Covid-19

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe » 12. 5. 2020, 08:50

Myslím, že poslední dva měsíce nám jasně ukázaly, že buď Hroboň, jeho modely, nebo závěry které z nich vyvozuješ, celkem nekorespondují se skutečností.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 12. 5. 2020, 09:00

Jinak jsem se mrknul, jak je na tom Diamond Princess a věřte nebo ne, pořád tam máme 48 aktivních případů a to tu loď dali do karantény 3. února. Vývoj nových případů v čase se mi nepodařilo zjistit.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 12. 5. 2020, 09:07

Argonantus píše:
12. 5. 2020, 05:33
Hezká teorie, poněkolikáté zopakovaná.
Jenže kdyby platila, měla by smrtnost po prudkém nástupu během času postupně klesat, jak se chyba zarovnává.
A ono je to přesně obráceně. Smrtnost furt mírně roste.
Já vidím, že CFR mírně klesá.
Screenshot_2020-05-12 Coronavirus Update (Live) 4,256,729 Cases and 287,355 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer.png
Screenshot_2020-05-12 Coronavirus Update (Live) 4,256,729 Cases and 287,355 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer.png (8.63 KiB) Zobrazeno 197 x
...
Jak se tady opakovaně psalo, že všichni umřeme proto, že jsme nebyli na pravidelných prohlídkách u doktora, tak jsem byl včera, běžte taky. Minulá vlna Covid-19 přišla dost náhle, teď je ale klid a jestli přijde další, je čas se na ni připravit.

Ptal jsem se na nějaké praktické záležitosti ohledně druhé strany rovnice zplošťování křivky a to kapacitu zdravotnictví, konkrétně na vakcínu proti pneumokokovi. Pojišťovny ji hradí od 65 let, pokud máte někoho neočkovaného v tomto věku, nažeňte ho k doktorovi, pokud někoho blížícího se tomuto věku, stojí to za zvážení, akorát je to trochu dražší, doktor říkal 1600 Kč, internet hází podobná čísla.
Pneumokoky způsobují zápal plic a i když očkování proti pneumokokovi neudělá nic s Covid, je možné, že sekundární infekce pneumokokem zvyšuje smrtnost Covid-19. Každopádně, čím míň lidí bude v nemocnici s ne-Covidovým zápalem plic, tím víc místa bude pro Covidové pacienty.

V září bude vakcína proti chřipce pro následující sezónu. Osobně očkování proti chřipce nepovažuju (ale nejsem doktor, tak na tom nezáleží) mimo rizikové skupiny za efektivní v poměru cena výkon, (už jenom proto, že fungují jenom na jednu sezónu a je loterie, jestli budou fungovat) tak ji ignoruju, letos ale udělám výjimku. Čím míň chřipky bude kolovat na podzim světem, tím líp.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 12. 5. 2020, 09:09

Vallun píše:Marky - zdroj - Hroboň a jeho modely
Myslel jsem, že dáš třeba link...
Vallun píše:jde o celkový počet případů a data jsou cca k 20. 4. 2020
K 20.4. bylo na světě kumulativně 2,47M potvrzených nakažených. V Číně 83k. Aby k tomuto datu platilo to, co říkáš, muselo by být v Číně 1,6M utajených nakažených a 32k utajených mrtvých.

Hm ..... dobře, ty pozorované fronty před krematorii a odhady na desetitisíce mrtvých bez diagnózy ..... A 57M lidí v karanténě po tři měsíce ..... získal jsi mou pozornost, tam se tahle čísla ztratit mohla.

Nicméně - měsíc je dlouhá doba a situace dnes je úplně jiná.

K 12.5. (dnes) je na světě kumulativně 4,17M potvrzených nakažených. V Číně si trvá na svých 84k. A krom těch 4,17M potvrzených budou bambilióny neregistrovaných nemocných v Brazílii, Indii, Rusku, USA ....

Kdyby měla mít Čína stále 40%, tak jsou už tam dosahují laťky stotisíce utajených mrtvol ....

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 12. 5. 2020, 17:37

Onge/Faskal
prostou trojčlenkou a delším pozorováním. Začali jsme na 3%, pak to šlo na 4% a 5% a ještě dál. Každý si může spočítat, jak to vychází.

Je ale možný ten složitější tvar, že v květnu se to zastavilo a mírně vrací, jak ukazuje ten Faskalův odkaz, neb jsem to posledních pár týdnů nekontroloval (ten odkaz ale vypadá jako closed cases, a když jsem o nich mluvil, vypuklo kolektivní kvílení, že to rozhodně nemohu tak brát)

Jednotlivé země dělají ještě složitější tvary. Většinou ty blbě dotestované, kde jsou čísla podle plotu (Francie, Brazílie a tak).

Jinak nadávání na Čínu je sice děsně cool, ale poněkud uniká, že ty děsně civilizované a demokratické země předvádějí často daleko tristnější výsledky. Pohybujeme se v režimu přání a stížností, jak trefně pravil Onge.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 12. 5. 2020, 17:59

Já sice nejsem žádný takový to matematik, ale myslím si, že takhle trojčlenka nevypadá... taky pořád nevím pozorování čeho. Vlastně jsi mi dokázal těmi čtyřmi odstavci dokonale neříct vůbec nic :)

Ale abych jenom neremcal, můžu ukázat, co bych třeba chtěl slyšet:

Já si třeba vzal počet případů na Diamond princess a spočítal si, kolik procent jsou úmrtí. Vyšla mi necelá 2 % (13 mrtvých ze 712 případů). Diamond Princess jsem si vybral proto, že je to téměř uzavřený případ a současně jsou to alespoň tříciferná čísla. To první je důležité proto, že to nezkreslují rychle hynoucí rizikové skupiny a to druhé proto, že malá čísla obsahují hodně šumu. Je potřeba tu počítat s jistým zkreslením, protože na lodi byli alespoň přiměřeně zdraví lidé (což to jistě vylepšuje) a že lodní ošetřovna není úplně nemocnice (což to nevylepšuje).

Můžeme to počítat i v globálu, ale tam nám to kazí, jak Vallun správně poznamenal, méně vyspělé země. Kupříkladu Spojené království se svými aktuálními 14,5 %
Naposledy upravil(a) OnGe dne 12. 5. 2020, 18:00, celkem upraveno 1 x.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 12. 5. 2020, 18:00

Asi takhle: v Číně klesání CFR doběhlo a začalo se znovu ve zbytku světa. Jinak je to cvičení v definování toho, co je "case".
Čína. Oranžově vyřešeno úmrtím, zeleně vyřešeno uzdravením.
Screenshot_2020-05-12 China Coronavirus 82,919 Cases and 4,633 Deaths - Worldometer.png
Tady je ten svět z minula. Klesá pomaleji, protože v řadě zemí teprve došlo k umírací fázi a ještě ne pořádně k uzdravovací. Eventuálně to klesne, až lidi začnou dostávat štemply, že jsou zdraví. Jak nízko to klesne, bude záležet na podchycení "case", a pro přesná čísla pravé smrtnosti budeme eventuálně muset udělat test na promoření, jak probíhal plošně třeba u nás.
Obrázek
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II.

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 14. 5. 2020, 17:17

Už nám ten collateral začíná vystrkovat růžky:

Opatření pozabíjela víc lidí než virus sám, tvrdí německá analýza

A mezitím ve Švédsku:

Sweden’s Coronavirus Strategy Will Soon Be the World’s

Ale mně si nevšímejte, jen procházím okolo...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 14. 5. 2020, 17:38

Hamáček o počátcích krize...samozřejmě se ví, že to byl Hroboň, ale Mára Prchal nechce, aby bylo ANO spojováno s julínkovcem:)

Alnag - to je sice zajímavost, ale nikoliv arguemnt proti opatřením... důležité je srovnat zachráněné vs. oběti...u nás mi přijde spíš problém v tom, že vláda téměř aktivně podporvala (minimálně dělala málo proti tomu) paniku, která vedla k navýšení počtu obětí opatření, což už zbytečné určitě je...

A samostantou kapitlou jsou nákupy materiálu v číně za současného ignorování levnějších tuzemských alternativ...už aby se toho chytly orgány...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 14. 5. 2020, 17:51

Hlavně je potřeba nesrovnávat hrušky z jablka.

Srovnání "Oběti opatření" <> "Oběťmi Covidu při zavedených opatřeních" je pitomost a ne studie.

Chtělo by to srovnávat:
"Obětí opatření" + "Oběti Covidu při zavedených opatřeních" <> "Obětí covidu bez opatření" + "Colaterální oběti bez opatření", že...

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 14. 5. 2020, 19:22

Měli bychom si vzít příklad z USA nebo raději UK?

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 14. 5. 2020, 19:40

OnGe, my víme, co je falešné dilema. Nemusíš nám to předvádět v každém druhém příspěvku.
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 14. 5. 2020, 20:08

Proč ten majestátní plurál?

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 14. 5. 2020, 20:57

MarkyParky píše:
14. 5. 2020, 17:51
Srovnání "Oběti opatření" <> "Oběťmi Covidu při zavedených opatřeních" je pitomost a ne studie.
No hlavně to dal dohromady ouřada z ministerstva a je to zatím jedna analýza. Úřad se tím možná nechlubil nikoliv proto, že to přináší skandální odhalení, ale třeba proto, že je to možná prostě špatná studie. Ono tyhle spekulace typu coby kdyby jsou zákeřné - na straně druhé máme naopak ty lidi, které karanténní opatření zachránila před smrtí při autonehodě, kvůli znečištění ovzduší, nebo třeba ten vtipný příklad Jižní Afriky, kde prý klesly vraždy na bezprecedentně nízká minima. Jde o příliš komplexní a propletenou situaci na to, abychom mohli říci, že kvůli karanténě v Německu "umřelo nebo umře mezi 5-125 tisíci (WTF?! to je jak tehdy s Olympiádou v Praze) lidí".
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 14. 5. 2020, 22:00

Eleshar - há bych úřední analýzy nezatracoval...;) Nicméně samozřejmě, těžké a multiplexní to je...nicméně argumentovat zrovna snížením počtu vražd je takové zvláštní....pak ybs taky mohl dojít k závěru, že nejvražednější je osobní svoboda:)

Obrázek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“