Maloměšťák a jiné příšery

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Sosacek »

Faskale muzu te poprosit abys tu mrdku^H^H^H^H^Hzajimavou diskusi o bydleni ve meste a na vesnici vyndal z meho threadu? Byla by skoda, aby tady zapadla.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Sosacek »

Ja bych cekal, ze konzervativci a jini typci co nenavidi lidi, budou chtit bydlet na svem homesteadu a strilet vsechny ty smejdy co je prisili okrast (tj. kohokoli), zatimco levicova intelektualni kavarna bude chtit bydlet ve mestech aby mohla spolupracovat, komunikovat, delat umeni a vubec si uzivat civilizace.

Ale nejak to tu moc nesedi.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Lemmy »

Sosacek píše: 24. 4. 2018, 06:53 Ale nejak to tu moc nesedi.
Hele styl života vůbec nemusí být o politice (tedy je, pokud mezi politikou a obecným světonázorem dáváš vždycky rovnítko). Ale když si u těch levicových intelektuálů (minus kavárna), řekl bych, že naopak stereotyp pro část z nich (hlavně pro ty "eko") je život ve větším přírodnu; často v hodně "alternativní" formě (DIY; dobrovolný život v "chudobě"; rozpadlá chalupa, co si sami spravují v komunitě; život v maringotce nebo na chatě; bydlení v jurtě; atp.). Což už se prolíná s tím simple living (ale opět v tom nemusí být rovnítko).

Což ovšem neznamená, že člověk s tímhle stylem života je odříznutý; naopak ten určitý pohled na život může spojovat s like-minded lidmi z města (jak píšeš spolupráce, komunikace, umění).
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Sosáček:
ne, třídní boj do této větve úvahy vůbec nesedí.
Zkus jiný klíč. Subtilnější.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Každodenní hořkosladkost a melancholie

Příspěvek od Argonantus »

Ona systémově patří k těm měšťákům, kamž jsem už ji přesměroval. Bez ohledu na to, jaká je.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od midewiwin »

Není nad život v přírodě bez venkovanů.
Obrázek

Já jsem asi hybrid. Většinu života jsem strávila na malém městě, kde je dostupnost prakticky všeho, bez čeho nemůžu existovat, 15 minut pěšky.
Nákupy provozuju díky autu a internetu v okolí do 20 km, žiju v domě se vším moderním pohodlím, tzn. že když chci zatopit, zmáčknu čudlík, ale taky s gustem pobývám na chalupě, kde si naštípu dříví a krotím pak kouřící sporák. Plavu doma v bazénu, ale to pravé koupání je pro mě v lomu anebo v lesním rybníku. Chodím ráda po lese a vřeštící ptactvo mě neruší, ale taky občas bloumám mezi davy v Praze, aniž bych se osypala z hluku velkoměsta.
Kdybych se musela omezit jen na jednu variantu, vadilo by mi to.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Faskal »

Dovolil jsem si sakumprásk celou diskuzi z tématu Každodenní hořkosladkost a melancholie, která se sem částečně přesunula, přesunout celou.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Sosacek »

Diky moc.

Me se libi mesta i venkov - mizna proto, ze jsem vyrustal stridave v Praze a na Kokorinsku - kdybyl pendloval mezi Mostem a cesnici vedle Mistu, asi to budu mit jibak a budu nenavidet oboji.

Na venkove je hloupa ta nedostupnost - nedostupnost vseho. Moderni infrastruktura (verejba i privatni) je hodne efektivni - velky Tesco obslouzi desetitisice lidi denne - ale pak s ni tezko muze soutezit lokalni a neefektivni infrastruktura - a pak neexistuje, protoze se neuzivi.

Nejhorsi je ale nedostupnost prilezitosti a perspektivy a alternativ. Jedna vec je, kdyz se zkusenej vyzilej typek prestehuje v 50 na vesnici, pac ho serou lidi a chce zahradku. Jina vec je, kdyz tam nrkdo vyrusta, a vlastne se ani nema jak dozvedet, ze jde zit i jinak - nebo presneji, ze i jiny zivot je neco jibeho nez dekadentni bullshit tecb zlejch prazaku co nas furt okradaji.

Ja bych asi sel tak daleko, ze bych rekl, ze rodice dluzi detem vyrustani ve meste. Ale prej jsem radikalni.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

Víceméně napsal sos to samé co ja.
Bez deti je to jedno a dětem se lépe startuje ve městě.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Lemmy »

Yep, převážně rodina a přidruženě pohodlnost a zvyk jsou asi majoritní důvody, proč zůstávám ve městě. Těžko říct, zda bych se v nějakém paralelním vesmíru přesunul do té chaty a našel si nějaký částečný úvazek nebo obecně práci, kde bych trávil méně času - pravděpodobnost tam je.

Vím, že jsou i rodiny bez vozidla v dost odlehlých částech od civilizace. Těžko soudit (pokud jsou spokojené i děti a funguje to obecně, proč ne). Jak přírodno, tak město má pro svoje výhody pro děti. Ale je asi fakt, že pro další jednodušší socializaci s majoritou to město ve výhodách převládá.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Sosacek píše: 24. 4. 2018, 09:20Ja bych asi sel tak daleko, ze bych rekl, ze rodice dluzi detem vyrustani ve meste. Ale prej jsem radikalni.
Coby někdo vyrůstající na venkově nemohu než souhlasit.
Venkov je z hlediska perspektivy a alternativ totálně na píču. Asi to jinak vypadá v satelitu 20 km od Prahy, ale ten tr00 HC venkov je totální peklo, oldskůlový upřímný hejt a tak dále.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od jjelen »

Jestli lemmy nebo kdo tu opěvoval venkov neměl na mysli nějakou pěknou samotu v lese nebo ještě lépe v horách, kde se sousedy přílišný problém být nemusí
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Argonantus »

To jsem byl asi ja.
Po hromadě očekávaných obav a skepse z Pražáka přeskolen na vidlaka snadno a rychle.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od Invictus »

Já jsem taky exot. Nějak mi stačí počítač a připojení k netu. Fajn je obchod kam dojdeš i když seš línej, a nemuset se fyzicky starat o teplou vodu a topení, ale asi bych to nějak přežil.
Pro děti je imho tak do 12 lepší když maj přírodu a možnost hrát si venku. Pak už je to asi jedno.
Iron Within
Iron Without
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Maloměšťák a jiné příšery

Příspěvek od jjelen »

Invictus píše: 24. 4. 2018, 17:43Pro děti je imho tak do 12 lepší když maj přírodu a možnost hrát si venku. Pak už je to asi jedno.
Tohle se dá zařídit i ve městě, do jisté íry, ne? (anebo dojíždět na chalupu) Mám dojem že i ve "velkoměstě" jako je Praha se dá narazit na venkovštější a zelenější lokality než jakými se může chlubit leckterá vesnice...
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů