Víno

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Ještě jeden zajímavý objev k tomuhle viewtopic.php?p=462557#p462557

známý, který právě absolvoval vinnou akademii (takže je asi tak poloviční MW) mi prozradil že ač hodnotíme už delší dobu podobná vína podobnými výsledky, profesionální hodnocení, které on používá, je úplně jiné.

Já používám stobodovku laicky jako relativní stupnici, jako to krasobruslení v odkazu, absolutní míru zážitku.
On používá stobodovku profesionálně tak, že má jakési dané charakteristiky, které má odrůda nebo typ vína splňovat, a měří jejich naplnění.

Což vede třeba k dojemné shodě nad velepovedeným pinotem, ale také k tomu, že mu třeba podařený neuburg vyleze daleko výš, než mně.
Takže třeba u něho - je to přesně neuburg, jak má být, má to 87 bodů, patří to na Salón vín.
A u mne - je to pěkný neuburg, svěží pití, fajn do vinohradu, 81 bod, na Salónu vín to vedle jiných věcí samozřejmě nemá co pohledávat.

Excelentní ukázka byl ryzlink rýnský, pozdní sběr, Velká Vendule, 2009, velké Žernoseky. Nad touto věcí třeba jásá Průvodce nejlepšími víny, dává nekriticky 90 bodů (tedy vlastně úplné top celé knížky, takových kousků tam není moc).
Já dal 86 nebo 87 podle nálady a exempláře, hodně fajn ryzlink, v tuzemsku jsem pil málo lepších a Mosela by se nemusela stydět. Veselé, kytičkové, optimistické.
Jeho verdikt naopak zněl - tohle je Iva Hüttlová mezi víny. Skoro žádný petrolej, slabé tělo, slabé charakteristiky veselé pití, nelze to brát vážně, 80 bodů.
Ryzlink od Johanna W mu chutnal víc.

EDIT: Mimochodem,. tady podobná situace - dva hodnotíme přesně to samé víno
viewtopic.php?p=455629#p455629
Vallun píše:Vougeot 1er Cru Clos Blanc de Vougeot, l'Heritier Guyot, 1996 - 85 b.
obec - kvalita (opět odvozená z lokace) - parcela - vinohradník
V této obci je bílé velmi vzácné, ale zrovna na této parcele se pěstuje více než 700 let:) V chuti vůni a vlastně i v barvě stopy citrusů. Láhev stojí 1 900 Kč a ač je to víno zajímavé, komplexnější, než předchozí a trošinku čistší v chuti, tak bych to za láhev jednoho druhu nedal.
a já to dal, načež
Argonantus_úplně_jinde píše:Vougeot, 1 Cru Clos Blanc, L Heritier Guyot, 1996. Mysteriózní přízrak je tu zas, přes všechny teorie o jasné superioritě jižního konce Cote de Beaune dělá výraznou čáru, na první pohled je to něco jiného. Za část efektu může stáří lahve, je jí přesně 20 let, takže výrazně žlutá, oříšky, kalafuna, med a podobné věci, což mne vždycky na starém Chardonnay velmi bavilo. Srovnáváme taky s lahví Meursault Genevrires z Patriarche, tahle má výrazně víc energie, ač je zřejmě starší. Za mne bílý vítěz, 91+2 coby stará láhev, a vlastně si vůbec nevzpomínám na žádné bílé, které by mne tak bavilo, možná jeho starší bratr 1982, který byl ale přece jen slabší a unavenější. Objektivně by to asi neporazilo některé Montrachety grand cru, které jsme potkali, přesto geniální víno. A potvrzuje to, že 1996 je náramný ročník.
EDIT II - mimochodem, jak Vallunovu degustaci viděl sám pan Rare wine http://www.rarewine.cz/degustace-archiv-detail-44 - a taky pro ty, co se chtějí juknout na obrázky. Inkriminovaná láhev je přesně uprostřed řady lahví.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Ještě pár poznámek k tomu hodnocení - ono to asi málokoho zajímá, ale je to extrémně bizarní obraz té Yorkovy /eerieho debaty o pravdivosti poznání.

jak to, že se Argonantus a Vallun rozešli o osm bodů:
1) Vkus. To je v estetice samozřejmě hlavní. Vallun nemiluje nic, z čeho není jasně cítit cukr. A tady opravdu není ani trochu. A taky tam není kyselina, ani trochu, jde to napříč vesmírem. Přesně to, v co naopak doufám já.

2) Znalost. Je to úplně jiné, než Chardnonnay na Moravě. Jakože hodně. Ono je to dokonce jiné i proti drtivé většině Burgundska. Bavíme se o něčem tak nepravděpodobném, jako třeba ďábel medvědovitý; něco, o čem plno lidí netuší, že to existuje, a tím méně pak tuší, co od toho očekávat. První dojem je zmatený až zděšený.
Já naopak dostal přesně to, v co tajně doufám - hodně starou a hodně žlutou věc s jinou chutí, než obvyklé klišé "sladké/kyselé, vyberte lepší".

3) Rozpětí. Vallun, přicházeje z Moravy (nebo co to hodnotil předtím) si na hodnocení přichystal rozpětí asi pěti bodů (viz nejsilnější a nejslabší položka). na burgundskou běžnou ochutnávku spotřebuji obvykle dvakrát tolik. Když vás ze škodovky metnou do Bufgatti Veyron, je hodně těžké popsat, jak moc je to lepší. Můžete opatrně střelit, že je to o kousek, a teprve následně zjistíte, že už nemáte moc prostor vyjádřit rozdíl mezi Veyronem a běžným trapným Porsche.

4) Pořadí. Dokonce i tohle má na ochutnávku jasný vliv - co jde za čím. Tady šel Vougeot za prvním vzorkem, často nazývaným "nultý" neboli "na zavínění", což bývá něco velmi obyčejného, čímž se zároveň demonstruje, jak strašlivě je všechno ostatní lepší. Být druhý svádí k tomu, že se automaticky očekává něco ještě lepšího dál vzadu.
V naší řadě šel Vougeot přesně opačně, po obvyklé partě slavných burgundských, čímž se demonstroval umělecký záměr "ale možno je také úplně jinak".

Tak zhruba.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

známý, který právě absolvoval vinnou akademii (takže je asi tak poloviční MW)
Jakou, jaký obor? Na tomhle jméně parazitují i komerční subjekty, které nepatří ani do jedné věty s MW. Poloviční Master of Wine je fakt hodně, to bych přiznal snad jen vyšším kurzům Valtic.
On používá stobodovku profesionálně tak, že má jakési dané charakteristiky, které má odrůda nebo typ vína splňovat, a měří jejich naplnění.
Což vede třeba k dojemné shodě nad velepovedeným pinotem, ale také k tomu, že mu třeba podařený neuburg vyleze daleko výš, než mně.
Takže třeba u něho - je to přesně neuburg, jak má být, má to 87 bodů, patří to na Salón vín.
Hmm, a kdo stanoví, jaký má neuburg vlastně být? O téhle odrůdě vím prd, ale jaký má být ryzlink? Petrolejový? Sladký? Ocelový? Je moselský, s patrnou břidlicí "v krvi", takový jaký má být, nebo ne?

Já to chápu, je to užitečná hodnota, ale podle mne to nemůže být jediné kritérium. Řekl bych, že víno má mít smysl. Kvalitní odrůdě věrné Neuburské smysl má, ale Neuburg, který dobře odrazí terroir a specifika ročníku ho má rozhodně taky, i když třeba kvůli velkým srážkám nebude zrát do červeného ovoce, ale do zralých meruněk.
Jeho verdikt naopak zněl - tohle je Iva Hüttlová mezi víny. Skoro žádný petrolej, slabé tělo, slabé charakteristiky veselé pití, nelze to brát vážně, 80 bodů.
Ryzlink od Johanna W mu chutnal víc.
no, respektuji jeho názor, ale vážně jej budu brát jen těžko...Venduli jsem ještě neměl, ale co jsem si hledal nebo se ptal, tak nad ní jásají snad všichni:)
Ještě pár poznámek k tomu hodnocení - ono to asi málokoho zajímá, ale je to extrémně bizarní obraz té Yorkovy /eerieho debaty o pravdivosti poznání.
Mne to velmi zajímá, ukazuješ, jakých chyb jsem se dopustil, za což jsem Ti velmi vděčný:)
jak to, že se Argonantus a Vallun rozešli o osm bodů:
No, protože jsem se dopustil řady chyb a navazujících nesmyslů.
1. to Bourgogne nebylo ideální, zpětně bych ho viděl spíš tak na 80 rovných. Ale byl jsem trochu zastrašen oblastí a cizími jmény...
2. nevěřil jsem si na to dát větší rozdíl mezi těmi víny - kdo jsem, abych setřel víno z Hospices de Beaune?
3. taky jsem nechtěl, aby má obliba archivních vín "rozbila stupnici"

Když to vezmu zpětně, tak některých jsem 3-4 body přidal a jiným 4 ubral - ostatně za dost hovoří to, že ten Meursault 1er Cru Poruzots si pamatuji doteď - a objektivně vzato by rozhodně patřil do Top Ten Lifetime - doplatil jseme na to zblblé hodnocení:/
Vallun nemiluje nic, z čeho není jasně cítit cukr.
Jako jo, cukr hodně rád, ale nejen ten - řada mnou velmi dobře hodnocených vín je i dost suchých - třeba Žernosecký Mopr 2013, nebo zrovna ten Poruzots. Razím teorii, že hrozny jsou přirozeně sladké, takže je třeba sakra dobrý důvod, proč ten cukr z vína vypudit...:) Musíš za to dostat něco jiného...když za to nedostaneš nic hodnotného, tak je škoda se cukru zbavit. Tuto teorii moc lidí nesdílí, ale naštěstí žena jo a to je zatím (nejen) hlavní spolukonzument:)
Znalost. Je to úplně jiné, než Chardnonnay na Moravě. Jakože hodně. Ono je to dokonce jiné i proti drtivé většině Burgundska. Bavíme se o něčem tak nepravděpodobném, jako třeba ďábel medvědovitý; něco, o čem plno lidí netuší, že to existuje, a tím méně pak tuší, co od toho očekávat. První dojem je zmatený až zděšený.
Já naopak dostal přesně to, v co tajně doufám - hodně starou a hodně žlutou věc s jinou chutí, než obvyklé klišé "sladké/kyselé, vyberte lepší".
Znalosti byly problém, ale v mnohem obecnější rovině. Já šel objevovat a kochat se, e dostanu něco jiného jsem doufal...:)
Vallun, přicházeje z Moravy (nebo co to hodnotil předtím) si na hodnocení přichystal rozpětí asi pěti bodů (viz nejsilnější a nejslabší položka).
nepřichystal si nic, ale byl zaskočen "velkými" jmény a bál se skončit jako blbec moc mimo...a ano, taky jsme hodnocení trochu snížil, aby Morava nevypadala tak blbě, ale pšššt:)

Ta vína byla prostě hodně dobrá:/
4) Pořadí.
+1 to je přesný postřeh.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Zajímavý typ pro Sadako - Hibernal 2015 od Cibulky (Lednické zámecké BIO), teoreticky polosladký, ale zajímavý - kombinace hořkosti a cukru a při tom i jako...dobré - 80 b.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Vallun píše:Jakou, jaký obor?
https://www.wsetglobal.com/
jako nedělám si srandu ani trochu. Kromě MW je to nejuznávanější škola na podbné věci. Další podrobnosti nechci veřejně. Nevidím důvod prozrazovat jeho identitu, ale asi ho znáš.
Hmm, a kdo stanoví, jaký má neuburg vlastně být?

nějaká parta podobných hodnotitelských papežů, v případě neuburgu nebo hibernalu samozřejmě z Moravy, Rakouska a okolí, jinde na to dlabou. Stopro tam bude Miloš Michlovský.

Tady je slabé místo systému těch medajlí, na které poukazuju od začátku; pokud se chceš stát mistrem světa v najburku nebo pálavě, konkuruje ti jen Morava a okolí a snadno se může stát, že zblbneš i světové MW s tím, že tvůj exemplář je skvělý. Nemáš nad sebou světovou kontrolu vlastně nikdy, protože to málokoho opravdu zajímá.
S chardonnay, pinotem nebo ryzlinkem se tohle nestane, protože jeho světová stupnice je známá, kecá do toho půl zeměkoule a sahá to kvalitou přes několik galaxií, viz ta MW o Chambertinu.

Ryzlink má dost jasné charakteristiky odrůdy, naše učená společnost se ovšem neshodla, jak moc je Vendule naplňuje nebo překračuje, to je vždycky nadlouho. Typově je moselská kytičková. Já bych držel těch 86, s tím, že to je prostě beznadějně subjektivní. On dal 80, průvodce 90, ochutnejte, udělejte si vlastní názor, stojí to zato. Teda, pokud ještě někde ulovíte 2009.

O té ochutnávce Rare wine ti mohu říct třeba ještě pár novějších ilustrujících historek, protože tahle vína začínám docela znát. Nejen ten Vougeot.
Například je dobré vědět, že ten známý má raději bílé burgundské než červené, a ze všech apelací je jeho největší srdcovka Meursault. Díky tomu jsme dost často marinováni v této apelaci a začínáme ji znát taky. A zcela nás přesvědčil, že to je hodně mocné kouzlo, a že Meursault, když se mu zadaří, tak napráská kdečemu i papírově daleko silnějšímu (vaše akce je toho názorná ukázka).

No, a teď si vem, člověk, co tomu docela rozumí, tuhle apelaci miluje, a ve sklepě Patriarche najednou dojdeme k působivému koutu se sudem, na kterém stojí jediná láhev, nasvícená svíčkami. A ochutnáme to, a po jeho tváři se rozlije blažený úsměv; právě našel svatý grál vína, došel po mnoha letech do Jeruzaléma, Meursault všech Meursaultů, 94 bodů nebo tak nějak... pointa - byl to Hospices de Beaune, Genevrieres, který vás nějak moc nezaujal, ale to ani pana Kuneše, viz jeho komentář, ona byla možná nepovedená láhev, to se stává.

Jinak o Hospices vedeme s ním spory pravidelně, pes je v tom, že v červených pinotech existují i hodně nepřesvědčivé Hospices, co skončí snadno za 85 a i daleko méně. A zdaleka nejen u mne. V bílých ovšem, viz třeba shora, Genevrieres. Některé jsou fakt mocné. Takže když mluvím u toho Vougeotu o Genevrieres, že jako je tohle lepší, je to ode mne hodně velké nadšení.
1. to Bourgogne nebylo ideální, zpětně bych ho viděl spíš tak na 80 rovných.

"základní" Bourgogne je asi nejtěžší apelace ze všeho, díky nekonečnému rozsahu "všude okolo" může skrývat kdeco. V zásadě místní sámoškové za sedm euro a někde kolem té osmdesátky, a nebo taky datel, deklasovaná grand cru slavného velikána za padesát euro. Pravděpodobný je ovšem spíš první případ.

Lze ovšem čekat, že zbytek party mu ujede tak o parník čili plus minus deset, protože jsou vesměs asi o tři patra výš - nikoli okrajové, ale rovnou velké apelace, a nikoli AOC, ale většinou rovnou 1. Cru, a to jsou v tom ještě takové speciální vychytávky. A jedno GC.
3. taky jsem nechtěl, aby má obliba archivních vín "rozbila stupnici"
Dávám na zvážení ten trik s přičítáním až +5 podle kvality a zajímavost stárnutí (+5 jsem dal přesně jednou). Staré víno málokdy má energii jako víno na vrcholu, ale "dotlačí" to tam těmi subjektivními plusy.
Když to vezmu zpětně, tak některých jsem 3-4 body přidal a jiným 4 ubral - ostatně za dost hovoří to, že ten Meursault 1er Cru Poruzots si pamatuji doteď - a objektivně vzato by rozhodně patřil do Top Ten Lifetime - doplatil jseme na to zblblé hodnocení
No, jde o to, aby sis to ex post zařadil do svých lifetime stupnic nějak použitelně. Na podobné šílené podniky člověk nejde každý pátek. Já u podobné úplně první ochutnávky burgundského, kdy jsem ještě nechápal vůbec nic, prostě převzal to, co mi tvrdili - že jsou to samé devadesátky, plus minus jeden bod (a asi byly, mimochodem, plus minus pár posledních bodů, které stejně nikdy nikdo nedohledá, viz Vendule).
a ano, taky jsme hodnocení trochu snížil, aby Morava nevypadala tak blbě, ale pšššt:)
Jo. To je ta strašná pravda - že Morava není střed vesmíru. Právě v chardonnay se to ukáže přímo děsivě - že ty naše "úplně nejlepší" pinoty jsou někde kolem 85 a naše "úplně nejlepší" chardonnay to samé. Aby byla pravda to, co tvrdí Průvodce nejlepšími víny, musela by mít stupnice asi 110 bodů. A tím také moje přesvědčení, že nějaký portugal nebo najburk za 87 je naprostý úlet.

Ale pokud se s trochou nadšení nadojí kniha plná osmdesátkových vín +, pak to rozhodně není vůbec špatný výsledek ani tak. Oni ani ti burgunďani nemají samé devadesátky, to je jen dojem, který zanechá někdo jako Kuneš, kdo si vybírá jen samé vychytávky.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

https://www.wsetglobal.com/
jako nedělám si srandu ani trochu
Tak to bez debaty...tohle je o dost víc, než Valtice....ale byl bych rád, kdybych si někdy udělal alespoň je. Teď je však vše komplikované skrzevá bydlení...:(
nějaká parta podobných hodnotitelských papežů, v případě neuburgu nebo hibernalu samozřejmě z Moravy, Rakouska a okolí, jinde na to dlabou. Stopro tam bude Miloš Michlovský.
no právě...
Tady je slabé místo systému těch medajlí, ...
S chardonnay, pinotem nebo ryzlinkem se tohle nestane, protože jeho světová stupnice je známá, kecá do toho půl zeměkoule a sahá to kvalitou přes několik galaxií, viz ta MW o Chambertinu.
+1!
Ryzlink má dost jasné charakteristiky odrůdy, naše učená společnost se ovšem neshodla, jak moc je Vendule naplňuje nebo překračuje, to je vždycky nadlouho. Typově je moselská kytičková. Já bych držel těch 86, s tím, že to je prostě beznadějně subjektivní. On dal 80, průvodce 90, ochutnejte, udělejte si vlastní názor, stojí to zato. Teda, pokud ještě někde ulovíte 2009.
Básníš o ní tak,že mám políčeno, uvidíme, zda to vyjde:)
byl to Hospices de Beaune, Genevrieres, který vás nějak moc nezaujal, ale to ani pana Kuneše,
Kuneš už je za polovinou MW;)
ona byla možná nepovedená láhev, to se stává.
vadná určitě nebyla, ale opravdu mohla nedozrát tak dobře...ale ten Poruzots (taky Mersault...) byl prostě zajímavější...
A tím také moje přesvědčení, že nějaký portugal nebo najburk za 87 je naprostý úlet.
Ale jako...opravdu mimořádný...těch 87 ještě jo, to je u mne asi vrchol "běžného"vína... Když vezmu,že Scarabeovi jsem dal já 89 b., tak těch 91 b. "objektivně" měl:) Nicméně v drtivé většině případů máš pravdu.
Oni ani ti burgunďani nemají samé devadesátky, to je jen dojem, který zanechá někdo jako Kuneš, kdo si vybírá jen samé vychytávky.
Docela mne štve, že jsem nestihl ty úvodní červené archivy...měl bych, i když jsou červené...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Vallun píše:Kuneš už je za polovinou MW;)
on se označuje přesně - jako amatérský nadšenec do vína. A funguje jako každý amatér - v tom, co ho baví, má znalosti překvapivé i pro odborníka, jinde ale zase má zřejmě kolosální díry. Jako ostatně my všichni.
Ještě mne napadá pro něho označení vinný kunsthistorik.
A tím také moje přesvědčení, že nějaký portugal nebo najburk za 87 je naprostý úlet.
Ale jako...opravdu mimořádný...těch 87 ještě jo, to je u mne asi vrchol "běžného"vína...
Já narážím na to, že takové věci v Salónu vína běžně k vidění jsou. A v tom Průvodci, pokud mne paměť neklame, tak taky. Jde o kolektivní sebeklam celé Moravy, hive mind, nedostatek konfrontace se světem. Vede to k těm asi +5 bodům navíc, co tam mají všichni v hlavě.
Když vezmu, že Scarabeovi jsem dal já 89 b., tak těch 91 b. "objektivně" měl:) Nicméně v drtivé většině případů máš pravdu.
Přesně tady se láme chleba a tohle je důležité - zažil jsem to totiž taky.
Potíž je, že mezi Škrobákových 91 a tušených 91 Meursaultu Poruzot musíš narvat tak nějak půl Burgundska, neb ta věž je dost vysoká:

- bourgogne blanc, to je ta všeobecná apelační sámoška
- bílá okrajovka AOC, třeba Santenay (je jich jako mraků)
- bílá okrajovka premiere cru
- bílá velká apelace, na bílé vlastně jen Meursault nebo oba Montrachety, AOC
- bílá velká apelace 1 Cru
- bílá velká apelace 1 Cru ze zvláště povedené parcely, posunuto ještě dobrým ročníkem a vinařem (rare wine se pokouší vybírat jen ty dobré, všimni si, že v celé ochutnávce se opakuje jen několik ročníků) - a tady je ten Poruzot
- a pak začne Grand cru a věž ještě vesele pokračuje...

mezi všemi stupni najdeš běžně pár bodíků rozdíl, jak tě vzdělá první turistická ochutnávka v Burgundsku.

Zařadit tam extrémně povedenou Moravu, jako třeba Škrobáka, dokáže nejlépe přímá konfrontace.
Už jsme to mnohokrát udělali s pinotem - do akce několika burgundských pinotů jsme mázli ty nejvychytanější naše, konkrétně třeba Žernoseky, Ovčáry a Znovím, Stošíkovice. A ani ta sranda tolik nestojí, burgundská okrajovka by měla být za téměř moravské ceny.
No a rázem bylo jasno - jasně nedávali ani zdařilejší okrajovku Monthélie či Santenay, což jsme u té druhé nebo třetí odrážky. V celkové stupnici kolem 85 bodů.

Pro Moravu a konkrétně pro Škrobákův pinot griss barrique - což je fakt skvělé víno - je asi instruktivnější Alsasko; vezme se nějaký jejich pinot gris, a dá se uvažovat, zda je to kvalita tamního grand cru. Podle mne to tady skončí daleko těsněji, se slušných exemplářem bych čekal plichtu na těch 85 nebo víc (=v bílém je Morava přec jen o kousek silnější). Ale pinot gris jsem konkrétně nezkoušel, třeba se pletu. A nevylučuji, že by Škrobák mohl vyhrát.
Mohla by to zkusit Midewiwin, až otevře ty svoje vánoční srandy.

P.S. už jsem uváděl slušný zdroj levného burgundského http://www.dobravina.cz/vina/vsechna-vi ... y.page%3D0 k podobným experimentům, asi tak první dvě stránky jsou samé okrajovky a no name a ty nižší odrážky.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

on se označuje přesně - jako amatérský nadšenec do vína.
ano, určitě, ale k MoW mu chybí kolik, necelé dva studijní roky? Nepodceňuj jej;)
Ještě mne napadá pro něho označení vinný kunsthistorik.
To je hezké:) Potom jsem vyznavačem vinné vlastivědy:D
Já narážím na to, že takové věci v Salónu vína běžně k vidění jsou. A v tom Průvodci, pokud mne paměť neklame, tak taky. Jde o kolektivní sebeklam celé Moravy, hive mind, nedostatek konfrontace se světem. Vede to k těm asi +5 bodům navíc, co tam mají všichni v hlavě.
Zcela souhlasím.
Potíž je, že mezi Škrobákových 91 a tušených 91 Meursaultu Poruzot musíš narvat tak nějak půl Burgundska, neb ta věž je dost vysoká:
O Burgundsku vím prakticky nic, ale můj...odhad? možná zbožné přání, je že Škrobák by se v tomto neztratil...
- bourgogne blanc, to je ta všeobecná apelační sámoška (zkusme 78-80)
- bílá okrajovka AOC, třeba Santenay (je jich jako mraků) (80-82)
- bílá okrajovka premiere cru (82-84)
- bílá velká apelace, na bílé vlastně jen Meursault nebo oba Montrachety, AOC (85-87)
- bílá velká apelace 1 Cru Tady bych viděl Scarabea 2013, možná o chlup výš...podle mého je tedy toto 89 b.
- bílá velká apelace 1 Cru ze zvláště povedené parcely, posunuto ještě dobrým ročníkem a vinařem - a tady je ten Poruzot 90-92
- a pak začne Grand cru a věž ještě vesele pokračuje... 92-94
- 95 ?
Už jsme to mnohokrát udělali s pinotem - do akce několika burgundských pinotů jsme mázli ty nejvychytanější naše, konkrétně třeba Žernoseky, Ovčáry a Znovím, Stošíkovice. A ani ta sranda tolik nestojí, burgundská okrajovka by měla být za téměř moravské ceny.
No a rázem bylo jasno - jasně nedávali ani zdařilejší okrajovku Monthélie či Santenay, což jsme u té druhé nebo třetí odrážky. V celkové stupnici kolem 85 bodů.
:/ bojim se, že máš pravdu, ale není to tím,že Ti prostě burgundské více chutná? nemáš třeba dojem,že tak to vypadat prostě má? (on to ale asi nebude jen dojem...)
Ale pinot gris jsem konkrétně nezkoušel, třeba se pletu. A nevylučuji, že by Škrobák mohl vyhrát.
V listopadu bude možná 1. AD serveru mojelahve.cz a tam by mohl být zlatým hřebem následující duel:

http://www.dobravina.cz/catalog/264--pi ... -eichberg/
x
Scarabeus 2013
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Tak jsem si před několika posty slíbil, že nebudu otravovat s burgundskem, ale zjevně se mi nedaří přehlušit zážitky minulého týdne (to je k tomu uměleckému dojmu TM). A Vallun mne táhne do bažin jak rusalka. A další čtenáři se nudí a usínají. Tak nevím.
Vallun píše:ano, určitě, ale k MoW mu chybí kolik, necelé dva studijní roky? Nepodceňuj jej;)
Studuje úplně přesně to, co ten můj známý, nikoli přímo MW. Tak mi to alespoň řekl. A podceňování jsem rozhodně vzdálen, ten člověk ochutnal věci i z opačné strany vesmíru. Nastavením vkusu je ovšem Bordeaux, z čehož mohou plynout jemné neshody.
O Burgundsku vím prakticky nic, ale můj...odhad? možná zbožné přání, je že Škrobák by se v tomto neztratil...
řeknu ti to jinak; kdybych sestavoval nějaký souvislý top lifetime, tak by asi měla Morava a Čechy společně spíš za úkol se dostat do top 100. Takže přesně to, co už jsem tu párkrát psal - ano, řada našich vín olizuje zdola tu bájnou devadesátku, a plno jich překoná 80, ale to je právě to, proč by se v Burgundsku dokonale ztratilo. Z takového výsledku tam nikdo neomdlí, to se považuje za normální.
Jinak tvé nastřelené hodnocení orientačně ano, ale všeobecně přidej rozsah, rozdíly v téže kategorii jsou běžně 5 a klidně i 10, protože Burgundsko je složité a oblíbené právě tím, že je to země výjimek.
Já bych to viděl tak nějak, pokud se držím čistě bílé, tak očekávám:
- bourgogne blanc, 75-85, pokud tam není nějaká Leroy (i to existuje!)
- bílá okrajovka AOC, třeba Santenay - 78-85
- bílá okrajovka premiere cru - 80 - 87
- bílá velká apelace, na bílé vlastně jen Meursault nebo oba Montrachety, AOC 82-90 - jakmile se řekne "Mersault" nebo "Montrachet", končí sranda. Bohužel i v ceně, viz ten odkaz na net, projeď si ho.
- bílá velká apelace 1 Cru - 85-92
- bílá velká apelace 1 Cru ze zvláště povedené parcely, posunuto ještě dobrým ročníkem a vinařem - viz ta historka o Genevrieres, nebo Vougeot. Třeba i 94. A Pak ti do toho vletí Leroy, a zjistíš, že musíš ještě přidat, znovu odkazuji na to umělecké dílo jižního svahu o jeho prvním setkání s Chassagne Montrachetem 1 Cru Morgeot.
http://www.jizni-svah.cz/2007/12/burgun ... -bize.html
nebo Vineval http://www.vineval.cz/Articles/0117

a pokračování věže?
- "malé" grand Cru, čili "běžný" Corton Charlemagne, pil jsi ho, může z toho vylézt umrněná 88, ale taky 93
- parta Montrachetů jménem Batard, Chevalier, Criot batard a Bievenue Batard, ta je na 90 spíš nepovedená, a leze k 95
- Montrachet Grand cru jenom, ten je na 92 spíš nepřesvědčivý a kde končí, čert ví.
Z různých zvláštních historických příčin jsme je ochutnali úplně všechny. Láhev jsem nikdy nekoupil ani jednoho, neb zas takový šílenec do bílého nejsem. A ceny v těchto výškách začínají připomínat drahotu.
- a pak do toho vletí Leroy nebo někdo podobný, a neodvažuju se hádat, co se stane. Nikdy jsem to nepil, takže se lze jen dohadovat. Existuje docela rozšířený názor, že Montrachet GC je nejlepší bílé víno světa, tečka.
Vlastně dost přesná obdoba Chateau D´Yquem ve slaďácích.
bojim se, že máš pravdu, ale není to tím, že Ti prostě burgundské více chutná? nemáš třeba dojem, že tak to vypadat prostě má
?
Komplexita, složitost, dochuť, elegance - prostě, na takové víno z Burgundska má opravdu málokdo; mrkni na cellartracker, nejsem fakt jediný, kdo by si to myslel. Prý je srovnatelné Chardonnay z Kalifornie (ale je ještě dražší), ryzlink z těch tří oblastí (ten je levnější), a pár vychytávek porůznu po světě.
Škrobáka barrique znám 2007, byl skvělý, chutnal díky tomu sudu opravdu poněkud burgundsky. 87 pokládám za reálné, 89 už je mírný optimismus a fandovství. Caillotův Meursault AOC Cromin 2011 z minulého týdne - těžko srovnat na dálku a s odstupem, ale obávám se, že by Meursault hladce vyhrál. A dal jsem mu zrovna 89 (a ten známý mu dal 90). Určitě bych našel řadu méně povedených Meursaultů, které by Škrobák porazil, ale to asi není přesně to, co jsi chtěl slyšet.
následující duel:
http://www.dobravina.cz/catalog/264--pi ... -eichberg/
x
Scarabeus 2013
Jo, přesně to jsem měl na mysli. A je dobré mít víc lidí a pár dalších kousků pro kontrolu. Doporučuji pozornosti toho Johanna W Pinot blanc z minulé strany, kupodivu do těchto výšek dosáhne taky (zdaleka nejlepší, co tam mají).
A taky v tom bude dimenze "sud versus obyč." , tedy, zda ti vyhovuje "burgundštější" styl bílého.

P.S. Docela slušné šance bych přisuzoval i cuvée "Přátelství", což má debilní název, ale nápad je to velmi dobrý, jak se už vícekrát ukázalo.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 27. 9. 2016, 08:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Přátelství je krásný název, když pomineš socialistické konotace. I indiani zapalovali slavnostní ohně k jeho poctě;)

Burgundsko je skvělé, tak proč o něm nemluvit, ale budiž...

Pro tuto větévku debaty: howg.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

K představě o bodech v Burgundsku ještě tenhle server http://www.1er.cz/bourgogne?odruda=chardonnay
nastavil jsem tam jen samé bílé. Lze si samozřejmě trochu ubrat, protože prodejce obvykle mázne nejoptimističtější verzi, co našel. Ale představu to dá slušnou, zas úplné nesmysly to nejsou.
Pokud to ještě někdo jiný čte, třeba takto nastavený filtr
http://www.1er.cz/katalog-vin?barva=bil ... chardonnay
je pěkný průřez světovým chardonnay, odkud až kam to může sahat.

Jinak hon za body není pro mne zase až tak podstatný; spíš mne baví zajímavé víno, za zvláštních okolností, s nějakou vychytávkou, která mi vyhovuje.
Víc než "top lifetime" má smysl srovnávat podobný typ vína ("top ryzlink petroleják").

A ještě větší cenu pro mne mají "nezapomenutelné lahve". Spojené s bizarními okolnostmi, se zážitkem, první určitého druhu, čímsi průlomové. Někdy třeba i hodně nepovedené, paradoxně.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

Láhev Chardonnay za 10 000? (Chevallier Montrachet GC) no, dobrá. Jdu brečet někam do kouta, to asi fakt neochutnám:)

Nicméně tohle za 2 800, už je pro mimořádnou příležitost představitelné (i když pořád pekelně drahé) a celkem nepochybuji,že to bude báječné...ale ušetřit 700 a dostat za to 15tiletý Mersaultje ještě lepší volba - Poruzots!:)

Ale třeba tohle by vyhrálo díky bodum za exotiku! Kanadské šumivé ledové! (ale logicky, když ledové, tak z Kanady, mají tam snad jiné?:)

Uff, zatím nalezeno nejvíc 98 bodů dle Parkera - láhev za 18 tisíc?:( Je třeba dodávat, že jde o Ch. d´Yquem? Snad ne:)

__________
Jinak - tentokrát jsme si nezačal já...:-p
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

No, nebral bych ani jedno. Poměr cena/výkon umím o dost lepší. A tolik (okolo 100 euro) za bílé nedám spíš vůbec. A ještě často strašně nové víno, co málem nebude k pití (tyhle drahé věci se v některých případech skoro musí nechat ležet, jinak nedobře).
Yquem je samozřejmě cenová katastrofa, to je jasné; má cenu srovnávat s GC Montrachetem, který tu vůbec nemají (někde ho najdu jinde).
*Edit - tady jsem ho našel mršku http://www.vinum-bonum.cz/vina/vyhledan ... eshop.aspx do filtrů dáš nepravděpodobnou odrůdu Montrachet grand cru a máš ho. Cena taky nic moc.

Jinak RP je papežem vína zejména v Bordeaux, v Burgundsku mu tolik nevěříme, máme vzdoropapeže Cliva Coatese.
A docela fajn je ten Burghound, to je nějaký Američan, už jsem se s jeho tipy párkrát shodnul.

V zásadě je to tak, že na těchto serverech si najdou vždycky to nejpříznivější hodnocení, co objeví, to je jasné.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Víno

Příspěvek od Vallun »

No, to bych prosil ukázat něco s lepším poměrem cena/výkon ten Montrachet, fakt by mne to zajímalo...

Já to taky reálně nekoupím, ale zase 2 000 za potenciálně nádhernou, vyzrálou lahev (15 let už je nějaký věk:) bych zvážil...a ta Kanada, to je fakt totální exotika pro mne, navíc sladké šumivé...:)
Jinak RP je papežem vína zejména v Bordeaux, v Burgundsku mu tolik nevěříme, máme vzdoropapeže Cliva Coatese.
A docela fajn je ten Burghound, to je nějaký Američan, už jsem se s jeho tipy párkrát shodnul.
věřím:) Ta jména jsem slyšel...
V zásadě je to tak, že na těchto serverech si najdou vždycky to nejpříznivější hodnocení, co objeví, to je jasné.
jasně...

Na tom odkazu jsem našel Montrachet Grand Cru za cca 15 000, zajímavé, ale drahé...:) Jako...věřím,že to bude mocné víno, ale d´Yquem by dostalo přednost - vím,že za ty peníze dostanu něco, co ocením...(i když stoprocentně nedocením...).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Víno

Příspěvek od Argonantus »

Tak stran premiere wines třeba tohle http://www.1er.cz/Product/1019085/Prieu ... ault--2013
Meursault sice jen no name AOC, ale za polovic, no, nekupte to; a Prieur Brunet není žádný magor. Rok dva bych to nechal ve sklepě, tím se rozhodně nic nezkazí.

tady máš Montrachet http://www.1er.cz/Product/1017670/Niell ... gers--2012
taky nevypadá nijak nesmyslně. Hned vedle je jich víc podobných.

tohle http://www.1er.cz/Product/1001234/Girar ... vaux--2011 - parcelu znám, není špatná, ročník dobrý, vinař při smyslech, Wine spectator je jeden z nejslavnějších šamanských časopisů, když tvrdí, že je to devadesátka, nejspíš moc nekecá.

Našlo by se, a předchozí homelesí net výše bez bodů umí být ještě podstatně levnější, sedí tam parta opilých nadšenců...
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů