

Jinak je to asi to nejlepší, co tady máme a je to Dračák like. 8)

Jenom tomu chybí kouzla.
System magie tam prece je :) Uvazoval jsem kdyztak to podelit na skupiny jako utocne kouzla, obranne kouzla apod. ale kouzla z dracaku prece kazdy zna...

Nebo pridat jednoduchou magenergii - kouzlo za bod.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Quentin píše: 3. 8. 2018, 17:24
skaven píše: 3. 8. 2018, 16:12

Tohle zní rozumně, ale už je to zase nový mechanismus, protože schopnosti, tak jak je definují pravidla, ti dávají výhodu. Tohle už je zase specifičtější věc, takže bys do hry zavedl něco jako "specializace", což mi příjde že už zase trochu nahlodává tu kompaktní strukturu.
Jn, už by to byla jiná hra než minimald6.
Minimald6 Tactics :)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

skaven píše: 3. 8. 2018, 17:38 Minimald6 Tactics :)
$D

G+ intro píše:It's traditional in the sense that there are character classes with special abilities, but these abilities remain UNDEFINED on purpose. So, for instance, you may have a warrior with the ability "can absorb damage that would kill another person", but there is no definition, no game rule specifying what it means in game terms. Again, this is done on purpose, it's part of the design philosophy. Every group will develop their own, personal interpretation.
Z tohodle není jasné, jestli Norbert chtěl, aby schopnosti zůstaly nedefinované jako třeba fate aspekty nebo naopak předpokládal, že se z nich během hry ustálí pevná pravidla (např. "hrdlořez" začne jako nedefinovaný a během hry se domluvíte, že je to +1k6 damage při nečekaném útoku)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4591
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od ShadoWWW »

Ten název by se v češtině skloňoval líp. Co třeba Šestistěnka? Nebo 6stěnka? ;-)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Quentin píše: 3. 8. 2018, 20:52
G+ intro píše:It's traditional in the sense that there are character classes with special abilities, but these abilities remain UNDEFINED on purpose. So, for instance, you may have a warrior with the ability "can absorb damage that would kill another person", but there is no definition, no game rule specifying what it means in game terms. Again, this is done on purpose, it's part of the design philosophy. Every group will develop their own, personal interpretation.
Z tohodle není jasné, jestli Norbert chtěl, aby schopnosti zůstaly nedefinované jako třeba fate aspekty nebo naopak předpokládal, že se z nich během hry ustálí pevná pravidla (např. "hrdlořez" začne jako nedefinovaný a během hry se domluvíte, že je to +1k6 damage při nečekaném útoku)
Všechno má svá pro a proti - ten otevřený přístup je kreativnější, ale zase může svádět k licitaci "dej mi za tohle výhodu" (jsem hrdlořez, při rvačce v hodpodě jsem přece jako doma...), ten definovaný zase uzavírá některá zajímavá vrátka (hrdlořez má jen +k6 damage při nečekaném útoku, při rvačce výhodu nemůžeš dostat...).

Já osobně to vnímám tak, že "Every group will develop their own, personal interpretation." prostě znamená, že v každé družině se to zažije jiným způsobem, ale neznamená to, že by hráči měli setrvat jen na tom jednom ustáleném použití.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

ShadoWWW píše: 3. 8. 2018, 21:33 Ten název by se v češtině skloňoval líp. Co třeba Šestistěnka? Nebo 6stěnka? ;-)
Ale to se zase z názvu vytraní to slůvko "minimal", které je tam celkem klíčové. Český ekvivalent vymyslím na svou verzi :)
Uživatelský avatar
zyt
Příspěvky: 221
Registrován: 8. 8. 2009, 15:39

Re: Minimald6

Příspěvek od zyt »

Jednou jsem hrál.
Byl to na koleni sbastlený steampunk hack s drd rasami+robot a poněkud pozměněnými povoláními:
1.Válečník=>veterán/rváč
2.Hraničář=>pašerák/krysař
3.Kouzelník=>psionik/eskamotér
4.Zloděj=>3runer/vrah
5.Alchymista=>dryáčník/mechanik
6.Kněz=>poustevník/kultista
Nahazování postav je podle mě super. Házeli jsme vlastnosti i rasu a povolání.

Co mi dělalo (ze začátku) problém, bylo pochopit, že si jako vypravěč nemusím na nic házet. Ono to z pravidel přímo nevyplývá ale ukázalo se to funkční. Hráči hází jak na útok tak i obranu(a nejen v boji) a vypravěč pouze upravuje obtížnost.

Jinak životy jsme měli rovné Odolnosti (minimum 3) . Zásah byl vždy za 1. Fungovalo to.

Každý chtěl získat výhodu za lepší vlastnost. Nakonec jsem to vyřešil tím, že musí být o 2 lepší/horší než oponentova. Tím se výhody a nevýhody trochu zredukovali.

Asi největší problém bylo mechanické zapojení traitů do hry. Mají dávat výhodu, automaticky uspět nebo jen umožnit činnost, která by byla jinak nemožná? S tím hra neporadí.

V zásadě je to banální a skoro nic to neumí, neporadí a každý si z toho může a musí vyrobit co chce. Nejvíc mě na tom bavilo náhodné generování postav (a hráče taky).
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: vojta_h3 a 12 hostů