[Dotaz] Spolupráce postav

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Spolupráce se tu hodně řešila. Já a moje družina jsme o tom samozřejmě také mnohokrát mluvily. Nakonec jsme vyplodili tuto verzi. Jsem zvědavý co nám na ní řeknete :)
Spolupráce jako manévr.

Spolupráce

Manévry Spolupráce můžou využít družiníci, kteří by v rámci jedné akce chtěli spojit síly a pojistit si úspěch. Vyplatí se hlavně ve chvílích, kdy je důležitý výsledek akce a ohrožení nebo jiné okolnosti jsou nebezpečné.
Aby mohl někdo vyhlásit manévr spolupráce, musí splňovat několik podmínek.
Hráč A chce spolupracovat s hráči B a C. Aby to mohli provést, musí:

1)Hráč A, B i C musí mít iniciativu.
[2)Činnost, kterou chtějí hráči v rámci spolupráce provést, musí být v rámci dovedností některého povolání, které mají aspoň na 1, úrovni.]*-toto pravidlo je ještě stále diskutováno, prvotní mšlenka je taková, že spolupracovat na něčem by měl člověk který aspoň trošku rozumí tomu co dělá, ale ještě jsme se nerozhodli.

Pokud všichni, kteří se chtějí zúčastnit spolupráce, splňují tyto podmínky, dojde k samotnému provedení spolupráce.
Všichni hráči, kteří se účastní a splnili podmínky, si zaplatí manévr spolupráce jedním zdrojem, podle činnosti kterou provádí. Spolupráce jde provést dvěma způsoby. V prvním všichni zúčastnění (A, B, C) používají stejnou dovednost a mají společní cíl (D). V druhém případě, hráč A má cíl (D) a ostatní (B a C) můžou jakoukoli dovedností cílit prvního (A).

Příklad:

Hráči A, B a C používají Hrubou sílu a vyráží dveře. Spolupráce je platná, jelikož využívají stejnou dovednost a mají stejný cíl (dveře).

Hráči A a B používají hrubou sílu a hráč C magii větru k vyražení dveří. V tomto případě je spolupráce neplatná, jelikož hráči mají sice stejný cíl (dveře), ale používají různé dovednosti.

Hráč A utočí na skřeta a hráč B mu očaruje meč ohněm, aby mu v útoku pomohl. Spolupráce je platná. Hráč A má za cíl skřeta a hráč B má za cíl hráče A.

Hráč A útočí na skřeta a hráč B na skřeta používá magii ohně. Spolupráce je neplatná, jelikož mají oba stejný cíl a používají různé akce.

Spolupráce je manévr a proto nelze v akci, v které hráč spolupracuje používat žádný další manévr, pokud ovšem hráč nemá nadání. Ostatní manévry se používají standardně.
Pokud aspoň jeden s účastníků spolupráce, uspěje v hodu, uspěla akce, na které hráči spolupracovali. Pokud šlo o střed a cíl se se chce vyčerpat, musí se vyčerpat za každého účastníka spolupráce, kterého svým hodem nepřehodil.

Pokud hod vyhraje cíl jejich akce (pokud šlo o střed) všichni účastníci spolupráce neuspěli. Pokud by se chtěli vyčerpat, můžou se na vyčerpání složit ze svých zdrojů.

Pokud měla činnost o kterou se hrači pokouší Náročnost, mohu se o placení podělit.

Spolupráce nijak neovlivní možné následky prováděné akce. Stále se jedná o standartní následky se standartním vyhodnocením (zvýšení/snížení ohrožení, jizva, vyřazení…), spolupráce pouze zvyšuje šance na úspěch.

Pokud proti sobě pujdou dvě skupinky a obě budou provádět spolupráci. Porovnávají se jen nejlepší hody z každé skupiny. Pravidla pro vyčerpání a placení náročnosti jsou stejná.
under construction
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Pieta »

PotulnyDruid píše:Hráči A a B používají hrubou sílu a hráč C magii větru k vyražení dveří. V tomto případě je spolupráce neplatná, jelikož hráči mají sice stejný cíl (dveře), ale používají různé dovednosti.
Proč to nejde? Zrovna v téhle situaci to docela dává smysl.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Pieta píše:
PotulnyDruid píše:Hráči A a B používají hrubou sílu a hráč C magii větru k vyražení dveří. V tomto případě je spolupráce neplatná, jelikož hráči mají sice stejný cíl (dveře), ale používají různé dovednosti.
Proč to nejde? Zrovna v téhle situaci to docela dává smysl.
Teoreticky ano, ale když si tu situaci představíš s trochu širšího hlediska, takovou akcí by jsi mohl lehce ublížit svým spolubojovníkům. A za druhé, jsme zjistili, že vznikají velice na hlavu postavené anebo těžko řešitelné situace, když se povolí, aby se dovednosti volně míchali.
under construction
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Fafrin »

Mno abych byl upřímný, ta druhé možnost (kdy pstavy podporují jinou postavu ve finálním cíli) se mi nelíbí. Nevidím důvod, proč by to mělo být vedeno jako spolupráce a proč by to mělo mít speciální pravidla. e to normální přípravná akce. Navíc se mi nezdá, že by v takových případech úspěch podporujících měl vždy znamenat úspěch primárního záměru.
Je za tím nějaký důvod/záměr, který mi uniká, proč to nestačí řešit normální přípravnou akcí?


Naopak prodražit velmi výhodnou spolupráci manévrem zní jako dobrý nápad.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Fafrin píše:Mno abych byl upřímný, ta druhé možnost (kdy pstavy podporují jinou postavu ve finálním cíli) se mi nelíbí. Nevidím důvod, proč by to mělo být vedeno jako spolupráce a proč by to mělo mít speciální pravidla. e to normální přípravná akce. Je za tím nějaký důvod/záměr, který mi uniká, proč to nestačí řešit normální přípravnou akcí?
Tak, příprava a Spolupráce jsou v tomto odlišné. Spolupráci můžu využít i uprostřed boje. Dále je to další možnost na výběr z možností pravidlového dopadu akce. Kromě zvíšení/snížení ohrožení, udělení jizvy, udělení výhody nebo vyřazení z boje se tím otebře možnost, zvíšit pravděpodobnost ucspěchu, popřípadně se podělit o vyčerpání.
Fafrin píše:Navíc se mi nezdá, že by v takových případech úspěch podporujících měl vždy znamenat úspěch primárního záměru.
Jde o skládání sil. To že se to vede jako dva hody mechanicky, neznamená, že já to tak pak musím popsat fikčně. Podpora zvíšila šance na úspěch, tím že do akce cíle něco přinesla.

Fafrin píše:Naopak prodražit velmi výhodnou spolupráci manévrem zní jako dobrý nápad.
Děkuji
under construction
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Jinak, já jsem sem tento nápad hodil, jako inspiraci pro druhé a taky abych zjistil, jak se na to koukají ostatní. Stále je na tom určitě co zlepšovat. Konstruktivní debata vždycky pomůže.
under construction
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Fafrin »

Zlepšit šanci na úspěch můžeš tím, že dodáš výhodu. Nebo požehnání, když už jsme u toho.
Přípravnou akci můžeš udělat i v souboji, jen musíš být na řadě a mít iniciativu.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Narnas »

Zajímavý přístup. Sám jsem o spolupráci uvažoval několikrát. Hlavně, když na jedné nebo na druhé straně postupovala sešikovaná skupina. (Možná by šlo využít jako rozšíření schopnosti boje ve skupině nebo magických kruhů a tak).

Pokud jde o příklad:
PotulnyDruid píše: 1)Hráč A, B i C musí mít iniciativu.
2)Činnost, kterou chtějí hráči v rámci spolupráce provést, musí být v rámci dovedností některého povolání, které mají aspoň na 1, úrovni.]*-toto pravidlo je ještě stále diskutováno, prvotní mšlenka je taková, že spolupracovat na něčem by měl člověk který aspoň trošku rozumí tomu co dělá, ale ještě jsme se nerozhodli.
1) Jelikož je možné reagovat kdykoliv, tak bych vypustil podmínku iniciativy. Upravil bych jich tak, že nelze spolupráci využít v protiakci. Iniciativu musí mít jen první postava.

2) Já bych se přiklonil k rozdělení na vyhrazené a nevyhrazené dovednosti. Například v případě společného vyrážení dveří, to dává smysl i když tam není ani jeden bojovník, aby použil hrubou sílu.

Na druhou stranu bojovat ve skupině nebude vůbec jednoduché a bude to vyžadovat výcvik. Nebránil bych se zavedení nové ZS Boj/Lov/Čarování/Lučba ve skupině.

Na uvážení každé skupiny je pak to, jaká činnost je tak běžná, že stačí přidat ruku k dílu a kde naopak je třeba jedince sladit do dokonalého stroje a poskytnout jim třeba i velitele.
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Fafrin píše:Zlepšit šanci na úspěch můžeš tím, že dodáš výhodu. Nebo požehnání, když už jsme u toho.
Přípravnou akci můžeš udělat i v souboji, jen musíš být na řadě a mít iniciativu.
To je pravda, ale ty jako PJ bys dal hráčům třeba výhodu 6? V rámci spolupráce se můžou hráči podělit o vyčerpání.

A navíc co se týče přípravy. Přípravou můžu udělit výhodu, dát zběhlost (použitím různých dlouhotrvajících kouzel) a podobně. Ale neřekl bych, že to je ekvivalentní ke zvyšování šancí, které nabízí spolupráce.
under construction
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Narnas píše:Zajímavý přístup. Sám jsem o spolupráci uvažoval několikrát. Hlavně, když na jedné nebo na druhé straně postupovala sešikovaná skupina. (Možná by šlo využít jako rozšíření schopnosti boje ve skupině nebo magických kruhů a tak).

Pokud jde o příklad:
PotulnyDruid píše: 1)Hráč A, B i C musí mít iniciativu.
2)Činnost, kterou chtějí hráči v rámci spolupráce provést, musí být v rámci dovedností některého povolání, které mají aspoň na 1, úrovni.]*-toto pravidlo je ještě stále diskutováno, prvotní mšlenka je taková, že spolupracovat na něčem by měl člověk který aspoň trošku rozumí tomu co dělá, ale ještě jsme se nerozhodli.
...

2) Já bych se přiklonil k rozdělení na vyhrazené a nevyhrazené dovednosti. Například v případě společného vyrážení dveří, to dává smysl i když tam není ani jeden bojovník, aby použil hrubou sílu.

Na druhou stranu bojovat ve skupině nebude vůbec jednoduché a bude to vyžadovat výcvik. Nebránil bych se zavedení nové ZS Boj/Lov/Čarování/Lučba ve skupině.

Na uvážení každé skupiny je pak to, jaká činnost je tak běžná, že stačí přidat ruku k dílu a kde naopak je třeba jedince sladit do dokonalého stroje a poskytnout jim třeba i velitele.
Ano na začátku jsme uvažovali stejně, ale když si to projdeš, tak zjistíš, že hrubá síla je snad jediná kace, kde není potřeba aby všichni zůčasnění věděli co dělají. Ve všech ostatních už je to horší :)
Narnas píše: ...

1) Jelikož je možné reagovat kdykoliv, tak bych vypustil podmínku iniciativy. Upravil bych jich tak, že nelze spolupráci využít v protiakci. Iniciativu musí mít jen první postava.

...
Teď tě nechápu. Iniciatuvu potřebují všichni hráči kteří se chtějí do spolupráce zapojit. Jinak by totiž měli dvě akce za kolo, což je blbost.
under construction
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Narnas »

PotulnyDruid píše:
Narnas píše: ...

1) Jelikož je možné reagovat kdykoliv, tak bych vypustil podmínku iniciativy. Upravil bych jich tak, že nelze spolupráci využít v protiakci. Iniciativu musí mít jen první postava.

...
Teď tě nechápu. Iniciatuvu potřebují všichni hráči kteří se chtějí do spolupráce zapojit. Jinak by totiž měli dvě akce za kolo, což je blbost.
Tady jsme se nepochopili asi. Já myslím případ: A a B spolupracují proti C. Hod na iniciativu A=10 , C = 8, B = 4. Iniciativu má A, Bčko je až poslední. Pochopil jsem to tak, že v tvém případě by spolupráce nemohla být. Ale ty jsi to asi myslel tak, že všichni musí mít volnou akci, že?
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Narnas píše:Tady jsme se nepochopili asi. Já myslím případ: A a B spolupracují proti C. Hod na iniciativu A=10 , C = 8, B = 4. Iniciativu má A, Bčko je až poslední. Pochopil jsem to tak, že v tvém případě by spolupráce nemohla být. Ale ty jsi to asi myslel tak, že všichni musí mít volnou akci, že?
Ano, musí mít volnou :)
under construction
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Fafrin »

Nemám problém s tím, i když několik postav v družině bude mít výhodu 6 nebo víc.
Měl jsem situaci, kdy družina byla v pozici pozorovatelů a pomocí kouzel, povzbuzování a podobně podporovala jednu příšeru v boji proti jiné. Výhoda je pro mě zásadní a velmi běžný nástroj kterým se nešetří na žádné straně.

Nemám nic proti spolupráci podporující úspěch, kdy si všichni hází naráz, dělí se o náročnost a vyčerpání a každý úspěšný může třeba přispět mocně či lstivě a poražený se musí vyčerpat za všechny úspěchy aby odolal, pokud všichni provozují stejnou činnost, nebo aspoň obdobnou, vzájemně nepřekážejícísi činností cílí stejný cíl se stejným záměrem.

Ale fakt by mi přišlo pitomé, pokud by Spolupráce vypadala tak, že půlka družiny přispívá k pohodlnosti platby a pohánění lodi a jeden družiník se stará o samotnou navigaci apod a úspěch(doplutí včas na správné místo, přičemž hlavní problém je ona navigace, nikoliv nezbytně onen čas) by se dostavil při úspěchu kohokoliv, i pokud by lodivod selhal. A promiň, ale tvoje pravidlo k tomu směřuje.

S volnou akcí souhlas.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
PotulnyDruid
Příspěvky: 313
Registrován: 28. 8. 2012, 13:51
Bydliště: Brno

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od PotulnyDruid »

Fafrin píše:Ale fakt by mi přišlo pitomé, pokud by Spolupráce vypadala tak, že půlka družiny přispívá k pohodlnosti platby a pohánění lodi a jeden družiník se stará o samotnou navigaci apod a úspěch(doplutí včas na správné místo, přičemž hlavní problém je ona navigace, nikoliv nezbytně onen čas) by se dostavil při úspěchu kohokoliv, i pokud by lodivod selhal. A promiň, ale tvoje pravidlo k tomu směřuje.
Možná jsem to nejasně napsal, ale s tímto zhodnocením rozhodně nesouhlasím. Spolupráce musí dávat smysl a být logická. Ale myslím, že v systému DrD2 je to spíš zaležitost PJ a hračů než pravidel aby si stanovili co je a co není uvěřitelné, proveditelné, logické.
Ale souhlasím s tebou, spolupráce musí být logická a navazujcí.
under construction
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: [Dotaz] Spolupráce postav

Příspěvek od Narnas »

Dotaz: Jak byste spoluprací řešili situaci, kdy jedna strana (např. po rozkazu velitele) zahlásí např. sestavení štítové zdi nebo jakoukoliv jinou bojovou společnou akci, jejíž úspěch právě stojí na tom, že to udělají všichni a nejlépe naráz.

Btw. v případě takovéto spolupráce může selhání jednoho znamenat selhání celku, takže trochu opačná situace.
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 4 hosti