Crowdfunding (kickstarter etc.)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Pepa »

To jsme hráli na minulé Slezině a moc se mi to líbilo :) Jsem rád, že se to dotáhlo až do vydatelné podoby :clap:

Jenom prostě jméno "Age of Cities" mi k tomu sedí tak nějak lépe než "Urbánie". Osobně bych hru pojmenoval třeba "Věk měst" nebo "Urbanie" s krátkým "a".

Každopádně držím tomu všemu palce :)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od ilgir »

Dík za koment. "Age of Cities" byl jen pracovní název, nebylo mým cílem parazitovat na "Age of XYZ" franšíze. Navíc jsem chtěl něco buď rovnou v češtině, nebo univerzálního (anglické vydání nechystáme). Název Urbánie vznikl z brainstormingu a následného hlasování v rámci testerského týmu, a myslím, že to byla dobrá volba. Ve hře byli ještě Městotvorci, Stavitelé měst, MěstaX, Citeez a další ještě šílenější věci. :D
Protože "Urbania" už je zabraná, tak jsem použil počeštěnou variantu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od OnGe »

OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od ShadoWWW »

Český rybník nesleduji, ale co se týče KS a stolních RPG ve světě, není to žádná sláva.

1) Musíte mít jméno. Jako neználek nemáte šanci vydělat ani na základní vytyčený cíl.

2) Když vezmu velké hráče, jako Kobold Press, který vydělává zhruba 200 tisíc dolců/kampaň, nebo Evil Hat, který vydělal na Fate Core KS přes 400 tisíc dolců, tak oba tito velcí hráči se shodují na následujícím:

- Už v době vyhlášení kampaně měli utacené velké procento z nakonec vybrané částky. Nejde jen o propagační ilustrace a videa, ale že RPGčka se píší dlouho a už ve chvíli, kdy kampaň vyhlašujete, musíte mít sepsanou vetšinu, včetně komise na ilustrace.

- Ač vybrané částky se zdají snové, ve skutečnosti téměř vše padlo na pokrytí výsledných nákladů. Žádný z těch projektů si nevydělal peníze "na spokojenou rentu". Třeba Fred plánoval po vydání Core zafinancovat několik dalších Fate produktů, ale už mu na to nezbyly peníze.

- Podobně mluví i Wolfgang Baur. Že KS je dobrý na zviditelnění, nebo když chcete vydat nějaký velký projekt, ale nestačí na pokrývání pravidelných životních nákladů. A přidává ještě jednu věc: KS vám nezaplatí zdravotní/sociální pojištění. Mnozí nezávislí RPGčkoví autoři kvůli tomu končí v pokročilém věku na mizině. Dobře se mají akorát zaměstnanci WotC a Paiza, kteří mají docela slušný pravidelný příjem a tyto firmy jim platí i nadstandardní pojištění.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Fritzs »

Zvláštní že zrovna Paizo.

Nedodali co slibovali (vybalancovanou 3,5E bez caster dominance) a dodávají nanejvýš průměrný produkt.

Co je tajemstvím jejich úspěchu? Jediné co mě napadá je, že všichni ostatní mají za šéfy idioty, jenom v Paizu a WoTC sedí průměrně dobrý profesionální manager.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 13. 6. 2017, 16:46Co je tajemstvím jejich úspěchu?
Převzali větší část zákazníků nejsilnějšího RPGčkového brandu.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12358
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Ecthelion »

ShadoWWW píše: 13. 6. 2017, 15:25Už v době vyhlášení kampaně měli utacené velké procento z nakonec vybrané částky. Nejde jen o propagační ilustrace a videa, ale že RPGčka se píší dlouho a už ve chvíli, kdy kampaň vyhlašujete, musíte mít sepsanou vetšinu, včetně komise na ilustrace.
Mám stejný dojem/sesbírané postřehy - ve chvíli, kdy jde hra na Kickstarter, tak musí být prakticky hotová, aby bylo co ukázat a lidi se měli na co těšit. Kickstarter pak jen zpětně zamázne část nákladů a dovolí vývojářům hru vydat. Systém "máme super nápad a když nám dáte peníze, tak na něm začneme pracovat" nefunguje. Lidi neradi vrážejí peníze do něčeho, co nevidí a co vyjde až za dva roky. Tady nemají šanci ani slavná jména.

Pokud ale lidé nabídnou zajímavou a téměř hotovou hru, kterou by mohli do pár měsíců držet v ruce... tam se můžeme bavit a ta hra má šanci peníze nasbírat.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od ShadoWWW »

Fritz: Protože vydávali časopisy Dungeon a Dragon a řadu dobrodružství Adventure Path a fanoušci DnD 3.5 je za to milovali. Pathfinder vznikl jen proto, aby Paizo mohlo dál vydávat svou AP (přejmenovanou na Pathfinder Path). Plus měli přímo ukázkový vztah ke své fanouškovské základně. Otevřeně s nimi diskutovali a psali pro ně produkty na míru. Současný tým WotC se v oblasti komunikace s fanoušky hodně učil právě od Paiza. Teď se snaží upnout své úsilí na Sci-Fi hru Starfinder. Tak jsem zvědavý, jak se jim to povede.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Sosacek »

ShadoWWW píše: 13. 6. 2017, 15:25 Český rybník nesleduji, ale co se týče KS a stolních RPG ve světě, není to žádná sláva.

1) Musíte mít jméno. Jako neználek nemáte šanci vydělat ani na základní vytyčený cíl.

2) Když vezmu velké hráče, jako Kobold Press, který vydělává zhruba 200 tisíc dolců/kampaň, nebo Evil Hat, který vydělal na Fate Core KS přes 400 tisíc dolců, tak oba tito velcí hráči se shodují na následujícím:
Koukam, ze ti neni uplne jasny rozdil mezi trzbou a vydelkem. To ma pak clovek trochu pochybnosti o tom, jak fundovane se vyjadrujes k financnim vecem.
But nobody came.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od ShadoWWW »

Nedělej machra a neztrapňuj se. Myslím, že to každý pochopil, i když "vydělat" je hovorový pojem. Ekonomické pojmy jsou tržby, obrat, výnosy, příjmy a zisk. Ale toto je RPG fórum, ne zasedání Světové banky, brouku.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Lol, tywe, Matt Colville udělal kickstarter, kterej má za cíl vydat příručku k downtime DnD 5e activities a zafinancovat streamování hraní. Za jeden den vybral skoro 800,000 dolarů a zbývá mu ještě měsíc do konce fundování. Tak to je masakr. https://www.kickstarter.com/projects/25 ... -streaming
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 11. 2. 2018, 11:03Lol, tywe, Matt Colville udělal kickstarter, kterej má za cíl vydat příručku k downtime DnD 5e activities a zafinancovat streamování hraní. Za jeden den vybral skoro 800,000 dolarů a zbývá mu ještě měsíc do konce fundování. Tak to je masakr. https://www.kickstarter.com/projects/25 ... -streaming
Já jsem od něj viděl asi video a půl, o 5e mám přibližně nulovej zájem, a když ho poslouchám, stejně bych to šel hrát. Takže se vůbec nedivím. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Však jo, tohle je záležitost fandomu. On je taková osobnost, že ho spousta lidí děsně žere, díky YT má spoustu fanoušků, co mu podpoří cokoliv, co udělá. Kdyby tu samou knížku vydával někdo jinej, tak bude nejspíš rád, že za ten měsíc udělá základní goal 50,000 doláčů.
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od Quentin »

Pieta píše: 11. 2. 2018, 12:10 Já jsem od něj viděl asi video a půl, o 5e mám přibližně nulovej zájem, a když ho poslouchám, stejně bych to šel hrát. Takže se vůbec nedivím. (:
Já taky :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tak už maj přes mega dolarů. O-)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů