[Shadowrun] Praha 2069

Sekce, v níž se věnujeme našemu hraní. Můžete zde poprosit o pomoc s přípravou kampaně nebo dobrodružství, konzultovat svou postavu, a samozřejmě se podělit o zápisy z her, které už máte za sebou.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Příspěvky: 8439
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

[Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Faskal » 10. 3. 2013, 23:23

Obrázek
Za skoro dva roky se toho v Praze dost změnilo. Spadly nějaké baráky, jeden most, hlavní odnož Ruské mafie byla podřezána, abych to řekl kulantně. Realita byla mnohem šílenější.

Pár významných postav prostě zmizelo, několik šlo do podzemí, protože se necítili dost underground. Vysočanská vybouchla, Nuselský slum je pod velením bývalého Kapitána Humanis a jakkoli se se jako idealista snaží dělat svět lepším místem, dívá se, jak se nepozorovaně mění jeho čtvrť v něco, co tady už bylo a co nechce.

V podzemí byli odjakživa ghůlové. Nebo aspoň po dobu, co lidi pamatují. Ale ještě nikdy nebyli tak aktivní a nebezpeční. Stanice metra jsou v obležení, a jenom chrabré oběti lidí, trollů, orků a trpaslíků je drží na uzdě. Elfům je nějaké podzemí ukradené. Hlavní nádraží drží zvláštní skupina vedená enigmatickým Králem krysou, který se snaží dobýt stanici Muzeum a třeba se i vydat na průzkum do zřejmě navždy ztracené linky A.

Dost se promíchala mocenská struktura v Praze, hlavně na úrovni gangů, prázdno po Ruské mafii zaplnily částečně její mladší odnože, částečně se vyšvihly lokální gangy. A možná se i spojí, protože do zbytku se zakusují chapadla yakuzy.

Matrix začal být neklidný, jako by tušili, že technomanceři věznění a zkoumaní na opačném konci země plánují hromadný únik, při kterém zemře strašné množství lidí a propaganda médií vyvolá hon na čarodějnice proti každému, kdo není normální.

Jenom v tajných laboratořích dál nerušeně probíhají šílené experimenty. A Schwarzkopf pořád pije čaj.

====

Postavy:
Grizz, medvědí šamanka
Patrik, ohnivý hermetik
Baltazar "Antonín" Rusák, zkrachovalý mafián
Pes, detektivní technomancer

====
Houserules:
...
Movement u duchů funguje divně. Člověk se může pohybovat rychleji, ale jenom, když je to rozumně možné. Temný les, který jde projít za hodinu, jde projít s tímto kouzlem za pár minut. Podobně projít tunel s tímto kouzlem může být rychlejší, než jít přímou cestou, protože jdete přes hodně divné uličky. A hlavně se neztraťte.
...
Nejde stopovat astrálem jenom podle fotky. Musí být přístup k něčemu osobnímu.
...
Stran léčení platí to pravidlo, které je v knize popsáno jako "dobrovolné, pro brutálnější zážitek ze SR". Platí to, že se léčí jenom tělem, ne tělem*2. Také přibývá řada postihů, za prostředí (čistší část katakomb je -3), za magickou aktivitu, za augmentace... Pokud postihy srazí počet kostek na 0, postava nemá šanci se ze zranění sama vyléčit a vyžaduje odbornou pomoc.
Ghúlí virus je neléčitelný, ale relativně málo infekční. Když se dostane do krve, dává "jenom" postih -2 na léčení, ale tělo má šanci se jej zbavit. Pokud to stihne. Pokud to nestihne, v rozšiřujících příručkách jsou pravidla pro hraní ghúlů.
Nicméně na běžné hraní to nemá efekt, protože přítomnost dvou mágů potřebu přirozeného léčení minimalizuje.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Diary of Saint Patrick

Příspěvek od Sosacek » 11. 3. 2013, 02:04

Raiding the Machine God

TL;DR: I'm in Prague now. I've got a team, or at least a teammate (and she's kind of pretty too), and we did out first job. It was returning stolen items from World of Shadowrun. Fuck My Life. #sixthworldproblems

I'm Prague now, the city is pretty (only one guy tried to mug me so far), and after few days in cargo container, the room I got looks very spacious. The language is strange, but I have a thing for languages.

Looking for money, and thus looking for a job (those things are related somehow, I was told) I met the Sergeant in a club. I'd say it was a coincidence, but ... there are no such things, are there? She looked good, much better than when I saw her last time, which is not all that surprising. It was how long, two and half years? And she had a job too, and gave me contact for one girl to hang out with (and possibly work), who's "like me in a way". I wonder if that means Irish, redhead, or mage.

Mage. Or shaman, more precisely. Which is like mage but in colorful clothes. We met a Johnson, who was little scared of us -- and I don't even have a gun, and neither does the girl. We're all peaceful and stuff -- and he wanted us to find hacker who took his stuff in online game. They used to be friends and then the guy screwed him, and disappeared, and now whoever has the data can screw him even more, because he was playing from work and the someone could tell his superiors (you think your corporate firewall doesn't already know? come on, how stupid are you?). He wanted us to beat the guy up, and make a video of it. I didn't like that very much, but he promised 5 000 extra. I got a little but more from him too, and with the feeling he wasn't telling us everything, I thought maybe the hacker is already dead or something, and we won't have to beat anyone up? It almost worked that way, too.

We dropped to lunch, and I wanted the girl to tell me more about herself, what she knows, what she can do, etc. She looked powerful, maybe more powerful than me, and kind of spiritual too. We then had following conversation.
Me: "So, tell me more about yourself and stuff, blah blah, I'll tell you about myself."
Her: "It's okay, I can read your mind and then I know I can trust you, right?"
Me: "How about a no?"
Her: "Why? It's okay, bla bla"
Me: "No."
Her: "It won't hurt and stuff, bla bla, it's okay."
Me: "No means no."
Her: "bla bla bla"
Me: "Try it."
Her: Casts Mind Probe. It fails break though my defense.
Me: "How nice of you, have a stunbolt!"
Her: On verge of losing consciousness "Hey, why did you do that for?"

She was groggy most of the evening. Annie, sweetheart, I hope you learned you fucking lesson, because it won't be stunbolt next time. And I don't want to hurt you. I don't want to hurt anyone anymore. But some people respond only to force. Not to mention sweet little girl like you should know that No Means No anyway, right?

Anyhow, we didn't have the hacker's address, and neither of us is Matrix specialist, so we went after some physical leads, his guild mates. One of them was nine years old ork. He was kind of scared of us, and his father pulled a double barreled shotgun when we talked with the boy about it. We got bit more info (without bloodshed, mind), and with bit more rather costly info from security guard from VR gaming parlor (who adressed me "Mr. Johnson" ... come one, you've never seen guy in a suit?), we managed to pinpoint the hacker's house.

We switched to something more comfortable, and went there soon after sunset. There was nothing alive on whole floor, excepting one unconscious guy in the room we were looking for. He didn't look very good. Annie did some stuff with spirits to open us a door (I didn't want to wake up whole neighborhood blowing things up), and invisible we went in. The guy was out, but connected to Matrix. And there were strange holes in bathroom and kitchen wall, with metallic clicking inside. I blocked one of them with a chair, thinking that's pretty creepy air conditioning unit.

We disconnected the guy. Grizz healed him a little bit before that, but he still didn't look all that good. We talked to him, still invisible, mentioned how the Johnson wants us to beat him up (he was surprised, it was his friend). He wanted us to get him out of here, and fast, because he stirred something up. Then robotic spiders started coming out of the walls.

I crushed one of them with a spell, and Grizz ordered the House Spirit to attack them. Then one of the drones exploded, and somehow they used that to see us, and started shooting. Grizz got shot, I got shot, and even if nothing serious, it felt close somehow. And more drones were coming. So I let a bit of my power slip through, and crushed them all at once, along with most of the furniture and other stuff that were in the room.

Then a big one, about as bit as I am, started to break though the wall. The House spirit held it in place, but it looked like a close tie, so we levitated the guy (who couldn't walk) through window (Closed window. And I was recording it for the Johnson), and bid our farewells to robospider apocalypse. "Who the hell did you make angry, Deus?" I asked the guy, and he was not amused. Even with the "Come with me if you want to live" joke. People don't watch good old movies anymore.

We got him out, and on a bus stop. Meanwhile, the Johnson sent me message about not wanting the guy beaten up. I sent him the video of the guy going through the window, though it didn't hurt him, it looked really cool, saying "too late". He was like "Damn, now I have to pay you the bonus." Look man, if this was rescue mission for your friend who went missing, why didn't you tell us in the first place? And why did you want us to beat him up? You didn't want to look weak? Damn it. That's what corporation does with you thinking.

The hacker told us about being a cheater in online game by using commlink with safeties removed, and how something in the Matrix trapped him, and used his brain as computer to run computations. I told him he know knows how his computer feels, and we left him at that, with Johnson wiring us the money.

Note to self: the drones ... I like robotic spiders with guns about as much as anyone (i.e. not much) but those were some strange drones. First, they were damn quick, and shot better than drones tend to do. Second, the last one was huge. But most of all, I have seen my share of drones in the military, and some in corporate security and stuff ... and those robotic spiders were different. I have pieces of one of them Grizz took while I was busy levitation the guy out of there, and I put it in a shielded case so it can't call home ... I'll have to look at it. The design seem ... almost organic, and while I was obviously kidding about Deus, those are some disturbing news.

...

Looking for some contacts, I found one interesting blogger girl. I found her in a club and talked to her a bit. She's writing for "Badass Daily", and I thought that people like her who know what's happening around are useful to someone like me, and she was the best candidate I found. Seeing her in person and talking with her, I got a vibe, and I name-dropped Evy Summers a bit. And it looks this girl was connected to the network, good. She mentioned a job too, and I need a lot of money to get back to my full strength.

Note to self: Lenka (the blogger girl) was off, somehow. I'm not Grizz and I don't want to read her mind, but I need to know more.

...

Grizz wanted my help with a tree. She is missing Alaska where she was living like a bear (and as a bear, it seems). And so wants a bit of wilderness at home, she plans to plant a tree or two i her room. I'd love to help her (even though, wtf girl?), but she was like "But I'd have to read you mind before I let you in my home" and with a vision of her fragile body crushed with my power, I politely retreated, smiling and nodding. She got some ork to do it for her for a beer instead, I think.

...

Underground Underground Resistance

TL;DR: I was underground before it was cool or something #sixthworldproblems #fuckghouls

So the blogger girl? She wants and interview with Rat King. Who is some kind of legendary folk hero from the underground movement. That is literally underground, in old metro tunnels. There's some kind of war against ghouls, too. How hard could that be? So I gave a call to bear girl (who got cure bear ears hat), and off we went. The ork who guarded one of the entrances we used was like "You need protection?" (and no "no, we're just friends" joke sadly, this was in Czech, where it doesn't really work) and we politely declined, but then Grizz suggested we should get some, because they could walk in front of us and get shot instead of us, and we might need a guide too. So we got the ork and his two friends. He heard the whole conversation by the way.

After some walking time, we were attacked by guys on a small railcar. Our native guides were trying to talk with them, talking about gang territories, but it didn't seem to be working, and they wanted a lot of money to let us live. More than we had. Grizz tried convince them (and ignored my "Grizz? Take the guy on the left on three ... Grizz? On three? Grizz?") and it didn't seem to be working too. So I killed them all. Dropping a smoke grenade to give our group concealment, I ordered fire elemental to take them out, and when they started running I killed the first guy I saw with a spell. He was the last guy alive.

I ... kind of switched to autopilot here. And I'm not all that happy about myself. I mean, yeah, the negotiation wasn't working, those guys had AKs, that, while considered wimpy, are still assault rifles and have no problem penetrating the light armor we had, and there were three of them close enough for full-auto fire being really effective. It could've turned real ugly, real quick. And if Grizz listened to me, we could've took two of the guys with stunbolts or something, and while risky, the third one might've been more open to negotiation, being one against five. So I could tell myself I had no choice. Still, I slip into this mindset really easily, and I don't like that. I'm not in a warzone anymore.

On the bright side, we got a railcar. And the orks who were "protecting" us understood how we weren't kidding we need guides, not protection, and later, when we got deeper into ghoul territory and they were scared to continue, bought the railcar from us. So we got our money back and more. It was still long way, so I called Earth Elemental, and had him carry us. His THOMP THOMP THOMP of stone legs on stone floor seemed to have soothing effect on locals too, because nobody bothered us rest of the way.

In little underground town guy in heavy armor let us in, and we went into a local pub. And what do you know, the Sergeant was there. With bartender in western hat. They seemed to know each other with Grizz, hate each other pretty much. After some idle talk, it turned out the bartender guy is the secret legendary folk hero. Or one of them, anyway, they seem to have some funny business going on. He didn't know where the King Rat nickname came from. Nobody reads books anymore, too.

He also offered us another job. Some guy, ork mage I think, is trapped in semi-collapsed former ork town, and can't get out. He's got a lot of booze, and they are getting him water and food somehow, but they want to get him out. Using explosives. From below. And no one ever thought this might not be the best idea! Oh, and he can't get out because he made a deal with a Dragon. And Grizz said she'll talk to the Dragon, because the trapped guy is her ex or something.

What's with this city? Nothing is as it seems here. Oh, and I not taking a cab now. It might be driven by Lugh Surehand. Who is a good friend of Grizz of course.

Anyway, we agreed.

Note to self: we saw some ghouls moving around ... and they were different. Quick, and not only dual like the Infected tend to be, but some of them were magical. The folk hero guy talked about ghoul leader who is giving them power somehow, and the ones we seen were at least gen 1 augmentation fast, that's way faster than normal human (and me without my equip, damnit) but slower than current-tech augmentation. Still, that's not a good sign. Most of all, I felt some of the ghouls watching us as we went by in the tunnel, and one of them seemed Awakened. Smart ghouls are trouble. Smart awakened ghouls? Smart inhumanly fast augmented magical ghouls? That's the "nuke it from the orbit, it's the only way to be sure" kind of trouble.

The guy talked about the ghoul leader with almost ... admiration? It didn't feel good at all. Oh, and he seems to hate me because I know the Sergeant. Like I care, dude.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 16. 3. 2013, 00:46, celkem upraveno 3 x.
The king is dead, all jail the king!

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Diary of Saint Patrick

Příspěvek od Sosacek » 11. 3. 2013, 12:08

<jsem si to rozmyslel, a nebudu si vest verejne ucetnictvi, a ze feedback je lepsi davat pmkou>
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 18. 3. 2013, 19:12, celkem upraveno 5 x.
The king is dead, all jail the king!

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13835
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Diary of Saint Patrick

Příspěvek od Pieta » 11. 3. 2013, 12:11

Sosacek píše:- dalo mi fakt praci nenapsat do denicku "possibly homosexual, must investigate further"
(-:

Uživatelský avatar
Faskal
Příspěvky: 8439
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Faskal » 11. 3. 2013, 12:44

Grizz dva roky hibernovala na Aljašce v podobě medvěda. Když se trochu nevrle probrala, zjistili, že má zprávu. Urgentní. Martin, její "bývalý" z Prokopáku potřebuje pomoc. Tak sbalila svou medvědí ušanku a putovala vstříc nejbližšímu letišti. U toho se člověk projde.
Tou dobou Patrik seděl v uzavřeném kontejneru, který letečtí přepravci vyrábí speciálně pro potřeby ilegálních uprchlíků. Lidi, co mu pomohli dostat se z armády, si namazali kapsu a chodí opatrně kolem šibenic. Mága jenom tak někdo nepustí do světa. A už vůbec ne tak mocného.
====
Patrik se flákal po barech (knowledge - dobré bary, knowledge - alkohol) a potkal Medúzu. No, pro něj je to ještě pořád Seržant, i když ona se na to tak netváří. Po rychlé konverzaci přeposlala úkol od nějakého Johnsona, který vlastně technicky potřebuje hackera, ale už něco tímto směrem zkoušel a neuspěl.
=> Medúzu a Patrika ještě bude potřeba pořešit, tohle jsem utnul moc rychle

====
Grizz chyběla příroda a v Nuslích to nebylo ono. Kontakt na bratra fungoval, ale jestli ji rád viděl, tak to dobře skrýval. Jako místo s přírodou jí doporučil stan ve Folimance, ale to takhle na konci zimy ještě nebylo úplně ono. Na druhou stranu tam rostou nějaké stromy, a dokonce nějaké nové narostené z náletu. Grizz byla první člověk, co se v Nuslích zajímal o nálet tohoto typu. V několika krátkých scénách a jedné dlouhé si nekoupila za hrozné prachy strom od Editty (která by za ty 1,5k strom určitě někde vykopat nechala) a bambus ani baobab Edita taky nestřelila. Její schopnosti upadají.
Ork, co se v Nuslích opíral o rýč jí s radostí nakopal - nějakou hlínu, jenom za pivo, na víc Grizz neměla. O něco později jí pomohl vykopat asi dvoumetrové buky a duby a donesl do bytu. Pak se šel znovu opírat o lopatu, dělal přesčasy.
Vyvolaný duch domu prolomil základy až k hlíně a ani nepoškodil potrubí. Byl fakt dobrý.
=> Nějak jsem Grizz nechal, ať se baví, když to od pohledu hráčku bavilo. Nebál jsem se, že Sosi nedostane dost spotlightu už brzy.

===Kde teče krev a nafta===
Nová skupinka se potkala před hospodou a vyrazili za Johnsonem. Ten byl na začátku nervózní dost, pak se srovnal. Samozřejmě, že jim neřekl všechno. Jeho problém bylo ukradení jeho osobních dat z účtu co měl na World of Shadowrun a obava, že někdo z toho vyhrabe něco kompromitujícího na jeho osobu, což mu může zbrzdit až zastavit kariérní postup. V korporaci nemáte nárok na koníčky, volný čas přece musíte věnovat osobnímu rozvoji. Bonusový úkol bylo jej zmlátit, nahrát to na video (nebo aspoň výsledek) a dostat prachy navíc.

Dodané informace:
data, která by mohla lokalizovat fyzickou pozici hackera (mít dobrého hackera, určil by to podle úspěchů asi až na několik bloků, či ulici a bylo by možné se doptat)
přístup do on-line chatu a do hry s kontakty na ostatní hráče (neměli ale placenou verzi, takže by se mohli připojit, ale nejspíš s avatarem bezdomovce, nebo tak něco. Asi tak, jak to bylo v The Nameless Mode k Deus Ex)
fyzický kontakt na týpka, co s ním hrával
kontakt na hernu, kde se někteří lidi scházeli, protože neměli dost dobrou herní výbavu
=> jednoduchá detektivní práce a vyptávačka, využil jsem toho, že zrovna nebyl kolem hacker, kterému těžko vysvětlovat, že nedokáže najít někoho, kdo za sebou zjevně nechal po síti strašně moc stop. Jo a Skittles je někde v hlubinách resonance.
===
To jsem zase rozkecaný.
Týpci si sedli do hospody a Grizz schytala stunbolt, protože se Patrikovi hrabala v myšlenkách. Šerif se k tomu nikdy nerozhoupal.
===
Postavy se rozhodli vydat se za jeho kámošem. Johnsonovi bylo tak čtyřicet, tak po hlasu relativně staršímu chlapovi řekli, že mají problém s ním a nějakou situací kolem nějaké hry. Týpek se ošíval, pak nejspíš zakryl sluchátko, ale protože řval, stejně bylo slyšet: "Do čeho ses to zase namočil a pustil postavy za dveře."
Postavy vlezly do patra a rychlý astrální průzkum odhalil dva týpky krčící se strachy ve vedlejší místnosti a odhodlaného a vystrašeného týpka za dveřmi, co měl něco v ruce. V astrálu to nejde poznat úplně přesně, ale vypadalo to jako brokovnice.
Byla to brokovnice. Týpek byl vystresovaný tak, že by při jediném chybném kroku postav začal střílet, ale hráči byli výborní, ukecali situaci (taky jsou to oba Face, žejo).
=> Problém byl v tom, že mladý kluk sám nevěděl, kde ten hacker bydlí a nehodil dost tím svým sledovacím skillem (je mu devět, těch kostek fakt moc neměl), nicméně jim dost pomohl a byli by jej při nějakém šikovném nápadu/hodu při poflakování kolem lokality jej najít.
Bylo tam malé sociální drama, starý chlap bez práce ("Jít pracovat do Nuslí? K těm fašounům? To radši budu bez práce." Trochu přeháněl.) jeden z kluků se přeměnil v orka a nějací runneři omylem zastřelili otce rodiny. To se vlastně nestalo. Ještě mu dali 100,-EUR a on čuměl na ně, na prachy, na brokovnici a pomalu svůj údiv přepínal, dokud neodešli.

Nicméně postupovali ještě rozumněji a rozhodli se vytáhnout informace z herny. Týpek by se s nimi normálně nebavil, ale když si udělali domácí úkol a stejně o člověku, co hledali, věděli úplně všechno, tak jim za drobný úplatek poskytl adresu. Patrikovi říkal Johnson, protože týpka v saku už viděl, ale v jeho podniku něco takového viděl podruhé v životě. Poprve to byl ten Johnson.
=> Kdyby postavy tak dobře nehráli vyjednavače, tak by se do té databáze dostávali ne zcela triviálně.
===
Postavy se převlekli do bojového. Barák prošli astrálně, našli týpka v bezvědomí ve svém bytě, celé patro vystěhované a pár lidí ve vyšších patrech. Na baráku bylo zjevně nové elektronické zabezpečení, někdo zkoušel předělat i vstupní zámek, ale nechal tam ten starý. Nebo se tam někdo zkoušel vlámat. Co my víme?
Nicméně naši hrdinové vstoupili zadním vchodem. Otevřel jim duch toho domu tím, že jim prostě - otevřel dveře. A ano, bylo zamčeno, kontrolovali to. To se ale stane, že člověk zamkne, zkontroluje, že zamčel a pak zjistí, že na to přeci jenom zapomenul. Obzvlášť, když se do toho vloží duch.
Stejně otevřel i do jeho bytu. V bytě nic nebylo. Tři dny staré jídlo, skoro žádný nábytek, bezvědomý chlap v rohu a dvě díry, co vedly bůhvíkam. Asi to byla klimatizace.

Postavy si daly záležet, aby jim týpek neumřel, jinak by to bylo s placením horší. Nebo se o něho strachovali, co já vím. Grizz jej vyléčila a Patrik jej vypojil ze sítě. Párkrát s sebou škubl a pak umřel. Hned se ale restartoval a začal dýchat. Pomalu se probral a viděl, že nic nevidí. Patrik byl dost strašidelný: "... zrak ti také vrátíme, ale nejdřív nám řekni..." Nicméně se k tomu nedostali, protože stihli jenom zvednout hackera levitací do vzduchu a to už si pro něj šly dróny. Rojily se zpoza dveří a snažily se přelézt barikádu, co jim Patrik připravil v jednom z průlezů. Taková paranoia.
Byly neskutečně rychlé a i když jich bylo několik, zdálo se, že je někdo ovládá. Patrik s jednou praštil o stěnou. Kouzlem. Drona dopadla zpátky na podlahu, ale měla poškozené zbraňové systémy.
Zbraňový systém je hodně nadnesené, měli ekvivalent lehké pistole, takže by postavám nic neudělaly, kdybych si já dvakrát po sobě nehodil pět úspěchů a postavy jeden. K tomu došlo poté, co jedna z dron, co byla dost lehká na to, aby mohla lézt po stropě, spadla a odpálila se jako flashbang. Zbylé dvě drony zaregistrovaly miniaturní tlakovou vlnu, která se v prostoru ohýbala na místě, kde nic neviděly a operátor hned věděl, kam střílet. Grizz měla své starosti s oslepením a její duch měl smůlu, tak zbytek rozflákal Patrik tlakovou vlnou. A ty drony, co přilézaly dál taky. A ty, co nemohly vylézt z druhé díry taky. A většinu nábytku. A to říkal, že se bude krotit.
Ve výšce Patrikových ramen prorazily stěnu dvě mechanické věci a začaly trhat stěnu. Grizz poručila duchovi, aby zpevnil stěnu a zachytil dronu.
Prohodili ještě pořád živého týpka oknem a zmizeli za ním. Švindlovali levitací.

===
Týpek jim neřekl moc konkrétního. Cheatoval tím, že odstranil ochrany na svém sim modulu a připojoval se na síť v hot simu. Něco si ho našlo, zabránilo se mu vypojit se a dál používalo jeho mozek k vlastním výpočtům. Nebo co ta věc vlastně dělala. Předali jej Johnsonovi, který jim někdy v průběhu boje poslal zprávu, že jej mlátit nemají, že stačí jej najít a video s tím, jak týpka prohodili oknem jej dost vyděsilo. Ale pak si jej vyzvedl a poslal našim hrdinům peníze. Ti tou dobou byli dávno v trapu. A Grizz si nesla jako suvenýr jednu z dron.
=> Kdyby náhodou zjišťovali víc o tom domě, kde byl hacker, tak by zjistili, že na celé patro byla před třemi dny vypsána exekuce, skoro okamžitě vystěhovali ty, odkud chtěla vylézt velká drona, toho rána vystěhovali ty z druhé strany, kde stihli navézt jenom malé drony. V astrálu nebyly vidět a kdyby fyzicky prohledávali okolní byty, nejspíš by to postavy nepoznali a měly by to za nějakou rozbitou elektroniku. Ale co já vím, třeba by to přehodili. Nicméně ta velká věc se skládala dost dlouho a byla aktivní až tři kola potom, co na postavy vyskočily ty menší.
Kdo drony vyrobil? Kdo je řídil? Proč toho hackera neodvezli a jenom hlídali? Jak se dostala povídka od Aškenazyho do kyberpunku? Samé otázky.

===
Grizz přišel email z adresy studijni@mag.cuni.cz, ve kterém se psalo, že má nějaké nesplněné studijní povinnosti. Což je divné, když tam nestuduje. Nicméně pod nánosem byrokracie se ukázalo, že ji shání Schwarzkopf a něco po ní chce.
Schwarzkopf po ní skutečně něco chtěl a měl dobré tušení, že Grizz je jedna z mála, kdo s ním dobrovolně uzavře dohodu. Nabídl jí slušné ohnisko a službu dle jejího výběru výměnou za artefakt, co dostala od karavany na Nekonečné poušti. Dostala ohnisko, které rozbíjelo hru jenom o něco málo míň. A slíbil, že až zavolá, tak přiletí. Nebo přiběhne. Mluvte mi o rozbíjení hry. But she cut a deal with a dragon.

===
Patrik vyrazil za kontaktem, co si vytipoval, za ženskou, která se v minulé kampaňi mihla a teď bude mít nejspíš vlastní roli.
Lenka ho čekala v Cross clubu, kde si chvilku povídali, vyměnili si kontakt a Lenka se rozloučila, že už musí a šla zpívat ke kapele.
Na té ženské něco nesedí. Dejte na má slova.

===
Protože byla ještě spousta času, posunul jsem něco, co jsem měl naplánováno na později, na tehdy.
Bloggerka sháněla exkluzivní informace s Králem krysou, vůdcem podzemního odboje proti ledasčemu, poslední dobou hlavně ghůlům. Moc se o nich neví, jenom, že pomalu prohrávají válku a drží oblast kolem hlavního nádraží, občas pročistí spoj na Florenc a střídavě bojují o klíčovou oblast pod Muzeem.

Hrdinové se tedy vydali do podzemí, (z Palmovky?) prošli několi zastávek s průvodci, které rekrutovali kolem nástupiště jako své živé štíty. Nástupiště bylo rozšířené a probíhal na něm čilý obchod. V blízkém okolí byla spousta squatterů. Na kolejišti byly barikády a jeden ork seděl za kulometem. Už měl skoro konec směny, protože ta basa piva už byla skoro vypitá.
===
Podzemí nebylo pro mágy moc přívětivé, stěny byly porostlé plísní a bakteriemi, tak přes ně nebylo nic vidět. Magická viditelnost byla taky snížená, kvůli vlhkosti, ve které byla spousta bakteriálních a plísňových spór. Prostě nezdravé prostředí. Ghůlové, jejichž syčení bylo občas slyšet, ten dojem nevyvraceli.

O zastávku dál je průvodci zastavili a přikázali se schovat. Schovávali se relativně dobře, ale brýlím s termovizí, bez kterých se do tunelů neleze, těžko něco unikne a týpkům, co přijeli na drezíně se moc vyjednávat nechtělo, protože to byl jejich rajón a oni byli páni, protože měli drezínu. Asi bych měl zmínit, že podzemní odboj nezahálel a koleje jsou natahané do nějakých nových tunelů.
Moc si svého rajónu neužili, protože se Patrikovi vůbec nelíbili (neříká nic a dostává +1 za míření). Hodil kouřový granát a poslal svého ducha lovit. Za moment se kouř rozptýlil, drezína ujížděla dál se dvěma mrtvolama na palubě a jeden gangster doutnal u stěny. Zastavili drezínu a zbytek cesty se vezli.

Průvodci uznali, že naše dvojice ochranu nepotřebuje a odkoupili od nich drezínu. A ještě byli rádi, že odešli se zdravou kůží.
Patrik na poslední kus cesty vyvolal kamenného elementála, na které se svezli. Bylo to tak cool, že ghůlové jenom udiveně syčeli a vyměňovali si taktické informace tím svým syčivým tacnetem.

===
Už daleko před hlavním nádražím viděli rozčíření tunelů, na kterých pracovali nějací týpci na krysích farmách. Nějaký ozbrojený týpek chtěl vědět, kam jako jdou. Obchodníci jsou vítání, ale protože Král krysa nepřijímá a jestli nemají nic jiného na obchod, tak támhle je východ, ale nedržel je.
Žízniví poutníci zapadli do baru. No, nad vchodem bylo napsáno Saloon a bylo jasné, do čeho jdou. Za barem stál týpek s kloboukem do čela a se zrcadlovkama. A u baru seděla Medúza.

Všichni na sebe měli nějaké řeči, hlavně Grizz na Medúzu a Šerif na Patrika, ale Šerif se nakonec nechal ukecat a dovedl je za Králem krysou.
V improvizované zasedační místnosti, kde bylo plus mínus třináct židlí, se zeptal: "Tak co?" A když jej požádali o interview, tak říkal, že to nějak domluví.

Ti ghůlové byli divní. Šerif byl divný. A ten úkol s vysvobozením brňáka bude taky divný, myslím.


Kryptické poznámky do budoucna:
Toxický šaman
Kruh reformovaných druidů (nebo koho).
Lenka (tohle je dost kryptické)
Kobaltové bábovičky
Armáda dron a třináct hackerů

=====
S: "Ale při přeměně se oblečení nemění." ... S: "Jestli se před tím svlečeš, tak tě to kouzlo určitě naučí. Faskale nepiš si to, ještě jsme nezačali."
Kapitán: "Nemám volný pokoj, můžu ti půjčit klíče od cely, nikdo tam zrovna není." Sosi: "Vy máte klášter?"
F: "Co děláš?" S: "Otevírám si pivo." F:"Ztichlou koncertní síní se nese zvuk otevíraného piva. Všichni se po tobě otočili." S: "Odzpívám svou část a jdu."
F o zničení Vysočanské: "Někdo [Brňákovi] podpálil koudel pod zadkem." S: "Spíš nad zadkem."
S, když Grizz chtěla vyvolat ducha domu, aby jí líp rostl strom: V tom domě by mohlo růst maximálně hulení."
F: "Nuselští zkoušeli využít plochu pod bývalým Nuselákem k vytvoření nějakých polí, aby mohli pěstovat plodiny, aby byli soběstační, ale z nějakého důvodu jim tam roste jenom tráva."
F: "Johnson je člověk, ale má duši Trolla"
Patrik po Johnsonově nabídce: "To radši prochlastám zálohu a půjdu pracovat do bisexuálního trollího bordelu."
S: "Mohl bych nasrat Dea. Jak je to vlastně ve druhém pádě? Nevím, ale radši nad tím nebudu přemýšlet, aby se nevrátil."
Patrik na SpellBooku: "Zrovna jsem kouzlem zabil tři lidi" => +7like
S: "Akorát teď nevím, jak budeme utíkat armádě drón s bezvědomým týpkem. Asi autobusem."
Patrik: "Komu jsi ukradl levely? Deovi?"
S: "Bouchačku můžeš snadno získáš tak, že střelíš prodavače a rychle utečeš. To je ale dost napytel, když je fronta."
Patrik: "Vím, že jsme mladý tým, ale pořád jsme tým."
S: "Salvation Airforce. Specializuje se na humanitární bombardování"
S: "Umřely včely. Kromě včelích duchů. A ty nechceš posílat na opylování kytek."
S: "Normálně mi pavouci ani pistole nijak zvlášť nevadí, ale dohromady?"
S: "Dneska jsem hrubou sílu moc nepoužíval, kromě toho, že jsem zabil tři týpky a dostal za to sedm liků na spellbooku."
S: "Ty odlivy všechny jenom obtěžují."
S: "No, mě se líbí, že tyhle kecy můžu mít in character."
S: "Zrcadlovky nosil vždycky v místnosti, myslel, že je to známka kyberpunku."
S: "Všichni mágové mají SpellBook. Nebo Manabook, ještě nevím."
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Sosacek » 11. 3. 2013, 14:38

Credit where credit's due - za tu hlasku s "Co delate?" "Oteviram si pivo." "Vsichni v opere se na tebe divaji." "Odzpivam svoje a vypadnu." muze Pieta, ktery na "Co delate?" vzdycky rikal "Dodgeuju." Ja ho jenom obslehl. A Letectvo Spasy je z Futuramy.
The king is dead, all jail the king!

Uživatelský avatar
Faskal
Příspěvky: 8439
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Faskal » 12. 3. 2013, 18:42

badassdaily@shadow.net píše:
Interview s Králem krysou

Málokterý nově vzniklý gang dokázal v tak krátké době získat uznání stávajících gangů a přitom zůstává tak tajemný jako Krysy. Řada gangů hrála významnou roli v osvobozování Pražského podzemí od establishmentu, málokterý se v něm ale dokázal udržet. Podařilo se nám exkluzivně pro Badass Daily získat interview s enigmatickým vůdcem Krys, s "Králem krysou".

Opravdu ti nemůžu položit víc, než tři otázky?
Ne. Jaké jsou ty další dvě?

Sakra. Překvapilo mě, že Král krysa není konkrétní osoba. Jak to s ním teda je?
Král krysa je mýtická bytost, několik krys spletených dohromady, která jedná jako mnohojeden. V našem gangu nevládne klasická hierarchie moci, ale jednáme jako řada jedinců se společným cílem. Díky tomu je Krále krysu těžké zabít, protože stačí, když přežije jediná z jeho částí.
Sám jsem přišel před několika lety krátce před vznikem Krys. Moje práce je zajišťovat tok informací, takže ve volném čase dělám barmana a proto taky mluvíš zrovna se mnou. Ostatní nechtěli být jmenováni.

Obrázek

Není mi jasná jedna věc. Podzemí, boj s nepřítelem, kterého všichni nenávidí, zásoba drog pro řadové členy... to o sobě může říct spousta gangů. Čím jste si vydobyli pověst, kterou v podzemí máte?
Podle mě je to jakási romantika naší pozice. Když byla párty na Vysočanské tak násilně přerušena nějakými zmetky, tak už v Praze není nikdo, kdo je tak underground jako my. [smích]. Bojujeme válku, která má smysl a přitom nejsme svázáni okolním světem. Korporacím jsme ukradení, fízlové tunelem neprolezou a punk se tunely skvěle rozléhá.
Ale tu válku prohráváme. Každou chvíli může přijít vlna ghúlů, která může být naše poslední. Je jistý typ lidí, které to přitahuje.

Tak já už asi půjdu. Díky za rozhovor. Chceš něco vzkázat čtenářům?
Jasně.
Punk není mrtev.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4216
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Raven » 13. 3. 2013, 23:12

Fiktivní interview je dost divný žánr. Ale rozhodně stoprocentně postmoderní. Ačkoli, to vlastně není fikce, to je jenom budoucnost pražského podsvětí, že...

Jo, "ghúl" s čárkou mě potěšil

Jaktože fízlové tunely neprolezou?
Tam se dá najít spousta zajímavých věcí - třeba skavení mumie. Já být fízl, tak prolézám.
A je Král Krysa inkarnací Bezejmenného? (Snad ne ta pragmatická)

Ten obrázek kolektivního krysáctva mě dostal. Kde se toho dá sehnat víc? (nebo to je přímo z nejtajnějších v kanálech uschovaných archivů? Ale tam by to vlhlo. Tak možná spíš zpod barového pultu, co?)
R
"Make BDSM, not war, sister."

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 10831
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Ecthelion » 13. 3. 2013, 23:23

Weeeee... další kampaň, můj přijímač je naladěn a těším se na další zápisy (tenhle byl super). :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 5610
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Fritzs » 14. 3. 2013, 11:39

Raven píše: Jaktože fízlové tunely neprolezou?
Nejsou dost placení na to, aby byli ochotní to riskovat a dost vybavení na to aby měli šanci to přežít. Aspoňn to je můj tip.
Raven píše: Tam se dá najít spousta zajímavých věcí - třeba skavení mumie. Já být fízl, tak prolézám.
Shadowrun je ohledně tohoto docela nudný. Nejzajímavější nelidská ruzumná bytost z masa a kostí je asi kentaur. Podle ofic sourceboků je ČR plná kentuarů, bo jim jako jeden z mála států uděluje plné občanství.
Raven píše: Ten obrázek kolektivního krysáctva mě dostal. Kde se toho dá sehnat víc? (nebo to je přímo z nejtajnějších v kanálech uschovaných archivů? Ale tam by to vlhlo. Tak možná spíš zpod barového pultu, co?)
R
Wikipedia je tvůj přítel.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Sosacek » 18. 3. 2013, 01:04

Nuclear Playground

TL;DR: I know a guy who handed radioactive materials to known terrorist. It was an accident. #sixthworldproblems

Walking away from the underground lair of the secretive folk hero, almost out of the tunnels near the broken Nusle Bridge, we heard gunshots. It sounded like a shotgun and a small but fast SMG. I told Grizz "ten bucks on the shotgun", but the Uzi was the last to be heard. Annoyed, I turned invisible and went to look.

There were two dead guys with shotguns, katanas, and Yakuza tattoos, and a barely alive ork guy with the SMG. I asked him whether he needs any help, and he started waving that SMG around, and asked if I'm with Yakuza. I asked him he sees any katana on me, it didn't work, what with me being invisible. He was friendly enough and asked for help, so I dropped the invisibility (telling him to lower that SMG, before I have to "make him fall asleep before the operation") and healed him. He followed us outside, talking about how Yakuza is after him for some reason. He looked tough, and mentioned he's looking for a job now that Yakuza took out his family, so I got his number. No ghouls bothered us, I think they realized we left them a snack.

Later that day, I sent a mail to the Sergeant about my little idea - there was no literature on the strange local ghouls, so we could get some money by watching and studying them, but I need someone capable as a backup, and she's certainly good enough, dropped comment on Magebook article about Blood Magic how "Sure it's terrible, but sacrificing Blood Mages could be used to summon the spirit of irony", sent some messages to local mages (how I haven't tasted all local beers, so I'm willing to be faithful apprentice to some master in this matter), and posted on some decker website about the robospider apocalypse drone. I'm not sure deckers actually go to sites like this, they probably have something hidden, but this was the best I got. In the evening, with my "proud to be bunraku for the renraku" t-shirt and with new pink mohawk from BarberBot(tm), I went to try out local punk scene, introducing myself as "Flash", one of my older nicknames. I managed to meet some nice people, but most of all, I got contact on one arms dealer.

Looking back, walking in (old garbage recycling factory), drawing the AK from the bag, and then throwing it to the guy over the counter saying "I heard you understand guns. Can you take a look at it?" wasn't the best move, it made the guards a bit nervous. But the actual gun guy, an old man with a huge orange beard was cool enough, and had the gun disassembled in about thirty seconds, talking about calibrating the Smartgun system, and how it also wasn't AK, but some local variant.

The next day, sitting in pub that's about three minutes by foot from where I live (it's little more than a minute to get there, but it takes at least five minutes to get back ... so I think the average is about three), trying to pry out of Lenka what's bothering her (there's something wrong with her aura, it's damaged but she has no ware I can see, strange, and I looked very carefully at her, believe me) -- it wasn't working of course, I got a message about the spider drone. Some hacker guy called Hound wanted to talk about it, and proposed the pub I was just sitting in. If he wasn't hacker, I'd call it happy coincidence, but the way it was, I just ordered another beer.

Note to self: I really wonder what's up with the girl. She seems nice enough, and she doesn't want to talk about it, and I'm not sure if she's scared of embarrassed, but there definitely is something wrong happening to her and I'm going to find it. Oh, and I managed to tell her why I'm actually in Prague. That might have not been my best idea, but I was drunk at that time. Hopefully, she's in information business for quite a while, so she wouldn't be alive, if she didn't know how to hold secret.

Note to self: Why does "I was drunk at that time" sound about as good as "I was just following orders"?

He arrived, I told him about the strange guy we met, robo-spider drone that looked like nothing I ever saw before, and how something was running computation on the guys brain ... and stuff. Then he got a call about a job, and asked if I'm game. I was, and we gave a call to the guy from the tunnels, thinking we might need some muscle, and believe me, he was muscular enough, and managed two Yakuza killers with shotgun in close quarters, if barely. He was game too, he's some former mob guy (his family was destroyed by Yakuza, and he is the last one remaining). His nickname is Tony, full name "Balthazar Russian." Riiiight. He has no relation to the Vlad guy Sergeant told me about when I asked about Grizz, though.

Oh, and we met two other guys. One troll called Spider who's just a street thug I think, and one guy called Moris who's an actual spider. He works out of a pub, it seems, and he's shown us realtime security footage of some Shadowrunners invading a facility he was spidering at one point of the evening. They seemed to have some territory dispute with Hound, too.

We met the Johnson the next day. He needed package delivered from research facility. The package was nice cobalt rod, but not all that radioactive, he told us. He gave us a Geiger counter commlink module, though. He had his own security, but wanted some more oversight on the Magic and Matrix side.

Tony had a van, so we used it in addition to the van the Johnsons's people were using. We took the goods, were attacked by Yakuza car and two motorbikes, took them out -- I provided just a modest stunbolt for one guy who tried to shoot us, but most of the work, shooting the driver with a shotgun and making one of the bikes crash (by hacking I presume) were done by the others. We found out almost immediately they were after us only because they recognized Tony's van. We delivered the goods ... and found out the goods were not the right one. Because someone exchanged it for something that was actually a bomb. We had one of Johnsons' men as a witness the exchange didn't happen when we had it (he was always with the package) so after some arguing he gave us the money ... and mentioned how he would give us more for the actual radioactive rod. We went off.

Hound did his hacking, and somehow tracked something that took the actual package. It was in a playground. An actual children's playground. We went there, and sure it was there, in the sand. There were no children hopefully, and Hound, who had some knowledge of such matters talked about how the material actually isn't all that dangerous. We asked local homeless guys, I was sneaky and bribed them with bottle of vodka, but then bought them some food after they told us what they knew (but I gave them the vodka too). One of them has seen something invisible bringing the rod and burying it here. And what do you know, there was something shimmering in the grass about fifty metres from there. On a closer look, it happened to be drone with chameleon coating. It wasn't one of the spider ones.

We got the package to Johnson, who actually have us some money, and we asked if he cared who took it from the facility. He didn't. Hound took the invisible drone and wanted to bring it to Moris to look at it together, but Moris was busted by Police, for cyberattack or something. Tough luck. Hound took the drone home to look at it, while I and Tony were still celebrating.

I had a hangover next day, and my phone rang. Unknown number. Obfuscated voice introduces of Evy Summers greeted me. She needed my help, aknown terrorist calling himself Uncle Fester (score in triple digits at the least, mostly chemical and biological stuff) has somehow got his hands on radioactive material. Her guy managed to steal the material and switch it for a bomb, to take the terrorist out, but it didn't work, and now her guy is in jail and can't help. And if someone doesn't do something quick, people will die.

Not my best morning.

I informed her, that it was my work, but I never knew who the customer was. And that I will help, of course, but I couldn't help being a little unhappy about her information policy -- if she let more people know that what's going on, things might've been different.

I called the guys, and explained what we have done. They were just sitting in the pub, and talking about how to use Tony's trusted lawyer (who got him out 29 times) to help Moris. Hound informed me that the invisible drone was Moris'. And it kind of made sense.

We talked about how to find the guy. Few leads went nowhere, but Hound tracked the shipment to a house in a high-sec zone. I went there on the Astral (the dwarf bartender was like "don't sleep in my pub, guy") and the building as abandoned. There was only one thing. A huge hole leading to the catacombs.

While the others were talking about how to proceed, I went to acquire some cavalry. With almost fifty kilograms of old Bibles and and abandoned church, making circle of candles and burning the books, I summoned and bound a spirit. It looked conspicuously like an angel, with flaming sword and wings of broken colored glass. He asked me, if the day of Reckoning has come, whether the world is ending. I was sorry to disappoint him, but I told him that even with the world going on, I have need of his services. And he agreed.
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 18. 3. 2013, 19:10, celkem upraveno 2 x.
The king is dead, all jail the king!

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Sosacek » 18. 3. 2013, 01:13

<jsem si to rozmyslel, a nebudu si vest verejne ucetnictvi, a ze feedback je lepsi davat pmkou>
Naposledy upravil(a) Sosacek dne 18. 3. 2013, 19:11, celkem upraveno 2 x.
The king is dead, all jail the king!

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13835
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Pieta » 18. 3. 2013, 09:31

Sosacek píše:jo a kdyz uvidite nejake chyby nebo preklepy v zapisu, tak mi dejte vedet, nez to postnu na ToDruheForumKdeNejdouEditovatPrispevky.
Jdou, ale jen prvních 24 hodin, ne? (:

Sosacek
Příspěvky: 22675
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Sosacek » 18. 3. 2013, 09:33

Nojo.

Kdybys radsi chytal preklepy.

Tam musim jeste doplnit toho typka co jsem vyvolal, andela co ktereho jsem pripoutal spalenim hromady starych bibli v opustenem kostele. Ma planouci mec, umi shockwave (nebo stunbolt, jeste jsem se nerozhodl) a misto peri ma kridla z kusu barevneho skla ze skel kostelu. Muhe.

EDIT: tahle hra mi taky potvrzuje domnenku ze "kolik se toho odehraje je neprimo umerne poctu hracu". Minuly zapis ma 5.5 obrazovky, tenhle necele 3.
The king is dead, all jail the king!

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13835
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [Shadowrun] Praha 2069

Příspěvek od Pieta » 18. 3. 2013, 10:10

IMHO takhle nějak.
Sosacek píše:Nuclear playground

TL;DR: I know a guy who handed radioactive materials to known terrorist. It was an accident. #sixthworldproblems

Walking away from the underground lair of the secretive folk hero, who's the-one-and-the-many, manyistic? Manyone? Multiplical? Something? it reminds me of the Trinity, but not in a good way. Anyway, leaving, almost out of the tunnels near the broken Nusle Bridge, we heard gunshots. It sounded like a shotgun and a small but fast SMG. I told Grizz "ten bucks on the shotgun", but the Uzi was the last to be heard. Annoyed, I turned invisible and went to look.

There were two dead guys with shotguns, katanas, and Yakuza tattoos, and a barely alive ork guy with the SMG. I asked him whether he needs any help, and he started waving that SMG around, and asked if I'm with Yakuza. I asked him he sees any katana on me, it didn't work, what with me being invisible. He was friendly enough and asked for help, so I dropped the invisibility (telling him to lower that SMG, before I have to "make him fall asleep before the operation") and healed him. He followed us outside, talking about how Yakuza is after him for some reason. He looked tough, and mentioned he's looking for a job now that Yakuza took out his family, so I got his number. No ghouls bothered us, I think they realized we left them a snack.

Later that day, I sent a mail to Sergeant about my little idea - there was no literature on the strange local ghouls, so we could get some money by watching and studying them, but I need someone capable as a backup, and she's certainly good enough, dropped comment on Magebook article about Blood Magic how "Sure it's terrible, but sacrificing Blood Mages could be used to summon the spirit of irony", sent some messages to local mages (how I haven't tasted all local beers, so I'm willing to be faithful apprentice to some master in this matter), and posted on some decker website about the robospider apocalypse drone. I'm not sure deckers actually go to sites like this, they probably have something hidden, but this was the best I got. In the evening, with my "proud to be bunraku for the renraku" t-shirt and with new pink mohawk from BarberBot(tm), I went to try out local punk scene, introducing myself as "Flash", one of my older nicknames. I managed to meet some nice people, but most of all, I got contact on one arms dealer.

Looking back, walking in (old garbage recycling factory), drawing the AK from the bag, and then throwing it to the guy over the counter saying "I heard you understand guns. Can you take a look at it?" wasn't the best move, it made the guards a bit nervous. But the actual gun guy, an old man with a huge orange beard was cool enough, and had the gun disassembled in about thirty seconds, talking about calibrating the Smartgun system and whatever, and it also wasn't AK, but some local variant. He took the shotguns and swords too (the guy from the tunnels gave them to me as payment for healing him), for what looked like a reasonable price according to my (not ideal) street price knowledge.

The next day, sitting in pub that's about three minutes by foot from where I live (it's little more than a minute to get there, but it takes at least five minutes to get back ... so I think the average is about three), trying to pry out of Lenka what's bothering her (there's something wrong with her aura, it's damaged but she has no ware I can see, strange, and I looked very carefully at her, believe me) -- it wasn't working of course, I got a message about the spider drone. Some guy called Hound (in Czech his nickname is more like Dog WTF???) wanted to talk about it, and proposed the pub I was just sitting in. If he wasn't hacker, I'd call it happy coincidence, but the way it was, I just ordered another beer.

Note to self: I really wonder what's up with the girl. She seems nice enough, and she doesn't want to talk about it, and I'm not sure if she's scared of embarrassed, but there definitely is something wrong happening to her and I'm going to find it. Oh, and I managed to tell her why I'm actually in Prague. That might have not been my best idea, but I was drunk at that time. So she now knows I'm looking for Gwen. Hopefully, she's in information business for quite a while, so she wouldn't be alive, if she didn't know how to hold secret.

Note to self: Why does "I was drunk at that time" sound about as good as "I was just following orders"?

He arrived, I told him about the strange guy we met, robo-spider drone that looked like nothing I ever saw before, and how something was running computation on the guys brain ... and stuff. Then he got a call about a job, and asked if I'm game. I was, and we gave a call to the guy from the tunnels, thinking we might need some muscle, and believe me, he was muscular enough, and managed two Yakuza killers with shotgun in close quarters, if barely. He was game too, he's some former mob guy that was destroyed by Yakuza (he was destroyed? asi ne), and he is the last one remaining or something. His nickname is Tony, I can't remember his given name, but his surname is Russian. Right. He has no relation to the Vlad guy Sergeant told me about when I asked about Grizz, though.

Oh, and we met two other guys. One troll called Spider who's just a street thug I think (but he might actually be a Shadowrunner, I don't know), and one guy called Moris who's an actual spider, that is security rigger. He works out of a pub, it seems, and he's shown us realtime security footage of some really clueless Shadowrunner team invading a facility he was spidering (or what's it called) at one point (realtime vs. at one point?). He was pretty drunk.

We met the Johnson the next day. He needed package delivered from research facility. The package was nice cobalt rod, but not all that radioactive, he told us. He gave us a Geiger counter commlink module, though. He had his own security, but wanted some more oversight on the Magic and Matrix side.

Tony had a van, so we used it in addition to the van the Johnsons's people were using. We took the goods, were attacked by Yakuza, defeated them (well, Tony kiled the driver of the car with a shotgun, and one of the motorbikes suddenly crashed without me or Tony doing anything, so that was probably Hound's work), found out they were after us only because they recognized Tony's van, delivered the goods ... and found out the goods were not the right one. Because someone exchanged it for something that was actually a bomb. We had one of his men as a witness the exchange didn't happen when we had it (one of his guys was always with the package) so after some arguing he gave us the money ... and mentioned how he would give us more for the actual radioactive rod. We went off.

Hound did his hacking magic, and somehow tracked something that took the actual package. It was in a playground. An actual children's playground. We went there, and sure it was there, in the sand. There were no children hopefully, and Hound, who had some knowledge of such matters talked about how the material actually isn't all that dangerous. We asked local homeless guys, I was sneaky and bribed them with bottle of vodka, but then bought them some food after they told us what they knew (but I gave them the vodka too). One of them has seen something invisible bringing the rod and burying it here. And what do you know, there was something shimmering in the grass about fifty metres from there. On a closer look, it happened to be drone with chameleon coating. It wasn't one of the spider ones, and it was little bit radioactive, so it was probably what stolen the package.

We got the package to Johnson, who actually have us some money, and we asked if he cared who took it from the facility. He didn't, so we went to celebrate. Hound took the invisible drone and wanted to bring it to Moris to look at it together, but Moris was busted by Police, for cyberattack or something. Tough luck. Hound took the drone home to look at it, while I and Tony were still celebrating.

I had a hangover next day (I think I'm going to hell for saying "Where's a Grizz when you need one," too), and my phone rang. Unknown number. Obfuscated voice introduces herself as Evy Summers. She needed my help. A known terrorist calling himself Uncle Fester (score in triple digits at the least) has somehow got his hands on radioactive material. Her guy managed to steal it and switch it for a bomb, to take the terrorist out, but it didn't work, and now her guy is in jail and can't help. And if someone doesn't do something quick, people will die.

Not my best morning.

I informed her, that it was my work, but I never knew who the customer was. And that I will help, of course, but I couldn't help not (not je tu imho navíc) being a little unhappy about her information policy -- if she let more people know that a terrorist is looking for radioactive material, things might've been different.

I called the guys, explained what we have done. They were just sitting in the pub, and talking about how to use Tony's trusted lawyer (who got him out 29 times, I was told) to help Morris. Hound informed me that the invisible drone was Morris'. And it kind of made sense, those guys are Lenka's friends, and they somehow feel right to be in the network.

We talked about how to find the guy. Few leads went nowhere, but with his magic again (who was almost as magical as mine) Hound (WTF pořadí slov v téhle větě?) tracked the shipment to a house in a high-sec zone. I went there on the Astral (the dwarf bartender was like "don't sleep in my pub, guy". I'm not your guy, mate.) and the building as abandoned. There was only one thing. A huge hole leading to the catacombs.

This is going to be one hell of day.
Plus imho na spoustě míst špatně časy a čárky, ale ani jedno neumím tak, abych opravoval za chodu, takže na to neudělám to.
A rozmysli si, kolik R má mít Moris.

Odpovědět

Zpět na „Vaše hry - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů