Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Nemusíš se držet jen hrdiny. Máš celý svět, který můžeš směle iniciovat.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Četla jsem máš celý svět, který můžeš směle incisovat.

Btw. do 30. listopadu možno zasílat příspěvky do Ceny Karla Čapka. http://www.fandom.cz/index.php/ck/250-v ... karla-apka
Oproti jiným soutěžím mne zaujalo, že se zde za účast platí.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Zvláště kategorie "novela" do 450.000 znaků je jedno velké wtf. (250 normostran, čili jasný román 2B).
Zaplatíš si za to, že ti ji někdo pověsí na internet, pokud budeš mít štěstí.
Ještě, že nepíšu scifi ani fantazy.

Spíš by mne zajímalo, jak dopadla Ilgirova výzva.
Zatím mám dojem, že povídky napsal někdo jiný, než ten, kdo se k tomu směle zavázal. Tady moje naivní pokusy o budování pocitu viny zjevně zkrachovaly.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mě teda ještě zaujalo, že stránky vypadají, jak kdyby vyhřezly někdy z 90. let.

A taky jsem zakopla o literární cenu Knižního klubu.
Zajímavé je, že za první cenu jsou i nějaké dukátky, ergo předpokládám účast vysokou velice velmi, včetně profesionálů pera.
Po nahlédnutí do archivu mohu konstatovat, že vesměs vítězí historická fikce (se zvláštním přihlédnutí ke století dvacátému), příběhy ze života a etnické menšiny. Jedinou výjimkou je snad Vášeň pro broskve v roce 1998.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše:Mě teda ještě zaujalo, že stránky vypadají, jak kdyby vyhřezly někdy z 90. let.
Což bude možná tím, že to tak opravdu je.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Á, už si vzpomínám. Aféra Bílej kůň, žlutej drak (2009).
Perfektně odhaluje potíže těhletěch cen.
Ještě že nepíšu historickou fikci z 20. století.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Jaké potíže? Vyprávěj mi o tom prosím.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše:Četla jsem máš celý svět, který můžeš směle incisovat.
:eyecrazy:


Ne, že by to nešlo, ale byl by to pak trochu jiný žánr ;-)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak je tam i něco dřívějšího, konkrétně jeden Jakub Krčín a jedno století devatenácté, ale jinak legionáři, druhá světová, rok 1948, průřez druhou půlí dvacátého století...zajímala by mě snad jenom ta kniha dvou sinologů, a to jenom proto, že Čína.

Aféru bílý lichokopytník, žlutý ještěr si taky pamatuju, vyhrála jsem tehdy sázku na téma "je to fake".
A ty potíže by mě taky zajímaly.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

No, pokud si pamětníci pamatují, z Bílým koněm a žlutým drakem se to mělo tak, že ho měla údajně napsat Vietnamka, ještě ke všemu moc hezká. Takže její kniha vyhrála.

A pak se ukázalo, že to nenapsala krásná Vietnamka, ale nějakej Cempírek, co se vydával za krásnou Vietnamku.
A rozpředla se velekomplikovaná debata, jestli je to podvod, zda se má někdo někomu omlouvat a proč.
A hlavně, zda by dostal Cempírek cenu, kdyby nebyl krásná Vietnamka. Porotci a jejich přátelé přísahali, že jo, ostatní o tom pochybovali.

Strašné podezření, že se díla hodnotí hlavně podle autora, se samozřejmě rozptýlit nepodařilo. Jak bylo řečeno shora Magnezia Litera překvapivě často dopadne dobře pro partu z nějakého konkrétního nakladatelství a jejich kamarády. Ten Mlok je dost podobný případ - nejde sice o jedno nakladatelství, ale všichni z úzkého oboru se tak nějak znají.
Také vkus poroty obvykle ukazuje jistým směrem (už to tu v hlubinách debaty kdysi prohodil Pieta).
Osobně neznám vlastně žádnou literární cenu v ČR, kterou bych bral vážně a která by něco opravdu garantovala.

Samozřejmě, nikomu nelze bránit, aby se do těchto vod směle pustil; jisto je, že to je docela dobrá reklama, jak vyniknout ze závěje neznámých jmen.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Faskal »

Ach tohle!
Jistě, jistě, děkuji za připomenutí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Argonantus píše:Osobně neznám vlastně žádnou literární cenu v ČR, kterou bych bral vážně a která by něco opravdu garantovala.
Znáš nějakou literární cenu kdekoliv jinde, která by něco opravdu garantovala? Teda kromě toho, že dotyčný vyhrál známou cenu?

A je vůbec smyslem jakýchkoliv cen něco garantovat?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Pulitzerova cena, Man Bookerova cena, Nobelova cena, jen tak zpatra.
Garantují, že oceněná práce je nejen dobrá, ale přímo neobyčejně dobrá.
Nemohou garantovat, že se to bude jevit každému nejlepší, neb existuje něco jako individuální vkus a subjektivita v hodnocení estetiky.

Nicméně je nelze dostat jen díky tomu, že je někdo kamarád někoho, případně, že jsme zrovna nesehnali tento rok nic lepšího. Což se povážlivě vztahuje prakticky na všechny naše místní ceny.
Větší rybník je halt větší rybník. Asi nemá cenu vysvětlovat, oč je cennější vítězství v evropské lize, než v národní lize.

A jinak - je velmi důležité, co chcete svým psaním dosáhnout. Právě proto je užitek cen pro různé lidi velmi různý.
Sadako má ostatně docela čerstvou zkušenost z úspěchu v podobné ceně.

EDIT pro Fingalena - dávný dluh splněn.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Já navážu na debatu v Drakkaru viewtopic.php?f=204&t=13061&start=30

Zrovna v sobotu jsem byla na literární workshopu na téma inspirace a její využití a přednášející, neb kromě psaní i GMuje, mluvila mj. o využití RPG při psaní. Rady by se daly shrnout do RPG je coby inspirace dobrá, ale prochapadlo, nepište to jak elfa Xaxyho.
V podstatě závěr takový, jaký udělali Ecthelioni
Ecthelion píše:Jinak receno - zapis ze hry nikdy nebude dobrou povidkou. Ale na zaklade herniho "brainstormu" dobra povidka muze vzniknout.
Mj. tam kdosi zmiňoval Dragonlance, že když to četl, skákaly mu před očima statistiky postav.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše:Mj. tam kdosi zmiňoval Dragonlance, že když to četl, skákaly mu před očima statistiky postav.
Mně to teda nepřišlo, ale i kdyby ano, tak je otázka, jestli je to dobře nebo špatně. Čtenáři, kteří neznají DnD, asi budou nevěřícně kroutit ušima, ale pro DnDčkaře to naopak může být velice inspirativní čtení.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů