Každodenní podivnosti

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od ilgir »

Nechtěná karikatura je fakt hovadina. Zůstaňme raději u nechtěné podobnosti s karikaturou, jak to bylo na začátku.

Vallune, svobodu slova a autocenzuru bych do rodinných návštěv vůbec netahal. Zůstaňme raději v oblasti zákona, ne mezilidských vztahů. Jinak se dostaneme k tomu, že je u nás totalita, protože když šéfovi řeknu, že je idiot, tak mě vyrazí z práce. (Což s oblibou hlásají rudí noci na diskuzích, aby bagatelizovali stav před 89.)
Sosacek
Příspěvky: 25788
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Sosacek »

Furt jsme ve stavu, ze nekdo je urazen neci ohleduplnosti. Ze ohleduplnost je spatna.

Furt nevim proc.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

V oblasti zákona není co řešit. Tohle je celé jenom o tom, čí problém je, když se někdo cítí dotčeně.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 28. 12. 2018, 10:52 Furt jsme ve stavu, ze nekdo je urazen neci ohleduplnosti. Ze ohleduplnost je spatna.

Furt nevim proc.
Protože se zdá, že není dobrovolná, ale vynucená a není to ani tak ohelduplnost jako zištnost, neb většinu dosavadních konzumentů ta změna výraztně naštvala... Jinak taky byli ohleduplní k možným záklazníkům dkesi daleko ale nebyli ohleduplní vůči přáním jejich dosavadních zákazníků zde... jen zmrd opouští staré přátele pro nové...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od midewiwin »

Vallune, vím, že spousta lidí vyrostla v prostředí, kde slovo židák bylo úplně normální a všichni by rozhořčeně popřeli, že jsou rasisti.
Dopustit se nehoráznosti je lehké.
Jeden chlápek vytknul hezké slečně, že nemá árijský smysl pro úměru /rčení zdědil po otci/, a pak se nestačil divit.
Hádej, čí problém ta její dotčenost byla. Z chlápka se stal zmrd - opustil rodinné bohatství, tatínkovo výrazivo.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
komi
Příspěvky: 677
Registrován: 17. 8. 2012, 19:07

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od komi »

Ježišmarjá, to je keců o tom, jestli je panáček černý nebo oranžový. Pokud někomu vadí černý, ideální by bylo, kdyby na začátku hry byl editor postavičky, kde by si uživatel zvolil barvu ksichtu, rtů a kloboučku. Pracnost malinkatá a všichni by byli spokojení. Ale asi v Amanitě nikoho nenapadlo, že někomu na těch barvičkách opravdu až tak záleží i naopak a bude ho urážet i že hraje s chuchvalcem chlupů od zrzky a né tmavovlásky (příp. zrzáka a né tmavovlasáka).

Mimochodem, je to asi docela dobrá reklama, já jsem třeba na existenci téhle hry úplně zapomněla a tohle mi připomnělo, že bych si ji i zahrála.
Sosacek
Příspěvky: 25788
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Sosacek »

Vallun píše: 28. 12. 2018, 11:18
Sosacek píše: 28. 12. 2018, 10:52 Furt jsme ve stavu, ze nekdo je urazen neci ohleduplnosti. Ze ohleduplnost je spatna.

Furt nevim proc.
Protože se zdá, že není dobrovolná, ale vynucená a není to ani tak ohelduplnost jako zištnost, neb většinu dosavadních konzumentů ta změna výraztně naštvala... Jinak taky byli ohleduplní k možným záklazníkům dkesi daleko ale nebyli ohleduplní vůči přáním jejich dosavadních zákazníků zde... jen zmrd opouští staré přátele pro nové...
Kde to studio nekdo nutil? Ja vim jenom o tom, ze rekli "whatever, oranzova" a alt-right internety vybuchly, protoze v jejich pojeti sveta je ohleduplnost hrich.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Hele, zas to pojďme tak nehrotit. Jestli někdo utrpěl nějakou újmu, je to Amanita, protože změnit vizuál ani ne rok po vydání není úplně sranda (jestli si někdo neumí představit proč, na požádání vysvětlím).

Což je na tom úplně nejlepší. V rámci boje proti rasismu (místo toho můžeme dát i jiný cíl, funguje to úplně stejně) buzerujeme lidi, co nejsou rastisti a nepodporují rasismus a oni teda pak jdou a řeší to. Efektivně nasměrované úsilí. Svět je najednou méně rasistický a rasista byl po zásluze potrestán... hmm, nebo ne?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Vallune,
když tě o něco požádám, (třeba, vymyslím si, aby sis změnil profilovku, protože obličej toho psa mi připomíná mrtvého dědečka, nebo tak něco), tak tím omezuju tvou svobodu? Jako vážně? Víš o tom, že žádost se dá mnoha více či méně slušnými způsoby odmítnout?
Pokud nesouhlasíš, pak tě důrazně žádám, abys mi poslal svou příští výplatu.

Co se týče poklesu prodejů, tak já budu ten první, kdo podepíše, že tržní prostředí je v principu nesvobodné, protože se musíš přizpůsobovat požadavkům zákazníků (i těm pitomým) jinak následují tvrdé ekonomické sankce. Pokud jsi to myslel takhle, super, ale s chuchlem to nemá co dělat, to je obecná vlastnost. Jestli ne, vysvětli jak.

A pan Wilson nemůže být blackface, je přece červený.

Onge,
Amanita dostala nějaké stížnosti. Jako je dostává každá firma.
Amanita se rozhodla jimi zabývat, protože zjevně usoudila, že se jí to vyplatí. Jako to dělá každá firma.
Amanita je za toto rozhodnutí kritizována zuřivými bojovníky proti korektnosti, kterých se zastáváš.
Nějak nechápu tvé morální rozhořčení.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 A pan Wilson nemůže být blackface, je přece červený.
Velmi tmavě červený. Navíc jméno Wilson je skoro jako Will Smith. Ten v tom filmu nehrál. Náhoda? To asi těžko.
K dovršení všeho má i čelenku - jasné plivnutí do tváře zdecimovaným původním obyvatelům ameriky.
Votevři voči vole!
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 Amanita je za toto rozhodnutí kritizována zuřivými bojovníky proti korektnosti, kterých se zastáváš.
Opravdu je? Koho že se zastávám?
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 Nějak nechápu tvé morální rozhořčení.
Já bych dokonce řekl, že je toho víc.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Invictus »

Pieta píše: 27. 12. 2018, 16:53To ale rozhodně neznamená, že vrána nebo chuchvalec nemůžou být karikaturou.
No podstatný je tím pádem úmysl autorů. Pokud může být karikatura černocha i vrána, tak asi není cílem vymezovat se proti všem zobrazením vran, ale právě proti tomu úmyslu. Třeba jak tu byly zmíněny ty stížnosti Amanitě, tak rozumná reakce by byla odpovědět, že to není myšleno jako karikatura černochů, ale je to prostě chuchvalec chlupů. Problem solved.
Nevím, co se děje v tvé hlavě. Taky nevím, když mi o tom něco řekneš, jestli to říkáš po pravdě nebo tím něco sleduješ. Takže jakýkoliv výklad "myšlenek a úmyslů" je subjektivní, a je často nejisté, kdo je překrucuje a kdo ne.
No tohle je podle mě dost klíčové. Když budu k něčemu přistupovat s nějakou prekoncepcí toho, co to má znamenat, a budu to brát jako hotovou věc, tak vlastně předstírám, že vím, co tím autor myslel. Poctivější by bylo se zeptat, zvlášť když jsou nějaké důvody pochybovat o svém rychlém závěru.
Ale dovedu si představit, že se inspirovali u některých z té spousty médií, ve kterých nějaká varianta na blackface je. Potom by to byla nevědomá inspirace vědomým použitím blackface. Je to překrucování myšlenek, když to za blackface prohlásím, protože to tak myslel autor původní inspirace?
Tohle beru, a těžko se to rozplétá pokud není autor zcela upřímný. Zkombinování prvků z jiných zdrojů, třeba i ne úplně vědomé, může vést k nějakému produktu, který sdílí částečně vlastnosti původní inspirace, třeba i docela klíčové. A nemyslím teď ani tu vizuální podobu.
Jakože když budu trochu hypotetizovat, tak si dokážu i představit, že autor designu postavičky si vypůjčil nějakou blackface a golliwog inspiraci, které propojil s dalšími prvky. A když si někdo stěžoval, tak jim došlo, že vlastně nemají úplně čisté svědomí, tak aspoň impulzivně změnili vizuál. Ale řekl, bych že realita bude asi nudnější, a prostě se chtěli vyhnout negativní publicitě.
Ale nemyslím, že by nevěděli, do čeho jdou, a že to často bylo z jejich strany vědomé rozhodnutí to podstoupit.
Přepokládám, že jsi obeznámý s konceptem "blaming the victim".
Lidi z Amanity podle mě taky tušili, že když Chuchla změní, že to vyvolá strašlivou vlnu keců okolo, a taky do toho šli. Podle mě to bylo dost odvážné rozhodnutí, a všechna čest. Kdyby Chuchla nechali, jak byl, mohli se spolehnout na to, že tím žádné velké vlny nevyvolají (hlavně u nás ne), ale že u části lidí už jim zůstane ta nepříjemná nálepka - a bylo by to jejich rozhodnutí a bylo by to na nich, že to rozhodnutí (nic neudělat) udělali.
S tímhle výkladem souhlasím mnohem víc (a ostatně to potvrzují i vyjádření Amanity), než s pokusy interpretovat to jako obchodní, nebo dokonce racionální rozhodnutí (to by jaksi předpokládalo analýzu postojů zákazníků na takovou změnu). Ostatně se stačí podívat na steam reviews, jak se jim to rozhodnutí "vyplatilo": https://store.steampowered.com/app/711660/CHUCHEL/. V reakci na tuto změnu tam mají 100 negativních recenzí, a i některé pozitivní to zmiňují jako špatný krok. Pro srovnání po krátce releasu tam měli cca 300 pozitivních. Ale tak tipuju, že to asi bude tím, že hráči jsou samí rasisti.
Invictus píše: 25. 12. 2018, 15:04Protože o barvu vůbec nejde. Jde o tu změnu, a její odůvodnění. Toho si samozřejmě všimnou.
A to jim na té původní barvě tak strašně záleželo, či co?
Já upřímně nevím, jak mám ještě napsat, že nejde o barvu, ale tu změnu a její důvody. Čili, že se vkládá rasismus někam, kde zřejmě nebyl zamýšlen, a pravděpodobně většina publika ho tam neviděla, ani neměla důvod ho tam vidět. A implicitně se tím říká, že ti kdo proti tomu neprotestovali jsou vlastně rasisti. A hlasitá menšina (dost možná i ti kteří hru nikdy nehráli) takto změnila viditelný prvek hry, pravděpodobně nezvratně, proti vůli většiny. Takže je tam i ten mocenský rozměr, kdy lidé reagují i na tu absurdní nerovnováhu sil a měkké vynucení.
A některým zřejmě vadí i to, že ta estetická změna nefunguje tak dobře jako původní schéma, což je prostě pravda - a to řešení s editovatelným barevným schématem by bylo prostě nejčistší.
Což mě vede ještě k té brutální komičnosti, kdy údajného černocha přebarví na oranžovo*. $lol$ Pokud to byl od Amanity úmysl, tak to beru jako trolling level Grand master, pokud ne, tak nechť jsou jim bohové nakloněni, a nebudou to muset za chvíli měnit znovu.
*Pro ty, kdo neznají kontext, to vlastně říká, že černocha je lepší zavřít do vězení. Oranžová je klasická barva vězeňských úborů v USA a je to popkulturně známá věc. Plus v kombinaci s vysokým procentem uvězněných afroameričanů, je to docela výbušné. A to řádově více než v podstatě historický blackface.
I tady na fóru je pár lidí, co ti řekli, že tam ten symbol rovnou viděli - a to jsme debatami kolem blackface relativně nepoznamenaní.
Jako nemůžu si pomoct, ale přijde mi, žes nečetl, co jsem psal. Já to tam viděl taky, protože jsem obeznámen s konceptem a mám velmi dobrou pattern recognition. Stejně tak jsem tam viděl i další věci, jako tu podobnost se žaludem skrze čepičku, tělíčkem s pavouky z Botaniculy a těmi uhlíky z Cesty do fantazie, a ten uřvaný styl společný s jinými postavičkami od Amanity. A za všechny ty asociace není a nemůže být zodpovědný autor. Stejně jako nemůže být zodpovědný za to, jak si ty asociace interpretuji ve vztahu k jeho úmyslu.
Takže podle mě upozorňovat na blackface, i náhodný, má víc pozitivních než negativních efektů.
Autocenzura a obavy z pronásledování, mi nepřijdou jako pozitivní efekt (zvlášť s tím důrazem na náhodnou podobnost). Ale asi máme jiné hodnoty.
U nás není žádná názorová policie, co lidem tluče na dveře. V celém tomhle případě nic takového nefiguruje. Nikdo nic takového nenavrhoval ani nepožadoval. Ale přesto se tu toho pořád někdo bojí.
Pokud stačí tlak malé skupiny lidí, aby se bez konzultace s hráči a zákazníky, udělala změna vzhledu hlavní postavy, tak to někomu jako názorová policie připadat může. Silou vymůžeme, co považujeme za správné.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Ještě poznámka k tomu, jak by bylo nejlepší aby si každý chuchla nabarvil jak chce - to fakt neni dobrej nápad. Některé barevné kombinace nebudou fungovat, protože pak bude prostě splývat s pozadím, nebo s věcmi se kterými hýbe. Nechat hráče namíchat si barvy jak chce a když pak chuchla neuvidí, tak krčit rameny, že je to jeho vina, to je prostě blbost. Navíc, přebarvovat bitmapu tak, aby to nevypadalo blbě, není tak triviální, jak by se mohlo zdát.

Dát na výběr mezi černým a oranžovým chuchlem je řešení "koza je fuč a vlk zdechnul hlady". Protože si ho sice nemusim vzít, ale furt je tam ten hnusnej blackface.

Tj. pokud už se s tím muselo něco udělat, tak invertovat barvy tu bylo nejméně špatné řešení. Hloupé je, že na to vůbec muselo dojít.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

OnGe píše: 28. 12. 2018, 12:55
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 A pan Wilson nemůže být blackface, je přece červený.
Velmi tmavě červený. Navíc jméno Wilson je skoro jako Will Smith. Ten v tom filmu nehrál. Náhoda? To asi těžko.
K dovršení všeho má i čelenku - jasné plivnutí do tváře zdecimovaným původním obyvatelům ameriky.
Votevři voči vole!
Argumentační faul ad absurdum. Víc nehodlám reagovat.
OnGe píše: 28. 12. 2018, 12:55
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 Amanita je za toto rozhodnutí kritizována zuřivými bojovníky proti korektnosti, kterých se zastáváš.
Opravdu je? Koho že se zastávám?
Minimálně ses zapojil do flameu na jejich straně. Pokud je pro tebe toto zjednodušení přílišné a neúnosné, omlouvám se.
OnGe píše: 28. 12. 2018, 12:55
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 12:17 Nějak nechápu tvé morální rozhořčení.
Já bych dokonce řekl, že je toho víc.
[/quote]
Stále nechápu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 15:03 Argumentační faul ad absurdum. Víc nehodlám reagovat.
Tvl cože???
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2697
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

OnGe píše: 28. 12. 2018, 15:21
Log 1=0 píše: 28. 12. 2018, 15:03 Argumentační faul ad absurdum. Víc nehodlám reagovat.
Tvl cože???
Tvl to, že jsi nějakou myšlenku vzal a absurdně ji přehnal, takže se stala nesmyslnou. To ale dokazuje jen to, že si umíš vymýšlet absurdní příklady, nic víc.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů