Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Kelton »

Trochu jsem se zamýšlel nad žánry. Konkrétně, co v nich dělají hráči (skrze postavy). Myslím že na mě vyvstávají jistá témata.

Pastoral - prožívání
Hráči zažívají svět, a mluví společně to tom co to s nimi dělá. Pokud nemluví (alespoň ooc), není žádná hra protože prožívání je dost interní.

Gothic - totéž, ale víc intenzivní.
Očekává se, že hráči budou přehrávat a příliš hrotit to co s nimi svět dělá. To je aktivní proces, musí se po hlavě vrhat do světa který nutně nezasluhuje takhle extrémní reakce. Šíblé postavy pomáhají.

Immersive fantasy - pozornost
Hráči pobíhají kolem v (snad) zajímavém světě. Jejich hlavní činnost je, že upírají svou pozornost na věci které jim připadají zajímavé, slibné nebo divné. Občas reflektují payoff a přiznají, že něco se ukázalo jako velmi překvapivé.

Techno - meta pozornost
Hráči pořád pobíhají kolem sebe a upírají pozornost, ale jsou vidět kulisy a to jak je svět poskládán. Věci můžou být zajímavé nejen svou podstatou a kontextem, ale i např. rolí, žánrem atd. Samotná forma hry se objevuje jako objekt zájmu a fascinace.

Epic Fantasy
- vnímání světa, reakce / vymezení vztahu
Hráči reagují na svět - mají názory, chápání, dojmy. Odpovídají. Bez rozpaků volají kolem - tohle se mi líbí, myslím že tohle funguje takhle, tohle je špatné. Vnucují světu svou představu.
Sekundárně, dělají to tak že svět má příležitost jim odpovědět. Jejich činy jsou dialog se světem.

Adventure Fantasy
- totéž, ale méně přesvědčeně
Tady hráči dostávají novou možnost. Pořád reagují na svět, ale můžou mu dát najevo že svět je nad jejich rámec. Svět na tohle nereaguje přímo, jen dělá to co dělal stejně (ale víc). Potvrzují součást světa jako důležitou samu o sobě, ne jen jako něco co potká jejich postavu.

Road of trials - (mal)adaptace
Hráči potkávají svět, prožívají ho, a nechají se jím ovlivňovat. Vnímají chvíle kdy se jich dotkne, reagují na to, mění se a přizpůsobí. Pokud věci zajdou dost daleko, dají najevo že tomuhle se už prostě přizpůsobovat nebudou. Síly kterými svět působí jsou prezentovány nepřátelsky, protože jsou v jistém smyslu nucené, a snaží se silou či lstí změnit charakter postavy. Hráči konfrontují postavu s nástrahami světa, aby omleli podružnosti a ukázali její pravý charakter (to co se nemění), pokud něco takového má.

Fairy tale - transformace
Obdobně, ale svět není prezentován tak nepřátelsky. Nebo jinak, nezačíná se s představou, že postavy jsou na tom dobře. Svět na postavy dopadá s nezmenšenou silou a neodkladností, a ony jsou jím měněny stejně jako v minulém žánru. Nevíme ale, jestli je to špatně, a i postavy mají minimálně pochybnost. Hráči o něco nadšeněji strkají postavy do procesu proměny, zvědaví co vyleze na druhém konci.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Sosacek »

Zajimave, ale asi bych to otocil na rpg.net. Tady se o Chuubovi nediskutuje.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Kelton »

To udělám, až budu mít náladu to překládat.
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Sparkle »

Já jsem teď bohužel natolik pohlcená psaním Taurilu, že Chuubo řešit a číst a vést o něm fundovanou diskusi nezvládám :(

Leda že by někdo chtěl testnout Tauril v Chuubu třeba :)
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Karotka »

Přehled žánrů je super. Je to dost těžký vyjádřit o čem ty jednotlivý žánry jsou.
Že tu pod ním není x stránek tapet s beruškama a sluníčkama imho neznamená, že to nikoho nezajímá.

Se omlouvám, na moudrý disputace o Chuubovi a vlastně i jiných hrách prostě nemám, protože moc chlastám a většina mozkových buněk mi umřela nebo zdegenerovala. Každopádně kdyby z diskuze na RPGnet byly nějaké zajímavé výstupy, bude super, když to někdo postne i sem.

Tauril v Chuubovi je docela zajímavej nápad.
Podle mě by to v pohodě šlo. Nemám pocit, že je nějak nutný ho hrát v tom settingu z knížky.
Akorát mi teda přijde škoda, zahodit tak krásnej setting.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Nekra »

Karotka má pravdu ;).

Jinak podle těch popisků mi k tomu, jak to hrajem (teda, jak se to na posledních sešnách vyvíjelo) připadá nejblíž Immersive Fantasy.
Proč tam vlastně je "hráči prožívají"? Vždyť v tom světě jsou postavy (hráči jsou tvůrci postav, nebo vlastně prostředek k tomu, aby ve světě postavy Žily/Ožily, médii k prožití citů postav- stejně jako postavy jsou prostředek hráčů k zábavě).

Škoda, že naše sešnový téma je momentálně takový... pasivní :(.
Přílohy
tapeta1.png
tapeta1.png
tapeta1.png
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Kelton »

Nekra píše:Proč tam vlastně je "hráči prožívají"? Vždyť v tom světě jsou postavy (hráči jsou tvůrci postav, nebo vlastně prostředek k tomu, aby ve světě postavy Žily/Ožily, médii k prožití citů postav- stejně jako postavy jsou prostředek hráčů k zábavě).
Protože tenhle rozbor je zaměřený na to, co dělají hráči (skrze své postavy), a na to jak hrát jednotlivé žánry

Dal by se udělat obdobný z pohledu postav; v něčem by byl podobný, v něčem odlišný
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Uživatelský avatar
Nekra
Nadšený blázen
Příspěvky: 959
Registrován: 15. 7. 2008, 16:45
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Nekra »

Takže to je posouzení toho, jak moc je to imerzivní? Protože v hodně imerzivní hře přece hráči budou/měli by cítit to samé, co postavy.
Ale stejně mi to nedává smysl - ještě tak "hráči prožívají". Ne ovšem "hráči pobíhají ve světě", protože hráči obvykle při RPG (bez výrazných LARPových prvků) po světě nepobíhají, ale sedí u/okolo stolu, případně na zemi v cyklické útvaru.
Pro slušný lidi: Do uvolnění schránky mi nepište SZ!
(130829092016)

Herní preference:
Fyzický crossgender <3.(hráč-postava)
--Akceptovatelné styly hraní (dle systému):
Hack and Slash-Plnění cílů, boje. Kostky. Málo RP, možná simulace.
(Imerzivně) Simulační hra okořeněná dramatem- Ztvárňování charakterů. Gamismus ruší. Občas drama.
Dramatická hra s případnou imerzí/simulací-Dramatické akce. Občas hlubší prožitky.
-Mám problém s kombinací gamismu A dramatu. (Vyjma Wushu)
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Sparkle »

Na dotaz distributorovi, kde to vázne s naskladněním tištěného Chuuba:

Chuubo’s is not available and we do not have an updated release date from EOS Press.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15087
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Pieta »

Sparkle píše:Na dotaz distributorovi, kde to vázne s naskladněním tištěného Chuuba:

Chuubo’s is not available and we do not have an updated release date from EOS Press.
Kickstarterový update z 28.1.:
I've been told that the corebook is printed and is just waiting for the binding to dry. That was some weeks ago; I suspect a problem. Eos' owner will be going to Taiwan in mid-February and has offered---to which I said 'oh YES DO'---to visit the printers to pressure them and take pictures for y'all of the current status.

I've been researching alternative printers for if Eos discovers a nightmarish den of radioactive pitfighting and vice where the printers' should be, but I'm not quite sure what to do if the printer is just being extremely lackadaisical.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Sosacek »

Tyve.

Tipněte si, kolik stran má charsheet Chuuba z oficiální kampaně.

56

EDIT: Leo ho (samozřejmě) překonal. má 85
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Kelton »

Sosacek píše:Tyve.
Tipněte si, kolik stran má charsheet Chuuba z oficiální kampaně.
56
EDIT: Leo ho (samozřejmě) překonal. má 85
Já jsem to slyšel popsané tak, že to je spíš Chuubo's Marvelous Player's Guide než charsheet.
Leo samozřejmě má Leonardo de Montreal's Incomparable Player's Guide
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Sosacek
Příspěvky: 25789
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Sosacek »

“I think it probably led to the death of your world.”

“It was destined.”

“It may have been. [hesitates] She was beautiful. I don’t know if you can understand that, you who never lived in Town when Jad e Irinka was the sun.. She was a miracle. I didn’t even grasp it, I didn’t really pay attention to celestial spirits and the like, and then one day there was an arrow in her heart and red blossoming across the sun and as suddenly as that I knew: the world was ending.

The light of things that made me care about the world, about the nature and the structure of it, was dying. The light of things that made me care about being me instead of somebody else, that was dying too; and it was so terribly dark and so terribly cold. And then she died, fell into the endless sea, and the world was lost; and the waters rose and that is why, I think, your world is drowned.”
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
fenikso
Příspěvky: 792
Registrován: 11. 10. 2009, 10:58
Bydliště: Brno

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od fenikso »

Můžete mi někdo prosím v kostce vysvětlit v čem je tahle hra tak cool? Nebo mě někam odkázat, kde je to popsané? A BTW, dá se někde koupit PDF zvlášť?
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: Chuubo's Marvelous Wish-granting Engine

Příspěvek od Kelton »

fenikso: stručně vzato, příjemný a zajímavý setting, neobvyklé mechaniky, skvělé postavy, grafický design a styl co je zároveň epický a civilní. Plus smysl pro humor.
Trochu víc napíšu třeba časem. Nějak jsem se rozplýval v úvodních postech tohoto vlákna, něco tam třeba najdeš.

PDFko se dá najít třeba tady: http://rpg.drivethrustuff.com/product/1 ... ing-Engine
nebo bez grafiky tady: http://rpg.drivethrustuff.com/product/1 ... -ePub-only
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů