Stavebnice

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Stavebnice

Příspěvek od morech11 »

oukej, možno som bol nefér, zachránili ich Bionicle a Star Wars
The only reason Lego survived during this difficult time was due to the success of the Bionicle and "Star Wars" series.
stačí Business Insider? (alebo podobná zmienka na Economiste, na wiki.org či podobná vec na bionicle wiki? /a tak ďalej a tak ďalej...)

lego malo taký schodok, že bolo hodne dobre na krach, niekde medzi 2001 a 2003, od cca 2005/06 sa to začalo dramaticky zlepšovať
celá tá vec bola o tom, že
a) robili sety extrémne drahé na výrobu - mnohokrát drahšie, než bola ich predajná cena
b) mali cez 6000 rôznych dielikov, veľmi roztrieštenú výrobu
c) všetok majetok ekonomicky nie nutne výhodne vlastnili
d) snažili sa viac cieliť na dievčatá a z lega spraviť "životný štýl" (filmy, hodinky, tričká, merch všeobecne, sračka tu, sračka tam...)

vyriešili si to tým, že
a)b) zmenili designérov a zjednodušili výrobu
c) predali kopu majetku a šli miesto vlastníctva do leasingu - nehnuteľnosti, pc hry divízia, filmy...
D) hlavne - začali zasa cieliť primárne na chlapcov 6-12 - Bionicle a Star Wars. neviem ako ty, ale ja som bol v tom roku zrovna cielovka a musím povedať, že bionicles boli všade a boli cool a vždy som nejakého chcel. a iné lego si z tej doby nepamätám :)

toto s tým legom je mimochodom celkom známy business case ;)
a viem, že som chcel ešte nejakú inú firmu podsunúť, že s nimi to bolo podobné, ale nejako mi to vypadlo. tak ak si spomeniem, spravím edit :)

EDIT: spomenul som si, kto este zabudol na jadro cielovky a ako sa im to vymstilo - Microsoft s X Box one
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Jerson »

Hm, pak se člověk nemá divit, že věci vypadají tak jak vypadají, když je Bionicle "cool". To že lego začalo vyrábět kraviny jsem slyšel. A že ho zachránilo Bionicle říká jediná věta v tom článku - přitom zrovna Bionicle obsahuje hromady speciálních dílů nepoužitelných nikde jinde.

Jinak byla docela vtipná poznámka mé vyženěné sestřenice, že lepší než lego je jakási stavebnice podobná plastovému Merkuru, ze které se dá postavit ledacos, zatímco z lega se dá postavit jen to co je v návodu a nic jiného. Samozřejmě měli doma jen pár modelů z Chima série a asi jedno velké dopravní letadlo - z toho se opravdu nic jiného postavit nedá.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Stavebnice

Příspěvek od morech11 »

nehovorím, že bionicle je nutne cool. hovorím, že keď som spĺňal kritéria cielovej skupiny, tak tá masáž s tým produktom zaberali spoľahlivo :)*
Jerson píše:přitom zrovna Bionicle obsahuje hromady speciálních dílů nepoužitelných nikde jinde.
nie je pravda - bionicle sú nadstavba Technicu - to je trošku iná kategória lega :)

inak teda takto - videl som za posledných pár rokov hafo článkov, grafov, rozhovorov, vyjadrení, nejaký natočený dokument a podobne, ktoré analyzovali tú lego crisis. to, čo som napostoval, bola doslova prvá linka, ktorú som našiel, ak sa ti nepáči, choď na gooogle (hladal som lego crisis. skús napríklad bionicle saves lego).
bionicle (a star wars) lego zachránili v tom zmysle, že napriek všetkým správnym systémovým krokom by bez prílivu kapitálu šli do krachu. samozrejme, bez systémových zmien by to nestačilo. potreba bolo jedno aj druhé.

Lego Crisis je jedna z najprefláknutejších, dnes už učebnicových, tém (to je ostatne dôvod, prečo sa paradoxne ťažšie dostáva k zdrojovým dátam), určite nájdeš niečo iné, čo ti bude vyhovovať viac ;)

_______
*ale asi si splním detský sen a po nejakom sa pozriem... počul som, že v 2016 vyšla nová séria
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Stavebnice

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tojo, některý ty nový cool lego věci mají tak specifický díly, že je to úplně na prd. To za mých mladých let... jste prostě věci ze System sady promíchali a dalo se z toho stavět všechno... a když jste byli starší, tak jste to smíchali s Technikem a to pak byl totální mazec. Měli jste kostky ze systému, který tomu dělaly design a funkční kostky z techniku, co to různě poháněly a hejbaly s tím a tak. :cry: Ééééé, já chci bejt zase děcko. Lego jsem měl nejvíc nejradši, nikdy jsem si k ježíšku nebo narozkám nepřál nic jinýho. Furt jsem stavěl. Jak sám, tak s kámošema. Tyjo, když si vzpomenu, co jsme všechno postavili...
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Stavebnice

Příspěvek od ilgir »

Hint: Nemusíš být děcko, abys mohl stavět.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Vallun »

Jo, ale stavět z cihel, montážní pěny, betonu, montážní pěny, malty, montážní pěny, podobných materiálů a nesmím zapomenout na montážní pěnu leze do peněz...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Jerson »

Ani nemusíš mít děti, aby sis mohl kupoval lego, stejně ti nikdo nebude věřit, že je to pro děti.
(Jako když mě nevěřili, že tank na vysílačku je pro dvouletého kluka, a přitom ho už zvládá ovládat celkem v pohodě, i když má nezávislé ovládání obou pásů. Programovatelný tank od Cymy je na obzoru :-) )
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Stavebnice

Příspěvek od morech11 »

ja som teraz našiel celkom zaujímavý deal, len si nie som istý, či do toho celkom mám ísť...
neviem, čo znamená "pár dílků asi chybí" a ako veľmi sa dá spoľahnúť na dobré starnutie dielikov

EDIT: tak som to skúsil a bol som pomalý :D
Naposledy upravil(a) morech11 dne 12. 1. 2017, 10:37, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Jerson »

Inzerát byl vymazán ...
Jinak já kupuju Lego ve skupině na FB, tam se dají sehnat docela dobré reference na prodávající, takže je jakás takás jistota, že prodejce nebude podvodník. A lidé tam kdyžtak ochotně poradí, případně pomůžou odhalit podvodníka jinde.

Jinak včera mi přišla sada z roku 1981, kterou jsme s bráchou dostali už nevím k jakým vánocům - ale co si pamatuju, tak nikdy nebyla kompletní, bráchův bílý kosmonaut se ztratil poměrně rychle a nějaké díly z "jeho modré části" taky. Manželka mi po složení řekla, že jsem nějak naměko. (Aby taky ne, když to bylo po víc než třiceti letech poprvé, kdy jsem tenhle model držel v ruce kompletní.)

Obrázek

Btw. Ilgire, máš ještě modré dílky 1 × 2 s kosmickým logem, které jsem s tebou před časem vyměnil jako "údajně nepotřebné"?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Vallun »

Popelnice se satelitem? To je luxusní astronaut-bezdomovec:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Stavebnice

Příspěvek od ilgir »

Btw. Ilgire, máš ještě modré dílky 1 × 2 s kosmickým logem, které jsem s tebou před časem vyměnil jako "údajně nepotřebné"?
Dobrá otázka. Podívám se, ale nejspíš ne všechny. Ač se lega normálně nezbavuju, tak spousta modrých kostiček padla při stavbě modelu kancelářské budovy pro mého bývalého zaměstnavatele. Samozřejmě mi to vykompenzoval nákupem nové sady, ale ta byla srovnatelná váhově, nikoli obsahem.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavebnice

Příspěvek od Jerson »

No, na FB jsem zjistil, že "krabice lega" je pro některé základ pro amatéry, a mají celý pokoj obložený třicetilitovými krabicemi s legem.
Takže už chápu, že pro někoho najít dvě kostičky je dost náročný úkol :-)

Jinak syn si včera vyžádal Lego, nikoliv své Duplo, takže dostal klasické kostky 4 x 2, 3 x 2 a 2 x 2, silniční desku a byl maximálně spokojený. Do postele jsem ho musel dostat lehkým násilím :-)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Stavebnice

Příspěvek od ilgir »

Já na tom nejsem ještě tak špatně. Mám je roztříděné podle barev do těch plastových kontejnerů z Hornbachu, takže se vejdou do jedné skříňky.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Stavebnice

Příspěvek od eerieBaatezu »

ilgir píše:Hint: Nemusíš být děcko, abys mohl stavět.
Tyjo, už jsem to roky nezkoušel, tak nevím... Jednu dobu jsem nějak přestal pařit na kompu, o stavění lega ani nemluvě, to už jsem neprovozoval fakt dlouho, ale nějak se mi to začíná všechno vracet, jenže... Mi připomnělo, že jsem svoje lego musel na příkaz rodičů rozdat mladším dětem z rodiny, od ségry a tak, který k tomu neměly vůbec vztah, většinu toho poztrácely nebo rozbily, jímá mě šlak jen na to pomyslím. A že já měl nějaký lega. $lol$

Asi si umíte představit tu radost, když jsem jako dítě dostal k ježíšku tohle: :D
Obrázek
a tohle zároveň: $lol$
Obrázek
(Mátinka mi pak kdysi řekla, že to kupovala někde z velkoskladu a byly tam tak dobrý ceny, že mi k tomu ostrovu vzala i tu loď. :))

A jedno z posledních leg, co jsem dostal, bylo tohle:
Obrázek

Tyjo, když si představím, kolik to muselo stát peněz, ale tak jsou to furt jedny z nejkrásnějších vzpomínek, co vůbec mám.
Jerson píše:Manželka mi po složení řekla, že jsem nějak naměko. (Aby taky ne, když to bylo po víc než třiceti letech poprvé, kdy jsem tenhle model držel v ruce kompletní.)
Tyjo, já jsem teď taky naměkko, jak projíždím obrázky Leg, co jsem měl a vidím to znovu po dvaceti letech. :cry: Áááá.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Stavebnice

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ale abyste si nemysleli, že jsem nějak jakože vyžadoval takový velký Lega... $lol$ Když jsem si šel na narozeniny vybírat své druhé Lego vůbec, tak se mi nejvíc ze všeho líbilo tohle:

Obrázek

A tatík, jestli nechci něco většího a já že ne, tak jsem si to odnesl a měl jsem z toho nejvíc radost. :D
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů