Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Příspěvek od sirien »

Předprodej zahájen a běží zde
- 699 CZK (500 korun / 42% sleva proti doporučené maloobchodní ceně 1200)
- vydání bude 25. října

Více viz:
Blog jeskyní a draků
Kostka
Discord
Facebook
Naposledy upravil(a) sirien dne 17. 9. 2021, 18:15, celkem upraveno 6 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Nic z DnD settingů tam být nemůže kvůli licenci. Na začátku jsem měl představu, že by tam byly odkazy a fluff ze všech známých českých RPG fantasy světů (tj. Asterion, Taria, Vukogvazd a třeba i Tauril), ale nakonec to neklaplo* a bude tam směs generické fantasy a vlastní invence**, možná s jistými odkazy na Asterion a možná (?) Tauril.

-----------
* Pokud si dobře pamatuji, tak to umřelo na nezájmu autorů těch světů.
** Nadšenců i známých či méně známých českých fantasy autorů.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

ShadoWWW píše: 1. 11. 2017, 12:11 Nic z DnD settingů tam být nemůže kvůli licenci. Na začátku jsem měl představu, že by tam byly odkazy a fluff ze všech známých českých RPG fantasy světů (tj. Asterion, Taria, Vukogvazd a třeba i Tauril), ale nakonec to neklaplo* a bude tam směs generické fantasy a vlastní invence, možná s jistými odkazy na Asterion a možná (?) Tauril.
Hezká a ušlechtilá idea... Akorát by vznikl asi takový fluffový miš-maš, ne? Vukogvazd a Asterion mi k sobě moc nejdou, ale kdyby se to povedlo...

Generická fantasy? Zní dobře. Jak moc to bude podporovat low-fantasy?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Miš-maš by to byl, kdyby to bylo splácané dohromady. Bylo to myšleno spíš tak, že by jednotlivé prvky pravidel měly uvedené různé příklady pro různé světy, ne jako jeden příklad pro jeden všeobjímající svět.
Jak moc to bude podporovat low-fantasy?
Tak jako DnD 5E.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Sparkle »

O implementaci Taurilu do JaD zájem mám, jen jak jsem tu psala dříve, musí ji udělat jiná osoba než já, protože já se v pravidlech DnD nevyznám, 5e jsem nikdy nehrála, a tento typ pravidel jde dost mimo moje herní preference, takže bych to neudělala dobře. Nemyslím si, že by to byl "nezájem autora světu".
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Tak zrovna Tauril se nakonec dočká i implementačních pravidel JaD (právě díky Sparkle!). Nevím, nakolik bude provázaný fluff v základní knize JaD (na fluffu pracují jiní lidé než já, já pracuji jen na velmi úzké části z bestiáře). Hlavně protože se Tauril stále vyvíjí. Ale protože Tauril vyjde dřív, tak by možná šlo to nějak víc provázat.

Celková koncepce JaD je v dikci Skavena, já jsem tam teď už spíš jen jako poradce, implementátor nových oborů (subclass) a něco málo fluffu v bestiáři.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

ShadoWWW píše: 1. 11. 2017, 12:42
Jak moc to bude podporovat low-fantasy?
Tak jako DnD 5E.
Takže mě čeká asi hodně práce... :(
Ale co, ten bič jsem si upletl sám a takhle budu jediný, kdo bude dělat pravidla pro svůj vikingsko-slovanský svět, byť jen nekomerčně, a budu to mít přesně tak, jak chci. O-)

A ehm, u které částu pravidel měly být odkazy na Vukogvazd?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Severský feeling tam jde zapracovat celkem snadno. Například pár typů:
  • Ďáblové slouží Hel v Helheimu. Ostatně v PHB 5E je přímo popsané, jak ztvárnit DnD sféry v severské mytologii (včetně Yggdrasilu), je tam i celý severský panteon včetně převodu na domény. Ljósálfheim je Vílí divočina. Svartálfheim jsou Temné říše.
  • Tieflingové mají svůj původ u Hel.
  • Hobiti jako říční obchodníci.
  • Elfové jsou přímo součástí severské mytologie.
  • Drakorození jsou bývalí uctívači Fáfnira. Byli to obyčejní lidé, ale a po jeho přeměně v draka přešlo prokletí částečně i na ně. Po jeho zabití kletba stále trvá.
  • Orky stvořili obři jako nástroje svého boje proti lidem. (Půlorkové jsou pak kříženci s orků s lidmi.)
  • Zrůdy pochází z mořských hlubin.
  • Draci jsou jen zlí.
Setting lze tvořit zhruba v tomto stylu. K tomu pustit nějakou severskou hudbu a správná atmosféra je zaručena.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

Já jsem to možná napsal špatně, má to být slovansko-vikingská, ne vikingsko-slovanská. Na slovanskou mytologii všichni kašlou (nevím proč, mě připadá přinejmenším stejně zajímavá, jako ta severská, ale má "normální božstva", žádné si neporokuje vlastní smrt :>:o/ , o řecké ani nemluvě), až na Juraje Červenáka, tím se inspiruju, i když Zlato Arkony je na mě už dost high-fantasy.

Kluci mě nicméně přesvědčili, abychom posunuli těžiště hraní k Baltu, kde se střetává saská, dánská, švédská, slovanská a teoreticky i norská zóna, takže díky za tipy.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Ono si hlavně pod slovanským settingem každý představuje trochu něco jiného. DnD je z USA a Američané se inspirují celosvětově, ne jen lokálně. Máš tam mytologii středoamerických indiánů, asijskou, germánskou, severskou, řeckou, egyptskou... a taky trochu slovanské. Ono je to tak trochu tím, že není ničím extra výjimečná ani rozsáhlá. Ale i tak jich tam máš (na svou důležitost) poměrně dost. Třeba babu jagu (včetně chaloupky na kuřích nohách), sněžného vlka nebo kostěje (všetně škapulíře, ve kterém ukrývá svou skutečnou životní sílu). Ono to tam je, ne že ne, akorát je to jen malý zlomek celku, tudíš pokud chceš vyloženě slovanský svět, tak budeš muset drasticky osekávat (rasy, povolání, nestvůry).

Z kampaní Ravenloft (Curse of Strahd) je dost slovanský (včetně jmen) nebo Reign of Winter od Paiza.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

ShadoWWW píše: 1. 11. 2017, 15:50 Ono je to tak trochu tím, že není ničím extra výjimečná ani rozsáhlá. Ale i tak jich tam máš (na svou důležitost) poměrně dost. Třeba babu jagu (včetně chaloupky na kuřích nohách), sněžného vlka nebo kostěje (všetně škapulíře, ve kterém ukrývá svou skutečnou životní sílu). Ono to tam je, ne že ne, akorát je to jen malý zlomek celku, tudíš pokud chceš vyloženě slovanský svět, tak budeš muset drasticky osekávat (rasy, povolání, nestvůry).
S tou rozsáhlostí bych to ani tak neříkal. Pokud bereš slovanstvo jako celek (tj. od Lübecku po východní hranice Novgorodu, od RUány až po hranice Byzance), tak toho najdeš dost. Problémem je, že v té době se na autorská práva moc nedbalo, a tak je velký rozdíl mezi, řekněme, Obodrity a Novgorodci. Já beru tu severozápadní větev.

Ty, s těmi rasami a povoláními to zas tak drastické nebude. Klasická čtyřka (lidi, elfové, trpaslíci, hobiti) se dají docela snadno přefluffovat- lidi jsou lidi, na tom se moc změnit nedá, elfové jsou buď ti temní ze severu nebo lesní, kteří přejmou keltskou tradici a hodíš je do povodí Labe. Trpaslíci střeží průsmyky mezi Nibelungy na severu a městy na jihu od Alp nebo je dáš do kteréhokoli pohoří, nacpeš do velkých hradišť a dáš jim germánskou mytologii, hobiti se dají použít jako Horda z DrD 2, nebo jako farmáři ze Zaklínače (ta scéna, jak tam zmasakrovali ot komando marodérů je nezapomenutelná). Další rasy moc nepotřebuju. Možná ještěrci- ti jsou vymírající plémě, svět se ochlazuje a to nesvdčí jejich krvi.

Povolání už budou trochu problém. Teoreticky by se dala některá hraničářská kouzla přefflufovat na nějaké přirozené akce (Dobrůvky), bojovník může zůstat tak jak je, otázkou je, co s čaroknechtem, klerici to samé, černokněžníci a kouzelníci taky.

Monstra. Tady to bude bolet. Udělat celé znovu, až na některé výjimky.

NEbude to asi 100% Slavic, podtrženo orazítkováno, jak píšu, zóna Sasů, Dánů, Švédů, Pomořanů, Obodritů, vymírajících elfů...
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

NEbude to asi 100% Slavic, podtrženo orazítkováno, jak píšu, zóna Sasů, Dánů, Švédů, Pomořanů, Obodritů, vymírajících elfů...
No i tak by mě to docela zajímalo. Zatím nejvíc slovanský setting, co jsem viděl, byl Vukogvazd. Tam byly mimo klasické DnD rasy i kroll (dá se nahradit půlorkem) a kudůk (dá se nahradit gnómem). Z nestvůr tam byl obr (v DnD je), nekromant (v DnD je), duch (v DnD je), kancodlak (v DnD je), bludičky (v DnD jsou), krvestřáb (v DnD je), sněžní vlci (v DnD jsou), koboldi (v DnD jsou) a harpyje (v DnD jsou). Takže za mě... jde hlavně o styl hraní/vyprávění a jistou umírněnost fantasy. Možná taky omezení úrovní na 5.-10. (s pomalejším přechodem na nové úrovně). Dobrodružství založené spíš na dialozích než boji s nestvůrami.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Log 1=0 »

Velice hlasitě se ohrazuji vůči míchání pojmů "low-fantasy" a "slovanský" jakožto spolu souvisejících pojmů.
Chápu, že existuje spoustu inspiračních zdrojů pro světy, které mají tyto prvky.
Ale můžu mít svět plný mnogohlavých zmejů, víl, divoženek, mocných čarodějinic, vijů, vodníků a podobné havěti, doplněný o Mořského cara, Kostěje Nesmrtelného, ostrov Bujan a tak dále. To nebude "low fantasy" ani náhodou.
Nebo můžu to DnD-generic ladění udržet na nízké úrovni, a bude to velmi neslovanské.
A s představy, že titul "nejvíc slovanský setting" by měl dostat svět zahrnující harpyje, kancodlaky a koboldy mi není lehko u srdce.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

No, to, že "nejvíc slovanský setting" obsahuje koboldy a harpyje svědčí asi o tom, že nikdo se nepokusil udělat nic slovanštějšího.

Slavanský a low-fantasy mi jdou k sobě více, než slovanský a high-fantasy. No, i když...

Shadowwwe, ork nahrazující krolla ve slovanském prostředí? Asi ne. Kroll se dá jednoduše přefflufovat třeba na wendola (Pojídači mrtvých). Ork těžko. Kdyby měl jít Vukogvazd do Ameriky se vším všudy, tj i s přeměnou ras, tak fakt nevím.

Mimochodem, když o tom tady tak mluvíme, je tady na fóru diakuze věnovaná slovanské fantasy?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Paul »

Bude Hraničář kouzlit jako v D&D 5e?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Ano. Pokud chceš hraničáře bez kouzlení, pak nejlépe funguje bojovník se zaměřením na boj na dálku (střelecký souboj). Pokud chceš něco jako chodce z DrD 1.6 s jeho mečem, pak dobře funguje paladin.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů