Depresárium

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Depresárium

Příspěvek od jjelen »

OnGe píše: 27. 12. 2018, 14:56Když už o tom mluvíme, tak si taky myslím, že věnovat energii místo boje proti symbolům na boj proti tomu, co ty symboly vlastně představují, mohlo by se třeba i něco vyřešit.
+ 111111
Na druhou stranu, ono šíření symbolů může vést i k dalšímu... Ale je otázka, jestli tudy nevede cest k boji s orwelovskými "toughtcrimemes"...

Pieta: možná je to bídnou znalostí kontextu nebo mizernou angličtinu anebo zkrátka chci číst něco jinýho než co se tam de facto píše, ale... děsivé
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16464
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Depresárium

Příspěvek od MarkyParky »

Onge píše: Ten problém není syntaktický. Nejde o to, jak to řekneš, ale o způsob uvažování.
Dodám kontext způsobu uvažování.

Sametovou revoluci jsem zažil, když mi bylo 10, Sametový rozvod se Slovenskem když mi bylo 13.

Heslo "Nejsme jako oni" jsem tedy slýchaval na ulicích, v televizi, v rádiu a pod ve své rané pubertě, kdy se mi do značné míry nějak směřoval budoucí světonázor. "Oni" tenkrát byli komunisté/sověti, kteří své oponenty zavírali do lágrů, posílali na Sibiř a když se někde něco zvrtlo moc, poslali tam tanky. A to heslo znamenalo: "My chceme otevřenou společnost, řešit problémy domluvou, pravdu a lásku aby zvítězila - my nebudeme lidi zavírat do lágru a posílat na Sibiř kvůli odlišnému názoru," nebo později přeneseně jsem ho vnímal už já osobně jako "My se se Slováky dokážeme rozejít v klidu a nepošleme na sebe tanky, jako to udělali v Jugošce".

Uvažování, které se tímto heslem skrývá, tedy nespočívá v nějakém vymezení nepřítele, skrývá se za ním ochota hledat jiná, než eskalační řešení.

Chápu, že to může být matoucí, protože doslovně to z něj nevyplývá, ba co víc, skoro to vypadá na pravý opak, ale to je holt o tom historickém kontextu a symbolu, který se za tím heslem skrývá.

Neřeš tedy sémantiku, ale poraď mi jiný symbol, který bude snáze pochopitelný, bude znamenat totéž nebo něco velmi podobného a nebude lidi svádět na zcestí svým doslovným výkladem.

Pieta píše: Tady ti zůstal viset tichý předpoklad, že jsou jen dvě možnosti, mít tvoje hodnoty nebo být jako oni.
Nahoď třetí, čtvrtou, pátou, rád si ji poslechnu.

Pieta píše: Marky, otázka je, zda píšeš, aby ses cítil vnitřně dobře, nebo proto, že chceš někomu něco sdělit.
Napsal jsem to proto, abych sdělil lidem, že pokud ve jménu tolerance a snášenlivosti eskalují konflikty, trollí protivníky, nálepkují a hážou je do jednoho pytle s nácky, aniž by si přečetli, co vlastně protistrana píše, tak dělají toleranci a snášenlivosti medvědí službu.

Napsal jsem to také proto, že už mi vnitřně nedělalo dobře to číst a mlčet. Ale zároveň jsem nechtěl "být jako oni" a hledal jsem nekonfliktní cestu. Možná se to nepovedlo. Netuším. Ale cítím se vnitřně o něco líp, že jsem nemlčel.
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Depresárium

Příspěvek od Argonantus »

Tu poslední odrážku nenapsal Pieta, ale já. Jakoby se stalo.

Jinak všechno, co jsi chtěl sdělit, všichni zúčastnění dávno ví, protože to tu proběhlo asi milionkrát. Cílem je vytáhnout tě z doupěte (nebo libovolnou jinou oběť, to je úplně jedno), vést s tebou debatu a při tom tě kopnout do hlavy, nejjednodušeji zjištěním, že jsi rasista.
Jiný smysl debata od počátku nemá.
OnGe ji zřejmě vyvolal čistě v naivním údivu nad tím, co všechno může být virulentní, a myslím, že už zjistil, že ano, může.

Někdo v tom černocha nevidí a nenapadne ho to. Třeba proto, že příslušný symbol nikdy v životě neviděl (já, třeba. Ano, jsem vinen, nezajímám se o černochy!!)
Jiný ho viděl a napadlo ho to, ale s tím si vystačí.
A jiný okamžitě zjistí, že to je skvělé téma k demonstrování, jak jsou ostatní rasisti.
Nějaké objektivní řešení, zda v tom někdo MUSÍ vidět černocha neexistuje.
To je věc subjektivního vnímání. Pročež se to s nějakou argumentací a logikou míjí.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

Skoro půl roku teď bude denní světlo přibývat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše: 27. 12. 2018, 17:16Někdo v tom černocha nevidí a nenapadne ho to. Třeba proto, že příslušný symbol nikdy v životě neviděl (já, třeba. Ano, jsem vinen, nezajímám se o černochy!!)
Jiný ho viděl a napadlo ho to, ale s tím si vystačí.
A jiný okamžitě zjistí, že to je skvělé téma k demonstrování, jak jsou ostatní rasisti.
Ta debata nezacla tim, ze by nekdo resil kdo je rasista, ale ze byl nekdo znechucen, jak si nejake studio dovolilo prebarvit figurku, kdyz jim nekdo rekl "hele nam to pripomina neco oskliveho". Jakoze jak se opovazili neco zmenit, kdyz nekdo poprosil?

Probehly tu nejaky pokusy vysvetlit, ze vymena X: udela vec Y: "hej nam tohle pripomina neco osliveho" X: "aha tak my to zmenime" neznamena, ze X je "ten skutecny rasista", zradce bile rasy nebo ekvivalent komunistu (coz byla jedna z nejvic retardovanych veci co jsem kdy cetl), ale neuspesne.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5470
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Depresárium

Příspěvek od Naoki »

Napsal jsem to proto, abych sdělil lidem, že pokud ve jménu tolerance a snášenlivosti eskalují konflikty, trollí protivníky, nálepkují a hážou je do jednoho pytle s nácky, aniž by si přečetli, co vlastně protistrana píše, tak dělají toleranci a snášenlivosti medvědí službu.
+1
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15068
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 27. 12. 2018, 16:45Nahoď třetí, čtvrtou, pátou, rád si ji poslechnu.
Člověk, který by sice neposlal evropské židovstvo do "pracovních" táborů, ale je schopný posílat po internetu posměšné vtipy o náccích. Člověk, který se přátelí s českými muslimy, ale klidně řekne tomu, kdo prohlásí, že všichni muslimové jsou potenciální teroristi, že má hlavu plnou sraček. Člověk, který deset let, nebo klidně i víc, nenakreslil posměšnou karikaturu černocha, ale přitom klidně veřejně prohlásí, že X mu připomíná typickou karikaturu černocha, a jestli to tom autor X ví a nechtěl by to třeba změnit.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Depresárium

Příspěvek od midewiwin »

Argonantus píše:Nějaké objektivní řešení, zda v tom někdo MUSÍ vidět černocha neexistuje.
To je věc subjektivního vnímání. Pročež se to s nějakou argumentací a logikou míjí.
Nikdo v tomto případě nic nemusí.
Píšu to jinde.
V zásadě šlo o navození prostředí, kde se nikdo nebude nebude ježit a urážet. Protože pravděpodobnost, že černoch /na rozdíl od většiny Evropanů/ si všimne podoby figurky s profláknutou karikaturou černocha, byla vysoká. V tom na rozdíl od tebe logiku vidím.
To, že se na tomto fóru našli jedinci, kteří se proti té změně naježili, mě nemile překvapilo.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od Jerson »

Je trochu depresivní, že uz ani nevím,, v jaké debatě jsem. Občas ani na jakém fóru jsem, všude se lidé staví proti sobě, přesněji mám dojem, že prakticky každý proti každému.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

Fórum je místem k setkávání a kdyby se lidi stavěli za sebe, vypadalo by to divně.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Sosacek
Příspěvky: 25776
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Depresárium

Příspěvek od Sosacek »

Forum je jeste k tomu, aby si lidi rikali co si uz rekli - muzes nam treba jeste dvakrat trikrat napsat, ze nevis jak se meri teplota cele planety, Jersone.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

Alergie jako prase v půlce ledna - echt gold
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Depresárium

Příspěvek od Alef0 »

To čo kvitne teraz?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

To bych taky rád věděl.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Depresárium

Příspěvek od OnGe »

Alef0 píše: 14. 1. 2019, 09:51 To čo kvitne teraz?
Pátral jsem, zjistil jsem. Jasmín nahokvětý, vilíny, kaliny. Je toho překvapivě víc, ale tyhle tři jsem poznal a vím, kde rostou. Ale fakt by mě nenapadlo, že mi takhle naloží, zas tak moc jich tu není a nejsou ani moc blízko. Člověk už nemá ani v zimě pokoj.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti