Knižní, filmové a jiné nesmysly

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
masetex
Příspěvky: 221
Registrován: 12. 11. 2008, 21:31
Bydliště: Syrovice

Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od masetex »

Tak, tady je místo pro takové ty super scény, co sice vypadají úžasně, ale ve skutečnosti je to pořádná hovadina. Typickým příkladem jsou hollywoodské trháky. Pokud byste někdo chtěl, koukněte se na Mythbusters, ti tyhle volovinky řeší vědecky.

===
Faskal: To mi docela připomíná to sci-fi, co jsem nedávno přečetl. Jmenovalo se to Kmen Andromeda a bylo to o nějakém mutujícím čemsi z vesmíru.

Odděleno z Hlášek viewtopic.php?p=283968#p283968
F
A long time ago in a galaxy far, far away....
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od Faskal »

Kmen andromeda byla hodně v pohodě. Ta biologie v tom je docela vtipná (jako všude v Crichotonovi), ale bylo to zajímavé.

A byla tam třeba tato docela zajímavá scéna:
chlápek, poloparalyzovaný, se plazil k vypínači atomovky (?!?) hlásící:
"25...24...23...22...21...vypnuto"
a po vypnutí omdlel
Později to komentoval: "21 vteřin do výbuchu? to skoro ani nebylo napínavé"
("a to jsme ti neřekli, že 20 vteřin před atomovkou měly vybuchnout obyčejné nálože")
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
masetex
Příspěvky: 221
Registrován: 12. 11. 2008, 21:31
Bydliště: Syrovice

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od masetex »

Faskal: To bylo trochu jinak: "34 vteřin do výbuchu - ukončeno. "
Později.
"To ani nebylo napínavé. "
"To jsme ti ale neřekli, že třicet vteřin před výbuchem se odčerpá z posledního patra vzduch, pro dosaženívyššího účinku. "
Omlouvám se za off-topic, ale tohle jsem si nemohl odpustit.
A long time ago in a galaxy far, far away....
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od Faskal »

Jo, já tušil, že je to nějak tak, ale to je jedna z těch crichtonovských hloupostí. Když se 30 (dobře, tohle jsem si nepamatoval) vteřin předem začne odčerpávat odněkud vzduch, tak to člověka nijak nerozhodí, obzvlášť, když zadrží dech. A zcela jistě mu to nezabrání otočit klíčkem.
Tak jsem se snažil zachránit scénu, kterou si Crichton zkazil nelogičností - s odčerpáváním vzduchu by to nebylo napínavé tak, ani tak, zatímco jiné způsoby by napínavé byly.

Také se omlouvám, a díky za citaci, tu knihu jsem neměl leta v ruce.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No nevím... nebylo by to odčerpání vzduchu trochu nezdravé na vnitřní orgány a tak? Četl jsem, že vakuum sice nějak okamžitě smrtelné není, ale pořád tě ten vnitřní tlak dokáže dost rychle poškodit dost na to, abys do nějakých 15 minut umřel a dost to bolelo... a zadržet dech by prý situaci ještě zhoršilo. Navíc myslím, že většina lidí, když zjistí, že najednou nemohou dýchat, tak to moc nedělá dobře jejich motorickým a koordinačním schopnostem :-)=
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od Faskal »

Tam šlo o odčerpání vzduchu - to nejde udělat jednoduše a rychle - obzvláště v případě tak velkého komplexu, jak se tam popisoval.
Plíce (plicní sklípky) ti vybuchnou, když se nadechneš, zadržíš dech a skočíš do vakua. Ne, pokud začnou postupně odsávat vzduch.

Já z té knihy měl pocit, že to, že začnou vyčerpávat vzduch, což bude pro hrdinu fatální a nebude schopen během několika málo následujících vteřin otočit klíčkem.

Ale odmítám kvůli tomuto detailu v diskuzi vykrvácet (floskule speciálně pro Eleshara) tvoře offtopic (offtopikuje ?) - faktických nesmyslů tam bylo víc a mnohem závažnějších.
(A to i vzhledem k tomu, že příspěvek, který nahrazuje mé volné převyprávění citací, má pravdu)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hlášky nejen z fóra

Příspěvek od Argonantus »

Přidaje se k offtopikům (a patří to do kultury, ne do hlášek), Crichton byl Verne konce 20. století, a jeho technika v Andromedě vznikla v roce 1970, a byla naprosto oslnivá i nejméně o desetiletí, kdy to k nám přeložené dorazilo. Současníky úspěšně zblbnul, protože trpěli nejistotou, zda to není literatura faktu.

U dalších knih byla tato technika sice rovněž přítomna, nicméně často byla technická blbost zjevná na první pohled (Timeline). Zpočátku to moc zjevné nebylo.

A stran hlášek, v tomhle šel také ve Vernových stopách. Tam jsou hlášky dokonce vytaženy ven k obrázkům (a hlášky to původně neměly být).
Uživatelský avatar
masetex
Příspěvky: 221
Registrován: 12. 11. 2008, 21:31
Bydliště: Syrovice

Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od masetex »

Tak, tady je místo pro takové ty super scény, co sice vypadají úžasně, ale ve skutečnosti je to pořádná hovadina. Typickým příkladem jsou hollywoodské trháky. Pokud byste někdo chtěl, koukněte se na Mythbusters, ti tyhle volovinky řeší vědecky.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Bouchi »

Jen fakticka poznamka ke Kmeni Andromeda - u toho odcerpani vzduchu neslo o patro, ve kterem byl ten chlapek, co musel otocit klickem, ale o nejspodnejsi patro, ve kterem byl zavreny zbytek tymu (ktery by tedy z te absence vzduchu nebyl zrovna nadseny).
Obrázek
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Faskal »

Hm, po pěti letech jsem přišel na to, o co v té chvíli šlo! Díky Bouchi.

Zrovna Kmen Andromeda mám hodně rád. Z dnešního pohledu je tam hodně pitomostí, spousta pitomostí by se našla určitě i z tehdejšího pohledu, ovšem - ty nápady v oné knize jsou obdivuhodné.
Bohužel jeho další knihy mi takovou radost nedělaly, tak jsem na něj zanevřel.
Vůbec bych si rád přečetl nějaké hezké hardcore sci-fi.

Za smyslné "biologické sci-fi" (biopunk?) bych udělal reklamu moc schopnému vědci a sficistovi - Jaroslavu Petrovi. Jde najít různě po sci-fi sbírkách, v Ikárii, nebo k nakouknutí v digitální podobě u mne.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Invictus »

Vůbec bych si rád přečetl nějaké hezké hardcore sci-fi.
Nevím jaká je přesně defincie hardcore sci-fi, ale četl jsi Hvězdotřesení?
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Faskal »

Docela vágní a volná. V zásadě - položme to rovné dobrému hard sfi-ci (tedy se spoustou fyziky a zároveň vůči fyzice... kamarádské)

Juch, děkuji, nečetl, píši si.

A ehm, přesunu nás do kultury, předpokládám, že z tohoto tématu se něco zajímavého podaří vykřesat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Invictus »

Jo jinak teda tomu předchází knížka Dračí vejce, ale tu jsem nečetl a nechybělo mi to.
Iron Within
Iron Without
Wild West

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Wild West »

Do galerie hrůz patří prověřené věci, jako třeba strašlivý A... o texaských vrtařích a meteoritu, nebo Core čili Jádro, nebo Rudá planeta.
Jeden každý kousek je noční můra profesora fyziky. Kdepak Andromeda - to je málem literatura faktu.

Jinak dost velká šílenost je stařičký zakladatelský film Tron. Prgoramy jsou takoví pajduláci. Nedávno vznikl remake, na který jsem neměl nervy.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knižní, filmové a jiné nesmysly

Příspěvek od Sosacek »

To remake melo Olivii Wilde v kozenejch obleccich. Byla to klasicka akcnarna se zajimavejma a dobre udelanejma kulisama.

Puvodni Tron byl dost dobrej, i kdyz vychazi z dost stary koncepce pocitacu.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů