[Bez spoilerů] Neklidný Tauril - obecná diskuse

Fantasy svět zaměřený na silné příběhy, výrazné postavy a morální dilemata.

Moderátor: Sparkle

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

Střípek z Taurilu

Kdysi jsem v jedné z upoutávek na Neviditelnou knihu psala, že se snažím, aby se to dalo hrát i jako klasické "dračákovité" fantasy, ale i jako něco více podobné realitě a s méně silnými prvky fantasy.

Tu je příklad, jak se to bude v knize projevovat.

Obyvatelé Taurilu vnímají problém: poslední dobou se na světě rodí více mutantů, tedy lidí s pokřiveným vzhledem zasažených silou Chaosu. Za doby Církve Nebeského ducha bylo těchto problémů méně.

A teď se nabízí otázka: proč se to děje? To není v knize natvrdo řečené. Možná skutečně Nebeský duch - pokud existuje a pokud je tím, za co ho lidi mají - držel nad Taurilem ochranné kouzlo, a zničením jeho církve se toto kouzlo rozbilo?
A nebo to nesouvisí s Nebeským duchem, ale původcem je jiná mocná entita, bytost uvězněná po tisíciletí Matkou Zemí v hlubinách, která se nyní díky spojenectví s kultem čarodějů chytá vylézt konečně na povrch a ovládnout svět?

A nebo za tím stojí někdo mnohem přízemnější, smrtelník, který rozséváním strachu mezi lidmi připravuje půdu pro svržení svého bratra z trůnu nebo invazi své armády?

A nebo... se to lidem jen zdá, že ty problémy přibývají? Co když je to jen zdání, protože po pádu totalitní Církve a zrušení nevolnictví se lidé mohou beztrestně vydávat do divočiny, takže víc narážejí na věci, které tam byly vždycky? Zároveň se už mutantní lidé nezabíjejí vždy hned při narození, jako to prosazovala Církev, a taky si lidi líp předávají informace, takže se dozvídají o problémech, které předtím Církev tutlala?

To poslední... není úplně tradiční fantasy pohled na věc. Ale možná tato interpretace přijde spoustě lidí jako zajímavější, přirozenější, víc uchopitelná a víc "ze života". Osobně mám ráda, když postavy procházejí světem a přitom přehodnocují a pochybují. Přijde mi to cool. A nikomu nic nebrání tam natvrdo dát tu obludu, která chce zničit svět.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od crowen »

+100000, perfektny pristup. Budes tam tie moznosti aj nahadzovat do textu, alebo len das v uvode knihy nejaky vseobecny navod, ako to cele uchopit, a dalej sa s tym nebudes zapodievat?
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

crowen píše:+100000, perfektny pristup. Budes tam tie moznosti aj nahadzovat do textu, alebo len das v uvode knihy nejaky vseobecny navod, ako to cele uchopit, a dalej sa s tym nebudes zapodievat?
Snažím se i házet průběžně do textu. Uvidíme, kolik se toho tam nakonec bude vejít.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od OnGe »

Po tom velkém mazání a větě, že už se Tauril tomu dřívějšímu moc nepodobá, jsem se docela bál, že už tam tyhle ambivalentní věci nebudou. Teď už jsem zas v klidu. Právě tohle je na Taurilu super.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od gunware »

Sparkle píše:Střípek z Taurilu
Perfektní. Tak mám rád světy.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

OnGe píše:Po tom velkém mazání a větě, že už se Tauril tomu dřívějšímu moc nepodobá, jsem se docela bál, že už tam tyhle ambivalentní věci nebudou. Teď už jsem zas v klidu. Právě tohle je na Taurilu super.
V tomhle můžeš být klidný. Ambivalentní věci jsou v nový verzi ještě silnější než v tý starý, myslím.

Když jsem psala, že ve starý verzi jsou kraviny, myslela jsem tím spíš něco jinýho. Jednak logický lapsusy v dobrodružstvích (když napíšu, že šílenec otrávil spodní vodu v hrabství, a pozabíjelo to až 80 % lidí ve vesnicích kvůli otravě vody ze studní, tak se asi nabízí otázka, co takto silný jed udělal se zvířaty a s rostlinami. A když pak napíšu, že v elfí vesnici to nepozabíjelo nikoho, protože oni si vyrobili protijed, a žijí si tam spokojeně dál, tak jistě vyvstane otázka, cožpak ti elfové nepocítili újmu ani na tom, že jim všude kolem vychcípala zvířata a kytky? Přitom v textu není nic napsáno v tom smyslu, že "jed je vytuněný tak, že účinkuje pouze na homo sapiens a nic jinýho") a druhak některý prvky tam byly až příliš suchý. Měly strašně málo flavoru. Třeba ty šlechtický rody v Thurenu. Ty už teďka v nový verzi mají vychytávku, díky který se víc zaryje do paměti jejich odlišnost.


Každopádně díky všem za pochvaly.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Jarxes »

crowen píše:
Jarxes píše:...protože nejvíc jako slovanská fantasy je dnes označován svět Slapkowského Zaklínače, a v jádru na něm moc Slovanského vlastně není (když si pustim hru zaklínač v Angličtině, kolik Slovanskoti v ní zbývá?). Zbývají snad jen ty tvorstva, běsy, netvoři a podobní, ale samo to, to je docela málo....

Cital si Cervenakov cyklus o Ciernom Roganovi? Alebo Bivojovi?
Nečetl... Ale to neni moc rozšířená fantasy, ne? A nevím jestli má vlastní prostředí, nebo je to spíš historická fantasy.
Každopádně, když se řekne "Slovanská fantasy", tak lidem většinou naskočí maximálně Zaklínač.
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od jjelen »

Mimo naše kraje ne (i když mám za to, že něco vyšlo polsky/rusky/německy?), ale u nás je celkem známý...
Protředí jak kde: třeba Bohatýr je raně středověké Rusko s magií, Rogan se zase odehrává ve střední EVropě ale místy je asi taky "historický" jako Conan.
A rozhodně mě žádná "slovanštější" fantasy nenapadá, v tomto ohledu Sapek s Geraltem pláče kdesi vzadu v koutku.

Jinak se zařazuji k těm co mají radost z "nového" Taurilu a těším se na další střípky.
(a pardon za OT, Červenáka, Sapka i "slovanskou fantasy" můžem řešit jinde, s Taurilem to fakt moc nesouvisí, nemýlím-li se)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

Jak na NPC

V příručce bude popsána spousta cizích postav. Mužských i ženských, starých i mladých, hodných i zlých i morálně nejednoznačných.
Je nesmírně těžký napsat je dobře. Aby byly zajímavý, zapamatovatelný, aby hráče bavilo s nima interagovat, a aby se jejich archetypy neopakovaly.

Největší zavářku hlavy mi dělají klaďácká NPC, které mají zároveň hodně mocné schopnosti, ve hře vyjádřené vysokým levlem, vysokými hodnotami dovedností. Protože u těch nejvíc hrozí, že budou nesympatický, otravný, "Mary Sue".
Takže se s tím snažím bojovat. Na co se snažím dávat si pozor:

- high-level klaďák je otravný, pokud je schopný řešit své problémy a zároveň i problémy hráčských postav. Tím pádem zmenším jeho otravnost, pokud ho nechám máchat se ve vlastních problémech, že nejen že nemůže postavám stát za zadkem a řešit problémy za ně, ale naopak, občas parta vyjukaných zelenáčů musí zachránit zadek jemu.

- další možnost, jak ho omezit, je dát mu nějaké vnitřní duševní omezení, proč není schopen nebo ochoten řešit věci za hráčské postavy. Například má hodně omezující kodex cti, nebo vyznává zvláštní náboženství.

- nemusí být stoprocentní klaďák. Má nějakou chybu, která ho činí lidštějším. Například ubližuje jednomu ze svých synů, nespravedlivě ho upozaďuje před jiným dítětem.

- jakmile se high-level klaďák dostane k funkci, kde má i reálnou moc, dřív nebo později je postaven před volbu morálních kompromisů. A ne vždycky se tyhle volby dají vyřešit stoprocentně "klaďácky", takže postava o čistotu přichází. Příkladem je velitel jednotky, který potřebuje vyřešit problém, ale nemůže zaplatit lidi, tak použije kradený artefakt, protože kdyby se problém nevyřešil vůbec, bylo by to nejspíš ještě horší.


Při playtestu (či read-testu) si do některých věcí nenechám moc kecat, ale zrovna tady v tomhle to chci tunit s co nejvíce testery. Aby klaďácké NPC postavy připadaly lidem klaďácké "sympatickým" způsobem. Dokud budu mít ohlasy, že některé NPC je svým klaďáctvím otravné, budu ho přepisovat, dokud se to nezmění.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od crowen »

A kedy bude read-test k dispozicii?
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

crowen píše:A kedy bude read-test k dispozicii?
Už je. viz post ze 17. 10.:
Sparkle píše:Text je zatím stále ve výrobě, ale už pomalu uzavírám podobu holých fakt a teď to budeme vyšperkovávat detaily a aby to bylo čtivé. Pokud by ještě někdo chtěl mluvit do podoby světa, jako že připomínkovat reálie, pak je teď jedna z posledních možností. Zajímá mě názor těch z vás, kdo jsou cílovka (=opravdu mají družinu a hrají s ní fantasy RPG, nebo skládají novou družinu, a doufají, že tu knihu použijí jako zdroj inspirace). Pokud jste jedni z takových, a chcete beta text opřipomínkovat, pak vám ho pošlu.
Tobě konkrétně ho ráda pošlu. Ale jinak jsem hodně zdrženlivá co se týče posílání playtestových materiálů lidem, kteří absolutně nejsou cílovka, protože už jsem to zkoušela a jejich rady byly spíše kontraproduktivní (ne že by byly "špatné" ale prostě mi do toho neseděly a odváděly by mi to jinam a akorát jsem z toho byla vystresovaná).
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

Morálně nejednoznační protivníci

... někdy vás opravdu má zajímat jen to, kam je dobrý se trefit.

Obrázek


Hezké Vánoce! :)
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Týýývago... Jsem si dycky myslel, že DrD jde stranou od těch podivných DnD potvor a teď najednou taková herda. Hustý! $D
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od crowen »

Uff, to dufam nie je z taurilskeho bestiara.... presne taketo haluze ma odradzaju od DnD, a pacilo sa mi, ako DrD2 pristupilo k bestiaru, ci uz v zakladnych pravidlach, alebo v Bestiari. Toto je imho dost krok smerom do priepasti... :-?
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: [Neviditelná kniha: Neklidný Tauril] Oficiální diskuze

Příspěvek od Sparkle »

Ony lezou z podzemí, ale nikde v knížce není uvedeno, jak často a jak intenzivně. Takováhle treperenda může ve vaší verzi vylýzt jednou za rok a všichni jsou z toho paf a vystaví se kolem toho mocná zápletka, nebo to může být standardní enemík na každý druhý sezení :)
crowen píše:Uff, to dufam nie je z taurilskeho bestiara.... presne taketo haluze ma odradzaju od DnD, a pacilo sa mi, ako DrD2 pristupilo k bestiaru, ci uz v zakladnych pravidlach, alebo v Bestiari. Toto je imho dost krok smerom do priepasti... :-?
Aspoň nějaký enemík tohoto typu je potřeba v každým settingu z důvodu, že inteligentní (humanoidní) enemíci můžou vést k hádkám a rozpadům družiny, kvůli dilematům, jestli je zabíjet nebo ne.

Proto se do settingů vkládají nestvůry, na kterých se tak nějak všichni shodnou, že je správný je zabíjet a nic jinýho. Většinou se na to používají zombie, chapadlovitý cthulhu věci nebo náckové.

Při playtestu Taurilích dobrodružství se ukázalo opravdu jako problém, že jsem tam tento typ enemíků neměla, lidští enemíci způsobovali morální dilemata a hádky i tam kde to být nemělo, družiny byly frustrované a hráči se hádali, celá snaha o morální nejednoznačnost se mi začala vymykat z rukou.

Potvora viz výše je bezpečnostní záklopka pro GMy pro tyhle situace.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „Neviditelná kniha“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti