Crowdfunding (kickstarter etc.)

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Odpovědět
brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Crowdfunding (kickstarter etc.)

Příspěvek od brundibar » 15. 2. 2012, 17:11

Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady http://www.kickstarter.com/

U nás se chystá podobný projekt Starthead (díky crowenovi za info)
http://www.starthead.com/en
Naposledy upravil(a) brundibar dne 20. 3. 2012, 15:04, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Alef0
Příspěvky: 5831
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Alef0 » 15. 2. 2012, 18:03

Kickstarter funguje. Ale na to, aby ti vyplatili peniaze, musíš byť občan USA a mať SSN. Financovať (pledgeovať) vieš samozrejme aj od nás.

Akurát včera o tom blogoval Fred Hicks (Evil Hat: vydavateľ Dresden Files RPG, Don't Rest Your Head)

V skratke:
* záujem na KickStarteri ti umožňuje odhadnúť vopred, koľko máš toho vyprodukovať
* Kickstarter slúži ako doplnok predobjednávok
* vytvára komunitu hráčov a vie generovať „buzz“ ešte predtým, než projekt vyjde.

Viacero RPG produktov išlo takto a Evil Hat plánuje ho používať ešte viac.

Ono je to o tom, že nahromadíš kapitál, ktorý by si inak nemal ako získať -- ale ten kapitál musíš nejak pledgerom vrátiť (no, viete, za $5 vám dám božtek na čelo).

Na RPG scéne u nás nie je problém s financiami, ale nápadmi a ľuďmi, ktorí sú schopní ich dotiahnuť do konca.

Ale je to megadobrý projekt.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 13942
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Pieta » 15. 2. 2012, 18:33

Kamarád se tímhle způsobem před pár lety pokoušel vydat český překlad Unknown Armies, tedy bez kickstarteru, ale na podobném principu, a těch 100 či kolik zájemců se prostě nenašlo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 446
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Korhul » 15. 2. 2012, 22:18

Nedávno jsem zjistil, že existuje i česká varianta, Fondomat.cz, ale zatím to nevypadá, že by to mělo velkou publicitu a tudíž, že by se tam točily vůbec nějaké prachy. Otázka je taky, jestli to vůbec bude v našich podmínkách fungovat, protože tady jsou lidi obecně zvyklí, že všechno táhne veřejný sektor případně dotace od něj.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

jonka
Příspěvky: 1977
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od jonka » 16. 2. 2012, 01:07

Já už několik kiskstarterových projektů sleduju, ale když jsem si nedávno řekl, že bych i něco podpořil, tak mě odradila nepožnost platit Paypalem (kvůli Amazon.com, který je s KS spjatý.) Nevím jak to je s Indie GoGo, ale rozhodně bych české autory podpořil pokud bych mohl. Je to podle mě velmi dobrá forma jak se dostat do byznysu nebo cokolov vydat. jonka+

Tudíž abych odpověděl na původní otázku zkušenosti s KS: moje zkušenost je záporná - nemůže platit Paypalem. :)

edit: tak jak jsem se teď přesvědčil, tak na IndieGoGo jde platit s Paypalem a dokonce bez registrace, takže jej hodnotím jako přístupnější :)
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná

brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od brundibar » 16. 2. 2012, 09:24

Myslím, že u takových webu je nejdůležitější jakou mají publicitu. Pokud o projektu ví více lidí, tak je větší šance vybrat větší sumu ;) Důležitá je možnost rychle a snadno zaplatit. Kickstarter to řeší platbou přes kreditku, což bohatě stačí (i když to pak srazí dalších 3-5%). Podle toho co píšou přímo na kickstarteru, tak paypall nemají kvůli tomu, že jediná služba, která umožňuje ten jejich systém all or nothing (strhnout peníze až potom co je projekt podpořen) je právě amazon platební system. Nemám důvod jim nevěřit. Zásadní výhoda kickstarteru proti ostatním je obrovská základna přispěvatelů.

Zajímavé údaje ze stránek kickstarteru:

Podpořených projektů je o něco méně než polovina ze zahájených (už přes 15 000).
Průměrný projekt je pod 10 000 USD.
Průměrný příspěvek je 71 USD a nejčastější příspěvek je 25 USD.
94% podpořených projektů vybere více než byl jejich cíl (třeba i 400%).
Společnost si vezme 5% (pouze z podpořených projektů).
Kreditka 3-5%.
Je zde pouze občanská kontrola nad výstupem projektu - předpokládá se, že základnu fondu tvoří fanovská komunita autora a lidé z jeho okolí a ti pak vytvářejí tlak na realizaci projektu. Nicméně mám pocit, že není žádná právní povinnost projekt skutečně realizovat - u nás to bude potřeba ošetřit..
Daně se platí pokud fundování projektu přes amazon přesáhne 20 000 USD za rok nebo 200 přispěvatelů (tuším). Pak amazon zašle rovnou i daňový formulář. Kolik jsou daně netuším.

Jak by to vlastně bylo řešeno účetně/daňově u nás? Nemá někdo účetně-daňovou praxi? Je to určitě forma příjmu a tak by to nejspíš bylo potřeba danit..

A pro zajímavost jeden z RPG projektů čekajících na podporu:
http://www.kickstarter.com/projects/jdm ... l_projects

brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od brundibar » 16. 2. 2012, 09:27

A pěkná úvaha Kmeta z D20:
Kmet píše:Crowdfunding je velice dobrá myšlenka, ale je potřeba, lidí schopných uvažovat i jinak než "co za to dostanu" :)

U nás už si lidé celkem zvykají na charitu, což je krok správným směrem. Máme sice ještě daleko ke skandinavii nebo americe, ale i tak si myslím, že takový projekt tu má šanci. Lepší by samozřejmě bylo otevření kickstarteru celému světu - větší publikum = větší šance na úspěch projektu.

Jinak to co vracíš pledgerům je u těch co přispívají menší částky často opravdu jen děkovný dopis nebo něco podobného. U těch co přispívají více je potřeba něco zajímavější (kopie filmu a uvedení jejich jména v titulcích filmu) a u těch co přispějí opravdu hodně něco mimořádného jako je účast na natáčení, večeře s autory atd. Takže je potřeba počítat s tím, že část půjde na podobné odměny, ale je to jen zlomek z toho co se vybere. Dalších 5% si vezme kickstarter a dalších 5% firma s kreditkama.

Takže ve finále dostaneš tak 80%, ale pokud sis správně nastavil cílovou sumu, tak to bohatě stačí. Samozřejmě musíš realizovat slíbený projekt.

V podstatě jde o dotace s vynecháním toho drahého a neefektivního kolečka, kdy vybrané peníze putují přes výběrčí úřady ke státu, odtud do EU a odtud zase zpátky státům, úřadům a příjemcům. Cestou se zpravidla hodně ztratí - náklady na byrokratické kolečko a taky si sem tam někdo ukousne svůj díl. Ve finále se k příjemci dostane jen zlomek a to nemluvím o tom, že je to vlastně příjemce, kterého by ten, kdo platil daně často podporovat nechtěl.

Takhle putují peníze přímo od plátce k příjemci a za cestu si vezme zprostředkovatel jen 10% (což je maličkost proti tomu co se ztratí v příkladu výše) a především tak funduji projekt, který mě opravdu zajímá a o jehož výsledky stojím. Jsem angažovaný.

Takovým způsobem by jednou v utopické budoucnosti mohla fungovat většina výdajů společnosti. Stát si ponechá nezbytnou část daní na provoz zdravotnictví, školství a další infrastruktury a o projektech se bude rozhodovat podobnou veřejnou soutěží, kdy lidé sami rozhodnou co je pro ně smysluplné. Proces se stane mnohem efektivnější, levnější a odpadne tak věčné naštvání nad tím jak námi volení zástupci podporují úplně něco jiného než před volbami slibovali :)

ach ta utopie :)

Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7652
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Bajo » 16. 2. 2012, 10:06


Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 12447
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Bydliště: Prdelná lhota (čti Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od OnGe » 16. 2. 2012, 10:19

Crowdfunding se u nas teprve rozjizdi a to dost zoufale. Troufam si rict, ze minimalne v nejblizsich letech je to bez sance.

Co se tyka srovnani crowdfundingu s charitou, je imho uplne mimo. Crowdfunding ma nabizet vic, nez dobry pocit. Ne ze by prisliby za podporu mely byt neco kdovi jak hodnotneho, ale melo by to byt neco, za co by lidem stalo ty penize dat. Znovu podotykam, ze u nas na to tak nejak nejsou podminky.

S vyuzitim kickstarteru a jinych zahranicnich portalu pozor - muzou nastat komplikace v pravni oblasti. Prakticky se jedna o sbirku a mam za to (ale jisty si nejsem) ze nase zakony resi pouze sbirky na uzemi CR. A co je ze vseho nejdulezitejsi - sbirku muze usporadat pouze pravnicka osoba (v tomhle pripade nejspis obcanske sdruzeni). Jestli to treba ten fondomat nejak zastiti sam sebou, to nevim, ale kickstarter to afaik urcite nedela.

A jeste nez se na me sesypete s tim, ze je to nekomercni, rekreacni a vubec strasne dobra a neskodna vec a tim padem nejake byrokracie nema cenu resit, vemte na vedomi, ze to zakon ani v nejmensim nezajima :)
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky::idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od brundibar » 16. 2. 2012, 10:44

Právně by to mohlo být pojato jako dar, ale pak se platí daň darovací atd. Zajímavá otázka na odborníka :)

Přirovnání s charitou je na místě - jde o odhodlání podpořit projekt, i když za své peníze nedostanu adekvátní protihodnotu - jde tedy o cosi jako dar. Stačí se podívat na pár projektů na kickstarteru a je vidět, že poděkování má většinou u daru v řádu dolarů formu opravdu jen poděkování (telefonicky, mailem, písmeně), u darů v hodnotě desítek dolarů jde občas o "předobjednávku produktu" a u darů v řádu stovek a tisíc dolarů sice dostane darující také produkt a často s bonusem v podobě uveřejnění v titulcích, účasti na premiéře, večeře atd. ale rozhodně hodnotově hluboce pod cenou daru.

Na druhou stranu je dost nešťastné míchat charitu na takovém webu dohromady s kreativními projekty jako to dělá český fondomat. Postavit vedle sebe natočení desky a příspěvek invalidovi na vozíček je hodně nešťastné řešení.
Creative projects only
Kickstarter cannot be used to fund for charity projects or causes. While there are countless causes worthy of support, we believe that creativity deserves its own space. See our guidelines for more.
a také důležité:
No "fund my life" projects.
Examples include projects to pay tuition or bills, go on vacation, or buy a new camera.

Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 12447
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Bydliště: Prdelná lhota (čti Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od OnGe » 16. 2. 2012, 11:04

brundibar píše:Přirovnání s charitou je na místě - jde o odhodlání podpořit projekt, i když za své peníze nedostanu adekvátní protihodnotu - jde tedy o cosi jako dar. Stačí se podívat na pár projektů na kickstarteru a je vidět, že poděkování má většinou u daru v řádu dolarů formu opravdu jen poděkování (telefonicky, mailem, písmeně), u darů v hodnotě desítek dolarů jde občas o "předobjednávku produktu" a u darů v řádu stovek a tisíc dolarů sice dostane darující také produkt a často s bonusem v podobě uveřejnění v titulcích, účasti na premiéře, večeře atd. ale rozhodně hodnotově hluboce pod cenou daru.
Co je hodnotove pod cenou je vyslovene individualni. Nekdo je treba ochotny zaplatit v dolarech sesticiferne sumy za virtualni predmet :) Dle meho nazoru je klicem k tomu, aby crowdfunding fungoval, nabizet jako odmenu neco, co v zasade nic nestoji, ale je to motivujici a tem lidem to zkratka udela radost. A troufam si rict, ze o "dekuju" v jakekoliv forme asi nikdo moc nestoji.

Je potreba si uvedomit, ze motivace lidi u crowdfundingu je jina, nez v pripade charit. Nechteji nekoho zachranovat, nebo budovat lepsi svet. Chteji byt soucasti neceho, co povazuji za skvele a byt soucasti neznamena byt napsany na kilometrovem listu darcu (i kdyz jsou i jedinci, kterym to staci). Treba pravidelne zpravy z vyvoje (kdyz jsou hezky udelane), ucast na uzavrenem beta testingu a podobne mohou takovou touhu splnit - a pritom skoro nic nestoji. Dalsi level jsou omezene/sberatelske edice/predmety, ale to uz neco stoji a ucinnosti si nejsem moc jisty.

EDIT: jeste k tomu fondomatu - dle meho ztrata casu. Bezi nekdy od leta a za celou dobu se snad nezafinancoval jediny projekt - zivotaschopnost nulova.
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky::idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

brundibar
Příspěvky: 49
Registrován: 15. 2. 2012, 17:09

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od brundibar » 16. 2. 2012, 12:50

Ale jo, spousta lidí podporuje čistě za díky.


Pro zajímavost pár příkladů:

http://www.kickstarter.com/projects/nak ... stallation
49x5=245 USD vybrali jen za mailové status updaty
189x10=1 890 USD vybrali za to mail s poděkováním a fotkama z natáčení.
95x25=2 375 USD za výše uvedené + podepsaný leták z výstavy
81x50=4 050 USD za výše uvedené + 3 karty z limitované edice
215x100=21 500 USD za výše uvedené + podepsanou fotografii 5x6"
2x500=1 000 USD za výše uvedené + podepsané video
29x750=21 750 USD podepsaná limitovaná edice umělecké fotografie 8x10"
17x1000=17 000 USD výše uvedené + uvedení jako sponzora akce
9x5000=45 000 USD 30x37" podepsaná umělecká fotografie z limitované edice a pozvánka pro dva na instalace a party s umělcem

Celkem vybráno 116 270 USD (cca 2 238 197,5Kč) a hodnota odměn je jen zlomek z toho. ( a cca 86 tisíc Kč je prakticky jen za čas strávený psaním updatu a hodnota 25 letáků a to stačí 333 lidem což je polovina z dárců :) )

Jinde (http://www.kickstarter.com/projects/ren ... -anthology) vybrali jen za díky a uvedení v titulcích 2 138 USD (289 dárců)

Nebo http://www.kickstarter.com/projects/jjt ... illy-moves 119 lidí přispělo dohromady 1 190 USD jen za děkuji a updaty.

Nebo http://www.kickstarter.com/projects/fre ... igh-school 393 lidí přispělo dohromady 1 965 USD jen za zmínku v titulcích.


Ale jinak souhlasím, že většina chce nějakou odměnu (i když v podstatně nižší hodnotě), a že klíčem je udělat radost (poskytnout něco unikátního).

A s názorem na fondomat souhlasím. Uvidíme jak pojmou starthead, ale jinak dávám šanci spíše větším projektům. Velká publicita a návštěvnost je zásadní.

Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 446
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Korhul » 16. 2. 2012, 13:35

Tak podle toho, co píše Fondomat ve FAQ, tak jedou podle zákona o veřejných sbírkách a oni to zřejmě po administrativní stránce zajišťují. Jestli tam někdo zakládal nějaký projekt možná ví víc.

Je ale fakt, že číst ty jejich podmínky a informace je hrůza. De vidět, že to psal nějaký cizinec, co se naučil česky, je to plné anglismů.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 12447
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Bydliště: Prdelná lhota (čti Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od OnGe » 16. 2. 2012, 14:00

Tak treba ten prvni uvedeny priklad je prave ukazka toho, jak lidi zahrnout do deni a u tech dalsich to vypada, ze hlavni prijmy taky padaly z jinych nez dekovacich polozek :) Ale ano, v globalu se urcite najde i dost lidi co daji par drobnych i za dekuju, ale stavet jen na nich se dost dobre neda.

Osobne jsem z crowdfundingu trochu zklaman - konkretne mam na mysli tyhle sprostredkovavaci portaly. Ani ty zavedene zahranicni podle vseho nemaji vyznamnou navstevnost lidi, co tam chodi proto, ze hledaji neco, co by chteli podporit. Naopak prevladaji lide, co tam prijdou proto, ze se o tom konkretnim projektu nekde dozvedeli a chteji prispet na ten konkretni projekt a pak chodi koukat, jak si vede. Jinymi slovy, clovek si tam ty darce musi stejne z vetsi casti nahnat sam a to jeste na projekt globalniho charakteru (tj. v anglictine) protoze v lokalnich podminkach je to bez sance. Nejhorsi ale je, ze uz se to nejspis moc nevylepsi, ale spis se blizi vrchol, po nemz bude pozvolny sesup :(
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky::idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 446
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Kickstarter (starthead)

Příspěvek od Korhul » 16. 2. 2012, 16:33

Tak zase na druhou stranu jsou tu středně velké neziskovky, pro něž je organizace veřejné sbírky opruz, na druhou stranu mají právě dost "klientů" na to, aby to zapropagovaly. No a tím může dojít k tomu, že se o tom lidi dozví a uvidí i malé projekty, které by je mohly zaujmout.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů