Depresárium

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
eerieBaatezu

Re: Depresárium

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 11:05

Log 1=0 píše:
1. 11. 2019, 23:41
Ty žiješ ve Starém světě, obklopen staletími nebo tisíciletími historie, takže není nic divného, že ty staletí a tisíciletí považuješ za součást své identity. Hele, my se často ani nemůžeme podívat z okna, aniž bychom viděli barák starší, než celé USA. Tam nic takového není. Takže to žerou dost méně. Navíc by tím museli dávat kredit zemím a druhém konci světa, což není pro budování národní identity až tak super.
To je o znalosti historie. I kdybych žil na severním pólu, tak vím, že tady byla nějaká antika, středověk, renesance a tyhle věci.

I kdybych žil v Americe, tak vím, že do ní přijeli britové, kteří pocházeli z Evropy, kde byla renesance, středověk, antika a tyhle věci...

Budování národní identity je právě ten problém, když oni tam specificky mluví o běloších. Přece jenom běloši nejsou identita USA.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 11:20

Pro Sosacky a podobný případy podotýkám, že by mi přišlo divný, kdyby černoch tvrdil, že černoši nemají kulturu nebo číňan, že číňani nemají kulturu.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 2. 11. 2019, 13:41

Faskal píše:
1. 11. 2019, 23:06
Z Krétských fresek je zdokumentovaný i takový bledý muž, a předpokládá se, že je to nějaký urozený týpek, co taky nemusel vylézat ven, takže se dále předpokládá, že barva kůže na takových zobrazeních rozděluje lidi, ale neslouží k oddělení ras, ale společenských tříd.
Takto to dost funguje v současné Indii - do té míry, že vůči bílým je tam cosi jako positivní diskriminace.
Když nějakej běloch mele, že beloši nemaj kulturu a podobný hovadiny, tak mi to přijde jako brainwashing.
Pointou jest, že jsem to neslyšel nikde jinde než v kontextu USA, kde 95 % bělošské kultury je zděděných, takže pokud se od toho evropského dědictví distancuješ, protože "(White) 'Merica rulez", tak ti té originální americké bělošské kultury moc nezbude oproti třeba černochům, kteří se vůči svému africkému nebo jinému dědictví potřebu vymezovat nemají.
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 2. 11. 2019, 14:01

Krom indie vim, ze to tak ma i Thajsko. Tam jsem vidal reklamy na zesvetlujici bullshity, vsichni typci v reklamach byli svetli, a holka na recepci v hostelu mi ukazovala jak kouka na talkshow kde resi, ze nejakej bohatej slavnej typek si vzal moc tmavou zenckou (to ze byla uspesna doktorka nikoho nezaujalo). A treba drahy a levny hotely a nemocnice se lisily hlavne barvou personalu.
Vaše brána do obchodování s plastovými víčky.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 2. 11. 2019, 14:28

eerieBaatezu píše:
2. 11. 2019, 11:05
To je o znalosti historie. I kdybych žil na severním pólu, tak vím, že tady byla nějaká antika, středověk, renesance a tyhle věci.
A uměl bys stejně dobře vyjmenovat Čínské dynastie? V čem se lišily? Co měly společné?
I kdybys to dokázal, tak mi asi nebudeš tvrdit, že to zvládne většina Evropanů.
Pohled na historii je extrémně etnocentrická věc.
Mimochodem, umíš chronologicky seřadit Britsko-Americkou válku, Mexicko-Americkou válku, Občanskou válku a Válku za nezávislost? Většina Čechů nejspíš ne.
I kdybych žil v Americe, tak vím, že do ní přijeli britové, kteří pocházeli z Evropy, kde byla renesance, středověk, antika a tyhle věci...
To by bylo vlastně logické, ale Američané to tak často neberou. I když je ta kulturní návaznost velmi silná, pro většinu Američanů jsme my Evropané stejně "oni" jako Indové nebo Číňané. Prý, zas tak moc o Americe nevím. Ale dává mi to i docela smysl. Všichni lidé přišli z Afriky, a stejně se k tomu moc nehlásíme.
Budování národní identity je právě ten problém, když oni tam specificky mluví o běloších. Přece jenom běloši nejsou identita USA.
Tyvole. Je to evidentně záběr z demošky. Z demošky, co se něčeho týkala, měla nějaký kontext. Patrně nějaký Americký kontext. Pochybuji, že se kdokoli ve svých projevech ovládaných emocemi (tohle evidentně bylo) vyjadřuje s vědeckou exaktností. Použil sice označení rasy, ale silně pochybuji, že měl na mysli příslušníky této rasy ve Starém světě. A to samé by platilo, kdyby mluvil o jiné rase-mluvil by pořád o Američanech.

A jen tak mimochodem, neexistuje nic jako výlučná subkultura amerických bělochů. Existuje specifická černošská, asijská, a pak hromada dalších (včetně kultury hlavního proudu) ve které mají běloši třeba i jasnou většinu, ale podíleli se na ní i příslušníci jiných ras. No a pak možná nějaké subkultury bílých rasistů, ale to je něco, k čemu se normální Americký běloch hlásit nebude, a nejspíš to nebude brát jako kulturu, spíš jakýsi politický proud. Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo myšleno takhle, ale v kontextu nějaké hádky (kterou jsme neviděli) to vyjádřil blbě a nějaký jeho politický protivník beze cti to kontextově posunul, aby ho shodil. A ty jsi to zbaštil i s navijákem.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 2. 11. 2019, 14:33

Američtí běloši co mají osobitou kulturu určitě žijí na venkově a v malých městech. Velkoměstská střední a lepší třída jako jinde na světě přejímá a nic moc netvoří.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 15:04

Log 1=0 píše:
2. 11. 2019, 14:28
A uměl bys stejně dobře vyjmenovat Čínské dynastie? V čem se lišily? Co měly společné?
I kdybys to dokázal, tak mi asi nebudeš tvrdit, že to zvládne většina Evropanů.
Pohled na historii je extrémně etnocentrická věc.
Mimochodem, umíš chronologicky seřadit Britsko-Americkou válku, Mexicko-Americkou válku, Občanskou válku a Válku za nezávislost? Většina Čechů nejspíš ne.
Zase nechápu, co má tohle dělat s debatou. Znalost dat nemá co společnýho s popíráním něčí kultury. Nevím, kdy se kde narodil jakej africkej panovník, což nemá důsledek na to, že neupírám afričanům nějakou kulturu.
Log 1=0 píše:
To by bylo vlastně logické, ale Američané to tak často neberou. I když je ta kulturní návaznost velmi silná, pro většinu Američanů jsme my Evropané stejně "oni" jako Indové nebo Číňané. Prý, zas tak moc o Americe nevím. Ale dává mi to i docela smysl. Všichni lidé přišli z Afriky, a stejně se k tomu moc nehlásíme.
Podlě mě to ligkcý je, stejně tak je pro mě logický, že naše kultura byla ovlivněna i mimoevropskými vlivy.
Nakonec můžeme jít samozřejmě ad absurdum a říct, že lidská kultura neexistuje, protože všechno lidský je vývoj od opic, takže existuje jen opičí kultura.

Nevím, co by se muselo s nějakou skupinou lidí stát, aby se o ní dalo prohlásit, že nemá kulturu?

Vlastně i kdyby měl nějakej národ nebo skupina importovanou kulturu odjinaď, tak se to stává jejich kulturou.
Log 1=0 píše:
Tyvole. Je to evidentně záběr z demošky. Z demošky, co se něčeho týkala, měla nějaký kontext. Patrně nějaký Americký kontext. Pochybuji, že se kdokoli ve svých projevech ovládaných emocemi (tohle evidentně bylo) vyjadřuje s vědeckou exaktností. Použil sice označení rasy, ale silně pochybuji, že měl na mysli příslušníky této rasy ve Starém světě. A to samé by platilo, kdyby mluvil o jiné rase-mluvil by pořád o Američanech.
Kontext to mělo. Ale stejně nechápu, v jakým kontextu by ses mohl ublíženě rozkřikovat, že tvá "rasa" nemá kulturu? Viz výše. To by musela bejt nějaká extra specifická situace, pokud vůbec.
Log 1=0 píše:
A jen tak mimochodem, neexistuje nic jako výlučná subkultura amerických bělochů. Existuje specifická černošská, asijská, a pak hromada dalších (včetně kultury hlavního proudu) ve které mají běloši třeba i jasnou většinu, ale podíleli se na ní i příslušníci jiných ras. No a pak možná nějaké subkultury bílých rasistů, ale to je něco, k čemu se normální Americký běloch hlásit nebude, a nejspíš to nebude brát jako kulturu, spíš jakýsi politický proud. Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo myšleno takhle, ale v kontextu nějaké hádky (kterou jsme neviděli) to vyjádřil blbě a nějaký jeho politický protivník beze cti to kontextově posunul, aby ho shodil. A ty jsi to zbaštil i s navijákem.
To je samozřejmě možná varianta toho, co se stalo.

Amíci jsou na tohle obecně nějak ujetí a hákliví. Jak jsou tam všichni přistěhovalci, tak je to african american a hispanic american a italian american. Je tohle i jinde ve světě? Jsem nikdy neslyšel použít někoho třeba african european, i když to z logiky věci existuje. Evidentně má ta kultura pro amíky velký význam, ale to bych se opět opakoval, protože někomu kulturu popírat mi přijde jako hloupost a dělat to jako běloch o běloších, jako výkřik doby spojených států. A neznáme kontext.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 15:08

Eleshar_Vermillion píše:
2. 11. 2019, 13:41
Pointou jest, že jsem to neslyšel nikde jinde než v kontextu USA, kde 95 % bělošské kultury je zděděných, takže pokud se od toho evropského dědictví distancuješ, protože "(White) 'Merica rulez", tak ti té originální americké bělošské kultury moc nezbude oproti třeba černochům, kteří se vůči svému africkému nebo jinému dědictví potřebu vymezovat nemají.
Jop.
A pokud se nějaké individuum vymezí proti vlastní kultuře (což samo o sobě implicitně předpokládá její existenci), tak to neznamená, že ostatní jeho soukmenovci tu kulturu nemají.
Fritzs píše:
2. 11. 2019, 14:33
Američtí běloši co mají osobitou kulturu určitě žijí na venkově a v malých městech. Velkoměstská střední a lepší třída jako jinde na světě přejímá a nic moc netvoří.
Což je to o čem mluvím. Převzetím kultury se to stává tvou kulturou, z podstaty věci. Možná tomu budeš říkat jinak, abys odlišil, odkud se to vzalo, ale pokud to žiješ, tak je to tvá kultura.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 15:38

Mi přišlo vtipný už jen to, že to říká bílej, dobře oblečenej borec, anglicky. $lol$

Další věc, kterou jsem doteď nepobral je tohle:
Obrázek

Je tohle nějakej další progres k osvícení a nirváně, nebo co jsem nepochopil? Je normální na dítě mluvit bezpohlavně, aby si ono samo, až bude zletilé vybralo, že je to muž nebo žena? Jako ok, a co z toho?

Já se obecně už nějakou dobu ptám na to, jak moc je člověk vlastně měnitelnej a modifikovatelnej, a jak moc je to vlastně jen mluvící stádní opice, pro kterou to je a vždy bude základ jeho existence. Jak daleko se od toho člověk dokáže vymanit a hlavně, za jak dlouho? Co jsem si všiml, tak změny zásadního charakteru se dějí v úsecích milionů let. I když na druhou stranu i u jedinců se v závislosti na okolí zapínají a vypínají genetický věci v řádech nevím, kecnu, let, měsíců, třeba i týdnů?..

Čili co z toho dítěte udělám, když to bude ono do svých 18 nebo kolika let, přestože to teda má pohlavní znaky určitého pohlaví?
Už jen to, že "muž" nemá vybavení na odnošení dítěte, mi přijde jako dost silná definující vlastnost. Asi proto, že jsem nikdy moc nechtěl nosit ženský věci, přestože jsem na sobě tahal černou sukni, měl nalakovaný nehty a bůhví co, protože jsem byl metla a bylo to cool, si nějak nemyslím, že i když si dám stíny a navleču se do růžových šateček, budu nějak blíž něčemu vyloženě ženskému, když nemám menstruaci a takové ty typicky ženské věci, se kterými ženy žijí.

Je mi jasný, že dřív to lidi měli těžký, někdo má třeba nutkání se do těch ženskjech šatů oblékat, a chápu, když někdo bojuje za to, aby to lidi brali víc s nadhledem a takový věci neodsuzovali, pro mě za mě ať si každej chodí jak chce, že mi ty drdůlky co dneska dospělí chlapi nosí na palicích připadají jako nějvětší dementovina, je moje věc a nikomu to z hlavy křovinořezen střihat nebudu, ale to se zace vracím k tomu, jak moc je člověk měnitelnej a zda jsou pro něj nějaký věci více méně daný? Nebo zda je to víc věc kultury? V Egyptě se šminkovali i chlapi, ne?

Prostě jestli má ta konzervativnost nějakej odůvodněnej základ, nebo je to hovadina. Nikdy jsem tyhle sexuální věci nestudoval, tak mi přišlo zajímavý pochopit, jak se to vlastně má.

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 2. 11. 2019, 15:41

Eerie, ty se nás snažíš trollit?
Tys řekl o chlapovi z videa, že má vymytý mozek, když říká, že běloši nevybudovali žádnou kulturu.
EV ti na to řekl, že se tím myslí Američtí běloši, kteří se cíleně odstřihávají od svých Evropských kořenů.
Ty na to odpovíš, že ty se od těch svých neodstřiháváš.
Já ti na to odpovím snahou vysvětlit, že a proč to v USA berou jinak.
To to zpochybníš s tím, že je to věc znaosti dějin a něčím to podkládáš.
Já tvé argumenty zkusím vyvrátit a ukázat, že to je spíše záležitost etnocentrismu.
A ty se zeptáš, jak to souvisí s debatou.
No tak že jsme se k tomu dostali v rámci výměny argumentů. To je právě vlastnost debaty, že se argumenty posouvá, a nepapouškuje se dokola ten první.

V další reakcích jsi provedl druhou zajímavou věc.
Chlap říká "have a culture" ale ze situace je jasné, že ho nelze brát doslova. Že tím nemyslí "nemají kulturu, jsou to zvířata" ale něco jiného, spíše "nemají kulturu, která je specificky jejich, kterou si sami vytvořili". Ty sám jsi to bral na začátku stejně, o čem svědčí použití slovesa "Vybudovat." Ale teď najednou začneš polemizovat s tím prvním, což je samozřejmě zjevný nesmysl-ale pravděpodobně to nikdo nikdy netvrdil, takže je to tvůj slaměný panák.

Skoro to vypadá, jako by sis uvědomil, že tvá původní pozice se ukázala chybná, a místo, abys uznal, že ses prostě zmýlil, jsi provedl dezinterpretaci svých i cizích slov, aby ses mohl tvářit, že od začátku stojíš na jiné, už celkem bezpečné pozici.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 2. 11. 2019, 15:49

eerieBaatezu píše:
2. 11. 2019, 15:04
Amíci jsou na tohle obecně nějak ujetí a hákliví. Jak jsou tam všichni přistěhovalci, tak je to african american a hispanic american a italian american. Je tohle i jinde ve světě? Jsem nikdy neslyšel použít někoho třeba african european, i když to z logiky věci existuje.
Když si otevřeš českou wiki a napíšeš tam "kafka", tak tě to hodí na rozcestník, kde najdeš mimo jiné "Franz Kafka (1883–1924) – pražský spisovatel židovského původu". Když dám hledat "okamura", najdu "Tomio Okamura (* 1972) – česko-japonský podnikatel a politik". Takže ano, je to i jinde ve světě, a je to celkem triviálně dohledatelné.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 16:21

Log 1=0 píše:
2. 11. 2019, 15:41
Eerie, ty se nás snažíš trollit?
Tys řekl o chlapovi z videa, že má vymytý mozek, když říká, že běloši nevybudovali žádnou kulturu.
EV ti na to řekl, že se tím myslí Američtí běloši, kteří se cíleně odstřihávají od svých Evropských kořenů.
Ty na to odpovíš, že ty se od těch svých neodstřiháváš.
Já ti na to odpovím snahou vysvětlit, že a proč to v USA berou jinak.
To to zpochybníš s tím, že je to věc znaosti dějin a něčím to podkládáš.
Já tvé argumenty zkusím vyvrátit a ukázat, že to je spíše záležitost etnocentrismu.
A ty se zeptáš, jak to souvisí s debatou.
No tak že jsme se k tomu dostali v rámci výměny argumentů. To je právě vlastnost debaty, že se argumenty posouvá, a nepapouškuje se dokola ten první.

V další reakcích jsi provedl druhou zajímavou věc.
Chlap říká "have a culture" ale ze situace je jasné, že ho nelze brát doslova. Že tím nemyslí "nemají kulturu, jsou to zvířata" ale něco jiného, spíše "nemají kulturu, která je specificky jejich, kterou si sami vytvořili". Ty sám jsi to bral na začátku stejně, o čem svědčí použití slovesa "Vybudovat." Ale teď najednou začneš polemizovat s tím prvním, což je samozřejmě zjevný nesmysl-ale pravděpodobně to nikdo nikdy netvrdil, takže je to tvůj slaměný panák.

Skoro to vypadá, jako by sis uvědomil, že tvá původní pozice se ukázala chybná, a místo, abys uznal, že ses prostě zmýlil, jsi provedl dezinterpretaci svých i cizích slov, aby ses mohl tvářit, že od začátku stojíš na jiné, už celkem bezpečné pozici.
Takže když jsem maník, co se v Anglii sebral a jel do Ameriky, tak jsem si nevytvořil vlastní kulturu?

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 2. 11. 2019, 16:32

eerieBaatezu píše:
2. 11. 2019, 15:38
Čili co z toho dítěte udělám, když to bude ono do svých 18 nebo kolika let, přestože to teda má pohlavní znaky určitého pohlaví?
Už jen to, že "muž" nemá vybavení na odnošení dítěte, mi přijde jako dost silná definující vlastnost.
(...)

Prostě jestli má ta konzervativnost nějakej odůvodněnej základ, nebo je to hovadina. Nikdy jsem tyhle sexuální věci nestudoval, tak mi přišlo zajímavý pochopit, jak se to vlastně má.
Tak on není žádný velký problém "tyhle sexuální věci" nastudovat, pokud máš tu potřebu. Zkus začít třeba tímhle.
Naposledy upravil(a) Pieta dne 2. 11. 2019, 17:59, celkem upraveno 1 x.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 2. 11. 2019, 16:38

Pieta píše:
2. 11. 2019, 16:32
Tak on není žádný velký problém "tyhle sexuální věci" nastudovat, pokud máš tu potřebu. Zkus začít třeba tímhle.
Tímhle? $D
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/file.inc:962 Stack trace: #0 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/file.inc(960): file_scan_directory('themes/engines/...', '\\.info$', Array, 0, true, 'name', 1, 2) #1 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/file.inc(960): file_scan_directory('themes/engines', '\\.info$', Array, 0, true, 'name', 1, 1) #2 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/common.inc(2831): file_scan_directory('themes', '\\.info$', Array, 0, true, 'name', 1) #3 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/modules/system/system.module(838): drupal_system_listing('\\.info$', 'themes') #4 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/theme.inc(493): _system_theme_data() #5 /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474 in /nfsmnt/hosting1_2/1/0/102474c3-9655-4190-89c2-11aca4d2efe6/rpgforum.cz/web/includes/file.inc on line 962

Log 1=0

Příspěvek od Log 1=0 » 2. 11. 2019, 16:41

Tak jo, Eeerie.

Existují dvě věci, jedna se jmenuje "pohlaví" druhá se jmenuje "džendr" (nebo "geder" nebo "rod", každý ten termín má své slabiny).
Pohlaví je soubor genetických a fyziologických znaků, souvisejících s rozmnožováním. Většinou je mužské (samčí) nebo ženské (samičí), ale existují případy, které jsou specifické. I v těch případech to je ale něco, co lze rozpoznat genetickým testem a lékařskou prohlídkou, je to biologicky dané.

Džendr je soubor kulturních prvků, asociovaných s pohlavím. Ten je samozřejmě ryze kulturní věc, a dá se změnit teoreticky velmi snadno. V praxi je to těžší, protože co nám jako malým natloukli do hlaviček, už jako velcí z hlav moc snadno nedostaneme. A samozřejmě se to mění napříč časem a kulturami.

Jak vidno, jsou to dvě věci, které ale spolu souvisí. Nakolik jsou vlastně provázané, a to jak na úrovni celku, tak jednotlivců, je rovněž proměnlivé. Takže můžeš mít kultury, kde jsou mužský a ženský svět striktně odděleny (prakticky všechno je nějak součástí genderu), stejně jako kultury, kde se na gender váže jen minimum kulturních prvků. Stejně jako kultury, kdy je přebírání prvků jiného genderu do své osobní identity naprosto v pohodě, a jiné, kde je to tvrdě stíháno. Ještě víc to zkomplikují trans-lidé, ale to už souvisí s těmi specifickými formami pohlaví, a nechám to stranou, to už je spíš dotaz na skutečné odborníky.

Tohleto jsou fakta. Ale souvisí to i s politickými problémy. Můžeme si popsat, jak to v naší (nebo jiné) společnosti je. Ale politické spory se týkají hlavně toho, jaká by naše společnost měla být. Pokud si dáme do štítu věci jako "svoboda" a "rovnost" tak je logické, že by gender měl být jen minimální reflexí pohlavní diverzity (protože to vede k nejmenšímu omezování a znevýhodňování). Jenže je tu i otázka setrvačnosti společnosti a lidí, určitě nelze tyhle věci plošně změnit ze dne na den, takže je věc dlouhých sporů, kde se vlastně zastavit, jakých prostředků cestou použít a jak moc tlačit na pilu. Tohle je řekněme odůvodněný konzervatismus, se kterým se moc neztotožňuji, ale nemám nejmenší problém respektovat jiný postoj. Pak je možnost svévolně zaměňovat džendr a pohlaví, a tvářit se, že místní kulturní zvyky jsou přírodní danost, nebo odmítnout hodnoty jako svoboda a rovnost, a tvrdit, že máme právo ostatním do ledasčeho kecat. To už mi moc odůvodněné nepřijde, a ani slučitelné s demokracií.

Tož tak. Víc se můžeme bavit nad něčím konkrétním, ale obecně je to asi vše.

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“