IT Poradna

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sosacek »

Kdyz si to naklikas v eshopu, tak ti to czc zadaco postavi, takze kdyz tam bude nejakej problem (chybejici kabel, neco takovyho) tak ti daji vedet a vyresite to.

Ty jejich sestavy delaji divne kompromisy - typicky moc cpu a malo gpu, coz je opak toho co chces. Zkusil bych neco jako https://www.czc.cz/209973,203210,209106 ... 51607/kody a pridal k tomu 1070 nebo rx 580. Nepochopil jsem, jestli chces hdd prenest z minuleho pocitace. Pokud jo, tak ho vyndej.

Spis ale vidim problem v tom, ze czc nema skladem grafiky - nic mezi 5 000 (coz neni dost silne na to co chces) a 20 000 (coz ...) a nevim proc. U vseho maji napsane "neznamy termin dodani". Nejak se kolem hernich pocitacu uz moc nemotam, vychazi nova generace grafik, nebo je to lednem? Pokud to prvni, mesic bych pockal.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sparkle »

Sosacek píše: 14. 1. 2018, 11:47
Ty jejich sestavy delaji divne kompromisy - typicky moc cpu a malo gpu, coz je opak toho co chces. Zkusil bych neco jako https://www.czc.cz/209973,203210,209106 ... 51607/kody a pridal k tomu 1070 nebo rx 580.
To vypadá dobře, díky moc! K tomuhle teda stačí už jenom grafárna? Kabel od kompu do elektřiny v tom je obsažený nebo ne? Na CZC ho nějak neumím najít...

edit: a jaký operační systém? Jaký je rozdíl mezi 32 bit a 64 bit Windows?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sosacek »

Sparkle píše: 14. 1. 2018, 11:58To vypadá dobře, díky moc! K tomuhle teda stačí už jenom grafárna? Kabel od kompu do elektřiny v tom je obsažený nebo ne? Na CZC ho nějak neumím najít...

edit: a jaký operační systém? Jaký je rozdíl mezi 32 bit a 64 bit Windows?
Kabel od elektriny k tomu nepisou - nekdy je ke zdroji a nekdy neni? Ja bych radsi pouzival starsi a pak koupil novej nez koupil jeden navic, nebo se jich muzes zeptat :)

K tomuhle staci jenom grafarna a chces 1060 nebo rx 580 ale jak rikam, nevim kde vsechny jsou.

Pokud nemas domaci multilicenci nebo tak, tak chces 64-bit windows (vsechny CPU poslednich snad 10 let you 64-bit a 64-bit potrebujes, pokud mas vic nez 4 GB pameti) OEM verzi. Predpokladam, ze mas jinej pocitac a flasku, ale mozna ti to v CZC i nainstalujou? Windows se jeste dneska dodavaji na dvd a ten pocitac nema dvd mechaniku (protoze proc jako).

Ta licence se da poridit levnejsi - na aukru nebo jinym podezrelym zpusobem.

S tou cenou windows jsem nepocital (pac je nepouzivam) takze tim to preleze rozpocet - zhruba tyhle penize muzes usetrit tim ze klesnes z 16 GB RAM (2x8) na 8 GB (2x4 nebo 1x8, toe jedno).
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sparkle »

Hm a když se vybodnu na Windows, tak pod Linuxem všechny PC hry rozběhnu taky? A jak moc je to složitý to rozběhnout, půjde to bez nutnosti najmout na to nějakýho zkušenýho ajťáka, který si za to řekne víc, než kolik by mě stál nákup Windows?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sosacek »

Sparkle píše: 14. 1. 2018, 12:28 Hm a když se vybodnu na Windows, tak pod Linuxem všechny PC hry rozběhnu taky? A jak moc je to složitý to rozběhnout, půjde to bez nutnosti najmout na to nějakýho zkušenýho ajťáka, který si za to řekne víc, než kolik by mě stál nákup Windows?
Pochybuju. A slozity. Osobne s tim nemam zkusenost.

Ja to resim tim, ze nehraju hry, ale to samozrejme tady nic neresi.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Invictus »

Dishonored má minimum GTX 660, takže že by ti to nejelo s GTX 1050 nehrozí. Jakože normálně bych šel do 1060, jen problém je v tom, že dementi to skupují na těžení bitcoinů, takže je v současnosti nejméně o litr předražená (cca 8,5 tis.). A za GTX 1050 Ti 4 GB dáš v pohodě o 3,5 tisíce míň a ten rozdíl reálně poznáš až tak za pár let, až budeš chtít rozjet úplně nový hry. Choose wisely.
Disk SSD ti stačí v pohodě 500 GB (cca 4,5 tis.) na systém a aplikace, včetně her. Poloviční se cenově nevyplatí a dvojnásobně velký je úměrně dražší. Ale 1 TB SSD disk imho nevyužiješ - já mám naistalováno několik MMO a asi 50 standardních her plus nějaký standardní software. Na filmy a cokoliv dalšího ti stačí normální disk.
Paměti hlavně DDR4, myslím že už jsou i cenově dostupné 3000Mhz, a třeba 2x 8 GB (tak nějak 4,5 tis.), to bohatě stačí na cokoliv.
V procesorech už se nevyznám, od té doby co je tam víc jader, různé architektury a GHz v podstatě nic neznamenají, tak holt věřím různým benchmarkům. Ale tak těch pět litrů do toho dáš určitě.
Hlavně bych doporučil zaměřit se na základní desku, aby byla kompatibilní se vším, co tam budeš chtít dát i do budoucna, to je nejhorší omrd, když něco nesedí. jo a ve zdrojích už se taky nevyznám, já jsem na obodobnou sestavu vzal 600 W, abych měl jistotu, ale prej je to zbytečně moc.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sparkle »

Já odmítám hrát hry na "minimal requirements", to mi nestojí za to. To radši počkám pár let a pak si zahraju tu hru až na výrazně novějším kompu. Nechci mít prostoje při nahrávání lokací ani nic podobnýho. Hry tohoto typu jsou o maximální imerzi a tak buď mi to bude běžet jako po másle, nebo to hrát nechci. Optimal Requirements k Dishonored 2 píše GTX 1060.

V základních deskách se bohužel nevyznám ani prd :(
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Invictus »

No to, co odkazoval Sosáček je asi ok, ale ze zkušensoti vím, že někdy nemusí vše spolu dobře sedět, a pak hlavně když chceš v budoucnu udělat třeba nějaký částečný upgrade, tak zjistíš, že máš třeba moc starou desku.
S tou grafikou je to těžký, protože to recommended je zpravidla vysoce nad tím, co potřebuješ, abys tu hru plynule hrála - což btw je dnes spíš otázka ramky a disku (proto SSD), případně internetového připojení když je to online hra. A samozřejmě jsou lidi, co ti budou přísahat na zdraví svých dětí, jak vidí rozdíl mezi dvěma typama té stejné karty, ale reálně prostě ve většině nových her nepotřebuješ hrát na maximální nastavení, aby to vypadalo velmi dobře.
Pokud bych teda ale musel nutně mít vše nejlepší, tak bych si radši koupil tu předraženou 1070 než předraženou 1060.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: IT Poradna

Příspěvek od Naoki »

Když už jsme u PC, momentálně taky řeším nákup nového laptopu a FB na mě hodil reklamu na stránku s repasovými: http://yearnshop.com/
Jako, cena je hodně lákavá, otázka je jestli to není podvod, jestli se vůbec vyplatí repasy kupovat (slabší baterka mě nevadí, to je malá investice, ale jestli tam nejsou i jiný rizika), a jestli ty PC jsou vůbec použitelný na hry nebo už zaspaly dobu.
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Sparkle: Na podzim jsem pořizoval prakticky to samý, co chceš, snad si to ještě trochu pamatuju.

Sparkle píše: 14. 1. 2018, 11:17Například mi není jasné, jestli 2x8 GB znamená totéž co 16 GB, a pokud ano, jestli těch 16 GB je dostatek, cenový rozdíl mezi tímto a 2x16 GB je totiž obrovský.
RAM
Paměti pracují v dual-channelu. To znamená, že máš vedle sebe zapojené dva stejné chipy a procesor je adresuje najednou, což efektivně zdvojnásobí datovej tok. Jinými slovy chceš určitě 2x8 GB, nikoliv 1x16 GB. Jinak 16 GB (dohromady) s rezervou stačí (můžeš klidně pustit dvě gamesy najednou), 8 GB bych už ale dneska nebral, pokud teda nekupuješ novej comp každej rok.

Další podstatná věc je, že RAMKy mají víc druhů - chceš DDR4 a musí to umět procesor i deska.


Procesor
Procesor jsem bral I5 od Intelu, výkonově je nastejno s tím Ryzenem, má ale 4 jádra místo 6. To poznáš ve chvíli, kdy pustíš velkej počet hodně náročnejch aplikací najednou - ale dost pochybuju, že hraješ víc než jednu hru naráz ;-) Ušetříš na tom 1500 Kč.


Deska
Motherboard jsem bral nějakej herní, co měli zrovna v akci zhruba za litr - to už bohužel nemaj, takže se asi poradit s prodavačem a něco vybrat. Jen si zkontroluj, že má patici na tvůj procák a 4 sloty na DDR4 ramku (ale to ti zkontrolujou v CZC, jeslti si to necháš poskládat u nich). Jo a chipset pokud možno od Intelu, ale to ty herní snad mají všechny.


Grafárna
Chtěl jsem původně Radeon, ale ty nejsou, protože je vykoupili mineři bitcoinů. Takže GTX 1060 je teď jediná možnost.
Naposledy upravil(a) York dne 14. 1. 2018, 13:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Invictus píše: 14. 1. 2018, 13:34 Pokud bych teda ale musel nutně mít vše nejlepší, tak bych si radši koupil tu předraženou 1070 než předraženou 1060.
Koukal jsem i na různý benchmarky, testy v reálných hrách a tak. Mezi 1050 a 1060 je výkonově hodně velkej rozdíl, mezi 1060 a 1070 o dost menší. 1070 přitom stojí skoro dvojnásobek co 1060. Takže v grafárnách je fakt jasná volba, pokud nemáž neomezenej budget a přesto chceš výkon na sočasný hry, tak 1060 je jediná možnost (Radeony jsou vyprodaný).
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Invictus »

York: Mě to přijde cenově celkem úměrný. GTX 1050 za 4,5, 1060 za 8,2, 1070 za 11,5. Spíš ten litr navíc se u té 1070 spíš ztratí, a máš prakticky jistotu, že ještě hodně dlouho nebudeš potřebovat novou. Ale asi máš pravdu, přeci jen obě jsou z roku 2016, takže ten rozdíl asi nebude tak markantní.
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: IT Poradna

Příspěvek od Sosacek »

Zivotnost CPU a zbytku pocitace (kdyz se postavi z kvalitnich komponent, a zdroj, ktery postupne ztraci vykon, se prestreli) je cca 5 let. Zivotnost GPU je cca dva roky, mozna tri.

Zivotnosti tady myslim "nez to zacne byt tak pomale, ze te to zacne srat" takze je to trochu individualni - ale je dulezite si uvedomit, ze grafiku bude clovek nejspis upgradovat, a zbytek nejspis ne - za 5 let budou jiny CPU, jiny desky, vsechno. AMD se trochu snazi o zpetnou kompatibilitu (intel vubec, tam vzdycky je treba cpu + deska + pamet pri upgradu) ale v horizontu 5 let je to proste tezke.

Takze upgrady bych neresil.

Jinak ja doporucuju vsude AMD, pac Intel jsou monopolisticky mafiansky smejdi a nikdo by je nemel podorovat. A AMD je nedavno vykonove dohnalo - a po oprave te nedavne bezpecnosti chyby, kde intel CPU ztrati mezi 5 % a 30 % vykonu, mozna i predehnalo.

...

Potvrzuju, ze York ma pravdu - 2x8 je teoreticky rychlejsi nez 1x16 - ale zabere 2 sloty misto jednoho. Pocitace maji dva nebo 4 sloty, takze to muze byt relevantni v pripade upgradu pameti, ale na rovinu, na herni pocitac dost mozna staci 1x8.

Dulezite je, ze ten rozdil mezi jednokanalovou a vicekanalovou pameti (2x8 vs 1x16) je v realnych aplikacich nemeritelny s vyjimkou par specialit, ktere delat nebudes, takze je to vlastne jedno.

...

Naoki, repasovane notebooky budou mit problem s vykonem, s baterou a hlavne se spolehlivosti - a zrejme budou bez zaruky nebo neceho takoveho. Zamysli se nad tim, jestli na nich chces delat takove veci, aby nevadilo ze ten notebook muze kdykoli odejit, mozna i s kompletni ztratou dat (i kdyz vykuchat disk a strcit ho do pocitace asi muzes). Nejvetsi problem vidim v tom, ze nemuzes vedet, jestli ti ten pocitac vydrzi pul roku nebo tri, takze je tezke rict, jestli to stoji za ty penize, kdyz nevis, na jak dlouho.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT Poradna

Příspěvek od York »

Sosacek píše: 14. 1. 2018, 14:21Potvrzuju, ze York ma pravdu
To jsem si prostě musel quotnout :D


(A vytrhnout z kontextu, samozřejmě.)
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT Poradna

Příspěvek od Invictus »

Sosacek píše: 14. 1. 2018, 14:21Zivotnost GPU je cca dva roky, mozna tri.
Mám GTX 650 od roku 2012, už ve třetí PC sestavě, a všechno co mám, mi jede v pohodě. Dishonored 2 jsem ale neměl to srdce zkoušet, dokud nebudu mít něco lepšího.
To zastarání záleží na tom, co hraješ. Na strategie a MMO ti grafika vydrží dýl.
Iron Within
Iron Without
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů