Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jezus »

trajda píše: 25. 1. 2018, 08:24 Dokazu si predstavit carodeje se spustenou esenci, jak mu hori pulka tela, nebo jak zacne horet vsude, kudy prosel.
Já (dělám PJ, ne pravidla) bych to s projevy esence tak nepřeháněl. Samozřejmě záleží na světě, ale "hořící" čaroděj je už skoro běs ohnivec :-) Pokud nehrajete nějakou "high fantasy", vystačil bych s odrazem plamenů v očích, případně s tím, že se z čaroděje slabě kouří (čudí). Mohl by taky hřát jako třeba roztopená pec, takže kdyby dlouho stál na dřevěné podlaze, mohl by pomaloučku vypalovat otisky svých chodidel, případně podpálit třeba slamník...
Vlasy polité vodou jsou naprosto v pořádku, ty se neodrazí pravidly, jen vzhledem postavy a jiným jednáním NPC...
trajda píše: 25. 1. 2018, 08:24 Z popisu v knize to zni jakoze spustena esence je pouze fikcni popis, ale ja si myslim, ze musi byt nejaky mechanicky rozdil mezi utokem na obycejna zada, a utokem na zada, na kterych vyrostla skalka.
Já jsem toho názoru, že by to mělo pokud možno zůstávat ve fikční rovině. Spuštěná esence by neměla sloužit k "boostování" sesilatele jinak než bravurou na magii. Projevy esence mu samozřejmě pomáhat mohou, ale hlavně v té fikční rovině.

Ona ta skalka na zádech nemusí být doslova kamenná. Je přeci součástí kouzelníkova těla a esence do něj jen promítá něco z charakteru živlu, kouzelník se nestává jeho zosobněním (jako někteří běsové). Může se tedy jednat o silnou a tvrdou zrohovatělou kůži (a pod ní šlachy a svaly), která kámen jen připomíná.

Pokud by byla opravdu kamenná, ano útok do ní by byl buď chabý, nebo by mohla proti útokům dozad poskytovat dodatečnou Ochranu. Na druhé staně takový kamenný hrb na zádech postavu omezuje v pohybu, proto bych se postihu "chabě" vyhnul tím, že je hrb sice pevný jako skála, ale kouzelník je pomalý, proto mám čas seknout níž, kde už hrb není...
Výhodu plynoucí z hrbu bych tak nechal opět jen v té fikci, nicméně bych tím rozšířil možnosti popisu akcí. Pokud by kouzelník ustál cizí útok (měl vyšší hod), ať si klidně popíše, jak nastavil "hroší" hrb a protivníkův úder se po něm svezl. Klidně bych tak popisoval i vyčerpání s tím, že zásah do hrbu kouzelník sice cítil, ale kvůli skoro kamenné kůži je to jen škrábnutí (ztracené zdroje, nikoli jizva).
trajda píše: 25. 1. 2018, 08:24 Pak ale prichazi dalsi otazka, zda se projevy esence daji lamat, a zda zlomeni projevu esence nejak narusi esenci jako takovou. (Tedy pokud se druidovy rozdroli kameny hrb na prach, zda je stale mistrem.)
Konečně s lámáním esence bych byl opatrný (ale záleží samozřejmě na tobě). Jak už se píše v příspěvku nade mnou, lámající kouzelník by měl ovládat magii dost silnou na to, ale způsobil Jizvu (ostatně ukončení esence bez rituálu při magickém okamžiku způsobí Jizvu na Duši). Já osobně bych to podmínil i jistou blízkostí cíle (nestačil by jen například dohled), aby bylo možno provést jistý rituál a zaklínání dostatečně přesně.
Teoreticky by taky měl mít lámající kouzelník k dispozici vhodnou schránku, kam esenci zavře (podobně jako to musí dělat ten, co ji běžně využívá). Jinak by hrozilo, že esence zůstane s původním majitelem nebo se dokonce nekontrolovatelně uvolní...

Já bych se osobně omezil jen na zeslabování projevů esence, ať už kouzly nebo přirozenými prostředky. Zmíněný hrb je možno magií země "zvláčnit", aby ho bylo možné normálně proseknout, případně "ztěžknout", aby svého majitele více omezil. Tím esence samotná nezanikne (majitel má stále Bravuru), ale lze ten projev obracet proti němu.
A například ohnivého čaroděje je pak možno polít pořádným vědrem vody (nikoli pouze třeba korbelem piva). Esenci to nezruší, ale nastane přirozený protipól, takže místo Bravury budou jeho ohnivá kouzla dále s postihem do té doby, něž se voda z jeho šatů odpaří (což trvá minimálně desítky minut).
RemusRomullus
Příspěvky: 126
Registrován: 28. 1. 2010, 14:05

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od RemusRomullus »

Ahoj, existuje někde deník, který je v příručce na stranách 88-89 v elektronické podobě? PDF, Word, vyplnitelné PDF?
Díky
RemusRomullus
Příspěvky: 126
Registrován: 28. 1. 2010, 14:05

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od RemusRomullus »

Díky za odkaz, jestli byl pro mě, ale asi jsem se blbě vyjádřil. Pravidla v PDF mám, to co sháním je deník, který je v těch pravidlech otištěný. Ideálně v takové podobě, aby se dal použít, tzn. nepředvyplněný.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Bouchi »

Však čistý deník je přece úplně na konci, takže si ho stačí z toho PDF vytisknout. (Případně nějakou utilitou vyextrahovat do samostatného PDF).

Anebo je taky tady - https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 35#p518035
Obrázek
RemusRomullus
Příspěvky: 126
Registrován: 28. 1. 2010, 14:05

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od RemusRomullus »

Bouchi píše: 29. 1. 2018, 12:52 Však čistý deník je přece úplně na konci, takže si ho stačí z toho PDF vytisknout. (Případně nějakou utilitou vyextrahovat do samostatného PDF).

Anebo je taky tady - https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 35#p518035
Ukázalo se, že bych měl číst knížky až do konce. Děkuji... :lol: :lol:
Taylar
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 7. 2015, 15:27

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Taylar »

Ahoj, mám otázku k protiakcím které mi pořád nějak nejsou jasné. Bojuje proti sobě skřet a trpaslík. Účastníci konfliktu jsou pouze oni dva.

Hod na iniciativu:
Skřet 6
Trpaslík 3

Skřet ohlásí akci, že by rád trpaslíka bodnul mečem do ramene, trpaslík ohlásí protiakci, že ho chce seknout do ruky s jeho mečem, ještě předtím než ho sekne. Oba mají bojovníka na 3. Hází si tedy spolu na střet, s tím, že můžou normálně oba manévrovat? A pokud vyhraje skřet, jaké jsou možnosti trpaslíka? Pokud trpaslík, jaké jsou možnosti skřeta?

Chápu to tedy správně, nebo jsem mimo, může mi to popřípade někdo vysvětlit? Díky.
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2514
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Bart »

Taylar píše: 29. 1. 2018, 19:21 Ahoj, mám otázku k protiakcím které mi pořád nějak nejsou jasné. Bojuje proti sobě skřet a trpaslík. Účastníci konfliktu jsou pouze oni dva.

Hod na iniciativu:
Skřet 6
Trpaslík 3

Skřet ohlásí akci, že by rád trpaslíka bodnul mečem do ramene, trpaslík ohlásí protiakci, že ho chce seknout do ruky s jeho mečem, ještě předtím než ho sekne. Oba mají bojovníka na 3. Hází si tedy spolu na střet, s tím, že můžou normálně oba manévrovat? A pokud vyhraje skřet, jaké jsou možnosti trpaslíka? Pokud trpaslík, jaké jsou možnosti skřeta?

Chápu to tedy správně, nebo jsem mimo, může mi to popřípade někdo vysvětlit? Díky.
Chápeš to podle všeho správně. Oba mají de facto plnohodnotnou akci, můžou používat manévry a podmínky jejich vyčerpání jsou stejné. Skřet, díky tomu, že je aktér (na počátku byla jeho akce z jeho iniciativy) má oproti trpaslíkovi pouze dvě výhody:
1) tím, že se rozhodl, jakou akci bude provádět, zúžil trpaslíkovi možnosti pro jeho reakci - trpaslík teď už může hlásit pouze protiakce, které jsou se skřetovou akcí v rozporu, ale nemůže říct třeba "podívám se do mapy, abych zjistil, kudy mám utíkat" (tím skřetovi nebrání v seknutí do ruky; může se ale rozhodnout nereagovat, nechat skřeta hodit si na zkoušku a do mapy se podívat až přijde na řadu),
2) v případě, že oba hodí i s bonusem stejně, vyhrává skřet.

Ať prohraje kterýkoli z nich, má možnost se vyčerpat normálně podle pravidel pro vyčerpání ve střetu.

Jestli ti pravidla připadají příliš složitá na pochopení, zkus si nejdřív zahrát zjednodušenou Pirátskou verzi - tam se naučíš základní principy a dál už to bude o dost jednodušší:
https://obchod.altar.cz/drd-ii-piratska ... 1000.html?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Taylar:
Ještě to zkusím rozvést trochu víc než Bart.

Popsal jsi nám důsledky akcí v příběhu - ještě by bylo dobré upřesnit, jaký následek podle pravidel oba zamýšlí a také, jaké mají Ohrožení. Zkusím nějaké domyslet, ale možná jste to měli ve své hře jinak.

Upřesněme to tedy třeba takhle (bez manévrů, slev, zvláštních schopností):

Iniciativa:
Skřet 6
Trpaslík 3

Oba stojí v rovném boji, bez komplikací, s Ohrožením 2.

Skřet hraje první svou akci z iniciativy: "Bodám trpaslíka do ramene, chci mu způsobit Jizvu."
Trpaslík ohlásí protiakci (také z iniciativy): "Udeřím skřeta dřív, než on mě, vyrazím mu meč a tím mu zvýším Ohrožení."

Oba přičítají k hodu úroveň bojovníka.

Možné výsledky:
Skřet má víc:
* Průvodce popisuje "Jestli se nevyčerpáš, skřet tě bodne do ramene a budeš mít Jizvu." Pro další akce to znamená, že některé akce - například právě boj - se zraněnou rukou budou pro trpaslíka náročné - to vyplývá z Jizvy. Může je stále provádět, ale bude ho to stát Tělo. Může se tomu vyhnout třeba tak, že začne bojovat jen levou rukou - ale tím pádem třeba už nebude moct používat štít, který v ní doteď držel.
-- Hráč Trpaslíka se může rozhodnout vyčerpat. Popíše, proč úspěšná rána nezpůsobila to, co chtěl skřet, ale stala se jiná komplikace, například: "Meč mě bodnul, ale naštěstí do místa, kde je má zbroj pevná. Hrot se vezl, budu mít ošklivou modřinu (vyčerpání Tělem) a síla úderu mě natlačila do houští, které mi překáží (komplikace navíc zvedající Ohrožení na 3). Pro další akce to znamená, že trpaslík sice může dál bojovat bez omezení, ale je natlačený do houští, kde některé věci nepůjdou zahrát tak snadno jako na otevřeném prostoru - například kdyby tam bylo víc protivníků, jen těžko provede kruhový sek, protože mu budou bránit větve. Zvýšení Ohrožení nemá definované konkrétní omezení, řiďte se situací v příběhu..

Trpaslík má víc:
* Hráč trpaslíka popisuje: "Jestli se nevyčerpáš, vyrazím ti meč z ruky a budeš mít Ohrožení 3." Pro další akce to znamená, že dokud skřet meč znovu nezíská, nemůže ho používat. Odzbrojení tedy v pravidlech znamená, že nemůže využívat manévr zdarma, který mu zbraň dává nebo v příběhu hlásit akce, ve kterých soupeře sekne tak, aby krvácel.
-- Průvodce se za skřeta může rozhodnout vyčerpat. Popíše, proč úspěšná rána nezpůsobila to, co chtěl trpaslík, ale stala se mu jiná kompliakce, například: "Meč mířil na mou ruku, ale já stočil svůj. Naše čepele se skřížili a já s vypětím sil na poslední chvíli ránu zastavil (vyčerpání Těla). Trpaslíkova razance mě ale donutila kleknout na jedno koleno a teď má nademnou navrch (komplikace zvedající Ohrožení na 3). Pro další skřetovy akce to znamená, že je omezený tím, že mají skřížené meče a trpaslík tlačí skřeta na zem - měl by to v popisu dalších akcí respektovat, například neměl by jen tak zahlásit, že utíká pryč, protože momentálně klečí jednou nohou na zemi.


Nejlépe je to hrát tak, že:

- rámcové důsledky akcí ohlásíte před hodem, společně s určením následků v pravidlech
- vítěz pak popisuje, co se stane
- poražený může, pokud mu to za to stojí, vítězův popis s pomocí vyčerpání upravit tak, že zmírní svůj neúspěch, ale přidá si jinou komplikaci
- a v dalším kole se při vymýšlení nových akcí vychází z toho výsledku, který byl odvyprávěný.
Taylar
Příspěvky: 12
Registrován: 21. 7. 2015, 15:27

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Taylar »

Díky moc - zjistili jsme totiž v grupě, že hrajeme konflikty už od prvního vydání několik let špatně. Respektive hráli jsme to tak, že obránce musel být jen pasivní a neměl nijak šanci útočníka zranit, takže teď louskáme pravidla všichni a poctivě znovu, tak jsem si to jen chtěl vyjasnit. :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Taylar:
"Obránce" (nebo lépe po novu protiaktér) může opravdu být i aktivní a agresivní a dokonce je to dobře.

Jedinou výjimkou by bylo, pokud na něj útočí někdo ukrytý, o kom nemá tušení. Tam je omezený na pasivní a defenzivní protiakce.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jezus »

Proč z kapitoly Bestiář ve druhé edici zmizely některé "varianty" běsů? Bez Dýmala se obejdu, ale například Divoženky mi přijde škoda...
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Ani sem si nevsiml. Vazne tam neco takovyho bylo?

Kazdopadne otazka zni: "Co presne ti vadi? Ze tam divozenku nemas ty, nebo ze ji tam nemaji vsichni?"
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Hrozně jsme zápasili s prostorem.

Myslím, že bychom ale mohli tyhle rozšířené varianty vzít a znovu zpracovat jako samostatné stažitelné PDF.
(mimochodem nemám teď u sebe příručku, ale nebyly i původně jen v e-verzi?)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Jezus »

Chápu, myslel jsem si, že to bude nějaký "redakční" důvod, ale trochu jsem podezíral i šotka.

Ano, když to teď zmiňujete, "běsní bratranci" byli vlastně jen v e-verzi. Bral jsem to ale tak, že se doplnili prostě až později a myslel jsem, že až se vydá dotisk, respektive druhá edice, tak už tam budou.

Nejde o nic moc podstatného (bral jsem to spíš jako bonus, ne závazek), jen jsem se těšil, že budu mít potvůrky hezky pohromadě v tištěné verzi a nebudu muset lézt případně do počítače...
trajda píše: 7. 2. 2018, 09:26 Kazdopadne otazka zni: "Co presne ti vadi? Ze tam divozenku nemas ty, nebo ze ji tam nemaji vsichni?"
Samozřejmě to, že tu není pro ostatní, jsem v jádru dobrý člověk, a když to nemusím dělat sám, samým dobrodiním bych ostatní rozdal :-)

Zrovna divoženka je zmiňována v Jarikově dobrodružství na začátku pravidel a samozřejme v textu u hejkala, tak mi příjde, že tam pak vyloženě chybí.
Navíc teď už není nikde - v pdf verzi 2 edice už není, takže kdo nemá starou, nemá divoženku a tak se na chuděru nebohou pomalu zapomene a ona bude muset osaměle čekat v zastaralé elektronické verzi, jestli ji snad někdo nakonec přeci jen nevytáhne do příběhu nebo dokud hráči nezačnou pochybovat, jestli v pravidlech kdy vůbec existovala... Smutný konec smutného stvoření ;-(
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů