JAGS

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20880
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

JAGS

Příspěvek od Markus »

JAGS
(anotace)
Obrázek

Zkoušel jsem číst JAGS. Normálně mě generické univerzální systémy nechávají zcela chladným, ale řekl jsem si, že tenrokrát bych to mohl risknout. Koneckonců, FATE je taky generický univerzální systém a taky začínal s cenou za nejlepší RPG zdarma.

JAGS mě nechal chladným.

Bohužel jsem nebyl schopen knihu přečíst, takže můj úsudek je určitě velmi zkreslený. Přestalo mě to bavit po úvodní kapitole a prolistování knihou, kdy jsem zjistil, že žádné překvapení se nejspíš nekoná. JAGS je zkrátka věrný svojí zkratce, která znamená "Just Another Gaming System". Taky by to ještě mohlo znamenat "Just Another Gurps Spinoff". Po zběžném shlédnutí jsem nedokázal najít podstatný rozdíl mezi JAGS a GURPS - jistě, jsou tu jiné statistiky, kostky jsou čtyři místo tří, pravidla fungují trochu jinak... ale to jsou všechno jen kosmetické záležitosti. Mluvím o podstatných rozdílech.

Moje dojmy:
+ Pěkné grafické provedení
+ Velmi precizně odvedená práce. Kvalitně napsaná přehledná kniha. Kvalitní zásoba rozšiřujících nástaveb. Kvalitní materiály v knize... kdyby tohle prodával Steve Jackson, tak mu to určitě projde.
+ Má spoustu vlastností, které od univerzálních systémů očekáváte - jednotná modulární pravidla, snadná škálovatelnost a další blbinky
+++ Podpora, která je pro nekomerční hru téměř nevídaná. Je dostupno asi 15 rozřiřujících knih, mezi nimi např. JAGS Fantasy, JAGS Horror, JAGS Wonderland, atakdále. Můžete si stáhnout postav pomáhající s tvorbou postav. Nepřipomíná vám to všechno něco?
+++ Všechno je to zdarma na jejich webu

Taky to má spoustu mínusů, ale to jsou mínusy jaksi z definice generického univerzálního systému a to samé by platilo např. pro GURPS. Máte-li takové systémy rádi, tyhle mínusy vám asi nevadí:
- Systém je pojat jako simulátor matematicko-fyzikálního modelu reality. Ehm... Prostě dokud řešíte boj, běh nebo třeba jízdu autem, tak se chytá. Sociální konflikt v systému prakticky neexistuje (parafrázuji: "tyto záležitosti se jen málokdy řeší hodem, většinou GM nějak rozhodne"). Na "příběhové mechaniky" zapomeňte.
- Žádné doprovodné texty, ani slovo o vedení hry. Ale to asi nikdo neočekává, co...
- Striktní vyhodnocování činností, ani náznak vyhodnocování konfliktů. To asi vadí jenom mě, že?
- A tak dále.

Opět upozorňuji, že jsem to četl jen namátkově, možná se v něčem pletu.

Ačkoliv mě to totálně nezaujalo, je mi jasné, že mnoha lidem by se to mohlo líbit. Navíc z toho mám dojem, že ta hra dokáže velmi dobře konkurovat GURPS - je stejně kvalitní, má hodně rozšiřujících materiálů a je zdarma.

Najde se nějaký příznivec "realistických" univerzálních systémů?
Moc rád bych, kdyby někdo napsal ucelenou recenzi na JAGS (já na to nemám). A hlavně kdyby mi odpověděl na otázku - je to horší/stejně dobré/lepší než GURPS? Stojí to za pozornost?
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Markus, čítam ho tiež! 8)
Jediná vec - GURPS nepoznám, takže neviem zhodnotiť. Ale chystám sa napísať recenziu do Drakkaru (asi do 4. alebo 5. čísla - ako mi to vyjde).

Som pred stou stranou, práve študujem boj.

Takto rýchlo ti viem povedať, že ma to zaujalo (a to pravidlovo-obsažné systémy nemusím!) a preto pokračujem. Našiel som už aj zopár preklepov a chybičiek (ktoré budem priebežne postovať autorovi na web) a možnože bude v dohľadnej budúcnosti aj Chargen pre Revised Edition (existuje len pre JAGS 2, čo je odľahčená verzia pre tých, ktorým objemná kniha Revised nevyhovuje).

Dúfam, že z recenzie potom budeš vedieť zhodnotiť, čo a ako je v JAGS Revised riešené a porovnať to s GURPS (ktoré poznáš). Budem sa snažiť recenzovať štýlom Spirit of the Century (moju recenziu nájdeš tu), teda podrobnejším opisom pravidiel a sekcií. (Bifimu sa vraj moja SotC recenzia nepáčila ;) tak keď chceš, tak ju zhodnoť ty.)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20880
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Markus vytváří chaos! Přesouvám, mažu, přejmenovávám, rozděluji témata :>;o)

No nic.

Tohle napsal Sirien jinde:
Sirien píše:No, vzhledem k našim rozdílným preferencím, vezmu-li v úvahu odlišný styl hry, který máme rádi a skutečnost, že Tě tato hra nezaujala, získal jsem ohromnou chuť si to přečíst a zhodnotit. Zatim si to stáhnu a až se k tomu dostanu, tak to sem hodim...
--------------------------------------------------
Joe píše:(Bifimu sa vraj moja SotC recenzia nepáčila tak keď chceš, tak ju zhodnoť ty.)
Je to OT, ale bude to rychle: mě styl recenzí "zhuštěný výpis pravidel" taky moc nesedne, sám se to snažím psát jinak. Ale to je věc osobního vkusu. Tvou recenzi jsem četl a když přistoupím na její styl, tak jí těžko něco vytknout. :wink: Moc jsem to ale nestudoval, neboť SotC jsem si také zakoupil.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Ok, dik!

Inak, ak máte niekto záujem o fakt šialenosť, tak si pozrite JAGS Wonderland... adaptácia Alenky v ríši divov. PFfuuuuuuuuu mne sa hlava zatočila už len pri prvých stranách...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Corvus
Příspěvky: 1812
Registrován: 3. 5. 2005, 13:53
Bydliště: BA
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Corvus »

som toho nazoru ze slovom 'recenzia' by sa mali oznacovat texty ktore vychadzaju z realneho hrania danej hry... ak boli pravidla len precitane tak by som to oznacil maximalne ako 'preview' ci nejak podobne.
There's nothing in the universe cold steel won't cut.

On eternal hold: d20 Warheart
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Corvus píše:som toho nazoru ze slovom 'recenzia' by sa mali oznacovat texty ktore vychadzaju z realneho hrania danej hry... ak boli pravidla len precitane tak by som to oznacil maximalne ako 'preview' ci nejak podobne.
Tak potom recenzia pravidiel a recenzia hry 8)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Vrátil som sa k JAGS Revised a včera som skoro dopísal predstavenie boja (podľa rozobratého príkladu, ktorý je v pravidlách). Markus (a iní) mi hádam prepáči, že rozoberám pravidlá podrobnejšie (viď pár postov vyššie $D ) ale pri tomto systéme to jednoducho nevidím inak, ako popísať, čo a ako sa tu rieši - hlavne preto, aby to vedel Markus porovnať s GURPS (keďže knihu nedočítal ;)) a aj preto, aby som vedel dať náhľad pre tých, ktorí by to aj možno chceli začať čítať, ale pri zhliadnutí nevedia, či ich to zaujme alebo nie.

Dnes by som mohol dokončiť opis boja (nasledujúcu kapitolu, ktorá detailne a encyklopedicky boj rozoberá, prebehnem zhodnotením, čo v nej nájdete) a hádam do konca týždňa by môj "pohľad na JAGS Revised" mohol byť hotový. Budem ho publikovať v najbližšom Drakkare, takže sa uvidí, či vyjde skôr alebo si budete musieť na to počkať do decembra ;)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Môj pohľad na JAGS Revised som dopísal, má to 8 strán A4 (rozpísal som sa hlavne o bojovom systéme, aby ste to vedeli porovnať s inými, hlavne GURPS), takže si počkajte na najbližšie číslo DRAKKARu. :wink:
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

mám takové podezření, že sem sem takovou minirecenzičku na JAGS dával...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Sirien píše:mám takové podezření, že sem sem takovou minirecenzičku na JAGS dával...
Jo, niekde som to videl, ale kde... :roll:
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Sosacek
Příspěvky: 25736
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Myslis tu, ve ktery jsi rikal, ze je to dobra hra, protoze se nelibi Markusovi?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

ne, ta už je Markusem citovaná výše. Slibuju v ní že si JAGS přečtu a udělám recenzi, a jsem si docela dost jistý, že jsem jí už udělal a postnul, jenom nevim kde je...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Sirien: Teda gratuluju, jesis to dokázal přečíst... já sem to po patnácti stranách vzdal...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Fritzs píše:Sirien: Teda gratuluju, jesis to dokázal přečíst... já sem to po patnácti stranách vzdal...

Nie je to také zlé ;)
Kapitolu samotných pravidiel boja som samozrejme nečítal od slova do slova, preletel som ju pre obraz toho, čo sa tam dá nájsť. Čítal som podrobnejšie tvorbu postavy, príklad boja (detailne) a drámy a podobné veci.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20880
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tady.

Nicméně JAGS by se měl jmenovat FreeGURPS, nebo Just Another GURPS, jak říkal Sirien. A když se shodnu já se Sirienem, tak to jsme neporazitelná dvojice, na to berte jed. $D

Tím nemyslím nic špatného, ta hra je fakt precizní a promakaná... stejně jako GURPS. A je zdarma, narozdíl od GURPS. Velmi dobrá alternativa pro fandy her jako GURPS.

Ehm. :roll:

EDIT: A na kompletní recenzi se, Joe, moc těším. :dance:
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů