Mouse Guard RPG aneb Myší hlídka

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Mouse Guard RPG aneb Myší hlídka

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Myší hlídka v Databázi RPG
Mouse Guard Roleplaying Game, která vyšla v českém překladu jako Myší hlídka - hra na hrdiny, je hra podle stejnojmeného komiksu Davida Petersena o inteligentních zvířátkách. V roli člena Myší hlídky se postavíte nebezpečím, která ohrožují vaši komunitu. Vyberete si barvu srsti a pláště vaší myši a s pomocí upraveného a zjednodušeného systému hry Burning Wheel se můžete vrhnout proti liškám, lasičkám i zrádcům z řad myší. Hra nabízí jednotný systém pro řešení bojů, honiček či hádek, zlepšování dovedností, které používáte, a chytré mechaniky cílů, instinktů a rysů, které vaší myši vdechnou život.

Hra vyšla ve dvou dílčích edicích: první z roku 2008 a druhé, revidované edici z roku 2015.
:arrow? Stránka Myší hlídky na Comics Centru – oficiální web českého překladu, včetně deníků a jiných materiálů ke stažení

Conlaiův zápis (a seznámení s pravidly Mouse Guardu jako takovými):
1. část zápisu
2. část zápisu
3. část zápisu
Uživatelský avatar
eksmen
Příspěvky: 19
Registrován: 24. 4. 2011, 14:27
Bydliště: Brno

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od eksmen »

skaven píše:aby bylo vůbec něco, ale vypadá to, že splaším i boxík
Takže nekrabicová verze (tj. jen knížka v pevné vazbě) by mohla být taky?
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Alef0 »

Hardcover mal reprint, takže verím, že je :-)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Alef0 »

Jarilo píše:Do box setu půjdu určitě taky, jestli bude. Kde si to můžu předobjednat? :D
Podľa Davida Petersena to očakávajú v Achaia Presse v auguste. Vyrába sa to dakde v Kórei, tak zjavne čakajú, kým doplávajú kontajnery :-)
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6871
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Antharon »

tak preto stiahli študentov do tovární!
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Markus »

České deníky pro Mouse Guard.
Přílohy
DeníkCZ2.png
DeníkCZ1.png
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Alef0 »

Zážitky nováčika Mouse Guardu

Dostal sa mi do ruky boxed set Mouse Guardu a cítil som sa ako echt nováčik, ktorý náhodou našiel na polici akési Dračí doupě a matne tuší, čo to je :-)

Hrali sme traja: dve myši a ja ako GM. Popravde, pravidlá som uchytil poriadne do ruky až na začiatku sedenia, takže celá hra bola o zbesilom a chaotickom listovaní, ale tisíckrát vďaka chápavým hráčom, z ktorých jeden bol úplne začiatočník nič netušiaci o RPG a vôbec mu to nevadilo, ba naopak.

Kniha síce má 320 strán, ale na prvé sedenie mi stačilo prvých 133, v ktorých sú ukážkové postavy, mikrodobrodružstvo na prvé sedenie a takmer všetky mechaniky, ktoré rozhodne pokryjú všetko, čo na prvom sedení treba. I tie strany sú obvykle preskočiteľné, resp. doštudovateľné a navyše sú to veľmi striedmo popísané strany. Ono sa ale treba pripraviť na to, že je to pomerne rules heavy, možno tak ako D&D; lenže vlastnosťou v MG je to, že začínate so znalosťami na nule, a skúsenosti veterána kobiek a drakov vám popravde veľmi nepomôžu. Preto by to chcelo nejaký quickplay, resp. povedať, že s ktorými elementami hrať a s ktorými až tak nie (niečo ako legendárny rámik z DrD2 „začnite bez manévrov“), lebo vynechávať som to musel sám od seba a nie vždy sa to javilo k dobru a navyše sa poľahky mohlo stať, že som vynechal niečo, čo bolo fatálne dôležité. S quickplayom by to bola doslova pick-up hra: a to dokonca i pre GMa.

Začali sme tým, že som v dvoch vetách predstavil svet, poukazoval ilustrácie a nechal som vybrať postavy podľa popisu. Vybrali si z troch ukážkových Kenzieho a Saxona, čo bolo kúzelné, lebo tie dve postavy sa super vzájomne doplňajú. Vysvetlil som, čo sú Beliefs (tu Maťo vymyslel skvelý preklad: Krédo), Goals a Inštinkty a prečítal som ich. (Skvelé je to, že všade je povedané, že používanie vedie k odmene).

Na denníky som odtrhol dva papiere z predtlačených charsheetov, čo sa dodávali v štočku krabici (je ich tam takých 100) Vyplnili si tie tri veci, začiarkali skilly, traity a gear. Skilly ani traity som extra nevysvetľoval, len som prečítal, na čo sú približne dobré a ani sa v hre nepoužili (hoci mohli).

Tuto mohlo trošku ušetriť čas vytlačenie tých postáv rovno z PDF v knihe ;-) Vysvetlil som ability, resourcy a circle, i keď sa nepoužili (tu bol cool moment, keď sa hráčovi páčili hody na predmety).

Povedali sme si, ako funguje hod a ako sa počítajú úspechy a miera úspechu. Dodávané kocky v krabici sú skvelé: obsahujú len hada a meče (i keď ma trochu vyWTFovalo, prečo sú tam aj meče, aj sekerky ako úspehy) a je ich primeraná kopa, i keď by ich mohlo byť ešte viac.

Prešli sme na dobrodružstvo so strateným prievozníkom obilia. Opísal som Gwendolyn, zadal quest a išlo sa -- v tomto je príručka explicitná -- jasne povie, čo má GM robiť a pekne ho vedie za ruku. V prvej scéne s hadom sa hráči rozhodli zhruba preskúmať káričku a keď had vyliezol, tak sa hráči skrz postavy rozhodli neutekať. Myšiak rovno dostal puntík za hranie svojho inštinktu (to bolo krásne motivujúce, hrať päť minút a hneď DING! odmena). Rovno sme vpadli do prvého konfliktu. Za všeobecného listovania :-) Na iPade som mal otvorené dobrodružstvo a na notebooku druhé PDF so sekciou o súboji. Našťastie na Xtej strane je outline, takže sa išlo krok za krokom. Samozrejme, ciele sme si nezapísalo, ani dispozície, lebo „veď si ich zapamätáme“, čo sa samozrejme nestalo, lebo po skončení súboja sme už netušili, že čo sme chceli na začiatku, tobôž aká dispozícia bola na začiatku. S dispozíciou som mal tiež problém, doteraz neviem, ako sa ráta v tíme -- v rýchlosti sme to previedli na súboj dvojčlenný tím myší vs jeden had, kde dispozíciu hádzal len jeden a nepoužili sme ani traity, ani nič iné.

Kartovkový súboj je tiež minihra sama o sebe. Samozrejme to chcelo opäť divoké listovanie a klikanie, lebo najprv bolo treba zistiť, čo s čím má aký efekt, ktoré skilly treba používať kedy a hlavne čo má aký dôsledok. Tie čo-sa-s-čím-vykráti sú síce napísané na liste postavy i na zástene, ale skôr sú to ako ťahák pre prípad, že to už vieš a narýchlo tam bolo veľa výnimiek (manéver je sám o sebe zásada :-)) Veľký zásek bol tvorený zbraňami -- zrazu nastal problém, že čím hádzať, lebo žiadnu stať "hádž týmto na útok" som nenašiel :-) (nakoniec sa to nalistovalo, had išiel Nature, myši Fighterom).

Keďže sme nepoužívali ani traity, ani zbrane, ani fate pointy, ani conditions, tak had by rozcupoval myši relatívne rýchlo (myši hádzali 4kockovým poolom, had 7), ale to zrejme nebolo správne. Nakoniec sme sa dohodli, že had vyhral, ale medzitým sme vyskúšali naprázdno viacero kombinácií. (Tuto mám taký neodbytný pocit, že sa to môže zvrhnúť na kartový súboj bez fikcie presne tak, ako sa D&D súboj môže zvrhnúť na I hit, I miss, ale snáď ma niekto opraví.) Ešte bolo zamyslenie, že keď v tíme idú dvaja voči jednému, či to nie je tak, že had ide vždy, zatiaľčo myši len nastriedačku, ale tam mi určite niečo ušlo.

Inak kúzelný je príklad v príručke, kde myš rozcupuje hada tuším za jedno kolo, lebo sa naboostuje jak divá, pomíňa všeto čo môže, a 10 úspechmi stiahne dispozíciu na nulu. Aha, príklady! Mimoriadne a strašne ma tešilo a bozkával by som autorovi, že všetky príklady pravidiel, čo som našiel v tých úvodných stranách súviseli s úvodným dobrodružstvom. Neviem, či to bola náhoda alebo génius, ale ak niečo bolo treba v úvodnom dobrodružstve pravidlovo pokonzultovať, tak vždy som naďabil na príľahlý príklad s tými istými postavami a obvykle exaktným alebo približným popisom, ako to v hre vyriešiť. Prakticky som sa pohyboval medzi sekciou Resolution a dobrodružstvom.

Milý bol tiež nováčik, ktorý chudák si furt myslel, že v súboji sa zomiera, ale zároveň hovoril, že je to jednorazovka, že keď sa to stane, tak nezomrie a naradostene sme si vydiskutovali, že tu sa nezomiera, pokiaľ to nie je nutné a v zámeroch.

Po súboji došlo na kompromisy, čo je tiež utešená tabuľka o počítaní dispozície (na ktorú sme samozrejme zabudli, lebo sme si ju nezapísali): had zaliezol do hniezda, ktoré postavy nenašli, ale zároveň našli úbohé polonatráveného obchodníka s obilím. Keďže jedna myš mala quest "zistite, či je to špión", neváhali a urobili vypočúvanie. Urobil sa sociálny konflikt, ktorý bol jednoduchší a poučenejší: jedna myš pomáhala druhej (pridávala kocku k dispozícii i k akciám), hádzal sa len Persuade a dokonca sa hovorili kreatívne repliky, ktoré boli silne riadené mechanikami. Tento súboj skončil za tri kolá a bolo. Absolútne nebol problém s tým, že sociálny konflikt, režim vyhodnocovania je prostý a naozaj to bolo o tom, že „aha, aha, to je Defense vs Feint, to už viem, ako sa spraví!“

Následne som sa dočítal, že existuje niečo ako DM's turn a player's turn a čosi o checkoch, ale to sme predbežne odmávali na ďalšie štúdium a spokojne to uzavreli. Ešte sme podebatovali o odmenách (najcennejší hráč vs ťažný kôň sú skvelé.).

Čo ma teší, je ten hybrid medzi stolovkou a RPG a premyslené serepetičky z boxed setu, ktoré našli využitie a asi si neviem predstaviť, ako to ide bez nich :-) (To v rámci boxed setu z Amazonu, dva kusy spolu vyšli 100 dolárov plus 15 dolárov za DPH.) Na denníku je kopa pravidiel, to isté na zástene, plus na papieri s DMovým helpom. Akčné karty (z ktorých jedna má zle vytlačený rub!) majú tiež minitabulečky vzájomných interakcií, zbrane sú ako z Order of the Stick, všetko jasne kričí, že chyť a hraj so mnou. Detto tie odmeny v rámci mechaník, detto Kréda a podobne, ktoré možno aj z tichého hráča vytlačia nejakú interakciu, nehovoriac o tom, že hru podporuje aj ten rozkošný kontrast medzi lákavým "jééé myšičky" a "motherfucking guards", ktorí sa tiahne celým textom.

Nabudúce doštudujem pravidlá a hádam hráme znovu, hráči to tak chcú.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Alef0 »

Prečítal som si celú tému, niektoré veci sa vyjasnili.

Mali sme prvé kolo a prvú akciu a dosiahli sme Defend-Defend. Obaja sme boli na maximálnej dispozícii. Čo sa má stať potom? Nie je toto také prázdne kolo?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Corvus »

ja mam dojem ze MG je hra, kde ked vypustis nejake nahodne pravidlo, tak sa rozpadne.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Alef0 »

Mám závažnú fluffovú otázku: rozprávajú zvieratá v MG? Ak áno, tak ktoré?

Nenašiel som to v knihe a útržky sú nejasné.

Myši rozprávajú, to je jasné. Vraj rozprávajú aj králiky, ale niektoré myši im nerozumejú. A ďalej? Ako ste to riešili vo svojich hrách, resp. ako je to v komikse?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Quentin »

Doteď jsem žil v tom, že mluvit umí jen myši a lasičky.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Ecthelion »

Alef0 píše:Myši rozprávajú, to je jasné. Vraj rozprávajú aj králiky, ale niektoré myši im nerozumejú. A ďalej? Ako ste to riešili vo svojich hrách, resp. ako je to v komikse?
Králíci mluví - ale jejich řeč je příliš rychlá a vysoká, takže jim rozumí jen ti, kteří s vezmou specifickou dovednost.

Podle komiksu mluví kromě lasiček a myšáků ještě netopýři (jazykem kterým myši rozumí) a sovy (ale těm rozuměl jen Black Axe, takže nejspíš houkají zprávy svým systémem). Jinak ostatní zvířata jsou zvířata a nemluví.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Hike »

Jenom bych chtěl všem myšomilům ukázat jednu věc, která by je možná mohla zajímat.

Sice je to zatím jen předběžná informace a s Mouse Guard má společné pouze ty protagonisty, ale i tak ...

http://www.plaidhatgames.com/games/mice-and-mystics
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od crowen »

Rychla otazka, co si myslite, ze je spodna vekova hranica na citanie MG komixu (nie na hranie rpg)?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od Bifi »

Povedal by som, že okolo tých 6-7 rokov, t.j. nemal by som ako rodič problém s tým, ak by to bolo medzi prvými vecami, ktoré môj potomok začne čítať. Ak by som s ním mal čítať ako rodič, tak aj menej, lebo rodič vtedy funguje ako "strážca" interpretácie.

Myslím si však, že napriek pekným obrázkom je MG komiks zle remeselne spracovaný. Paneling (t.j. rozdelenie deja do sekvencie obrázkov) je občas príšerný, pretože sa často preskakujú elementy, ktoré umožňujú dej bez vedomej námahy doplniť (t.j. pre mozog doplniť, čo sa deje v tých prázdnych priestoroch medzi dvoma obrázkami). Čítam komiksy vo veľkom množstve, pričom uprednostňujem neštandardné a formálne inovatívne diela, ale napriek skúsenosti som sa pri čítaní MG strácal. Netrúfam si odhadnúť, či to môže mať nejaké pozitívne alebo negatívne následky na detskú myseľ (ak by to dieťa čítalo samo) a nakoľko by to poznačilo jeho ďalšiu schopnosť intereagovať s komiksami.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Mouse Guard RPG

Příspěvek od crowen »

Ja som sa pytal len tak vseobecne. Moja dvojrocna dcerka MG miluje, pozna mysky, podla ich plastov sa naucila farby, podla siluet z RPG pozna zvierata. Ked nechce jest, "papame za mysky", cez prechod chodime na Liama (zeleny plast), Saxon strazi, aby nas nezrazilo auto (cerveny plast), Bastian nas pripravuje na prechod (orandzovy).

Niektore pribehy som pri prerozpravani musel upravit, ale uz vie, ze "had papa mysky", rozozna mec, noz a palicu a podobne :-)

Ked nechce ist von, tak poviem, ze aj mysky chodia do lesa a uz sa oblieka a obuva.

Ono podla mna zavisi co rodic dietatu spravi zaujimavym a pre co ho nadchne, a potom sa to da pouzivat ako super vychovna pomocka.
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti