Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Fate je moderní hra s málo pravidly, orientovaná na rozvíjení dramatu a příběhu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od sirien »

Snílek: EH? Tady je nějaký HODNĚ velký informační šum mezi Tebou a... Fate.

Fate má 2 různé iterace: Fate Core (hlavní systém) a FAE ("zjednodušený" systém)

Fate Core obsahuje základní seznam dovedností a vysvětlení, proč si máš pro svou hru udělat seznam vlastní včetně všech postupů jak na to.

FAE žádné dovednosti nemá, protože místo nich používá Přístupy - což NEJSOU "široké dovednosti", je to úplně odlišný systém který systém dovedností nahrazuje.

To že Sparkle nazvala Rozcestí jako "Fate: Rozcestí" je zmatečné - Rozcestí není Fate, Rozcestí je FAE - tzn. nepoužívá dovednosti ale přístupy, pro dovednosti si musíš dojít do Fate. Nebo najdeš základní seznam i nějaké alternativy tady: [Fate] Alternativní seznamy dovedností a přístupů


Úrovně ve Fate (tzn. ani FAE) nenajdeš, protože Fate není Class&level systém, ale Skill based systém. Namísto skokových zlepšení "po úrovních" tak postavu zlepšuješ průběžně, postupně, bodík za bodíkem a můžeš ty bodíky investovat kamkoliv chceš, bez nějakého omezení "povoláním" nebo čímkoliv podobným.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Snílek »

To postupné vylepšování a tak se mi líbí.
Zkusím si přečíst Fate (Core) a zjistit co a jak.
Po čem já toužím jsou pravidla, která umožňují reálný přístup k dovednostem (tzn. nemusím být Kejklířem, abych uměl malovat), umožňují mi vytvořit si postavu dle mého gusta a jsou dost ohebná na to, aby se dala použít pro jakýkoliv svět.

Problém je u mě ten, že na DrD jsem zvyklý od malička, tak se mi těžko přechází na nová pravidla.
Budou-li ale srozumitelná a pro mou hru lepší, než DrD2, rád přejdu na Fate Core.
Děkuji.
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Sparkle »

Pokud máš čas na chuť tak si určitě přečti Fate Core. FAE / Rozcestí jsou tak trochu quickstart verze, neočekává se že by člověk zůstal jen u nich, pokud by to chtěl hrát dlouhodobě (i my to hrajem s Freeportem).
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Snílek »

Nuže, přečetl jsem si Fate Core. Systém se mi nelíbí. Neptejte se proč, sám mám v hlavě nepořádek.
Neměli by jste ještě nějaké nápady?
Hledám RPG hru, která je jednoduchá, dovoluje vytvořit postavu a svět dle libosti.
Prostě taková jednoduchá, flexibilní RPG hra. V některých věcech je totiž Dračí Doupě 2 dosti svazující.
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od boubaque »

Snílek píše:Po čem já toužím jsou pravidla, která umožňují reálný přístup k dovednostem (tzn. nemusím být Kejklířem, abych uměl malovat), umožňují mi vytvořit si postavu dle mého gusta a jsou dost ohebná na to, aby se dala použít pro jakýkoliv svět.
Tohle jsou všechno věci, které Fate umí prakticky ve všech iteracích. Z toho, co píšeš, si myslím, že ti nejspíš nebude dokonale vyhovovat žádná (vydaná) verze, ale Fate má výhodu, že je velice tvárný, takže si ho můžeš nastavit, jak chceš. Doporučím ti ještě, aby sis stáhl a přečetl zkrácenou verzi Příběhů Impéria (pod odkazem "kniha Stories of the Empire"), která vychází ze starší verze Fate (tzv. 2. edice). Nemá akce (útok, obrana, vytvoření výhody a překonání překážky), nemá triky a celkově je v ní mnohem míň aspektů, ale např. doporučuje a ukazuje, jak tvořit vlastní dovednosti. (Fate podle Příběhů Impéria je v mnoha ohledech podobný DrD2, i když je pořád blíž ostatním variantám Fate. Je ale hlavně docela zjednodušený.)

Myslím, že pokud se podíváš na Příběhy Impéria, Rozcestí a trochu si projdeš Fate Core, budeš schopný nastavit si takové podmínky, které ti budou pro tvou hru vyhovovat. Případně ti tady můžeme s konkrétním nastavením pomoct.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Pieta »

Snílek píše:Hledám RPG hru, která je jednoduchá, dovoluje vytvořit postavu a svět dle libosti.
Prostě taková jednoduchá, flexibilní RPG hra. V některých věcech je totiž Dračí Doupě 2 dosti svazující.
A co v ní tak chceš hrát? Něco jako dračí doupě? Fantasy? Spíš intriky, boje, zkoumání? Něco úplně jiného?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Snílek »

Pieta píše:A co v ní tak chceš hrát? Něco jako dračí doupě? Fantasy? Spíš intriky, boje, zkoumání? Něco úplně jiného?
Můj příběh je fantasy svět, něco jako Dračí Doupě. Je to především dobrodružné.
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od ShadoWWW »

A co třeba The One Ring? Fantasy hra v Tolkienově světě postavená na Fate 2.

Nebo jak jsem psal D&D 5e. Základní pravidla pro hráče mají jen asi 115 stran.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od boubaque »

ShadoWWW píše:A co třeba The One Ring? Fantasy hra v Tolkienově světě postavená na Fate 2.

Nebo jak jsem psal D&D 5e. Základní pravidla pro hráče mají jen asi 115 stran.
Jestli jsem Snílka dobře pochopil, tak mu jde o to, hrát ve vlastním světě a tvořit/vylepšovat postavy podle vlastních představ.

The One Ring, nakolik si ho vybavuju, je silně závislý na Středozemi, má povolání (i když je tam určitá možnost postavu trochu před hrou přizpůsobit) a vývoj postav je do značné míry omezený vybranou rasou a povoláním. Krom toho, nevím o překladu (je to problém?) a není to k přečtení zdarma...

DnD5 pak pořád má poměrně úzká povolání a vývoj postavy je předem poměrně značně určený už od první úrovně (jsou tam Backgroundy, ale zase jen před začátkem hry a taky ne všechno se hodí ke všemu). Prostě jakkoli je to dobrá hra, svět ani postavu v tom "dle libosti" neudělám, zvlášť podle základních pravidel, kde jsou 4 rasy a 4 povolání.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Snílek »

Voilà. Pročistil jsem si hlavu a už vím jak na to.
Pravidla mi jen přidělávají v hlavě starosti.
Budu prostě hrát bez pravidel. Respektive s pravidly, ale volnými jako vítr.
Problémy budou řešit kostky, já jen z výsledku určím, jestli se povedlo, nepovedlo.
Postavy vytvoříme na základě domluvy s hráči, popíšeme je pár aspekty, zapíšeme dovednosti, zvláštní schopnosti (chcete-li triky, speciality), všechno bez čísel, je to tak jednodušší a příjemnější.
U schopností a aspektů se inspirujeme DrD+ (zloděj má třeba inspirativní výbavu schopností) a DrD2.
Toto řešení mé hře naprosto vyhovuje. Čistý příběhový popis bez čísel. Tak, jak by se postava dokázala sama popsat v příběhové rovině.

Nekritizujte mi to a nerozmlouvejte mi to, prosím. Toto je jediné řešení, které jsem dokázal vymyslet.
Všem vám děkuji za váš čas a za vaše nápady.
Hodně zdaru vám všem. $:)
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od boubaque »

Nebudu ti to rozmlouvat (aspoň dokud nepřijdeš s tím, že ti to nefunguje tak, jak bys chtěl ... nebo chtěli tvoji hráči), ale jen mě zajímá... koukals na ty Příběhy Impéria?
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Snílek
Příspěvky: 70
Registrován: 5. 2. 2015, 19:17
Bydliště: Svět čiré fantazie

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Snílek »

Koukal. Je to hodně podobné Fate a líbí se mi grafické zpracování.
Nicméně ty pravidla mi stejně nevyhovovali.
A kdybych přišel s tím, že mi moje vlastní řešení dilematu nepomohlo, tak bych musel být už vážně hlupák...
Všechno, i strach, má v životě své místo.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od ShadoWWW »

Co myslíte? Je pro mne Rozcestí dobré?
Ne. ;)

Aneb po bitvě je každý generál. 8)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od Pieta »

Snílek píše:Pravidla mi jen přidělávají v hlavě starosti.
Budu prostě hrát bez pravidel. Respektive s pravidly, ale volnými jako vítr.
Problémy budou řešit kostky, já jen z výsledku určím, jestli se povedlo, nepovedlo.
Postavy vytvoříme na základě domluvy s hráči, popíšeme je pár aspekty, zapíšeme dovednosti, zvláštní schopnosti (chcete-li triky, speciality), všechno bez čísel, je to tak jednodušší a příjemnější.
U schopností a aspektů se inspirujeme DrD+ (zloděj má třeba inspirativní výbavu schopností) a DrD2.
Toto řešení mé hře naprosto vyhovuje. Čistý příběhový popis bez čísel. Tak, jak by se postava dokázala sama popsat v příběhové rovině.
Tak to určitě není špatná volba, spousta lidí hraje bez pravidel (a často i bez těch kostek).

Mohl by ses zkusit inspirovat u nějakých bezkostkových pravidel, tam často bývají popsaná různá úskalí takovéhle hry a techniky pro ni, ale ta těžko seženeš v češtině, a ostatně bývají dost vzácná i v angličtině. Ale třeba Amber, Everway, Lords of Gossamer and Shadow by mohly stát za skouknutí. Ale nutné to není.

Řekl bych, že je třeba do začátku si s hráči aspoň ujasnit, v jakém stylu a žánru se hra ponese - jestli zhoupnout se v boji na lustru je spíš koledování o průšvih nebo dobrý nápad, jestli boj jednoho proti dvěma je strašně těžký, protože jsi přečíslený, nebo normálka, jestli pustit se do přímého boje je hloupost, protože hrozí výrazné riziko smrti a lepší je bojovat nefér, nebo jestli se to dá...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí Doupě II nebo Rozcestí?

Příspěvek od sirien »

Snílek Tak já bych možná poznamenal, že DrD a DrDII jsou NAPROSTO odlišné hry které se liší MNOHEM víc než mnohé jiné systémy, které nemají společné jméno, takže nenech se zblbnout laciným marketingem - pokud jsi dokázal přejít z DrD na DrDII, zvládneš jakejkoliv přechod.

Podívej se na DnD 5. edici, v češtině najdeš tady v záhlaví

Budu prostě hrát bez pravidel.
Fair choice. Jen mi prosím udělej laskavost a neříkej pak lidem, že hraješ "dračák", když budeš hrát bez pravidel - vytváří to pak nesmyslný dojem jakoby dračák hrál kdekdo, i když ho fakticky právě tímhle způsobem nakonec nehraje skoro nikdo :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Fate“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů