History fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: History fiction

Příspěvek od Faskal »

Z podivuhodných cest jsem četl samé obskurnosti a chybí mi hitovky. Cesta kolem světa za 80 dní a pět neděl v balónu. To nejspíš někdy doženu.

Chancellor? Wiki píše, že jsou tam vory. Vory jsou dobré, to možná taky zkusím.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Verne byl ještě v této https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 87#p371987 smyčce, kam patří místopisně asi spíš - tady se jen zkřížil s tím Monte Christem, který je vlastně dost na hraně historické fikce, neb se odehrával drtivou většinou v současnosti.
Někde jsme s Raven řešili ještě Hvězdu jihu, kde jsem nedávno zaznamenal zarážející podobnost s Holmesem (a Verne byl určitě dřív).
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: History fiction

Příspěvek od Faskal »

Ano, Verne je tady trochu mimo téma.
Nicméně, v odkazu píšeš, že v Dětech kapitána Granta se toho dost děje. S Raven už jsme zaseklí asi druhým rokem v polovině a kolem knihy uctivě chodíme, abychom o ni nezavadili.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: History fiction

Příspěvek od York »

Faskal píše: 18. 10. 2017, 15:02S Raven už jsme zaseklí asi druhým rokem v polovině a kolem knihy uctivě chodíme, abychom o ni nezavadili.
Dejte si závazek - každý den aspoň 2 písmenka, ona časem padne :D
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

Vernův neviditelný muž z toho Argova wiki seznamu je údajně 18. století. A mají tam být jacísi alchymisti.
Takže sem patří. (no a z dnešního pohledu sem patří většina věcí, aspon těch co nebyly dostatečně sci-fi)
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: History fiction

Příspěvek od Faskal »

Nestraš, Yorku.

Tak se dívám, že historickou fikci vlastně nečtu. Tím teda nemyslím toho Verneho, co psal v historii o své současnosti. Jako další případ: Biercovo "Tales of Soldiers and Civilians" bylo z půlky dobré, ti vojáci za války Severu proti Jihu byli skvělí, civilisti (včetně těch slavných s Carcosou) zase dost slabí. A žánr duchařských historek mě nechává zcela chladným. Ty vojenské příběhy technicky vzato jsou historická fikce, ale co je to za historickou fikci, když si ty události ještě pamatujete. Nebo je tohle taky "historická fikce"? Hm.

První výskyt pořádné historické fikce, na kterou jsem v deníčku narazil, je Odysea, která prvky historické fikce má; jako lepší příklad je kus hlouběji ještě Illias, to je historická fikce jak vyšitá. Jinak nic. To jsou tři roky zpátky, tak asi nemám co k tématu říct, hm.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

To asi ne - Verne dost dobře nemůže být z 18. století, když se ještě nenarodil.
A Neviditelný muž je samozřejmě Wells, George Wells.

Stran alchymistů... hm... nějak se mi vybavuje sbírka Vernových začátečnických povídek pro opravdové znalce, Dr. Ox, konkrétně, kde vystupoval taky jeho pomocník laborant Ygen. A když lidi nadopovali kyslíkem, byli z toho tak jako zhulení (humor!).
S alchymií to souviselo velmi volně, spíše by se nabízelo prostě slovo chemie. IMHO to budou tak čtyřicátá léta 19. století, nevím přesně, a bylo to daleko později, než to bylo napsané.
Daleko větší odvaz je jiná podobná povídka, kde vystupuje osobně ďábel. Mistr Zachariáš se to jmenovalo.

Faskal:
Víš dobře, že otec zakladatel žánru je Scott, Walter Scott. A z něj pošla lavina následníků, ve které se skutečně mihnul Dumas, zejména s historkami z dob revoluce, Victor Hugo, aby pak scénu ovládli Tolstoj, Jirásek a jiné těžké váhy žánru a tím ho málem zadusily, ale přesto se touto cestou pokračovalo dál, až třeba k Sienkiewiczovi.

A v jejich stínu kvetlo daleko podivnější romantické kvítí, jako třeba ten Morris.
Verne tu naprosto nemá co dělat, toho sem zatáhl York skrze Monte Christa, což je Vernova výrazná odbočka, neb jádrem jeho zájmu byla opravdu hlavně geografie a cestování (včetně mimozemského).

EDIT: A ještě mne napadá, že do HF zabrousil párkrát i Vernův vzdálený žák Crichton, a to hned několikrát, a kromobyčejně zajímavě.

Bierce netuším, jak se sem dostal a proč. Pokud ho nějaký žánr považuje za klasika, tak horor.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

(Argo, jo, máš pravdu, myslel jsem tohohle "neviditelnýho muže": https://cs.wikipedia.org/wiki/Tajemstv% ... a_Storitze)
A Crichton... že bych ještě jednou zkusil Pojídače? (ten film, ač... podivný... mám fakt rád, knížka mě tak nevzala, ale to mi mohlo být... dvanáct?) Jinak že by psal h. f. nevím (wiki ještě hlásí tohle: https://en.wikipedia.org/wiki/Dragon_Teeth No, to by se mi možná ve dvanácti líbilo víc :D)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Storitz Vilém - aha, já jsem to nečetl, ale patří to zřejmě do té kategorie Faskalovým odkazem a dalšími hodnocené jako "snad možná Verne, ale moc na to nespoléhat". A 18. století to není, ba naopak, je to 19., ne-li 20.

S "posthumous" Crichtony se taky roztrhl pytel a začíná mne to taky děsit, do jaké míry je to všechno mistr a co je šikovný zásah kamarádů. Ono to není tak vzácný jev - už jsme tu měli "poshumous" Lovecrafty, že.
Jiný "posthumous" historický Crichton jsou ti piráti https://www.databazeknih.cz/knihy/piratska-odysea-66857
což je roztomilé letní čtení, ale nic zásadního, pak Čtyři klíče, což je 19. století a je to zfilmováno se seanem Connerym a dalšími hvězdami, docela zásadní je Timeline, dost specifický hybrid scifi a HF, který jsem v tom článku taky řešil. A Pojídači, jasně, a taky zfilmováno, pro změnu s Banderasem.
Crichtonů jsem četl taky hodně. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně.

EDIT pro faskala:
Nicméně, v odkazu píšeš, že v Dětech kapitána Granta se toho dost děje. S Raven už jsme zaseklí asi druhým rokem v polovině a kolem knihy uctivě chodíme, abychom o ni nezavadili.
S Dětmi kapitána Granta se to má tak, že to je jedna z nejznámějších věcí, unikátní kolosálním rozsahem a ambiciózností plánu.

Ježto jsem si jist, že to tu četl asi málokdo, tak spoiler - je to prostě o hledání dětí na základě neúplné listiny, kde lze text doplnit různými způsoby, jak se ukáže, takže děti lze hledat na několika kontinentech. Jistá je jen 38 rovnoběžka, délka chybí. Takže profrčíme velmi důkladně celou Jižní Ameriku, abychom zjistili, že jsme měli být v Austrálii, a pak se ukáže, že ještě hůře.
Struktura takto prosté zápletky, vhodné na povídku, udržela velmi s obtížemi román zvíci asi pěti Bubáků, v každém případě Vernův úplný rekord. Je to několik knih v jedné. Stane se toho fakt hodně, ale moc to není propojené a je to prostě hodně dlouhý cestopis, nic víc. Místy je humor, bohužel. Platí pro to výhrada, že dospělí to nedají asi víc než kdekoli jinde.

Jiný zdroj úcty je v tom, že jedna postava se u Verna zcela překvapivě a netypicky zjeví ještě v jiném Vernově románu, a to neméně kolosálním a ambiciózním Tajuplném ostrově. Ten zase svazuje postava kapitána Nema s 20.000 mílemi a vzniká tak zvláštní asymetrická trilogie, Tajuplný ostrov má prostě dva nezávislé prequely.
Dnes myslím, že bych paradoxně četl asi nejraději těch 20.000 mil, neb je nejkratší a nejčistší struktura. Nebo tu Cestu kolem světa a Pět neděl, drtivě kratší.
A nebo se na to vykašlal a četl toho o sto let modernějšího Crichtona, neb je to hodně příbuzné.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 18. 10. 2017, 17:40, celkem upraveno 1 x.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: History fiction

Příspěvek od jjelen »

A seš si tím časovým zařazením jistý? Wiki píše cosi o Marii Terezii a ilustrac jsou též poněkud rokokové...
A samotný nápad zneviditelnění je řekl bych taky dosti starý (akorát že tady se na to jde aspon zčásti "vědecky")
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Se zařazením jsem si naprosto jistý, neb Verne v 18. století za Marie Terezie nežil, jak ukáže i letmý pohled na wiki.
Pokud je míněno, že se to ODEHRÁVÁ v 18. století, pak je to zajisté možné, protože jsem to nečetl. Pro Verna by to bylo ovšem naprosto netypické (a opět to nahrává podezření z cizího zásahu).

Jinak Verne někde prohlásil - a mám to od toho Neffa - že "chce vykonat pro geografii to, co Dumas pro historii", jasně cítil, že historie není jeho parketa a tam Dumase a další nikdy nedožene, kdežto na tu jeho geografii všichni tito dost kašlali.

P.S. Koukám na tu wiki a vypadá to jak divný hybrid Wellsova románu s gotickým románem, což by se jistě líbilo Sadako.
Tvrzení, že je to dobře napsané, v souvislosti s Vernem překvapuje - to se mu moc nestávalo.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Viléma Storitze jsem četla. Dokonce jsem viděla i jakousi starou českou černobílou adaptaci. Ani jedno si už dvakrát dobře nepamatuju, nicméně ano, je to divný hybrid gotického románu a protoscifi.
Maně si vybavuju, že mě nejvíc fascinovala představa Marka souložícího neviditelnou Myru.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: History fiction

Příspěvek od midewiwin »

Na tu televizní adaptaci si taky matně vzpomínám. Podle csfd byla česko-francouzská a byla oproti předloze přesazená do Prahy.
Jména si vůbec nepamatuju, jediný detail, na který jsem si vzpomněla, bylo hrdinčino zviditelnění následkem porodu. A působivý souboj viditelného šermíře s neviditelným. K tomu komentátoři trefně poznamenávají, že není moc logické, že má vypití nějakého dryjáku za následek, že nejsou vidět ani šaty.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: History fiction

Příspěvek od Argonantus »

Jak vás tak poslouchám, do historie i tento Verne evidentně zabloudil snahou o nějakou trochu obskurní až exotickou reálii - "za Marie Terezie někde v Rakousku" se už mohlo stát skoro cokoli. To je jako Tajemný hrad v Karpatech a ti maďarští povstalci v Chorvatsku. A podobná bude zřejmě i motivace současníka Brama Stokera - je to někde v Rumunsku, víme o tom všichni houby, mohou tam být klidně i upíři.
V zásadě jsou to obdoby Neverlandu, Utopie a Kněze Jana.

S těmi šaty - nechtěně to přímo míří k vysloveně sadakózním otázkám. Neviditelný milenec/milenka by šlo pojmout jako historické téma skrze ty sukuby a inkuby. Určitě to už někoho napadlo, ale nevím, kdy se to odvážili napsat.
Verhoeven si s tím v nejnovějším mně známém zpracování pohrával taky, ale ne tak moc, jak by se od tvůrce Základního instinktu čekalo.

EDIT: Hm, tady https://cs.wikipedia.org/wiki/Succubus čtu, že to napadlo kupodivu Balzaca.
A pak tam mají divný rozpor, neb pokud slovo vymysleli až ve 14. století, pak je otázka, jak to mohl řešit Tomáš Akvinský.

EDIT II - neb mne to začalo zajímat taky - https://cs.wikipedia.org/wiki/Perseus tvrdí, že Perseus měl Hádovu přilbu neviditelnosti, nicméně hlavní odkaz je na Souboj titánů, kde je plno nesmyslů a potřeboval bych to zkontrolovat s nějakým lepším zdrojem. Pak by šlo o extrémně starou superhrdinskou schopnost. Spojení se sexem kupodivu nikoho nenapadlo, šlo o kydlení potvor.
Středověký neviditelný hrdina mne nenapadá.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: History fiction

Příspěvek od Faskal »

Pokud jde o neviditelnost a sex, wikipedie tvrdí, že "jedno z prvních" vyobrazení neviditelnosti rovnou vedlo ke zneužití pro sex a královraždu; klasické kombo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ring_of_Gyges

...
Granta mám vyspoilovaného / dočetl jsem se dost daleko, takže mám trochu představu, ale hodně z těch zápletek mi přijde jako cestovatelská obdoba vesnické fantasy: "je tam brod, ale jde špatně přejet, co děláte?"

Jinak důvod, proč jsem to rozečetl, bylo, abych si tu trilogii doplnil. 20 000 mil pod mořem bylo fajn, ale Tajuplný ostrov je má nejoblíbenější kniha od Verna. A tady má mladá Grantová čepec na mozku.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů