Týdenní četba ku kafe

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Peekay »

Jerson píše:Jo, Vampiere - že jsem si na ně nevzpomněl. I když tedy osobní zkušenost postrádám, upíra jsem nikdy hrát nechtěl a těch pár zkazek co jsem před lety slyšel mě spíše odrazovalo.
Toto je inak velmi zaujimava vec - drviva vacsina ludi, ktori v tychto koncinach "poznaju Vampira" v zivote knizku necitala - ich jediny kontakt s tou hrou pochadza z toho, ze hrali cosi s nejakym clovekom, ktory im povedal "toto je Vampire". Neskor mozno zacali sami takuto reprezentaciu sirit, pripadne zo zaujmu citali rozlicne metaplotove knizky, ale zakladnu nikdy neotvorili - ved aj naco, "to uz poznaju". Tito ludia su nasledne velmi prekvapeni, ked im je odcitovane nieco zo zakladnej prirucky... vacsinou sa nasledne ukazuje, ze hraju uplne inu hru (teda konkretne WTFoidny Shadowrun, ale s upirmi a katanami).
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Bajo »

No jiste. Protoze pribeh a hrani role je dulezitejsi nez system (coz je primo v knize nekolikrat napsano), takze proc by se mel nekdo zajimat o system a o to jak je v pavidlech napsane, ze by se to "melo" hrat :)
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Peekay »

Napriklad preto, ze "pribeh" a "hranie role" su v tej knizke definovane inak ako si kadekto mysli. Preto, ze Golden Rule (kvoli ktoremu je VtM tak casto zatracovany) hovori nieco ine, ako si kadekto mysli. A tak dalej.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Bajo »

Ted vidim, ze nemas hodnoceni VtM v anotacich. Styd se! :-)=
Uživatelský avatar
lev
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 12. 2006, 13:16
Bydliště: Bratislava

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od lev »

VtM je zaujímavé čítanie, Relationship mapy ešte spred čias Sorcerera v Chicago by Night, mnohé eseje v Player's Guide, mechanika extended (nielen) sociálneho konfliktu ďaleko pred všetkými TSoYmi, BWčkami, skill challengami a podobne, iný zmysel mechaník a ich používania, hranie viacerých postáv, kde vo flashbackoch hrajú hráči minulosť hlavného záporáka v súčasnosti v Ashes to Ashes (z roku 1991!)...

Na tieto témy mám už dlho rozpísaný článok o klasickom hraní Vampire, a nie a nie sa dokopať k jeho dopísaniu. :(
Hrám: The Shadow of Yesterday, Vampire: the Masquerade, Příběhy Impéria
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Jerson »

Četl jsem cosi, co se tváří jako přeložené Vampire the Masquerade. 96 stran, mám to na compu od roku 2001, takže jsem předpokládal, že když je řeč o Vampírech, je řeč o těchto pravidlech. Nicméně právě ten upírský fluff mě odrazoval, takže od strany 10 jsem to jen tak prolistovával. Zkusím si to přečíst ještě jednou.
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Peekay »

Jerson, fakt citaj radsej original knizku, nech by Tvoja anglictina bola akakolvek. Ak si dobre spominam, prelozena je iba mechanicka cast, bez tych casti knizky, ktore vysvetluju, ako s mechanickou castou zaobchadzat.

Konkretne sa pozri, ci je v tvojom preklade Chapter Eight: Storytelling. A este je dost mozne, ze je to v skutocnosti preklad druhej edicie (kde tie mechaniky boli horsie).
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Jerson »

Tak o storytellingu tu není ani slovo, takže pokud jsem se potkával s lidmi hrajícími podle této verze, je dost možné, že právě proto jsem od nich slyšel žážitky, jaké jsem slyšel. I když ve středu jsem mluvil s jednou kamarádkou, která říkala, že to byly skvělé hry (byť po těch letech člověku přijde skvělé asi ledacos)
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Peekay »

To je jeden z velkych paradoxov WW hier: su poplatne dobe vzniku rozlozenim pravidloveho obsahu (nadpolovicna vacsina tvrdych mechanik je o boji a s tym suvisiacich cinnostiach), pritom v makkych mechanikach a sprievodnych textoch sa dost explicitne hovori o tom, ze doraz hry ma byt inde. Clovek vychovany na AD&D chyti pravidla, prebehne mechaniky a zvysok textu odignoruje, pretoze "ja predsa uz viem, ako sa hra RPG, nemusim to citat znovu".

Vysledkom su upiri s katanami.
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Jerson »

... kteří zabíjejí po nocích policajty. Jo, tak nějak jsem to slyšel.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Alef0 »

Inak veľmi súhlasím s Peekayom a Levom. (Disklejmär: tiež som nečítal knihu, pardon, čítal som fluff z knihy Ruža na zelenom mramore, ale mechaniky som preskakoval.).

U nás sa Vampire šíri tradovaním, proste nejaký ,,hráč 1. generácie" si prečítal pravidlá a ústnym podaním sa to šíri do ďalších hráčov. Problém je, že terajšia X. generácia už vôbec nevie, o čom je Vampire. (Neviem to ani ja).

Keď som sa pred 3 rokmi pýtal asi piatich hráčov, či hrali Vampire a ako to prebiehalo, dostalo sa mi rádovo odpovedí:
* (hrali sme D&D like, teda) sme skupina upírov a cuciame všetko živé (Brujahovia bojujú dopravnou značkou).
* hrali sme to príbehovo, ale mali sme problém, ako udržať pozornosť všetkých hráčov, tak to prebiehalo v podobe sedení ,,jeden na jedného", alebo vo variantoch

Z ústnej tradície vyplýva mnoho pozoruhodností: na Istrocone 2008 padla na Vampire Workshope (Lev a Peekay pamätajú) seriózna otázka, že ,,aký klan si mám vybrať, ak chcem byť upír, ktorý nemusí dodržiavať absolútne žiadne upírske zásady."

Inak svojho času som mal veľký sen hrať Vampira, lenže ma strašne odrádzalo práve to, že mi nik nevedel povedať, ako na to a bod a) mi prišiel proti srsti.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Bifi »

[troll]
VtM je cheesy.
[/troll]
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Aljen »

Bifi píše:[troll]
VtM je cheesy.
[/troll]
ano podla toho co som cital a pocul je to v skutocnosti velmi kvalitny syr
to ze ho obcas niekto necha zhoriet pri grilovani alebo ho uvari v mocovke to uz je druha vec
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Alef0 »

Rolové hranie a záchytné body

V tomto článku, ktorý prebublal z portálu D&D cez Dragon Magazine až do Dungeon Master's Guide autor uvažuje nad alternatívnymi spôsobmi hrania. Pri tvorbe príbehu a hraní v D&D je niekedy lepšie zvoliť model nazývaný ako pieskovisko (sandbox). Namiesto diktátorského riadenia príbehu stačí vytvoriť voľné prepojenia postáv, všimnúť si, kto hryzie a prečo a následne už len reagovať na odvíjajúci sa dej.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Týdenní četba ku kafe

Příspěvek od Jerson »

Tak mám dojem, že jsem napsal to samé co radí tento článek před chvílí do tématu Sandbox (: )
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: smrq a 3 hosti