Strašidla

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Dracula je epic. A skutečně má obrovský vliv; ještě dnes se tu prohánějí jeho zmutovaní zářící potomci.

Podobně základní je Frankensteinovo monstrum. Úplně všechny scény, kde šílený vědec mění něco na monstrum (Krutečku ne!), jsou odvozené z tohoto originálu. A fakt jich není málo.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Strašidla

Příspěvek od OnGe »

Nejstrašidelnější strašidlo na světě je člověk. Všechna ostatní strašidla si lidé vymysleli jen proto, aby odvedli pozornost.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Strašidla

Příspěvek od York »

OnGe píše: 17. 8. 2017, 12:15 Nejstrašidelnější strašidlo na světě je člověk. Všechna ostatní strašidla si lidé vymysleli jen proto, aby odvedli pozornost.
Něco v tom smyslu jsem se zrovna chystal napsat.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

To víceméně praví druhý díl Strašidel.
Nejlepší strašidlo je, když s ním lze konverzovat a udržet ho na scéně dlouho.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Strašidla

Příspěvek od OnGe »

Tohle není o konverzaci, jde zkrátka o to, že lidé ve skutečnosti dělají o řád horší věci, než ty nejhorší fiktivní zrůdy.

Jinak je ale pravda, že mluvící strašidla můžou být o dost strašidelnější, když se trochu snaží.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

No a tím jsem došel v tom článku http://drakkar.sk/40/pribeh-o-strasidle-2-lide.html
k tomuto bodu https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 59#p512459
a tam jsem prozatím uvízl.

Zatím to věda o strašidlech nepřekonala.
I když to strašidlo ve třetím díle Abaratu bylo až překvapivě mocné.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Strašidla

Příspěvek od Faskal »

Dost dobré strašidlo je nic, protože nechává spoustu prostoru pro uživatele, který si doplní sám.

http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/M ... gIsScarier

Ó, zmiňují tam House of Leaves.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Strašidla

Příspěvek od York »

Faskal píše: 17. 8. 2017, 13:06Dost dobré strašidlo je nic, protože nechává spoustu prostoru pro uživatele, který si doplní sám.
To není tak docela pravda. "Nic" je naopak asi nejlepší lék proti strachu, úzkostem a podobným veselostem. Když se ti myšlenky nemají k čemu zatoulat, jsi relativně v pohodě.

Máš ale samozřejmě pravdu, že stačí relativně málo. Na druhou stranu já fakt nedokážu posoudit, jak to vidí lidé, kteří mají potřebu cíleně vyhledávat děsivé zážitky - a pro ty je zjevně tenhle žánr určený.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Strašidla

Příspěvek od OnGe »

Slyšel jsem o terapii tmou, ale nevím, jestli je zrovna na strach, úzkosti a tak dobré zavřít se někam do tmavého sklepa. Jinak já to mám s myšlenkami tak, že čím méně podnětů okolo, tím víc se mají tendenci toulat. Úplně největší kolotoč nastává, když chci jít spát. Ale to má nejspíš většina lidí jinak.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Strašidla

Příspěvek od midewiwin »

Základním úkolem strašidla je nabourat pocit bezpečí a navodit nejistotu. Kdy tušíš, že na tebe něco může vybafnout za každým rohem. Jenže nezbytnou podmínkou účinnosti je identifikace konzumenta hororu s ohroženou postavou /postavami/. Když po strašidelném lese pobíhá parta odpudivých teenagerů, je mi celkem jedno, jestli je strašidlo sežere všechny anebo jestli nechá dva napříště. A účinkem /v tom základním smyslu/ se pak míjí i potoky krve a druh a podoba monstra. Zbývá snad pocit estetického uspokojení. $;)
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Tak slasher je úplně nejprimitivnější a nejprvoplánovější forma hororu. O teenagerech pro teenagery - bafne to ze tmy na blondýnu a sežere ji to. A ježto je to jednoduché, tak stále oblíbené - těchto věcí se natočilo nekonečné množství. Pátek 13 má nevímkolik pokračování, vydržel jsem jen to první.

Opravdové strašení začne v bodě, kdy strašidlo a strašenec navážou nějaký osobní vztah.
"Luku, jsem tvůj otec", třeba.
A dobré strašidlo taky představuje záhadu. Překvapuje. Blondýnu nesežere, kdovíproč; a to je zneklidňující možná ještě víc. Jako Vetřelec číslo 3 Ripleyovou v té koupelně. Vysvětlení je později a je mimořádně depresivní. Taková věc funguje i ve třetím pokračování, kde se zdá, že je už těžko něco vymyslet.
Ještě vymakanější strašidlo funguje jako postava a vyvíjí se taky. Třeba jako Frank z Hellraisera; ten je na disertační práci.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Strašidla

Příspěvek od midewiwin »

Jenže stejně zůstává to prvotní - nutnost vžít se do pocitů "strašence".
Bez empatie /na základě alespoň bazální sympatie/ to nefunguje ani v těch složitějších schématech.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Zcela určitě.
Problém ztotožnění s alespoň nějakou postavou, nejlépe hlavní, je ve vyprávění univerzální a horor není výjimka.
Odfláknutá blondýna, co je na scéně pár minut, k tomu nedává ani moc šancí - s bídou si stačíte zapamatovat, že tam taková postava je, natožpak k ní cítit sympatie nebo vůbec nějaký vztah.

Informace "Luku, jsem tvůj otec" funguje jedině za předpokladu, že jsme vzali na vědomí strašidlo i Luka. Odpálit to v prvních deseti minutách, je to informace k ničemu.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tywe, teď kvůli mně jeden tejpek dostal měsíčního banána za to, že jsem napsal, že Prometheus a Covenant > všechny ostatní Aliení filmy. a on na mě, že jsem debil. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Strašidla

Příspěvek od Invictus »

Obrázek
Iron Within
Iron Without
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů