Otázky k pravidlům - původní verze

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Zamčeno
Meron

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Meron » 7. 1. 2017, 17:32

Dobře, předpokládám, že obrazec naruší jen bytosti, které jsou schopny samostatně myslet a jednat, takže když nakreslím obrazec na strom tak ho nenaruším, ačkoliv je to "živá bytost".

Ještě dvě otázky:

1) Když do obrazce vstoupí víc lidí najednou, dokáže je kouzelník od sebe nějak odlišit a cílit na někoho konkrétního (třeba na osobu, která do obrazce vešla jako poslední)?

2) Na vyčerpání se taky musí využívat zdroje z obrazce, že?

Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2465
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Bart » 7. 1. 2017, 18:32

Meron píše:Dobře, předpokládám, že obrazec naruší jen bytosti, které jsou schopny samostatně myslet a jednat, takže když nakreslím obrazec na strom tak ho nenaruším, ačkoliv je to "živá bytost".
Jasan.
Ještě dvě otázky:

1) Když do obrazce vstoupí víc lidí najednou, dokáže je kouzelník od sebe nějak odlišit a cílit na někoho konkrétního (třeba na osobu, která do obrazce vešla jako poslední)?
Kouzelník matně tuší, co se při narušení obrazce děje, kolik bytostí do něj vstoupilo, jak na sesílaná kouzla reagují atd. - tj. není schopen poznat, kdo z nich je bojovník nebo kdo z nich má nejmíň zdrojů, stejně jako nepozná konkrétní osobu. Může ale částečně reagovat podle toho, jak vetřelci jednají, případně v kterém místě obrazec narušili atd.

Každopádně - určitě nemůže reagovat na někoho, kdo tam vstoupí jako poslední - jakmile je obrazec aktivován, kouzelník musí reagovat hned na prvního vetřelce a z obrazce ho vypudit, jinak je obrazec prolomen a zanikne. Pokud by nechal první dva projít a chtěl si počíhat až na třetího, tak má smůlu.

Pokud by do obrazce vstoupily tři bytosti současně a kouzelník chtěl reagovat jenom na jednu z nich, klidně může, ale vzápětí po seslání prvního kouzla obrazec zanikne bez ohledu na jeho úspěch, protože ho prolomí ostatní vetřelci (pořád to ale může dávat smysl, třeba pokud máš v obrazci zdroje jenom na jedno kouzlo).

Dá se to ošetřit chytrým strážcem, kterému můžeš uložit jako podmínku aktivace např. kolik lidí má propustit, než se spustí - ale zase ve chvíli, kdy spuštění nastane, už si si nemůžeš vybírat, jestli budeš reagovat nebo ne.
2) Na vyčerpání se taky musí využívat zdroje z obrazce, že?
Ano.

Meron

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Meron » 7. 1. 2017, 18:40

Dobře, moc děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2192
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Fafrin » 8. 1. 2017, 04:41

Jenom k těm velikostem obrazce;

Obrazec je kouzlo (resp namalování obrazce je kouzlo jehož výsledkem je substance - zásobník zdrojů - obrazec) a jako u takového pro něj platí obecná omezení, např. omezení běžnou velikostí kouzla, tedy chýší. Bežný obrazec tedy má plochu nejvýše zhruba vědminy chýše.
Větší obrazec je třeba vytvářet jako rozsáhlý - tento manévr se platí Surovinou a lze tak udělat obrazec až do velikosti statku. Větší obrazec (vesnice) by obecně měl vyžadovat možnost seslat obrazec velmi rozsáhle, tedy mít k dispozici příslušnou ZS. V tomhle případě dává taky určitě smysl nějaký větší konkrétní příběhový rituál, který umožní mít konkrétní obrazec třeba kolem vesnice i bez ZS ale s tím, že je znám a dodržen nějaký složitý recept.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

Uživatelský avatar
Faskal
Příspěvky: 8458
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Faskal » 11. 1. 2017, 23:03

Na žádost uživatelů jsem oddělil posledních dvacet stran diskuze, protože se zvrhla v jeden velký off-topic. Pokud jste tam přispěli nějakou otázkou, zůstala tam zahrabaná, kdyžtak tam prosím nakoukněte.

Dojička, vrah a vosa
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Taral

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Taral » 12. 1. 2017, 17:16

Zdravím, přečet sem si revizi a dost mě zarazilo to nové pravidlo o vyčerpání proti vyřazovací akci, teda že po vyčerpání cíle ten buď získá Výhodu 1 nebo Takže jestli to chápu správně, tak když se nějaký černokněžník pokusí spálit partu hrdinů rozsáhlou ohnivou koulí, tak i když je všechny přehodí, může mu naráz stoupnout ohrožení fakt rapidně, když se všichni vyčerpají a zvolí si možnost zvýšit mu ohrožení. Nevadí mi, když budou vyřazovací akce nést nějaký risk, ale tohle se mi zdá jako až moc, hlavně když se to stalo proto, že ten černokněžník vyhrál. A i když on vyhrál, tak je teď v podstatě ztracen. A mechanicky nemá pro hrdiny smysl brát si výhodu, protože když všichni zvýší černokněžníkovi ohrožení, tak mu tím uškodí nesrovnatelně více, než by jim pomohla ta výhoda. A to nemluvím o tom, kdyby se to stalo postavě a ona najednou z ohrožení 2 stoupla někam na ohrožení 9, i když všechny přehodila. Neměl by se tam nastavit nějaký limit? Třeba že mu to ohrožení může zvýšit jen jeden a ti ostatní si musí vzít Výhodu?

Jestli sem se někde splet, tak mě opravte.

trajda
Příspěvky: 695
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda » 12. 1. 2017, 17:26

Hrdinovy - cernokneznikovi se tohle nestane. Kdyz bude chtit sesmazit partu souperu a prehodi kazdeho z nich, tak kazdy z nich se musi vycerpat sam za sebe. Sudby je malo. Bude stacit sotva na vycerpani pulky z nich. Druha pulka umre, protoze na ni nezbyly zdroje. A ti, co prezili, jsou bez zdroju a se zvysenym ohrozenim. I kdyby cernokneznikovi stouplo ohrozeni, protoze souperi se vycerpali, stalo to za to.

To pravidlo vzniklo proto, abys nehlasil zabijeci akce prilis casto, protoze se ti to muze vymstit. Tak je proste nehlas a problem vyresen.

Jo a cernokneznikovi se zvedne ohrozeni jen pokud ti kazdy z tech vycerpanych popise, jak to dokazal. A meli by se ty popisy od sebe lisit. Kdyz to nesvedou, budou si muset vzit vyhodu at chteji nebo ne.

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2192
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Fafrin » 12. 1. 2017, 17:31

Tady právě musí platit to, že zvýšení Ohrožení mohu toliko udělit, pokud při popisu svého Vyčerpání jsem schopen zhoršit situaci výherce - a to tak abych skutečně zvýšil jeho Ohrožení.

Čili pokud skrytý černokněžník z bezpečí své věže (Ohrožení 1) spálí bandu hrdinů, tak ti co se Vyčerpají první mohou vymyslet nějaké věci o "magickém odlivu" a "ozáření cíle" a zvýšit mu za svý Vyčerpání postupně ohrožení třeba na 3.
Ale pak už se bude těžko něco vymýšlet. Nezapomeň, že i hrdinům se při Vyčerpání musí zhoršit situace (= zvednout Ohrožení.)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

Rodario
Příspěvky: 371
Registrován: 11. 3. 2015, 06:46

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Rodario » 12. 1. 2017, 17:57

V podstatě souhlasím s trajdou a Fafrinem. To zvýšení Ohrožení musí být nějak fikčně odůvodněné a většinou se opravdu aso stane, že vymyslí dva, tři způsoby a potom už nic. Což je stále docela pálka, ale ještě udržitelné.

Je ale škoda, že "Zvýšení Ohrožení" vs "Výhoda" se tak zásadně liší v užitečnosti, protože všichni budou chtít zvýšit mu co nejvíc ohrožení a Výhoda je jen jakási "cena útěchy". Užitečnost zvýšení ohrožení s vyšší hodnotou dost rapidně narůstá (až do bodu, kdy už není možné vyčerpání), zatímco užitečnost Výhody je tak nějak ostatní, ještě navíc narozdíl od Černokněžníka se rozděluje mezi více postav (NPC ji dostanou do společného zásobníku Sudby).

A pokud náhodou nastane situace, ve které se dostatek těch validních způsobů zvvýšení ohrožení najde, tak by to pro onoho Černokněžníka byla dost fatální chyba. A to nemluvím o hráčské postavě, která by se pokusila o to samé a pak zjistila, že ti nepřátelé nejsou tak slabí, jak si z počátku myslela. Doteď bylo při rozsáhlé akci hlavním rizikem to, že na něj mohli všichni potenciálně ohlásit protiakce, které mu škodily (pokud k tomu měli příležitost). Tam měl stále ještě šanci, že je všechny přehodí a nestane se mu nic. Teď stále platí to předchozí a nově je tu ještě tohle nové, není jak se tomu ubránit, chybu udělal už tehdy, když tu akci zahlásil, není tu žádná "záchranná sít" jako jinde, vyčerpat se nemůže, protože vyhrál (a i kdyby mohl, tak mu to stejně zvýší ohrožení). Takže si teď sakra rozmyslí, jestli se o něco takového pokusí a když už, tak možná jenom z toho vrcholku věže a podobných situací (a i tam by se hráči určitě snažili prosadit způsoby, jak se to dá ještě udělat).

Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2192
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Fafrin » 12. 1. 2017, 18:50

(Och vy malověrní, co nevíte, jakou cenu má 1 Výhoda, která vám umožňuje zaplatit si příští obranu nebo mistrovský manévr na vyrábění Výhod.)
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

trajda
Příspěvky: 695
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda » 12. 1. 2017, 19:21

Nerikame, ze Vyhoda je spatna. Pouze, ze je horsi. :D

MarkyParky
Příspěvky: 10310
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od MarkyParky » 12. 1. 2017, 20:28

trajda:
Jenže ona není. Záleží na kontextu a té které situaci. Fafrin myslel cca toto:

Na začátku dlouhého konfliktu s plnými zdroji se zdá mechanicky výhodnější držet Ohrožení dole. Protože výhodu spálíš jednorázově, zatímco Ohrožení se promítne do zbytku konfliktu.

Uprostřed konfliktu s docházejícími zdroji proti přesile se může situace otočit a možnost odehrát obranu z Výhody nebo možnost si skrze velmi lstivě z jedné výhody nagenerovat tři nové najednou začne být mnohem výhodnější, než nějaké Ohrožení. Protože Ohrožení se projeví až při prohraném konfliktu. Kdežto tu Výhodu můžeš spálit hned teď, k tomu, abys té prohře zabránil dřív, než k ní dojde.

Rodario
Příspěvky: 371
Registrován: 11. 3. 2015, 06:46

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Rodario » 12. 1. 2017, 20:35

MarkyParky píše:trajda:
Jenže ona není. Záleží na kontextu a té které situaci. Fafrin myslel cca toto:

Na začátku dlouhého konfliktu s plnými zdroji se zdá mechanicky výhodnější držet Ohrožení dole. Protože výhodu spálíš jednorázově, zatímco Ohrožení se promítne do zbytku konfliktu.

Uprostřed konfliktu s docházejícími zdroji proti přesile se může situace otočit a možnost odehrát obranu z Výhody nebo možnost si skrze velmi lstivě z jedné výhody nagenerovat tři nové najednou začne být mnohem výhodnější, než nějaké Ohrožení. Protože Ohrožení se projeví až při prohraném konfliktu. Kdežto tu Výhodu můžeš spálit hned teď, k tomu, abys té prohře zabránil dřív, než k ní dojde.
Když máš ty manévry zdarma (což je velmi pravděpodobné), tak Výhodu využiješ možná tak na aktivaci zvláštních schopností a vyčerpání. Což neříkám, že je slabé, ale teoreticky se vyplatí spíš zvýšit to ohrožení, pokud teda nebojujete proti deseti různým postavám.

trajda
Příspěvky: 695
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od trajda » 12. 1. 2017, 20:39

Stejně mam pocit, že zvýšit soupeři ohrožení se hodí ve více případech. Už několikrát jsem zaslechl větu: "A vážně si myslíš, že to stačí na snížení ohrožení? Možná tak přidat Výhodu, ale na snížení ohrožení to není."

Zvýšení a snížení ohrožení mi budou vždycky připadat stejně silný a výhoda vždycky slabší a jizvy vždycky silnější.

Ale samozřejmě máte pravdu, že Výhoda je důležitá. Díky zvyšování ohrožení z vyčerpání nám teď hráčům i příšerám skáče ohrožení třeba až na 10 než se konečně někdo odhodlá zahlásit vyřazovací akci. Takže si vzájemně zvyšujeme ohrožení až do chvíle, kdy příšerám dojde sudba a nemůžou používat manévry. A prohrají... :D

Rodario
Příspěvky: 371
Registrován: 11. 3. 2015, 06:46

Re: Otázky k pravidlům

Příspěvek od Rodario » 12. 1. 2017, 20:41

trajda píše:Stejně mam pocit, že zvýšit soupeři ohrožení se hodí ve více případech. Už několikrát jsem zaslechl větu: "A vážně si myslíš, že to stačí na snížení ohrožení? Možná tak přidat Výhodu, ale na snížení ohrožení to není."

Zvýšení a snížení ohrožení mi budou vždycky připadat stejně silný a výhoda vždycky slabší a jizvy vždycky silnější.

Ale samozřejmě máte pravdu, že Výhoda je důležitá. Díky zvyšování ohrožení z vyčerpání nám teď hráčům i příšerám skáče ohrožení třeba až na 10 než se konečně někdo odhodlá zahlásit vyřazovací akci. Takže si vzájemně zvyšujeme ohrožení až do chvíle, kdy příšerám dojde sudba a nemůžou používat manévry. A prohrají... :D
Jo, s tímhle souhlasím :)

Zamčeno

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host