DRD a DRD2

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Saion
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 2. 2012, 13:52

DRD a DRD2

Příspěvek od Saion »

Můj kamarád (Honza) hraje Dračí doupě ale nějakou starší verzi. Snažil se mě ji vysvětlit ale mě to přišlo moc složité. Pak jsem objevil a objednal si DRD2 ale Honza říká že by se mu to pletlo dohromady. Moc bych chtěl hrát aspoň jednu verzi, poraďte pleas.
Saion
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 2. 2012, 13:52

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Saion »

Zatím to vypadá že bysme hráli tu starší verzi.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Korhul »

Všecko by měla být především otázka domluvy vás obou. Argument, že by se to mohlo plést mě sice přijde divný. To je jako říct, že budu hrát prší, ale žolíka ne, protože bych si to mohl plést.

Jediná správná cesta, jak zjistit, co by vám vyhovovalo, je samozřejmě zkusit oboje a rozhodnout se až pak. Ale chápu že nemusíte mít čas, motivaci nebo cokoli dalšího pro to, abyste se na ni vydali.

Já osobně jsem při hraní jedničky užil spoustu zábavy, ale štvaly mě na tom některé věci, které dvojka opravila (za cenu toho, že je to úplně jiná hra :-)) Jmenovitě jsou to tyto věci:

Pravidla ti neumožňují vytvořit si postavu podle svých představ. Různá omezení jakože kouzelník nesmí bojovat s mečem, to jaké bude mít postava vlastnosti ovlivňuje náhoda.

Tabulky, tabulky, tabulky. Pořád je nutné listovat pravidly. Spousta pravidel je tak otravných, že s nimi lidi stejně nehrají.

Souboje. Většinou jsou to ty nejnudnější části hry. Pomalu odsýpají, zvlášť když je na scéně hodně aktérů (VP i CP). A ke všemu se používají životy. Nejen, že to pojmenování považuju za zavádějící a tím i matoucí. Je to podle to nejhorší, s čím se může začínající hráč RPG setkat. Mechanika odečítání a přičítání životů je zlo, které zdefomrovalo myšlení generací hráčů RPG, včetně mě. (Jestli si to někdo nemyslí, ať si klidně zkouší tohle vyvrátit, ale mě nepřesvědčí :-)= )

A asi bych vymyslel ještě víc věcí, ale přijde mi to zbytečné.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Fafrin »

Po desetiletí hraní starého DrD a roce nového můžu jedině doporučit to nové. Ale pokud máš kamaráda s hlubokými návyky ze starého, asi by bylo nejlepší si najít někoho kdo už DrDII zná aby vám ho při krátké hře vysvětlil. Nebo si zkuste pirátskou lite verzi: http://drd2.altar.cz/download/lite_verze
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od PetrH »

Zeptam se te uplne jinak: co od te hry cekas ty? Vyraveni pribehu, heroicke akce a nebo vice rezeby ve stylu starsich pc her a pod? Co ty si predstavujes pod pojmem draci doupe?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Jerson »

Korhul píše:Pravidla ti neumožňují vytvořit si postavu podle svých představ.
To neumožňují ani pravidla DrD2. Rozdíl je spíše v tom, že v DrD si hráč vybírá z pěti postav, zatímco v DrD2 může pět typů postav kombinovat.
Uživatelský avatar
Ocho
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 8. 2010, 09:10

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Ocho »

Jerson píše:To neumožňují ani pravidla DrD2.
Souhlas. Ale pro RPG hraní je to mnohem lepší a např. pro mé potřeby dostačující. Na drd 1.X mi nejvíc vadí omezování a monotónnost povolání - jediné, v čem se několik válečníků liší, je "jak si naházíš postavu" + "volba" na 6. úrovni. Tenhle stereotyp tu nehrozí (můj pohled). (Drd+ je nadmíru komplikované/časově náročné na počítání.)
Obrázek
Družina VOMPF
Ideální PH je neutrální.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Korhul »

Pravda, měl jsem napsat, že míra přizpůsobitelnosti postavy představě hráče je v DrDII na vyšší úrovni a vyjádřil jsem to moc zkratkovitě. Omlouvám se autorovi vlákna za dezinformaci.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Narnas
Příspěvky: 147
Registrován: 27. 9. 2011, 12:31

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Narnas »

Mám zkušenost jak s DrD 1.5 (1.6), DrD + a DrD 2. Nejvíc mi osobně vyhovuje DrD 2. Všechny systémy Ti určitě dají možnost pro spoustu zábavy. Nakonec zábavu dělá skupina a pravidla ji pouze rámcově zabalí. Staré DrD ji zabalí trochu těsněji. Nastaví přesný rámec, který nakonec každý upravuje podle svého. DrD 2 nastavuje rámec velmi volně. Umožňuje pravidlově popsat prakticky cokoliv a vyváženě zavést do systému. Přenáší více zodpovědnosti na hráče a na jejich domluvu. Oba přístupy mají své plus i své mínus.

Doporučil bych Tvému kamarádovi, aby si zkusil DrD 2. Když se ho zeptáš, určitě Ti vyjmenuje věci, které ho na starém DrD štvou. Ať už to je kouzelník, který nemůže nosit meč. Souboje, které skončí u postupného osekávání a fakt, že tě už 5krát zasáhli, nic moc neznamená, protože máš stále ještě 30 životů…atd. Problém pevnějších pravidel je v tom, že třeba při takové hospodské rvačce, kdy se válečník rozhodne po někom hodit pulitr, stoličku nebo tak, tak ho pravidla penalizují, ať už nízkou obratností nebo chybějící dovedností. Nejlepší je pro něj bít pěstí. Tedy svázaná pravidla zajímavě vymyšlenou myšlenku, která do nich nezapadá, penalizují. Oproti tomu DrD 2 na tom přímo staví. Na druhou stranu i zde prostě zloděj vrhá lépe jak bojovník.
Druhá možnost je, že si to hráči upraví dle sebe. Čím komplexnější systém a komplikovanější systém, tím je větší pravděpodobnost, že úprava do něj nezapadne. Buď bude moc silná, nebo zbytečně slabá.

Přimluvil bych se teda, ať Tvůj kamarád dá DrD 2 šanci.
Elen síla lûmen omentielvo.
<Hvězda svítí na hodinu našeho setkání.>
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od PetrH »

nechci byt neuravalec, ale hosi vy ho kamentujete tim co si mysltie vy, pojdme zjistit co vubec ocekava on?
"
Můj kamarád (Honza) hraje Dračí doupě ale nějakou starší verzi. Snažil se mě ji vysvětlit ale mě to přišlo moc složité. Pak jsem objevil a objednal si DRD2 ale Honza říká že by se mu to pletlo dohromady. Moc bych chtěl hrát aspoň jednu verzi, poraďte pleas.
"
nechci byt neurvalec, ale tohle vsechny zacatecniky odrasi zepta se a vy na nej sypete jeden neni to dobre, druhy je to to nejlepsi, pomalu bible... jake mas predstavy (ano opakuji se, ale asi me nebylo slyset). chces kouzelnika s mecem chces pribeh jako indiana jones, chces spise hru pro obcasne hrani, pravidelne, budes jen ty a kamarad? budete se stridat a spolecne tak tvorit pribeh (jednou vypravis ty a podruhe on)?
Saion
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 2. 2012, 13:52

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Saion »

PetrH píše:Zeptam se te uplne jinak: co od te hry cekas ty? Vyraveni pribehu, heroicke akce a nebo vice rezeby ve stylu starsich pc her a pod? Co ty si predstavujes pod pojmem draci doupe?
Spíš povídání ne moc tabulky ty mě taky štvou.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od PetrH »

dobre a ted se podivame na to jak casto a v jakem poctu :) celkove mas dve moznosti? bud tady nacerpas ty argumenty proc drd2 by mohlo byt pro vas vhodne, nebo spise budes slyset i ty argumenty okolo a proste si vyberes, tak ci tak je vzdy dobre zkusit oboji. vem si piratskou verzi a zkuste si ji... nebo vemte z pravidel navrat k bilemu hradu a zkuste si jej... vyhovuje vam? pokud ano jsi u cile... pokud ne nezoufej, jsi na zacatku cesty hledani a poak doporucuji zkusit tady najit vlakno nazvane zaciatok a podivat se tam na doporuceni co zkusit na zacatku herni zkusenosti :))
Návštěvník

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Návštěvník »

Korhul píše:Všecko by měla být především otázka domluvy vás obou. Argument, že by se to mohlo plést mě sice přijde divný. To je jako říct, že budu hrát prší, ale žolíka ne, protože bych si to mohl plést.
Když se učí obě věci najednou začátečník tak se to taky plete. Za sebe doporučuju původní DrD - je tam méně chyb a je podstatně přijatelnější pro začátečníka (imho).
sq

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od sq »

Návštěvník píše:
Korhul píše:Všecko by měla být především otázka domluvy vás obou. Argument, že by se to mohlo plést mě sice přijde divný. To je jako říct, že budu hrát prší, ale žolíka ne, protože bych si to mohl plést.
Když se učí obě věci najednou začátečník tak se to taky plete. Za sebe doporučuju původní DrD - je tam méně chyb a je podstatně přijatelnější pro začátečníka (imho).
Tady bych si dovolil oponovat - pro začátečníka, který nemá návyky ze starého dračího doupěte, je dvojka mnohem více přívětivá, protože pro první hru opravdu stačí jen říct, co bys tak chtěl hrát za postavu, zvolit si jedno povolání a vědět, že k těm okruhům činností máš bonus +3 k hodu na 2k6, ke zbytku bonus nemáš. Výsledek musí být 9, abys uspěl v pohodě, jinak tě to bude stát nějaké zdroje.

Takhle ve zkratce staré dračí doupě pojmout nelze.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DRD a DRD2

Příspěvek od Quentin »

sq: To mluvíš jen o task resolutionu. V boji je ale drdo výrazně jednodušší.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů