Každodenní podivnosti

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Keď já se snažím hovorit či písat poslovensky, tak robím vela chyb, vela bohemismov a vela hyperslovakismov, lebo neviem ako se to presno povie a improvizujem a meniem hlásky podle cietenie. Ale rozumniet, keď nekdo iný hovorí pro me nie je problém, vuobec (prepáčte, na mojej klávesnici nie je zna pre uo). Druvá vec je, keď mám čítat poslovensky dlúhý text, treba knihu, tak to je pro me práca, lebo je to preci enom cuzie jazyk.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Slovenština je jako čeština, akorát se místo většiny samohlásek dává "o" nebo "u" a nepoužívá se "ř". Všechny ty mladý poslat na rok do maďarska a viděli byste, jak by šprechtili slovensky.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/112 ... 05-triumf/
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od ilgir »

Hyperslovakismus :lol:
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vallun »

Se slovenštinou je největši problém, že i Slováci popírají existenci některých slov...třeba drevokocůr :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vito »

Vallun píše: 18. 10. 2018, 10:41 Se slovenštinou je největši problém, že i Slováci popírají existenci některých slov...třeba drevokocůr :)
Sám jsi si odpověděl. Slovenština nezná "ů", tedy je to české, nikoliv slovenské slovo :)
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4815
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od midewiwin »

Se slovenskými knihami nemám problém. Když se začtu, vůbec nevnímám, že to není česky.
Nedávno jsem četla Chandlerův Hluboký spánek a něco mi na tom překladu nesedělo. Pak mi došlo, že to znám slovensky a začaly se mi vybavovat příslušné pasáže jako ...to je parochňa, hlupáčik.. a podobně.
Mluvit slovensky si netroufám, ale ani jsem to nikdy nepotřebovala.
S polštinou to je horší. Jednou jsme na jakémsi workshopu měli polskou lektorku. Ze začátku to dost drhlo, ale po pár dnech to jakž takž šlo.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Vzpomněla jsem si na Trevenovo Supor.

Beletrii slovensky bych asi zvládla, byť se musím přiznat, že jsem to nikdy pořádně nezkoušela, nepočítáme-li Rydlo. O něco hůř čtu polsky (četla jsem mj. comicsy, npř. Killing Joke si navždy budu pamatovat jako Zabójczy żart), nemluvím ani jedním. Slovensky rozumím slušně, polsky opět o něco hůř, ale většinou jsme se s Poláky domluvili česko-polsky s občasnou výpomocí angličtiny.
Btw. vzhledem k množství Slováků konkrétně na pražských VŠ a obecně v Praze bych si tipla, že to s tím nerozumím slovensky nebude tak horké, Slováci běžně mluví slovensky a Češi jim rozumí. Občas se to zasekne na nějakém WTF výrazu z obou stran, ale to je tak všechno.

EDIT: Ha, taky nevím, jestli by se to dalo počítat jako beletrie, ale rozhodně jsem před drahnými lety přečetla tohle.
http://blog.veruce.cz/claudy-666/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vallun »

Ode dneška máme uzavřenou hlavní ulici v obci a busy jezdí pos tátovce, takže to mám na zastávku třikrát dál, což by nebylo nejhorší, kdyby dneska ráno nebyla mlha a výpadek elektřiny v části boce, takže nepříliš známou trasou jsme šel dosti na slepo...

Podivnější ale je, že se opravdu začalo něco dělat - nasadili silniční škrabadlo a první pruh asfaltu ze středu vozovky už odebrali....jenže ten podklad vypadá tak, že by imho měli odebrat ještě jeden pás...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Pracující logaritmus píše: 18. 10. 2018, 09:33 Keď já se snažím hovorit či písat poslovensky, tak robím vela chyb, vela bohemismov a vela hyperslovakismov, lebo neviem ako se to presno povie a improvizujem a meniem hlásky podle cietenie. Ale rozumniet, keď nekdo iný hovorí pro me nie je problém, vuobec (prepáčte, na mojej klávesnici nie je zna pre uo). Druvá vec je, keď mám čítat poslovensky dlúhý text, treba knihu, tak to je pro me práca, lebo je to preci enom cuzie jazyk.
Ták. :lol: :lol:
Vzpomněla jsem si na Trevenovo Supor.
:lol: :lol: :lol:
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Tohle chtěli sověti už v 80. letech. Za 20 let s tím přijde severní korea
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
jjelen
Příspěvky: 2498
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od jjelen »

To spíš Palpatine :-)=
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Faskal »

Proč se RGB nemůže jmenovat BGR, aby to bylo seřazené podle vlnové délky správným směrem?
Taková pruda.

Bgrrrrrrrrrrrrrrrrr.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od OnGe »

Ono to je správně seřazené, ale z druhé strany spektra
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Každodenní podivnosti

Příspěvek od Log 1=0 »

Nebo podle frekvence.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů