Covid-19

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Eleshar_Vermillion
černá eminence

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 26. 3. 2020, 13:48

Jerson píše:
26. 3. 2020, 12:08
Tím chci říct, že (podle mě) je nesmyslný názor "už třetí týden jsou všichni zavření doma a žádná změna", ale stejně tak je podle mě nesmysl říkat "už tři dny po sobě se mění číslo růstu počtu nakažených, takže to znamená, že tohle opatření zabralo nebo naopak se začalo dít tamto".

Měli bychom dodržovat už zavedená opatření a doufat, že se naši vládcové ve výsledku rozhodli správně, protože to budeme moct porovnat až následně po první vlně.
Přesně tak. Křivky by se teoreticky měly lámat po těch dejme tomu 10-14 dnech, ale abychom to poznali, tak je potřeba další dva týdny čekat, aby byl vidět trend.
Invictus píše:Takže vlastně tvrdíš, že ten efekt může a nemusí být, a nemáme to jak zjistit. To mi přijde jako dost extrémní agnosticismus vzhledem k tomu, že některá z těch opatření prostě musí mít nějaký mechanický efekt. To by byla v podstatě zrcadlová pozice těch některých klimapopíračů = nevíme na 100% jaký máme efekt na oteplování, tak vlastně nevíme nic.
To mi nepřipadá jako nějak šokující skutečnost. Snažím se říci, že my jako země máme s ohledem na množství faktorů ve hře příliš málo aktuálních spolehlivých dat. To neznamená, že opatřením by se nemělo důvěřovat, protože ta jsou nějakým způsobem ověřená tunami empirie z jiných epidemií kvalifikovanými epidemiology.
Stejně tak analogie s klimapopíračstvím nesedí, protože tam opět existuje obrovské množství dat hodnocených do detailu velkým počtem lidí během dost dlouhé doby. Naopak jak už tu kdosi podotkl, tak společný rys naopak je, že ty prověřené metody kvalifikovaných epidemiologů zpochybňujeme na základě dojmů, případně partikulárních zájmů.
Pointou jest, že reálně to bude možné jakž takž vyhodnotit až s odstupem několika měsíců na těch mrtvých a hospitalisovaných, které budeme schopni srovnat s existujícími trendy, ale to je nám teď hovno platné.

To samozřejmě neznamená, že není třeba o těch nařízeních přemýšlet a vládu možná více než kdy jindy hlídat, protože pravděpodobnost, že jak to popsal OnGe, někdo zkusí jít štěstíčku naproti, v mediální tmě dramaticky roste. Zatím jsem zaregistroval u nás ta květinářství a střety zájmů, v USA nové fízlovací zákony a v Maďarsku vojenskou správu strategických podniků ( :eyecrazy: ), takže je asi fajn se o tom bavit.
A R0 je stejnak funkcí toho absolutního počtu nakažených.
To sice ano, ale zjevně nikoliv pouze toho. Když máš jednoho člověka, který ti nakazí za nějakou periodu 3, a když máš 100 lidí, kteří za stejnou periodu nakazí 300, tak to R0 bude počítám stejné. Pokud se ti za další periodu v prvním případě nakazí dalších 12 lidí, a v druhém případě 400 lidí, tak v obou případech se zvyšuje přírůstek nakažených exponenciálně, ale v prvním případě jeden člověk nakazil stále 3 lidi, v druhém případě jeden člověk nakazil jen 1 lida. Nevím, jak přesně se počítá to R0, ale vychází mi z toho, že v druhém případě je infektivita třetinová oproti prvnímu.
Dále s tím pak dříve či později (u nás ještě skoro vůbec ne) budou mávat lidi ukrajovaní z druhého konce, tj. ti, kteří už nákazu nešíří, protože jsou zdraví nebo mrtví.
když zrušíš ta opatření, která ani nemůžou mít efekt (např. držet doma miliony zdravých lidí při řádově tisících nakažených), tak se ta situace nemá jak zhoršit, zvlášť pokud souběžně používáš opatření která efekt mají
Držet zdravé lidi doma znamená, že se méně pravděpodobně nakazí od těch, kteří zdraví nejsou a venku z nějakého důvodu pobíhají (např. proto, že to nevědí). Plošná opatření chápu jako reakci na naši slepotu. Ve skutečnosti naprosto nemáme zdání, kolik lidí to skutečně má, natožpak kdo konkrétně to má, tak se chováme, jako by to měli potenciálně všichni.
Vallun píše:Eleshar - ad USA - ať už je řadíš, kam chceš, tak je vhodné mít na apměti, že se dlouhodobě docela fest bojí biologických útoků a mají púdajně velmi robusní modelace šíření a podobných záležitostí, takže jejich čísla nakoenc mohou být dosti přesná
Nejsem si vědom, že by USA publikovaly modely aktuálního promoření. Pokud vím, tak jako ostatní posílají čísla o doložených nakažených na základě (nedostatečného) testování. Jelikož nejde o totalitní stát, tak je neřadím mezi ty země, které o číslech lžou, i když Trump to zjevně dělá natolik, že některá média už začínají odmítat přímé přenosy jeho tiskovek.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 26. 3. 2020, 13:53

V USA mají robustní modelace úplně na všechno, ale je otázka jestli je to dobré k něčemu jinému než hezkým powerpointům, datacubům, nebo nad čím se teď hromadně onanuje v zasedačkách. Ono je to ale asi celkem fuk, stejně tam víc lidí umře na kulku než na koronavirus.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Faskal

Příspěvek od Faskal » 26. 3. 2020, 13:55

Základní reprodukční číslo je nezávislé na počtu nakažených.
Říká, kolik jeden nakažený jedinec v populaci bez imunních jedinců nakazí v průměru dalších lidí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 26. 3. 2020, 13:58

Kdyby to někdo nezaregistroval, tak krom státem řízeného VelkéhoBratra*, kde se souhlasy a trackování děje ex-post, když už se u vás potvrdí nákaza, odstartovaly mapy.cz taky dobrovolného VelkéhoBratra*, kdy dáváte souhlas dopředu a trackování se děje průběžně.

*termín VelkýBratr v tomhle kontextu nepoužívám zabarveně jako negativní označení, ale jako obecný term pro libovolnou sledovací technologii.

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 26. 3. 2020, 14:01

1) Kupodivu se shodnu s Invictem v tom, že Jersonovo a Elesharovo jásání nad tím, že jakákoli čísla jsou nepřesná a že TO NIKDO NEVÍ je poměrně destruktivní přístup, protože vlastně brání tomu, aby se dělalo cokoli.

Z čeho, Jersone, usuzuješ, že je třeba dodržovat zavedená opatření, když vzápětí tvrdíš, že nemají žádná racionální opodstatnění?
Invictova pro mne zcela mylná první reakce na opatření, kterou se nyní pokouší urputně hájit (= se posrali v kině), mi připadá paradoxně konzistentnější.

2) Ongeho námitky o tom, že zdravého člověka se nemoc netkne jsou poněkud nepřesné (prostě tam roste pravděpodopnost), a hlavně, nemají sebemenší vliv na moje tvrzení, že mezi počtem mrtvých a nakažených je jakýsi vztah.

3) Při světové mortalitě 4% je to například 1/25, takže na 1000 mrtvých připadne 25 000 nakažených, což připomíná trochu Francii.
Pakliže má Francie ve skutečnosti mrtvých trochu víc (1300), pak to lze vysvětlovat buď tak, že nakažených je vskutečnosti víc (32 500), nebo třeba, že mají o něco větší smrtnost, neb mají málo ventilátorů (oblíbené italské vysvětlení).
V každém případě se nezdá, že bychom nevěděli vůbec nic, ten prostor k číselným pochybám není v tomto průměrném případě moc veliký.

4) Odchylka pro Koreu, při smrtnosti pouhá 2% by měli mít asi 200 mrtvých a 10000 nakažených. Což podle všeho brzy mít budou. Proč mají i tak poloviční smrtnost, to je trochu záhada. Ale možná je to ideální číslo, kterého by šlo dosáhnout pro celý svět, kdyby bylo dost ventilátorů (=na každého) a každý pacient dostal maximální možnou odbornou péči.

5) Odchylka pro Itálii, smrtnost leze vytrvale k 10%, což opět znamená buď to, že mají pětkrát méně ventilátorů, než je třeba, nebo mají vskutečnosti nakažených 187 500, a jen to nezjistili, nebo je pravda někde uprostřed (to nejspíš).
Tady je ten rozdíl větší, ale ani tak se nejeví nějak bezbřehý nebo nezkontrolovatelný.

6) Anomálie v USA je, že nyní tam mají těch Korejských 10 000 nakažených a 200 mrtvých denně. Představa, že budou samí nakažení a žádní mrtví, se ukazuje být zoufale naivní. A roste to stále rychleji. Kam to spěje, to si lze snadno představit - ke Korejskému poměru rozhodně ne. Tohle nevydrží žádné zdravotnictví světa a IMHO to skončí drtivě hůře, než v Itálii.

7) Opatření mají dostat zemi blíže ke Koreji a dál od Itálie a zejména od USA. Snížením růstu nakažených tak, aby bylo dost ventilátorů a všeho, a udrželo se těch 2%. Pokud někoho čísla nezajímají a nepokládá za důležitý rozdíl mezi 2% a 10%, pak je to pětinásobek. Mrtvých.

8) Konečný stav je, pravda, v nedohlednu.
Jeden možný scénář - kterým skončil třeba SARS, MERS nebo Ebola - je dokonalá kontrola, všichni nemocní v karanténě, šíření vyloučeno. To je ideální ideál, potom totiž nějaké kolektivní imunity již netřeba, protože nemoc lze prostě úplně vyhubit.

9) Zdá se ale, že tohle se nám dost vzdálilo. Protože ani ta ideálně ideální Korea, ani ta zlá a ošklivá Čína, která dozajista lže (to je zřejmě axiom, to se nedokazuje), netvrdí, že nemoc úplně zastavily. Obě mají ještě nejméně několik tisíc aktivních případů, nemoc se dál a dál šíří, i když pomalu, a mrtví přibývají.

10) Pokud se to úplně zastavit nepodaří, pak nakonec dojde na to hledání kolektivní imunity a promořenosti. S tím, že zdravotnictvím projde vysoké procento obyvatel, v kontrolovaném a zpomaleném režimu, aby byla mortalita co nejnižší.
Což ovšem znamená, že i ta báječná Korea skončí při udržení 2% u nějakých statisíců mrtvých. Protože to promoření je zřejmě v desítkách procent celé populace.
Jinak ke studiu promoření jsou vhodné země jako San Marino, Monaco, Island nebo Andorra, kde už by snad mohlo být i něco patrné. Mají i několik tisíc nakažených na milion obyvatel.

11) No, a pak je opravdu apokalyptický scénář, které Onge nemá rád, totiž, že s tou imunitou může být nějaký problém, jak nám taktně naznačil Faskal. Třeba, že ta mrcha zmutuje a pojedeme další kolo.

12) Čímž se vracím ke včerejšímu povzdechu - jediný podstatný rozdíl je mezi lidmi, co si to umí představit, a těmi, co to ještě nevzali na vědomí.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 26. 3. 2020, 14:02

Jerson píše:
26. 3. 2020, 12:08
Netuším, zda je nějaký epidemiolog, jejich skupina a/nebo AI tohle všechno schopen rozumně odhadnout v této fázi. Takže dohadování o číslech a opatřeních je fajn, alespoň má člověk dojem, že s tím dokázal něco málo neužitečného dělat, ale jinak si myslím, že prostě skoro všichni vaří z vody, jen někteří Asiati jsou na současnou situaci duševně i materiálně lépe připraveni.
Existují modely vývoje, v češtině doporučuji článek, co tady zmiňoval Bubák: https://medium.com/@krivka.adam/koronav ... 0aedcebd66
Je to asi nejpřehlednější shrnutí této problematiky.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 26. 3. 2020, 14:07

Faskal píše:
26. 3. 2020, 13:55
Základní reprodukční číslo je nezávislé na počtu nakažených.
Říká, kolik jeden nakažený jedinec v populaci bez imunních jedinců nakazí v průměru dalších lidí.
A jak zjistíš, kolik jich nakazí, bez čísel o počtu nakažených?
Iron Within
Iron Without

Faskal

Příspěvek od Faskal » 26. 3. 2020, 14:08

Nemusíš jet hodinu, abys věděl, kolik kilometrů za hodinu jedeš.

Edit pro zájemce:
Metodika je docela složitá, viz sekce "Methods => Details" ve studii, na kterou se často odkazuji: https://cmmid.github.io/topics/covid19/ ... ssion.html

York

Příspěvek od York » 26. 3. 2020, 14:15

Invictus píše:
26. 3. 2020, 12:22
opatření, která ani nemůžou mít efekt (např. držet doma miliony zdravých lidí při řádově tisících nakažených)
Podle mě efekt mít můžou a mají, podceňuješ totiž lidskou náturu. Když se lidí zeptáš, jestli by ten, kdo je nakaženej, měl zůstat doma a zavolat doktorovi (nebo aspoň nosit roušku), prakticky všichni ti na to kejvnou. Když jsem to ale já, kdo kašle, tak to rozhodnutí není tak jednoduchý. Začnu si říkat "třeba to není nic vážnýho", "přece teď nebudu otravovat doktory, když je takovej nával" a podobně. Obdobně s rouškou - když ji nosí jen pár exotů, tak je těžký přinutit se a nosit ji taky (protože budu sám za exota). Když ji nosí všichni (a ještě navíc je to nařízení vlády, takže můžu mít problém, když si ji nevezmu), je MNOHEM snazší vzít si ji taky.

Minimálně za sebe můžu říct, že bez těch přehnanejch opatření bych měl velkej problém chovat se v tomhle ohledu rozumně, zato s nima je to jednoduchý.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 26. 3. 2020, 14:18

Faskal píše:
26. 3. 2020, 14:08
Nemusíš jet hodinu, abys věděl, kolik kilometrů za hodinu jedeš.
Ale musíš aspoň vystartovat.

EDIT:
Edit pro zájemce:
Metodika je docela složitá, viz sekce "Methods => Details" ve studii, na kterou se často odkazuji: https://cmmid.github.io/topics/covid19/ ... ssion.html
A tady jako nepoužívají k výpočtu R0 počty nakažených? Nebo, co přesně vlastně tvrdíš?
Iron Within
Iron Without

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 26. 3. 2020, 14:27

Argonantus píše:
26. 3. 2020, 14:01
2) Ongeho námitky o tom, že zdravého člověka se nemoc netkne jsou poněkud nepřesné (prostě tam roste pravděpodopnost), a hlavně, nemají sebemenší vliv na moje tvrzení, že mezi počtem mrtvých a nakažených je jakýsi vztah.
OnGe nenamítal, že se zdravého člověka nemoc netkne, ale že ji s nejvyšší pravděpodobností přežije a nemocný naopak, tj. že počet mrtvých ovlivňuje spíš kondice nakažených, než jejich počet. Chceš-li cupovat něco jiného než jsem napsal, neuváděj u toho mé jméno.

Samozřejmě, je to do jisté míry - nemůžeš mít víc mrtvých než nakažených a tak. Ale s trochou štěstí můžeš mít tisíc (nebo milion) nakažených bez jediného nebožtíka a s trochou smůly jednoho nakaženého, co umře. Pokud nepovažuješ počet nakažených za průkazný údaj, počet mrtvých je ještě daleko zamlženější.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 26. 3. 2020, 14:37

Invictus píše:
26. 3. 2020, 12:36
Pokud to nemůžeš vyhodnotit na základě té první námitky teď, tak to bude platit i za půl roku. Dozvíš se možná nějaká zpřesnění, ale zároveň se ti taky ztratí hodně dat prodlením. Jediné co reálně máš je počty a čas. Z toho můžeš číst nějaký trend, jehož omezení jsme tu probírali už shora zdola. Tvrdit, že nevíme vůbec nic, mi přijde stejně užitečné, jako tvrdit, že máme naprosto jasno. Tedy vůbec.
Přijde mi, že jsi se dostal do dobrého bodu, kdy o tom přemýšlíš komplexně, ve variantách dopadů, ale už jsi se zalekl té komplexity natolik, že neuděláš ten další krok, tedy vytvořit si nějakou fluidní aproximaci z těch dostupných dat.
Argonantus píše:
26. 3. 2020, 14:01
1) Kupodivu se shodnu s Invictem v tom, že Jersonovo a Elesharovo jásání nad tím, že jakákoli čísla jsou nepřesná a že TO NIKDO NEVÍ je poměrně destruktivní přístup, protože vlastně brání tomu, aby se dělalo cokoli.

Z čeho, Jersone, usuzuješ, že je třeba dodržovat zavedená opatření, když vzápětí tvrdíš, že nemají žádná racionální opodstatnění?
Invictova pro mne zcela mylná první reakce na opatření, kterou se nyní pokouší urputně hájit (= se posrali v kině), mi připadá paradoxně konzistentnější.
Zestručním to. Svým příspěvkem jsem chtěl říct, že teď, dva týdny v celoplošném omezení vycházení ještě nemůžeme vyhodnocovat dopad opatření, které by se i při zcela stabilních podmínkách a ideálním chování lidí začaly projevovat až po dvou týdnech, když jsme během těch dvou týdnů několikrát změnili přístup k testování lidí, tedy už jen výběr lidí k testování.
Tedy říkám, že je třeba alespoň dva týdny používat stejnou metodu testování a sběru dat o nakažených, abychom mohli říct, že změny v grafech počty nakažených nejsou způsobeny změnou metodiky, ale změnou faktického stavu, tedy počtu nakažených, či přesněji jejich přírůstku. Netvrdím, že teď nevíme vůbec nic, a už vůbec nad tím nejásám. Jen bych rád, aby se před zhodnocováním účinku opatření alespoň minimální nezbytnou dobu neměnila metodika. A za tu minimální nezbytnou dobu považuju 14 dní, lépe 3 týdny.

Tenhle časový interval platí pro zjištění, co je dobré udělat teď - jaké opatření se osvědčilo, co bylo nejspíše zbytečné. Abychom mohli porovnat jednotlivé státy mezi sebou, je třeba, aby i tyhle státy alespoň pár týdnů postupovaly stejně. Do té doby mi přijde úplně zbytečné bádat nad tím, proč v Itálii umírá dvakrát víc nakažených než je průměr a v Korei jen polovina nakažených, když Korea a Itálie testují jinak a jiným způsobem zahrnují lidi mezi nemocné, a dost možná i mezi mrtvé. Navíc i ty počty mají dost možná různé zpoždění, některé jsou evidované během pár hodin, některé nejsou evidované pár dní.

Tak či onak se nechci dostat do stavu, v jakém jsou doktoři v Itálii, Španělsku a teď i v Británii, kdy se rozhodují, koho budou léčit, a na koho nemají kapacity a nechají ho umřít, takže nebudu říkat, že zavření obchodů a omezení vycházení je přehnaná reakce, ani nebudu tvrdit, že to přehnané není. Prostě to nevím. A myslím si, že za současného stavu to nikdo nemůže vědět jistě.

A jako člověk, který si v dětství prošel zápalem plic říkám, že jsem pro každé opatření, které pravděpodobnost téhle nemoci u mě sníží z nějakých 20% třeba na 1%. I kdybych to přežil, tak už tím prostě podruhé projít nechci - a hlavně se nechci podruhé zotavovat z následků.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 26. 3. 2020, 14:42

OnGe píše:
26. 3. 2020, 14:27
OnGe nenamítal, že se zdravého člověka nemoc netkne, ale že ji s nejvyšší pravděpodobností přežije a nemocný naopak, tj. že počet mrtvých ovlivňuje spíš kondice nakažených, než jejich počet.

Ale s trochou štěstí můžeš mít tisíc (nebo milion) nakažených bez jediného nebožtíka a s trochou smůly jednoho nakaženého, co umře. Pokud nepovažuješ počet nakažených za průkazný údaj, počet mrtvých je ještě daleko zamlženější.
No jasně, pokud máš v jedné zemi populaci mladých a zdravých, a proti tomu v jiné zemi populaci starých a nemocných, tak budeš mít i jinou míru smrtnosti. Viz ty srovnání Korea a Itálie. Tohle lze kompenzovat přepočtem struktury populace v tomto případě, nebo někde vyhrabat ještě údaje o nemocnosti, kdybys chtěl srovnat i to. A čím větší budeš mít vzorek, tím přesnější budeš mít nějaký populační průměr smrtnosti.
A protože ty hodnoty smrtnosti nejsou nějak radikálně odlišné mezi zeměmi, zvlášť když kompenzuješ tu populační strukturu, nebo poměřuješ přímo segmenty populace, tak můžeš odhadovat, jaký je nejmenší počet nakažených schopný vyprodukovat určitý počet mrtvých (kde je ten referenční bod Korea, která to má nejlépe protestováno). Těch skrytě nakažených samozřejmě může být víc, ani Korejci neotestovali všechny, což ti však poměr smrtnosti jen dále sníží.
Iron Within
Iron Without

Faskal

Příspěvek od Faskal » 26. 3. 2020, 14:42

Invicte, už ses mi vysmál několikrát, ale řeknu to znovu:
Infekce Covid-19 šlape jako hodinky a je možné na úrovni populace určit průběh podle toho, jak se sledují vážné případy, které není možné přehlédnout a je obtížné je skrýt v zemích, které neholdují masovým hrobům. Analýzou podobné té, kterou jsem ilustroval na datech ve Wuhanu, je možné zpětně dopočítat poměr doposud neidentifikovaných případů k těm identifikovaným. Toto všechno funguje za předpokladu, že se dramaticky nemění metoda hlášení případů, což není náš případ: tady se jsou užitečné tvé výpočty poměrů nakažených v celkově otestovaném vzorku, které se nijak dramaticky nemění v čase.

Je to ve výsledku něco analogického měření globálního oteplování - je problém změřit přesně hodnotu,, ale je snadné změřit její trend, což je to, co nás zajímá, pokud mluvíme o efektech opatření... A článek se koneckonců jmenuje "Temporal variation in transmission..."

"Trends identified using our approach are robust to under-reporting assuming it is constant but absolute values may be biased by reporting rates. Pronounced changes in reporting rates may also impact the trends identified."

Pro detaily implementace odkazuji na článek.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 26. 3. 2020, 14:48

Sosacek píše:
26. 3. 2020, 09:25
Oni to i predtim aktualizovali jednou za tyden, nebo tak.

Skoda, ze nemaji nikde vystavene zdrojaky. Preprinty sice do biologie dorazily, ale zverejnovani zdrojaku kvuli reproducibilite jeste ne.
Teď jsem trochu louskal metodiku.
Tohle není ono?
https://github.com/cmmid/CovidGlobalNow

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“