Minimald6

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Minimald6

Příspěvek od skaven »

Při svém pravidelném brouzdání ve vodách minimalistických rpg jsem narazil na krásný, no řekněme rpg framework, jehož autorem je Norbert G. Matausch. Je to moc pěkná záležitost, pravidla se podle něj dělají zpravidla pro Pocketmod, což je cool 8) .

Pro Minimald6 existuje už cca 35 her (seznam na Githubu), já bych také rád přispěl svou troškou do mlýna, ale ze všeho nejdříve jsem se rozhodl hru přeložit do češtiny. Není to dokonalá práce (jen první nástřel od stolu), takže pokud narazíte na chybu, napište mi prosím, opravím to.

Minimald6 česky + Flash Fantasy (Minimald6 jako klasický fantasy setting)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

Skaven: Nice :)

Quick VERY random thoughts:
g+ intro píše:I designed the rules in such a way that low attributes = disadvantage. What exactly "low" means is up to the individal group playing minimald6. I deliberately did not include roll-under or over because this would make attributes way too influential. Basically, that's my beef with The Black Hack, as well: it turned attributes into very, very influential factors within the game. My thinking is really old school here -- Holmes D&D is one of the things that really made a lasting impression on me. The attributes in Holmes' rules are almost negligible because they don't make much of a difference in-game. This again harkens back to the early days of roleplaying where the individuality of player characters was expressed by playing them, instead of ogling numbers on a sheet.
Má potom smysl nějaké vlastnosti vůbec mít? Nebylo by jednodušší je vyhodit? Případně je nahradit generickýma traitama jako Fešák, Obr, Šikovné prsty etc.

BTW většina hackerů se s původní vágní definicí vlastností nespokojila a používá tu 1-6 stupnici k porovnávání. Kdo má větší stat, má výhodu (kostku navíc).

---
Minimald6 píše:Optional rule: Dilemma Die
Recommended for action adventure games. Introduce an additional die, the Dilemma Die. That’s a d6 with one side marked with a special symbol. Roll the Dilemma Die with your other dice. If you roll a flash, something negative happens in addition to what’s going on, and it doesn’t matter if the other dice show a success or not.
Tohle bych zkusil vyměnit za "Devil's Bargain" z Blades. Před hodem můžeš navrhnout, co zlého se stane, nebo co pro zlepšení hodu obětuješ, případně se zeptáš vypravěče, co zlého by ti nabídl. Pokud ani jeden z vás nemůže na nic přijít, nelze smlouvu s ďáblem použít. Pokud se ovšem na nějaké shodnete, počítáš jako úspěchy i čtyřky.

To posune pravděpodobnosti úspěchu z 33,33% / 55,56% / 70,37% na 50,00% / 75,00% / 87,50%, což zní celkem fér, a ještě to dá ty průšvihy pod kontrolu hráčům.

---
Optional rule: Hit Points
Roll 1d6 for each point of Constitution/Health. The sum are your hit points. Small melee weapons do 1d6 damage. Medium melee weapons and firearms do 2d6 damage. Huge melee weapons or firearms do 3d6 damage.
Nepochopil jsem z tvého hacku, jaký styl zranění jsi zvolil, pokud vůbec. Osobně bych pro "Hack&Slashy" fantasy vzal čísla z World of Dungeons (neozbrojený 1k6-1, dýka 1d6, meč nebo luk 1d6+1, obouruční meč 1d6+2; lehká zbroj 1, těžká 2, štít +1) a k nim použil životy zapsané v řádku čtverečků (řekněmě 6 pro běžnou postavu +2 za válečnickou schopnost), které vyškrtáváš z leva (vyčerpání), a když dojedeš na konec, začneš škrtat v protisměru zpátky na začátek (tzn kreslit v těch jednou proškrtnutých čtverečcích křížky aka zranění). Vyčerpání se resetuje krátkým odpočinkem celé, zranění se léčí 1 křížek za první pomoc nebo za noc odpočinku.

---

Pokud by se hrálo s figurkama, tak bych dával výhodu za útoky zezadu i za útoky z vyvýšené pozice; positioning by tak hrál velkou roli. Taky bych chtěl vyzkoušet, jak by se bitva přelévala, pokud by obránce mohl výměnou za výhodu do obrany udělat krok dozadu.

---

Pro to levelování by se možná dal udělat nějaký silly checklist jako "Porazit mocného nepřítele" "Najít významný poklad" "Pomoct lidem v kraji" "Navštívit nové město" etc. (zálěží na typu hry, jakou chceš) a kdykoli checknou všechno, tak lvl-up.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
skaven
Příspěvky: 1133
Registrován: 30. 11. 2004, 16:53
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od skaven »

Quentin píše: Skaven: Nice :)
Jen předesílám, že ten druhý přeložený dokument (Flash Fantasy) ještě není moje Minimald6 rpg, jen se mi líbilo, jak to autor pojal, tak jsem to vzal do češtiny jedním vrzem.
Quentin píše: Má potom smysl nějaké vlastnosti vůbec mít? Nebylo by jednodušší je vyhodit? Případně je nahradit generickýma traitama jako Fešák, Obr, Šikovné prsty etc.
Podle mě má smysl mít nějakou dobrou a nějakou špatnou (nebo dobré a špatné), ne nutně celý výčet a ne nutně v celé škále. Líbí se mi, jak to je ve Flash Fantasy - tedy že je zajímá jen dominantní vlastnost, která dává výhodu a ta je navázaná na povolání. Udává tak nějaký archetypální rámec, v čem to povolání vyniká.

Na druhou stranu jim ale chybí špatná vlastnost. Osobně bych to udělal jako -1/0/+1 (resp. nevýhoda, nic, výhoda) - tedy jen ty tři hodnoty, které se ve hře používají.

Pokud by se vlastnosti zcela zrušily, asi by to fungovalo taky, ale mi se líbí, že si to zachovává takový ten staromódní feel :)
Quentin píše: BTW většina hackerů se s původní vágní definicí vlastností nespokojila a používá tu 1-6 stupnici k porovnávání. Kdo má větší stat, má výhodu (kostku navíc).
Proč ne, tohle bych chtěl asi ozkoušet - jaký to bude mít vliv na hru. Jen mám obavy, že to těm vlastnostem dává ještě o chlup navrch.
Quentin píše:
Minimald6 píše:Optional rule: Dilemma Die
Recommended for action adventure games. Introduce an additional die, the Dilemma Die. That’s a d6 with one side marked with a special symbol. Roll the Dilemma Die with your other dice. If you roll a flash, something negative happens in addition to what’s going on, and it doesn’t matter if the other dice show a success or not.
Tohle bych zkusil vyměnit za "Devil's Bargain" z Blades. Před hodem můžeš navrhnout, co zlého se stane, nebo co pro zlepšení hodu obětuješ, případně se zeptáš vypravěče, co zlého by ti nabídl. Pokud ani jeden z vás nemůže na nic přijít, nelze smlouvu s ďáblem použít. Pokud se ovšem na nějaké shodnete, počítáš jako úspěchy i čtyřky.

To posune pravděpodobnosti úspěchu z 33,33% / 55,56% / 70,37% na 50,00% / 75,00% / 87,50%, což zní celkem fér, a ještě to dá ty průšvihy pod kontrolu hráčům.
Smlouva s ďáblem se mi líbí, ale Dilemma Die tam má ten moment překvapení (napětí, že ti prostě padne ten pecháček :) Ve Flash Fantasy to nahradili klasickým fatálem, když ti padnou na kostkách jedničky.
Quentin píše: Nepochopil jsem z tvého hacku, jaký styl zranění jsi zvolil, pokud vůbec. Osobně bych pro "Hack&Slashy" fantasy vzal čísla z World of Dungeons (neozbrojený 1k6-1, dýka 1d6, meč nebo luk 1d6+1, obouruční meč 1d6+2; lehká zbroj 1, těžká 2, štít +1) a k nim použil životy zapsané v řádku čtverečků (řekněmě 6 pro běžnou postavu +2 za válečnickou schopnost), které vyškrtáváš z leva (vyčerpání), a když dojedeš na konec, začneš škrtat v protisměru zpátky na začátek (tzn kreslit v těch jednou proškrtnutých čtverečcích křížky aka zranění). Vyčerpání se resetuje krátkým odpočinkem celé, zranění se léčí 1 křížek za první pomoc nebo za noc odpočinku.
Jak jsem psal na začátku, není to můj hack, takže nevím, ale tvůj návrh se mi pro takový žánr líbí. Já spíše koketuju s nějakou verzí fantasy pro děti a tam bych se na nějaký kolový systém a boj obecně vykašlal a řešil jen "újmy" jakožto výsledek celého střetnutí (už jsem si ten systém načrtnul a mám představu, jen to hodit na klávesnici...).
Mám ale chuť si to poskládat i pro setting co jsem připravoval pro Legendy a tam by se takový boj celkem vyjímal :>;o)
Quentin píše: Pokud by se hrálo s figurkama, tak bych dával výhodu za útoky zezadu i za útoky z vyvýšené pozice; positioning by tak hrál velkou roli. Taky bych chtěl vyzkoušet, jak by se bitva přelévala, pokud by obránce mohl výměnou za výhodu do obrany udělat krok dozadu.
Já mám jen obavy, jestli tam nakonec ty střety nebudou jedna výhoda za druhou a nepřátelé na sebe budou střídavě mrskat jednu sadu 3k6 za druhou. Ale možná že ne a bude to i pěkně taktické...
Quentin píše: Pro to levelování by se možná dal udělat nějaký silly checklist jako "Porazit mocného nepřítele" "Najít významný poklad" "Pomoct lidem v kraji" "Navštívit nové město" etc. (zálěží na typu hry, jakou chceš) a kdykoli checknou všechno, tak lvl-up.
Tohle mi příjde trochu omezující, já bych klidně nechal postupovat hráče po každém sezení nebo po X odehraných hodinách :)
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Minimald6

Příspěvek od PetrH »

Libi se mi ten skavenuv nekde vyhmatnuty lotr setting, na jedne a4 tento "ramec pro hry" se muze zdat docela uzitecnej mozna i do jednoduchych deskovek ci gamebookua pod. dve kosky na clovece ma doma kazdy
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od boubaque »

K těm náhodně nahazovaným vlastnostem, resp. jejich rozsahům. Napadlo mě to při hraní Yorkova dungeonu, ale u něj jen to spíš žádoucí (že to tak nefunguje): Náhodným rozložením vlastností, kde navíc jsou nějaké větší rozsahy (York má v začátku 1-3), se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost – pamatuju si "oldschoolovou hru", kde jsem si naházel postavu charismatickou a celkem silnou, ale málo inteligentní a moudrou, a tak vznikl Krásný Sebrik, bojovník s plavými kadeřemi, který "používá mnoho starých slov a málokdy ve významu, který opravdu mají" (jako to hezky popsal Conlai); nebo Markusův kouzelník Garstal, který byl jenom inteligentní a všechny ostatní vlastnosti měl nejlíp průměrné, přičemž charisma hodně špatné - takže Markus po každé větě zachrochtal a nakonec jsem byli rádi, že náhodně umřel, protože nám už tochu lezl na nervy :)

Prostě jsem si uvědomil, že věci, které "prakticky k ničemu nejsou", můžou mít pro hru nečekané důsledky.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

skaven píše: 2. 8. 2018, 22:09Já mám jen obavy, jestli tam nakonec ty střety nebudou jedna výhoda za druhou a nepřátelé na sebe budou střídavě mrskat jednu sadu 3k6 za druhou. Ale možná že ne a bude to i pěkně taktické...
Já taky. Asi by to chtělo neuznávat žádný "bojový trait" jako univerzální řešení, aby všichni museli hledat výhody na bojišti a nenosili si je sebou. Což teda neznamená, že by nešlo vymyslet válečnické schopnosti - pořád můžeš mít specializovanější varianty jako:

Hordebreaker - nemá nevýhodu do obrany proti přesile
Giantslayer - nemá nevýhodu při útoku na mocného nepřítele
Duelist - výhoda v boji, ale pouze proti humoidům 1v1
Berserk - zraněn za více než polovinu životů má výhodu do všech útoků
etc.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

boubaque píše: 3. 8. 2018, 11:23 K těm náhodně nahazovaným vlastnostem, resp. jejich rozsahům. Napadlo mě to při hraní Yorkova dungeonu, ale u něj jen to spíš žádoucí (že to tak nefunguje): Náhodným rozložením vlastností, kde navíc jsou nějaké větší rozsahy (York má v začátku 1-3), se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost – pamatuju si "oldschoolovou hru", kde jsem si naházel postavu charismatickou a celkem silnou, ale málo inteligentní a moudrou, a tak vznikl Krásný Sebrik, bojovník s plavými kadeřemi, který "používá mnoho starých slov a málokdy ve významu, který opravdu mají" (jako to hezky popsal Conlai); nebo Markusův kouzelník Garstal, který byl jenom inteligentní a všechny ostatní vlastnosti měl nejlíp průměrné, přičemž charisma hodně špatné - takže Markus po každé větě zachrochtal a nakonec jsem byli rádi, že náhodně umřel, protože nám už tochu lezl na nervy :)

Prostě jsem si uvědomil, že věci, které "prakticky k ničemu nejsou", můžou mít pro hru nečekané důsledky.
Jop :)

Jen si člověk musí uvědomit, co tím riskuje. One-shot s chrochtajícím válečníkem může být sranda. Ve dvouleté kampani, to může být otrava. Stejnětak se dlouhodobě může projevit neférově rozdělený spotlight na základě dobrého nebo špatného nahození postav.

Ale jinak jsem pro "zbytečné" věci. Třeba v maze rats nahazuješ při tvorbě postav ještě background, šaty, build, quirk, weird item apod. Nic z toho nemá mechanický efekt, přesto to celkem obohacuje hru.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Minimald6

Příspěvek od York »

skaven píše: 2. 8. 2018, 22:09Já mám jen obavy, jestli tam nakonec ty střety nebudou jedna výhoda za druhou a nepřátelé na sebe budou střídavě mrskat jednu sadu 3k6 za druhou. Ale možná že ne a bude to i pěkně taktické...
Jeden z hráčů na Gameconu prohlásil "Chci nějakou výhodu, je mi jedno za co" ;)

Výhody ti samy o sobě mechanicky taktické souboje neudělají, na to potřebuješ mít v soubojáku nějaké volby. Výhoda není volba, tu vždycky chceš.

Na druhou stranu hráčům umožní dát mechanický význam věcem, které by jej jinak neměly. A to pak může vést k taktizování ve fikci, ale musíš taky hráčům umožnit, aby mohli z měnit situaci ve fikci tak, aby z toho těžili.

Ve starém DnDčku má hráč v rámci defaultních pravidel možnost manipulovat jen se svou postavou, nikoliv s protivníky. Takže můžu říct například "vyběhnu na střechu a skočím z ní na skřeta" (ovládám svou postavu), ale nemůžu jednoduše říct "zatlačím skřeta do řeky, kde se mu bude hůř bojovat" - respektive říct to můžu, ale GM si pak bude muset z prstu vycucat nějaký ruling a je tudíž slušná šance, že vymyslí mechanickou reprezentaci, která pro mě nebude výhodná.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

York píše: 3. 8. 2018, 12:07Jeden z hráčů na Gameconu prohlásil "Chci nějakou výhodu, je mi jedno za co" ;)
Toho chceš dosáhnout, ne? Aby se hráč snažil získat výhodu. Celý Xcom nebo Battle Brothers jsou o flankování, coveru a high groundu, a jaká je to zábava :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Minimald6

Příspěvek od York »

Quentin píše: 3. 8. 2018, 12:58
York píše: 3. 8. 2018, 12:07Jeden z hráčů na Gameconu prohlásil "Chci nějakou výhodu, je mi jedno za co" ;)
Toho chceš dosáhnout, ne?
Toho, aby hráči říkali PJovi "Dej mi nějakou výhodu, je mi jedno za co" fakt dosáhnout nechci...
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

York píše: 3. 8. 2018, 13:02Toho, aby hráči říkali PJovi "Dej mi nějakou výhodu, je mi jedno za co" fakt dosáhnout nechci...
Tak když si to přeformuluješ mezi příspěvkama :D Předtím to znělo jako něco, co říká zaujatý hráč na začátku kola, když se naklání nad gridem a zvažuje svoje možnosti.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Minimald6

Příspěvek od York »

Quentin píše: 3. 8. 2018, 13:08Předtím to znělo jako něco, co říká zaujatý hráč na začátku kola, když se naklání nad gridem a zvažuje svoje možnosti.
Nejasně jsem to formuloval, sorry.

Uváděl jsem to jako příklad toho, že opravdu hrozí, že hráči začnou vyžadovat výhodu na každej hod a bude jim jedno za co.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Minimald6

Příspěvek od York »

boubaque píše: 3. 8. 2018, 11:23Náhodným rozložením vlastností se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost.
To máš sice pravdu, ale souhlasím s Quentinem, že na tohle líp fungujou třeba nějaké traity nebo quirky.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Minimald6

Příspěvek od Quentin »

York píše: 3. 8. 2018, 13:47
boubaque píše: 3. 8. 2018, 11:23Náhodným rozložením vlastností se dá dosáhnout toho, že člověk celkem bezbolestně vytvoří své postavě i nějakou osobnost.
To máš sice pravdu, ale souhlasím s Quentinem, že na tohle líp fungujou třeba nějaké traity nebo quirky.
Já mám jen takový dojem. Ruku do ohně za to nedám. Doma se mi staty taky nepodařilo eliminovat :D Ale určitě jsem pro diskuzi tímhle směrem :-)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Minimald6

Příspěvek od York »

Quentin píše: 3. 8. 2018, 14:24 Já mám jen takový dojem. Ruku do ohně za to nedám. Doma se mi staty taky nepodařilo eliminovat :D Ale určitě jsem pro diskuzi tímhle směrem :-)
Když to navážeš přímo na atributy, tak to jednak bude provázané se spoustou nesouvisejících věcí (a začnou z toho lézt dump staty jako tradičně charisma) a navíc to nebude moc konkrétní. Od "mám nízké charisma" k "chrochtám" je dlouhá cesta a většinu hráčů nic takovýho nenapadne. Když jim dáš na výběr pár traitů nebo quirků, tak je to mnohem konkrétnější a inspirativnější.

Různý nástroje se prostě hoděj na různý věci. Když chceš mít ve hře třeba malý počet různých druhů útoků, aby se dalo taktizovat tím, do čeho budeš koho mlátit, tak jsou atributy super. Když chceš, aby postavy mohly umět spoustu různých věcí, tak je lepší mít dovednosti, schopnosti, nebo něco podobnýho a na atributy se vykašlat.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů