Paladin

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7698
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od Bajo » 26. 10. 2011, 19:51

Vallun píše:Conlai - paladin je pako, takže Tvá věta tak docela nedává smysl:)
Slyšel jsem zvěsti že v DnD bude co nevidět zavedena errata, kdy smite evil bude nahrazeno smite Vaullun O-)

Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od Conlai » 26. 10. 2011, 20:58

Vallun: Chtěls říci, že vnímáš paladina jako pako, žejo? :wink:

Já si dokáži celkem dobře představit paladina, který pako není. Oproti tvému příkladu se zachraňováním orčete a jeho následným zabitím, by mohl mít alespoň nějakou konzistenci pohledu na svět. Ten tvůj příklad strašně zavání jistými bývalými spoluhráči, kteří byli proslulými vrahy dobytka (byly za něj totiž expy). Ale chápu, že to byl asi vtip. 8)

Nevím, nakolik se s následujícím přirovnáním v českých popkulturních podmínkách chytnu, ale mě jako perfektní paladin přijde Captain America (například tady).

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 11104
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od Ecthelion » 26. 10. 2011, 21:20

Pro mě je pěkný paladin někdo, kdo se drží určitých principů/kodexu, děj se co děj.

Příkladem může být třeba středověký rytíř, ideálně nějaký špitálník nebo špitálník... držící se svého systému chování a víry, děj se co děj. Neporuší zásady rytířství (nezabije protivníka, který se vzdal... přestože je to masový vrah, musí se držet svého kodexu) a bude následovat slov víry (bude zabíjet nevěřící, přikazuje-li to jeho víra... bez skrupulí a slitování), protože je přesvědčen (ne "myslí si", on je "do hloubi duše přesvědčen") o tom, že je to správná věc.
Svého protivníka dostane, ale ne tak, aby zabil neozbrojeného zajatce, který se mu vzdal (i když by to ušetřilo nejedno utrpení). Musí to být uděláno správně. Jinak to nemá cenu a jinak by odpadl od svého poslání... a když ztratí své poslání, když ztratí svou víru... pak kým je? Jeho poslání je jeho život, nedá se oddělit.

Takový paladin může vytáhnout topící se orče z vody a poslat ho domů v přesvědčení, že dobrý skutek plodí další... nebo sesednout, přijít k němu a úderem meče jej zbavit utrpení (dobrý skutek, protože ani orkové by se neměli trápit), pokud je přesvědčen o tom, že orkové musí být vyhubeni do posledního (záleží, v co věří nebo co mu přikazuje jeho kodex). V každém případě o tom ale ani na chvíli nezapochybuje, protože přece dělá správnou věc.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 29092
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od Vallun » 26. 10. 2011, 22:38

Conlai - chtěl (protože to tak samozřejmě je) a nechtěl (protože to rozproudí diskusi):)

Ecthelion - a právě to hluboké přesvědčení o svých principech a především o jejich správnosti tak trochi nadsazuji ve svém příkladu. Kdyby paladin víc používal svůj úsudek, nebyl by dobrým paladinem, protože by nutně musel pochybovat i o těch principech, jimž se zaslíbil...:)


Jako já si paladin vážím, jsou velmi užiteční, ale jakožto antikantovec oceňuji i potřebu "těch druhých":)

Paladin vyzve i nepřemožitelného Černého rytíře na čestný souboj. Ten se mu postaví - aby se mu vysmál, protože ví,že v čestném boji je neporazitelný - a já ho střelím do zad (CErného, ne paladina, samozřejmě). Problém je,že tohle není pro každého, neboť je obrovským závazkem a břemenem soudit, jaký účel je natolik dobrý, aby světil prostředky:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od skew » 26. 10. 2011, 23:24

Vallun píše:neboť je obrovským závazkem a břemenem soudit, jaký účel je natolik dobrý, aby světil prostředky:)
Imho je i druh paladina, kterej dělá přesně tohle (a samořejmě se z nich pak stávaj hustí záporáci, páč jejich účel světí jakékoliv prostředky).

Pod to bych řadil třeba někteří radikální větve inkvizice z W40k:
Xanthism - The most obviously Radical grouping within the Inquisition, it advocates the use of Warp-based weaponry, such as daemon possessed swords, daemonhosts, and generally turning the power of Chaos against itself. Named after Inquisitor-Master Zaranchek Xanthus, executed as a heretic in the 32nd millennium.
Oblationists - Oblationists believe that the Warp, the xenos and the unclean are utterly damning and those who utilise them must face the ultimate sanction. Yet they also believe their use is necessary to overcome mankind's enemies. Therefore the righteous must sacrifice themselves and embrace damnation in order for humanity to survive.
Polypsykana - An offshoot of the Xanthites, they believe that humanity is destined to evolve into a fully psychic race, and seek to hasten and support the occurrence of psykers throughout the Imperium.
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 19900
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Paladin

Příspěvek od Jerson » 29. 10. 2011, 10:06

Vzhledem k neexistenci paladinů jakožto čestkých rytířů v minulosti je pro mě dobrý obrázek reálného paladina voják SS. Nebo ještě lépe důstojník SS v poli. Velmi odvážný, velmi schopný, pohrdající smrtí a v rámci poměrně obecně vydaných rozkazů a pod dojmem výchovy bojující za svého Vůdce a jeho ideály. Když vůdce řekne "tvůj protivník není člověk", nijak se nerozpakuje zabíjet i ženy nebo děti. A nebo je možná nechá jít, protože má vlastní oči a tak vidí, že člověk před ním je pořád člověk a po dvou letech bojů vypadá vlastně dost podobně jako on sám.

A samozřejmě když nakonec bude paladin stát na té špatné straně, dostane to všechno sežrat lopatou.

Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 15540
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Paladin

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 16. 11. 2011, 09:14

SS cheatují, protože na tu rytířskou mystiku mnohdy přímo úmyslně navazují, inspirace pobaltskými odnožemi Řádu německých rytířů byly myslím celkem časté (ostatně tam byly kořeny Německa, když velmistr Albrecht von Hohenzollern de facto zkonfiskoval zbývající pozemky a majetky Řádu a založil pruské vévodství, které později stálo za sjednocením celého Německa).
Nazi lives don't matter!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti