Probuzení - Hororová hra (apocalypse world engine)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Probuzení - Hororová hra (apocalypse world engine)

Příspěvek od Sammael »

Ahojte priatelia. Prisiel som sem za vami pre radu. Napisal som svet a vzniklo pre neho velka kopa ilustracii. Je to do jednej chystanej stolovky. Chcel by som ale z toho spravit RPG, nemusi to byt 300 stranova bichla moze byt aj nejake midi. Viete mi prosim vas poradit system ktory je uz odskusany a vybalancovany a ktory by sedel k nasledujucej teme? Idealne ak by ten system bol user friendly, za user friendly povazujem napriklad DnD alebo fate. Kludne ak mate nieco funkcne a sedelo by to mechanicky do temy a mali by ste cas na spolupracu tak mi napiste bud spravu alebo maila na peterscholtz30@gmail.com. Vydanie knihy by som zafinancoval a mozno oslovil znamych u nas, to len na margo nejakej ambicie alebo perspektivy. Nemam dostatok znalosti a cas na testovanie novej hry, pracujem momentalne na 3 stolovych hrach paralelne, tak preto by som bol velmi vdacny ak by ste mi zas a raz pomohli. Vopred dakujem.

Premisa:
Existuju bytosti ktore sa zivia na nasej energii ked snivame. Vacsinou su blizko pri nas ale nevidime ich. Su vsak ludia ktory maju stigmu, vlastnosti ktore vedia pouzivat v blizkosti tychto bystosti a taktiez tieto bytosti a relikvie vidia. Kedze su limitovany na to byt v blizkosti tychto dreamcatcherov tak si vyrabaju fetishe, do ktorych veznia energiu tychto bytosti aby svoju moc mohli pouzivat kdekolvek. Fetise vyrabaju z roznych casti alebo pozostakov.. ako napriklad rohy, zuby, predmety.
Jedneho dna vsak prisiel cerveny dazd. Z neba padal piesok... a svet sa zmenil nadobro. Svety sa skrizili, na svete vznikli rozne anomalie ktore menili realitu na nieco co pripomina sen alebo vo vela pripadoch nocnu moru. Prostrednictvom tychto anomalii prenikaju tieto bytosti do sveta. Tieto anomalie lakaju ludi ktory maju stigma, prostrednictvom krvacajucich ran, neznamich textov a znakov ktore sa im vrivaju do koze alebo prostrednictvom vizii a agonie.
Naposledy upravil(a) Sammael dne 13. 7. 2017, 12:58, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Alef0 »

Apocalypse World.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Fritzs »

Připomíná mi to Monte Cook’s World of Darkness.

Takže bych to viděl na nějaký D20 derivát.

Mimochodem, lidi co mají stigmata umí co vlastně?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

@Alef: Velmi pekne dakujem. Popravde mam v tom kusok chaos. Zvlastne to je pisane tak netradicne, nehovorim, ze to je zle. Myslim , ze ten system ma aj City of Mists. Musim sa do toho zacitat kusok podrobnejsie. Preletenie pravidiel ako v pripade Fragged Empire tu rozhodne nezafungovalo. Isto si to ale cele precitam, je to predsa Baker, len si to musim vytlacit, lebo na monitore som este nikdy nic kompletne nedocital.. nieje mi to pohodlne. Ale uz obkecavam zasa.

@Fritz: Len to nie. Ale nedivim sa, ze ti to pripomenulo WoD. Tu je podrobny prepis premisy priamo z prirucky ktoru pisem.
Vopred ma ospravedlnte ohladne pravopisu.

EDIT: Tento text uz nieje aktualny a v znacnej miere sa od finalneho konceptu odlisil.
"V com sa Stigma lisi od hier na hrdinov?
Stigma je v prvom rade temná a hororová hra odohrávajúca sa v súčasnej dobe. Pojednáva o bežných ľuďoch ktorý su uvrhnutý proti svojej vôly do hrôzostrašnej situácie mimo ich chápanie. Hraci pre svoje postavy nemaju v ponuke siroku paletu roznych kuziel a epickych schopnosti. Vlastne jedine ojedinelé schopnosti ktore ich postavy môžu získať su stigmata. Tie ich síce obdarujú nadprirodzenými vlastnosťami, avšak ich používanie im značne narúša ich príčetnosť a su vačšinou bolestivé.

Postavy sa v Stigme stretavaju s nadprirodzenom skor ako s nepriatelom a pristup k jeho pochopeniu a ovládnutiu maju len prostrednictvov zvláštnych fetišov a poslov zo sveta nočných mur. No aj v tomto pripade sa nadprirodzená sila v podobe roznych anomálií, monštier a zahadných poslov dá len ťažko skrotit, či spútať. Vačšinou takýto stret privádza postavy do desivých a neprijemnych situacii, kedy ide takmer vždy o život.

Dalsim prvkom su hratelne rasy, v stigme nenájdete jedinu mimoľudskú hratelnú rasu. Pri navrhovani Stigmi sa dbalo na to aby sa postavy citili naozaj ohrozene a kazde stretnutie s nepriatelom bolo vyzvou. Preto sa casto stane, ze sa predmety ktore postavy maju, lahko opotrebuju alebo znicia, pretoze v Stigme nie je ziadna epicky vzacna surovina alebo zliatina ako napriklad neznicitelna ocel alebo ohromna magicka zbroj.

Dalsim prvkom je koncept necakanej no najmä hrozivej zmeny reality, ktorú tískala meno červený dážď. Predchadza ju totiž hrdzavý dážď a hmla plná prachu a piesku. Prikrada sa do sveta a pretvára realitu na hrôzostrašné miesta mimo naše chápanie. Tato búrka bola navrhnuta za ucelom momentu prekvapenia a nahleho zvratu deja. Realita ktorú dážď odkryje, so sebou môže priniest rôzne hrozivé monstra, neznáme artefakty, ci anomálie v podobe necakaneho zvratu udalosti. Dážď ma kazdopadne nadprirodzený povod a je sprevádzaný zahadnym sepotom v néznamej reci ktore sa nesie vetrom a hmlou. Prostredie by takto malo byt dynamicke a postavy si nikdy nie su iste co mozu na mieste ktorym prechadzaju ocakavat.

A nakoniec v hre neexistuje nieco ako povolania alebo urovne postav. Hracske postavy sa mozu naucit comukolvek, avsak doslovne naucit. Na zaciatku prveho herneho sedenia a na konci kazdeho, si hraci zvolia dve schopnosti ktore sa pocas dobrodruzstva budu ich postavy ucit. Ak dosiahnu istý stanoveny pocet uspechov v overeniach vyzadujuch ucenu sa schopnost, môžu si túto schopnosť zvýšiť o jeden bod. Niektoré schopnosti sa takto postavy ucia aj viacero hernych sedeni.
To su hlavné dovody prečo Stigmu nenazývame hrou na hrdinou ale skôr príbehovou hrou.
"
Plus som predsa len začal navrhovat herný system.
Tvorba postavy

Schopnosti postáv
Každá hráčska postava je mechanicky definovaná schopnostami. Tie sa delia do troch odvetvý a to:

- Základné schopnosti: (Fyzické, Sociálne, Psyché, Investigácia, Obozretnosť, Prežitie).

- Zručnosti: (Technológia, Sociálne a humanitné vedy, Medicína, Fyzikálne vedy, Biologické vedy, Paranormálne študie).

- Bojové zanolsti: (Boj bezo zbrane, Boj so zbraňou na blízko (Malé zbrane), Boj so zbraňou na blízko (Ťažké zbrane), Balistické zbrane(Malé), Balistické zbrane (Ťažké), Exotické zbrane).


1 - Pridelenie úrovne: Hráči si do koloniek Základné schopnosti, Zručnosti a Bojové znalosti pridalia numerické hodnoty 3,2 a 1. Pričom úroveň 3 pridelia tomu odvetviu v ktorom chcú najviac vynikať.

2 - Pridelenie bodov schopností: Na základe pridelenej úrovne si hráč zaškrtne toľko bodov schopnosti koľko mu udáva pridelená priorita v danom odvetvý.

Úroveň 3 - 8 bodov. Hráč nemôže prideliť jednej schopnosti viac ako 3 body.

Úroveň 2 - 6 Bodov. Hráč nemôže prideliť jednej schopnosti viac ako 2 body.

Úroveň 1 - 4 Body. Hráč nemôže prideliť jednej schopnosti viac ako 1 bod.

3 - Rozdelenie vlastníctva: Postavy obdržia po 5 kariet vlastníctva ktoré pripravý rozprávač. Každý hráč si vyberie jednú kartu, položí ju pred seba a podá ostatok kariet (ostávajúce 4 karty) hráčovy po svojej ľavici. Takto si hráči podávaju štartovacie karty vlastníctva kým nebude mať každý 5 kariet. Z týchto 5 kariet si hráči ponechaju 3 a ostatne vrátia rozprávačovi. Karty vlastníctva sa delia do troch hlavných druhov.
- Kontakty (Nehráčske postavy v podobe spojencov).
- Výbava (zbrane, oblecenie, artefakty..).
- Stigma (Nadprirodzené vlastnosti ktoré vedia postavy použiť pri vstupe do anomalie).

4 - Rozdelenie konceptu
Postavy obdržia po 3 karty konceptu postáv ktoré pripravý rozprávač. Z týchto 3 kariet si hráči ponechaju jednu a ostatne vrátia rozprávačovi.

5 - Finišovanie
Hráči si svoje postavy pomenujú, určia im pohlavia a stanovia iné osobnostné črty ktore nájdete v hárku postavy.
Overenie akcií
Hodnota obtiažnosti
Aby sa hráčska postava dozvedela o tom či aktivita ktorú plánovala vykonať dopadla uspešne alebo nie, musí Rozprávač stanoviť úroveň obtiažnosti tejto aktivity. Táto úroveň je definovaná číselne na základe rozprávačovho úsudku. K tomu mu poslúží následovna tabuľka.
1 - Jednoduchá aktivita.
2 - Mierna aktivita.
3 - Náročná aktivita.
4 - Veľmi náročná aktivita.
5 - Takmer nemožná aktivita.

Hod kockami
Hneď potom ako Rozprávač určí číslo obtiažnosti a schopnosť ktorú musí postava použiť pri overení. Potom si hráč vezme 3 biele k6. Následne nato vymení toľko bielych k6 za červené, koľko činí úroven odvetvia do ktorého plánovaná aktivita spadá (Úroveň 3 vymení všetky 3 biele k6 za červené, zatiaľ čo úroveň 1 vymení len jednu). Hráč sa pred tým ako hodí kockami môže rozhodnúť pridať si k hodu dalšie biele k6 aby si zvýšil šancu na úspech. Tieto dodatočné kocky ho ale stoja Príčetnosť. Za jeden utratený bod Príčetnosti si hráč pridá k hodu jednu bielu k6. Každá postava dostane na začiatku hry 6 bodov príčetnosti.

Biela k6 - Základná kocka. Tato kocka nemôže byť v základe prehodená. Môžu ju ale prehodiť určité stigmy (Špeciálne vlastnosti) alebo predmety. V prípade, že vám padne kritický hod (prirodzene hodená šestka) môžete raz prehodiť ľubovolnú bielu kocku, za každú takto hodenú šestku.

Červená k6 - Trénovaná kocka. Táto kocka môže byť v základe raz prehodená. Taktež ju môžu dodatočne prehodiť určité stigmy (Špeciálne vlastnosti) alebo predmety. V prípade, že vám padne kritický hod (prirodzene hodená šestka) môžete si pridať k hodu (okamžite ňou hodiť) jednú dalšiu bielu kocku, za každú takto hodenú šestku.
Každá kocka s hodnotou 4 a viac sa považuje za jeden úspech. Aby ste uspely v overeni akcie, musíte mať minimálne toľko uspechov koľko činí hodnota obtiažnosti ktorú pred hodom stanovil rozprávač. Čiže aby ste uspeli vo vykonaní náročnej akcie musíte hodiť aspoň 3 kocky s hodnotou 4 a viac.

Modifikátor Schopnosti
Hráč vie tieto hody ovplyvniť použitím modifikátorov schopností. Za každý bod pridelený schopnosti ktorú pri overení používa získava jeden modifikátor akcie. Tento jeden modifikátor vie vyuzit ako bonus +1 k jednému z hodov. V pripade, ze ma pri danej schopnosti pridelený viac ako jeden bod, ziska toľko modifikátorov +1, koľko činí počet pridelených bodov. Modifikátory +1 vie hráč prerozdelit medzi hodené kocky ľubovolne podla svojho uváženia.

Situačné úpravy overenia
Niektoré okolnosti dokážu uľachčiť overenie alebo ho naopak sťažiť, čo sa vo výsledku ukáže ako bonus alebo postih k modifikátoru pre overenie alebo ako zmena hodnoty obtiažnosti.
Rozpravač môže tieto modifikátori uplatniť dvoma spôsobmi.

Kocky Hrozby
Rozprávač vie počas určenia hodnoty obtiažnosti stanovit potenciálnu hrozbu a to v podobe čiernej kocky ktorá sa prida ku kockám ktorými hráč počas overenia hodí. Táto kocka reprezentuje situaciu ktorá vyvolá možné "ale". Ku príkladu: Robert sa rozhodne vykopnúť uzamknuté dvere. Táto aktivita "ALE" može prilákať hlukom monštrum ktoré ich nahána a ktorému sa im zatiaľ podarilo újsť. Tieto dvere však vedú k východu na strechu, čo je momentálne jediná možná cesta k úteku z horiacej budovy. Robert preto toto riziko podstúpy a napriek tomu sa rozhodne akciu podniknut.

Hráč hrajúci za postavu Roberta obdrží k hodu čiernu kocku. V prípade, ze na čiernej kocke padne hodnota 4 a viac, "ALE" sa udeje. V tomto pripade by Robert a jeho skupina museli rýchlo vymysliet sposob ako sa zo strechy dostať pretoze monštrum im je na stope a čoskoro im skríži cestu. Rozprávač ma takto k dispozícii až 3 čierne kocky, aby zvýšil pravdepodobnosť potenciálnej hrozby. Je len na jeho vyhodnotení situácie aka je pravdepodobnosť, že sa "ALE" udeje.
Tieto bonusy k modifikatorom hodu a zníženia hodnoty obtiažnosti vedú koniec koncov k rovnakému účelu: Zvyšujú pravdepodobnosť úspechu. Avšak obe spôsoby predstavujú odlišné okolnosti a niekedy je odlišnosť doležitá.

Kocky výhody
Ak rozprávač vyhodnotí určité situačné prvky ktoré môžu postave pri vykonaní akcie poskytnúť výhodu, môže rozprávač hráčovy pridať jednu a viac bielych kociek. Hráč si môže navrhnúť tieto výhody sám, no je na rozprávačovy či mu ich uzná.
Výnimočný úspech
Hráč može počas svojho hodu uspieť výnimočne. V hre je to mechanicky zohľadnené tak, že každý úspech ktorý prevyšuje požadovanú hodnotu obtiažnosti, vie hráč využiť na viacero sposobov. Za každú kocku s uspešným hodom si hráč može vybrať jeden z nasledujúcich benefitov:
- Odstráni jednu kocku hrozby.
- Pridá jednu bielu kocku do tímového banku bonusových kociek z ktorého hráči vedia ľubovolne čerpať kocky pri svojich overeniach.
V oboch pripadoch popíše dejový zvrat ktorý sa stal. Ako získali počas tejto aktivity výhodu alebo ako sa vyhol potenciálnej hrozbe.
Tak to je vlastne koncept ktorý som navrhol. Je založený na mechanikach ktore som navrhol pre jednu karetnu hru ktoru planujem vydat pod zastitou White Wizard games.

Pre vytvaranie anomálii planujem navrhnut koncept podobný vytváraniu miest v Dogs in the Wineyard.

Kto sú hráčske postavy?
Hráčske postavu su niečim ako prevozníci alebo taktiež "rainmaker". Rainmaker počas spanku dokáže vytvoriť niečo ako trhlinu v membrane daliacej 2 reality. Takze su spojivom neznameho sveta nočných múr a nasej reality. Rainmakeri sa vačsinou nikdy neprebudia pretoze sluzia ako brana deformujuca realitu navokol.

Su však takí ktorý sa počas prevozu prebudia. Maju telá poznačené bolestivími ranami.. stigmatami a ich mysel je posadnutá víziami a preludmi. Tieto vízie a preludy su casto predzvesťou anomalie. Poniektory sa odvážili hladat tieto anomalie. Najdenie anomálie nieje tak jednoduché a často tomu predchadza hladanie stop a kontaktov. Po vstupe do anomalie, sa pokusaju najst prevoznika, aby ho vsak nasli a prebudili, musia celit hrozivej nocnej mure, ktore je vsade navokol. Pri hladaní im mozu pomoct vizie a bludy ktore mavaju.
O nich je tento príbeh.

Referencia: Doktor Stragne, Silent Hill, S. King, C. Barker.
Naposledy upravil(a) Sammael dne 12. 7. 2017, 11:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Fritzs »

Sammael: OK, fajn a jak na červený déšť reagují lády, armády, policajti, duchovní, OSN, NATO...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

@Fritz: Na tom prave pracujeme. Ako globalne to zasiahne sučasnu realitu. Skor by som to ale chcel komornejsie, prave preto zvazujeme moznosti.
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

@Alef: Apocalypse world engine je volna licencia?

EDIT: Stihol som to nastudovat. Takze ano je. System vyzera v uplnom srdci velmi zaujimavo, v podstate tym jednoduchsie spravy to o co som sa nazil (vyssie v texte).
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

Tak sme začali veľmi intenzívne pracovať na príprave hernej príručky.

Začali sme pracovať a študovať nasledujúce hry ktoré používaju PbAE.
- Apocalypse World 2nd.
- Dungeon World
- City of Mist
- Tremulus

A tiež niektoré moderne (na margo konštrukcie príručky) RPG hry ako napríklad Tales of the Loop.

Kedže je teraz chvíľková pauza na Sorcererovi, spravil som si čas a začal prekladať a dizajnovať vlastné pravidla založené na PbAE. Cirka tak 15 hodin denne :-). Kým je elán treba to využiť.

A tu je malá ukážka z príručky. Hra sa bude volať nakoniec "Awoken" alebo taktiež "Prebudení". Text nie je zďaleka finálny a ako sa poznám je určite plný gramatických chýb a treba ho korigovať do čitateľnej podoby. Tak ho prosím berte ako ilustračný. Vo výsledku bude lokalizovaný v CZ popri EN.

Obrázek
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

Tak.. konecne ukazka ktora obsahuje uz oficialny text. Textovej casti sa po mojich konceptoch chopil Stefan "Permon" Wichtl a ten do toho zapojil viacero svojich fantastickych napadov.

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

Do anomálie môžete vstúpiť uplne nečakane. Ako v tomto prípade rodina ktorá sa vracala domov z lyžovacky. Nikto ani len netusí, že 10 ročna dcera spiaca na zadnom sedadle je spáč. Túto štvorčlennú rodinu čaká nocná mora a možno aj smrt. Je to jedna z anomálií (príbehov) ktoré si v "Probuzení" budete môcť zahrať.

Autor prace: Ja

Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od eerieBaatezu »

Nápad vlastně dost hustej, protože je to správně psychedelický a ohýbající realitu. Dost to samozřejmě připomání Papriku a Inception, ale to je naopak dobře. Jakože moderní settingy moc nehraju, tak mě hned začíná napadat hafo super věcí, co bych si v tomhle chtěl zahrát.

Komentář k tomu, co tu vidím:
• Vím, že lidi obecně mají horory docela rádi a rozhodně je to něco, co produkuje napětí, akci, atd., ale přijde mi, že tohle se dost strhává právě na tu stranu děsivosti, přestože ale sny mohou nabívat různých podob. Líbilo by se mi, kdyby hra odrážela i to, že sen může být třeba super a euforický, nebo úplně haluzoidní, nebo že se to může různě prolínat a tak. Ohromně by to zvětšilo potenciál celé věci, bylo by to hodně trippy a ne jen hrůzostrašné, což mě třeba osobně zas tak nebere, kdežto papriko/inceptiózní věci jo. Neříkám, že to musí být plné včelých medvídků, ale sny jsou prostě různorodé a fascinující. Ale je jasné, že asi nejvíc dobrodružství prospívá, když vás něco příšerného honí. $D
K tomu se vztahuje i ten obrázek u "Probuzení", člověk tam čte o oneiromancii, Spáčích a vedle toho je napasovanej nějakej sadistickej B-horror-movie obrázek, co vůbec nevím, co tam dělá. Takovej obrázek bych dal někam do kapitoly o nočních můrách a sem něco víc, doslova, dreamy.

• Do mechanik takovéhle hry by se myslím dost hodila "Glitch" kostka ze Shadowrunu Anarchy, kdy si k hodu přidám kostku, která mi může vygenerovat další úspěchy, ale když padne 1, tak se stane nějakej zádrhel. Takže jakoby vím, že je to potenciálně něco za něco, ale stát se to nemusí. Hodně mi to sedí do světa, kde jsou primární sny, které jsou svou podstatou neurčité a uchopitelné spíš nekonkrétně.

• Vůbec mechaniky takovéhle hry mi přijdou jako velká výzva vzhledem k předmětu, kterým se ta hra zabývá.


Kdy budou k dispozici nějaké další detaily? :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Rada ohladne volneho systemu - hra STIGMA

Příspěvek od Sammael »

@ErrieBaatezu: Diky moc za postrehy! Ono je to v prvom rade hororovka na styl silent hill, nocna mora z elm street, kingdnom death alebo inych pribehov podobneho zanru. Jak to nazvat "svetle" dreamy veci v nasich artoch a nastreloch asi skor nebudu. V settingu popisujeme vacsinou creepy veci. Preto snovy svet najskor premenujeme na svet nocnych mur alebo "druhy svet". Koniec koncov aj Nebo a Peklo su 2 realmi a tak dvere uplne nezavrieme :-)

Toho slashera som tam dal lebo zatial nemam art na tento uvod. Je to placeholder.

System uz je stanoveny a ak nepoznas apocalypse world (Powered by Apocalypse Engine - PbAE) tak zakladna vyhodnocovacka je takato.
Overenie Akcií
Vo svojom jadre tento systém využíva k overeniu akcií mechaniku dvoch šesťstenných kociek (Naďalej už iba 2k6). Tento systém jednak overuje mieru úspešnosti plánovaných akcií a jednak posúva príbeh dopredu.
Akonáhle sa hráčska postava snaží vykonať akciu ktorej úspešnosť nie je na prvý pohľad jasná, prichádzajú na radu kocky. Hráč hodí 2k6 + modifikátor použitej vlastnosti a ak je výsledok rovný alebo vyšší ako 10, postava úspešne vykonala akciu ktorú si zaumienila. Pri výsledku 7-9 túto akciu síce vykonala ale za určitú cenu. V prípade výsledku ktorý je rovný 6 alebo menej, vačsinou rozprávač vyhodnotí dopad.
Toto je moja uprava AW
Vlastnosti
- Telo
- Myseľ
- Osobnosť
- Zručnosť

Hráč týmto štyrom vlastnostiam pridelí nasledujúce modifikátory: +2 / +1 / 0 / -1
Maximálny modifikátor aký kedy postava môže mať je +3 alebo -3.

Schopnosti (Schopnosti su navrhnute koli "perkom". Napriklad "akrobacia" bude pridavat +1 k hodom na obratnost.)
Každá vlastnosť ma na seba naviazané 3 schopnosti pomocou ktorých postava vykonáva zaumienené akcie a vďaka ktorým príbeh napreduje.
Telo
- Sila: Schopnosť dvíhať ťažké veci, zápasiť alebo sa brániť.
- Obratnosť: Schopnosť liezť, uhýbať sa, udržiavať rovnováhu alebo bežať rýchlo.
- Plíženie: Schopnosť zakrádať sa, ukrývať sa alebo kradnúť.
Myseľ
- Vyšetrovanie: Schopnosť nachádzať ukryté objekty, zhromažďovať dôkazy, lúštiť rébusy alebo vyhodnotiť situáciu.
- Sila vôle: Schopnosť zachovať chladnú hlavu, odolávať strachu alebo psychickému nátlaku.
- Chytrosť: Schopnosť nachádzať potrebné informácie alebo nájsť miesta kde sa k potrebným informáciám dostať. Schopnosť vnímať ostatných ľudí, zvieratá či monštrá a odhaliť ich slabosti.
Osobnosť:
- Charizma: Schopnosť očariť, vyjednávať, presviedčať alebo manipulovať s ľuďmi.
- Vodcovstvo: Schopnosť viesť ostatných, morálne ich podporiť a inšpirovať, udržiavať grupu po kope alebo pomáhať iným sústrediť sa pod tlakom alebo v ohrození.
- Podpora: Schopnosť vypomáhať ostatným, asistovať im v činnosti alebo poskytnúť starostlivosť.
Zručnosť:
- Mechanika: Schopnosť pracovať so strojmi a inými mechanickými predmetmi a opravovať ich.
- Elektronika: Schopnosť pracovať s elektrotechnikou a počítačovými programami alebo ich spravovať.
- Zbrane: Schopnosť zaobchádzať s balistickými a vrhajúcimi zbraňami, alebo zbraňami na blízko.
Master of Ceremonies (MC), rozpravac, gm... whatever je vlastne ten spac ktoru tu trhlinu sposobil. Ten ak ma silnu volu dokaze postavam obcasne aj pomoct alebo ich naviest na spravnu stopu v podobe roznych javov alebo zjaveni, bez toho by k tomu pouzival NPC.

Dolezite preco som si vybra Powered by Apo. je aj to, ze sa tento system vela toci aj okolo vztahov medzi postavami. To je dolezite pretoze ked som navrhoval setting tak som rovno myslel aj na to ako budu vyzerat herné sedenia. Prave preto som navrhol "spačov", cize ludia ktorý uviaznu v anomalii su vlastne v istom radiuse kolo spaca, takze to mozu byt ludia vo vecierke po tom ako zaspí bezdomovec "spac" za rohom, horska sluzba, väzenský autobus, rodina v ZOO, alebo to moze by partia ci rodina na chate...
Spacom vie byt aj snivajuce zviera.

Akurat spisujem akcie ktore sa urcitými schopnostami daju vykonavat. Z mojho pohladu bol moj prvy kontakt s akoukolvek AW engine priruckov strasne WTF. To som chcel eliminovat a upravit to viac strukturovane, aby to vedel precitat aj board gamer alebo obcasný roleplayer - Moja cielova skupina a herna grupa.

Ukážka akcie:
- Zmocnenie sa silou
Ak niekto chce niečo čo ma ten druhý a obaja sú schopný a odhodlaný o to niečo bojovať, alebo sa niekto chce dostať na určité miesto zatiaľ čo mu v tom niekto bráni, použite tuto akciu. Potom prejdite k Zápaseniu.

Overenie: V prípade, že hodíte 10 a viac zvoľte si 3 z nasledujúcich možnosti, ak hodíte 7-9 zvoľte si 2 a v prípade, že hodíte 6 a menej zvoľte si jednu.

- Udelíte +1 zranenie.
- Utŕžite -1 zranenie.
- Bez akéhokoľvek vzdoru získate to čo ste chceli, alebo si udržíte to čo vám chceli odobrať.
- Prederiete sa na miesto kam ste sa chceli dostať alebo sa oslobodíte z páky.
- Zaujmete, vystrašíte alebo zmätiete svojho nepriateľa čím zmení svoje chovanie, je na vas ako.
Na hre somnou spolupracuju dvaja velmi skuseni RPG hraci z Brna takze to hadam dobre dopadne.

Kazdopadne hned ako bude zaklad prirucky spisany, nazvyme ho DEMO tak ho tu v plnej grafike zverejnim ako PDF a hadam sa mi aj napriek mojej reputacii podari zozbierat zopar rad a postrehov.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti