Elfové

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Elfové

Příspěvek od Lemmy »

Pokud jde o hraní těch klasických, "Tolkienovských" elfů, ještě jsem mezi mými hráči nesetkal s tím, že by ho zahráli "dobře" (=tak, jak by měl být podle tohoto pojetí zahraný). A to elfy hrají poměrně často.
Takový trpaslík se hraje oproti elfovi hodně dobře. Člověk není vázaný tou dekadentní skulpturou, či jak to nazvat. :roll:
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Jerson »

Ecthelion píše:Jerson: Ehm... to sem nějak nepobral. Elfové se s trpaslíky nemají rádi, protože je Středozem špatné prostředí na hraní? :think: Ano, Středozem může být opravdu špatné prostředí na hraní, ale jak spolu tyto dva fakty souvisejí?

Navíc IMHO je to, že se trpaslíci a elfové nemají rádi, naopak výborné pro hraní - dobře ukočírované hádky jsou k nezapomenutí... ta postupná cesta k vzájemnému respektu je super (Fingalen by mohl vyprávět). :wink:
Ecthelione - Středozem má velmi dobrý a velmi starý důvod nevraživosti mezi elfy a trpslíky, který nijak nesouvisí s tím, že jedni jsou vysocí a mají rádi les a druzá jsou menší a rádi rubají v dolech. Dokonce to ani nesouvisí s lemtáním piva nebo popíjením vína v hospodě.
Nicméně mnoho hráčů co četli Pána Prstenů si odnesli právě jen tu nevraživost mezi elfy a trpaslíky a když ji zamontovali do svých světů, dodali jiné důvody založené na ne dávných činech, ale vnějších odlišnostech. Tedy trochu jako bys z nevraživosti mezi křesťany a muslimy udělal nevraživost mezi černochy a bělochy.

S tím souvisí fakt, že je pro hráče jednodušší rozehrávat spory založené na aktuální odlišnosti dvou jedinců, než aby do toho promítali tisíce let života, během kterých se jim, jejich otcům a dědům a všem dalším vyprávěly jiné příběhy, nebo spíše ty samé příběhy z jiných pohledů.
Rozdíl je v tom, že kdybys na Ardě dal místo trpaslíka menšího zavalitého vousatého člověka a místo elfa vyššího štíhlého lesního poutníka, tak původní důvod nevraživosti pomine. V RPGčkách by sis změny ras nemusel vůbec všimnout, protože původ sporu by zůstal.

To se nijak netluče s tvým tvrzením, že spory mezi elfy a trpaslíky mohou být ve hře zajímavé. Stejně tak mohou být trapné a předvídatelné.

A osobně mám dojem, že se zahráním trpaslíků to nebývá o nic lepší, třeba lásku v jedmné práci a dokonalým výtvorům mají v Tolkienovi obě rasy, ale hráči trpaskíků to obvykle degradují na "zlato zlato, ještě víc zlata a všechno jen moje".
Zajímavější než spor o to jestli zlato ano nebo ne mi přijde spor, jestli krásné a dokonalé věci musí vyrůst a jsou pomíjivé nebo se dají vyrobit z kovů a kamenů a přetrvají věčnost.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše:Rozdíl je v tom, že kdybys na Ardě dal místo trpaslíka menšího zavalitého vousatého člověka a místo elfa vyššího štíhlého lesního poutníka, tak původní důvod nevraživosti pomine. V RPGčkách by sis změny ras nemusel vůbec všimnout, protože původ sporu by zůstal.
A přitom součástí kouzla tolkienovských elfů a trpaslíků je, že elf nemá rád trpaslíky, protože u toho byl, když se to semlelo, a dobře si to pamatuje, a trpaslíkovi jeho otec vyprávěl o tom, co to elfové provedli dědečkovi dědečka jeho dědečka, a on se nebude kamarádit s někým, kdo mu takhle podrazil předka.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Jerson »

Jo, přesně jak říkáš, plus ta dlouhověkost, která rozhodně neznamená jen to, že elf sto let pobíhal po lese a pak se teprve rozhodl vyrazit do světa, aby získal nějaké zkušenosti.
Uživatelský avatar
Tejlian
Příspěvky: 36
Registrován: 11. 1. 2009, 14:13
Bydliště: malá díra jménem Bulhary v překrásném jihomoravském kraji

Re: Elfové

Příspěvek od Tejlian »

Tak já to vemu od začátku.

Elfi mám rád, ovšem jak kde se podají. Mám rád elfy středozemské pro tu nostalgii, mám rád lesní elfy z warhammeru a asterionu, protože takhle je mám nejradši (někdo tu na začátku psal něco o "indiánech") a mám rád noční elfy z warcrafta, protože jsou něco napůl mezi těmito dvěma extrémy. nemám rád high elfy z fantasy her, knížek, rpg a podobně. Postrádají smysl.

elf se podle mě dá ztvárnit jen dvěmi uvěřitelnými způsoby. Ani jeden není pro běžného hráče snadný. Hrát mýtickou, nesmrtelnou a mocnou bytost, kterou jsou elfové tolkienovi (inspirováni severskými álfy) je opravdu náročné, protože naše mysl prostě není dost dobře uzpůsobena tomu, hrát něco, co může říct "jó, tenkrát byli kontinenty takhle" Jsou mocní, nadpřirození a do hry se moc nehodí.

Druhý způsob, představují divocí, "přírodní" elfové. Jsou krutí, divocí. Žádné rádoby zelené pindy, oni opravdu Žijí podle pravidel divočiny, kterou ctí a to se jim vyplácí. Loví proto aby měli co jíst. Ve svém lese jsou na vrcholu potravního řetězce, ale zároveň si brání svůj píseček, proti čemukoliv, co by ho mohlo narušit. Protože pokud se začnou bortit základy, špice spadne taky. Proto nemají rádi cokoliv, co do jejich lesa nepatří.
A jejich vztah k magii? Určitě nebudou mít talent na vrhání ohně, vyrábění létajících košťat a vyvolávání démonů. Ale umýchat jed, zmámit vetřelce hlase, mluvit s trávou, mechem, duby a vlky, nebo poslat potmě šíp do hrdla laně....to je jejich magie.
Teď lehce OT...proč jsou všude vlci spojování se skřety, když podle svého chování daleko víc sounáleží právě k elfům?

Nenávist elfů a trpaslíků??
Odpověď protože tolkien je docela zprávná. Ale pan profesor to taky nevymyslel. I on se inspiroval a to v severské mytologii, kde tato nenávist pramenila z toho, že černí álfové (trpaslíci nebo skřeti) nemohli na světlo a záviděli světlím álfům tuto výsadu. doufám že sem to podal správně:)

k dlouhověkosti. Pro potřeby herních světů bych řekl, že i 150 let je docela dost. není to tak neuvěřitelné a přitom, to je bonus jako trám, ještě v kombinaci s pomalejším stárnutím.

No co se atributů týče, tolkienovy elfové můžou mít bonusy ke všemu. Ti divocí lesní, by měli mít zvýšené průměry ve fyzických atributech a vyšší moudrost (protože inteligence je pamatovák, řešení hádanek atd. kdežto moudrost řeší běžné problémy zdravím rozumem.)

No a nakonec, taková tečka k těm fousům u elfů. Růst by mohli třeba až od stovky nebo tak, jako první příznak stárnutí, takže jsou u starších elfů odznakem moudrosti:-D
Není to v jednotlivých součástkách, ale v tom, jak do sebe zapadají.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Pieta »

Tejlian píše:Nenávist elfů a trpaslíků??
Odpověď protože tolkien je docela zprávná. Ale pan profesor to taky nevymyslel. I on se inspiroval a to v severské mytologii, kde tato nenávist pramenila z toho, že černí álfové (trpaslíci nebo skřeti) nemohli na světlo a záviděli světlím álfům tuto výsadu. doufám že sem to podal správně:)
Nemám nastudované primární zdroje, ale kdesi jsem četl, že seveřani neměli ani moc jasno v tom, kdo je světlý álf a kdo temný. Prostě to tak nějak splývalo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Cesare
Příspěvky: 113
Registrován: 23. 3. 2008, 17:30
Bydliště: Brno/Uherčice
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Cesare »

Pieta píše: Nemám nastudované primární zdroje, ale kdesi jsem četl, že seveřani neměli ani moc jasno v tom, kdo je světlý álf a kdo temný. Prostě to tak nějak splývalo.
Mám pocit, že světlí a temní obývali různý světy/části světa. Nejsem si ale jistá, je to hodně dlouho, co jsem se v severskejch elfech vrtala naposledy... :-)=
Což by beztak nutně nevylučovalo tu možnost, že běžnýmu seveřanovi to bylo jedno. Mám pocit, že jejich převládající filosofií bylo "být zadobře pokud možno se všemi mocnostmi, které ti mohou uškodit, pokud s nimi zadobře nebudeš"...

Anyway.
Quick wiki reference:
In the 12th century eddic prose Gylfaginning Snorri Sturluson relates it as the first of a series of abodes in heaven:

That which is called Álfheim is one, where dwell the peoples called Light-elves [Ljósálfar]; but the Dark-elves [dökkálfar] dwell down in the earth, and they are unlike in appearance, but by far more unlike in nature. The Light-elves are fairer to look upon than the sun, but the Dark-elves are blacker than pitch.
Confucius, Zhuangzi and Shang Yang walk into a bar....
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Pieta »

Jasně, vypadali jinak, ale pak se někde v příběhu (prý) vyskytne álf a nikdo moc neřeší, jakou má barvu.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Elfové

Příspěvek od jjelen »

Nejsem si jsit kam přesně s tím a zakládat nové téma je větší zločin než nekromancie, takže...
A což takhle elfové v době viktoriánské? Ecthelionům to funguje dobře, mě by ale zajímalo jak na tom byli v dobové kultuře. Určitě folklor, alespoň na venkově, pak srandovní pidilidičkové s křidýlky v knížkách pro děti... a už nic mezi tím?
Což takhle nějaké dobové krváky a braky? Nebo byly vyhrazeny spíš různým psychopatům, sériovým vrahům, upírům, duchům a přízrakům*?

* i když původ těhle může být dost blízký ke germánským/keltským elfům a vílám...
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Pieta »

Mám dojem, že ve viktoriánské době byli dost populární zrovna ti pidilidi. A myslím, že téhle době můžeme taky poděkovat za ta křidýlka. (:

Akorát bych neřekl, že se omezovali na dětské knížky - vzhledem k popularitě spiritismu v té době to mohla pro někoho být docela vážná věc. Viz třeba zájem A.C.Doyla o víly z Cottingley - pravda, rok 1917 je na viktoriánskou dobu trochu pozdě, ale ono to taky nevzniklo z ničeho.

Na druhou stranu je to doba, která vytáhla staré pověsti, a postavila na nich základy současné fantasy. Osobně jsem od George MacDonalda, který to celé nastartoval, nic nečetl, ale nedávno u nás vyšel překlad "The Story of the Glittering Plain" Williama Morrise, a z toho ty staré příběhy o ukrytých královstvích opředených kouzly úplně tečou. Možná se tam nikdy neobjeví slovo "elf" nebo "fairy", ale to člověk tak úplně nepotřebuje, aby poznal, odkud vítr vane. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Elfové

Příspěvek od Pieta »

(To jsem psal narychlo, takže to nejde moc do hloubky. (-; )

Obecně mám dojem, že jasně pojmenovaní a označení elfové ve fantasy literatuře vylezli poměrně pozdě. Dunsanyho The King of Elfland's Daughter je třeba 1924, o Hobbitovi ani nemluvě. Ale ve spoustě knih jsou ti elfové tak nějak cítit, odehrávají se v zemích a místech dost výrazně elfího charakteru. MacDonaldův Phantastes se odehrává ve "Fairy Land", který se dá brát jako pohádková země, ale i země kouzel. Vůbec těchhle výletů do čarovných říší bylo v téhle době spousta, Alenka, Petr Pan, Oz... A dneska už si to s elfy moc nespojujeme, ale ve starých zdrojích tyhle návštěvy prapodivných zemí dost často k elfům tak nějak patřily - aspoň tedy pokud elfy myslíme sidhe/sith/Tuatha Dé Danann.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů