Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Prymula má pověst spíš rozporuplnou, ale machr to je, navíc jako ejdne z mála ej schopen spojovat odbornost věcnou a manažrské schopnosti.

S politikama (Babišem) byl do února dost na kordy...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Covid-19

Příspěvek od ilgir »

OnGe píše: 6. 4. 2020, 17:27 Já bych tu Říhovou tak netepal. Imunologii se věnuje 40 let, má za sebou výsledky, je ověnčena akademickými cenami... možná o imunitě i něco ví.
Možná o imunitě něco ví, možná ne. Co víme určitě, že přeposílala kámoškám řetězový mail o koronaviru, plný nesmyslů, jak jsme řešili v počátcích této diskuze. Takže výroky této dámy beru s velkou rezervou.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

OnGe píše: 6. 4. 2020, 19:01Mno, já bych to klasifikoval jako imao, ale to už je detail.
Jak myslíš, já tu zkušenost mám opakovanou z různých oborů, že takoví lidé se celkem běžně pohybují na vysokých pozicích. A bylo to pro mě napoprvé docela šokující* a u dalších i tak překvapivé poznání, protože jejich řekněme veřejná prezentace byla silně v rozporu s tím, co se dělo za oponou. A s přisvojováním zásluh jiných lidí se určitě setkáš i v tvém oboru.
Ale třeba to není případ Říhové, a měla prostě dvě slabší chvilky. Nevozil bych se po tom, kdyby je neměla.

*někdo by mohl říct paradigma pozměňující :>;o)

ilgir: Aha, takže to je tahleta. Takže 3 chvilky. :lol:
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Už ten čechystán začínám chápat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Alnag píše: 6. 4. 2020, 13:58očekávám teď velké manévry, aby se neukázalo, že to "někdo velmi zásadně nedal".
No tak ten někdo by byl ve výsledku patrně WHO a její metodiky, které se v daném případě příliš soustředí na zvládnutí a málo na poznání, a už od doby, kdy jsme ztratili 300 tisíc pěšáků při výsadku na Klendathu, víme, že to je špatný přístup, pokud potřebujeme zlikvidovat agresivního brouka.

Skoro bych i rád viděl nějakou sebereflexi od médií a způsobu, kterým směrovala veřejnou debatu.
Tak jsem chtěl na Invictův požadavek rozkecat, proč zrovna Rakousko a Švédsko, ale zdá se, že je debaty konec, protože se všichni chytili toho, co chtěli celou dobu slyšet; obrovské množství nakažených (prý 10% Italů) a tím pádem mnohem menší smrtnost, sezónní chřipka.
Mno já si myslím, že debata není ve stavu konce, nýbrž zmražení, protože čísla stojí za starou belu a nelze na nich činit rozhodnutí. Pokud je v Itálii 10 milionů nakažených a z toho umřelo 80 000, tak prostě potřebuješ radikálně jiný přístup, než pokud jich tam 170 000 a umřelo 17 000.

A do záznamu prosím, že debatu jsem vyhrál já, pže lepší data požaduji nějaké tři týdny :>;o)
Sosacek píše: 6. 4. 2020, 15:47 ...
Já vím, to bylo taky těžké strávit :wink:
Vallun píše:ad Hamáček a mz. srovnání - koluje šuškanda, že anglicky umí ještě hůře než já a zásadně nic v cizozemštině nečte...
Odkdy byla jazyková zdatnost mezi kritérii posic vlivu a moci v našem banánistánu? Odkdy byla jakákoliv kompetence kritériem? Jako ano, Babiš a Hamáček se jeví jako velmi koncepční, pragmatičtí a zodpovědní státníci a krisoví manažeři třeba ve srovnání s Trumpem, ale to je trochu mimoběžná diskuse.
Alnag píše:To nás dostane na smrtnost 0,64%. Sám ale říká, že ji odhaduje na 2-3%, takže těch nakažených Italů možná není až tolik nebo těch mrtvých je víc, bůh suď.
A opět si někdo tahá čísla z prdele. Proč ji odhaduje na 2-3 %? Má k tomu čísla? Zatím statistiky nasvědčují, že mrtvých v Itálii bylo 2-4x tolik. 2-3 % znamenají 12-15násobné podcenění.
Argonantus píše:3) Překvapilo mne - mile - jak docela rychle a spontánně celá Evropa odmítla cestu, naznačenou panem Johnsonem a Trumpem (odvolávající se na jisté učené autority)
Rozumný postup při enormní smrtnosti 3,5 %. Jaký by měl být postup při smrtnosti 0,2 %.

Btw. Trump se o žádné odborníky neopíral, pouze lhal a lhal. Jako reakce USA dost hustá.
Sosacek píše:Faskal tu o tom myslim mluvil, ale proc poslouchat virologa, kdyz muzeme poslouchat lidi co maji nulove znalosti z oboru?
Mno jak jsi říkak, je to hypotéza a z Faskalových příspěvků mi nepřišlo, že by momentálně byla prozoumaná natolik, aby se dalo doporučovat v těchto intencích postupovat. Navíc Říhová je píča už jen tím, že by nás všechny nahnala na nějaká sportoviště. To prosím raději karanténu a uzavřít hranice.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Alnag »

OnGe píše: 6. 4. 2020, 13:46 Ano. Ale takových lidí je na světě víc, není třeba dělat z Prymuly cara, nebo tak něco.
Tak jo... co třeba tenhle: Promoření je přirozenější než držet lidi v přísné karanténě, říká epidemiolog
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

To jsou mi zajímavé věci.
Já bych si přál, aby tyto služby byly otevřeny v další vlně. Jen musíme opravdu přesně definovat pravidla. Pan ministr (zdravotnictví Adam Vojtěch, pozn. red.) velmi podporuje, aby vznikla kritéria na dlouhou dobu dopředu. K tomu je vytvořena i speciální pracovní skupina. Budeme dělat takovou mapu, co by mohlo nastat. Tu chceme zveřejnit asi po Velikonocích. S tím, že když se ukáže, že po dvou týdnech třeba něco nenadělalo dobrotu, tak to vrátíme zpátky. Současně je však nutné zdůraznit, že pokud se lidé nebudou chovat zodpovědně, může to kdykoliv bouchnout.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 6. 4. 2020, 16:17 Takže třeba:
1) První dojem o stavu někde, třeba že Rakousko nebo Švýcarsko jsou na tom hodně špatně, je po měsíci vývoje nutno značně opravit. Co se zdá, nemusí být pravda. Je třeba sledovat trendy.

2) Taktéž třeba dojem, že v Číně to v zásadě vyřešili, mne začíná pomalu opouštět. Mohlo by to být značně složitější.

3) Překvapilo mne - mile - jak docela rychle a spontánně celá Evropa odmítla cestu, naznačenou panem Johnsonem a Trumpem (odvolávající se na jisté učené autority)

4) Překvapilo mne, jak Faskalem spontánně navržená dvojice zemí k porovnání začala dávat naprosto zjevně odlišné výsledky

5) Překvapilo mne, že Češi mohou k této světové debatě přinést něco zajímavého. Taky mile.

6) Překvapila mne Amerika. Zle. Zřejmě jsem měl ještě nějaké iluze. Nečekal bych, že se může projevit jako nejhloupější člen rovnice.
ad 1 - jo, tohle je přesně situace, jak dělaná pro neměckou preciznost/přístup k životu, že to zlvádnou lépe, enž Italové bylo jasné od počátku. Pro mne je naopak trochu zklamání ten samotný rozjezd - docela dlouho to ingorovali kvůli ziskům, to není nerakouské, ale přeci jen...

ad 2 - tenhle dojem jsme nidky neměl, Číně nevěřit je u mne defaultní postoj. Nejen kvůli tomu, že děda byl za komančů formálně zavřený proto, že Čínu prohlásil za žluté nebezpečí ...

ad 3 - a teď se k ní více méně vrací, je třeba zkoumat, zda se to nemohlo obejít bez té fáze kladiva, všude určitě ne, někde ano... Bude třeba s epoéučit pro příště...taky je třeba zjistit, proč se koncetrují vážné případy:/

ad 5 - a čímpak??

ad 6 - nevím, dza jsme to už psal, ale mý známí, co tam jsou tvrdí, že realita dost odpovídá černější části zpráv u nás publikovaných...na druhous tranu jsou to lidé z prostších a chudších poměrů v Texasu a Kalifornii
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Britské tajné služby odhadují, že v Číně do začátklu března zemřelo na Covid nejméně 130 000 lidí...

Ještě v únoru u nás nakupovali zdravotnický materiál a to v množství větším, než nám dosud prodala...

Ale celý pořad na ČT 1 byl supervýživný...Reportéři ČT)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Respiratory virus shedding in exhaled breath and efficacy of face masks
Nature Medicine (2020)

https://www.nature.com/articles/s41591-020-0843-2
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Covid-19

Příspěvek od Argonantus »

Takže zase TL,DR zamyšlení nad těmi paradigmaty. A chytnu se Yorka:
Není mi jasný, co pořád máte s tím ustupováním z předem připravených pozic. Nikdo z nás AFAIK není v pozici, kdy by mohl cokoliv ohledně opatření vlády ovlivnit (a to ani naší, natož jinde ve světě), takže kdo stojí na jakym hexu je imho úplně bezpředmětný.
Kdo je na jakým hexu je naprosto určující pro vnímání toho, co píší ostatní. Co je příliš daleko, tak už není srozumitelné a mění se v bílý šum. A co je hned vedle, je samozřejmé, a vlastně i zbytečné sdělovat.
Debatu ochromuje paradox toho sultána, co spálil Alexandrijskou knihovnu se slovy
pokud ty knihy obsahují něco jiného, než korán, tak jsou škodlivé, a pokud obsahují to samé, pak jsou zbytečné
Takže zjišťuji, že nepíšu pro lidi, co se mnou souhlasí, protože ti to už vědí stejně, v případě Faskala třeba lépe než já. Markyho podezírám, že se vypnul právě proto, že se mnou příliš souhlasí.

Pro ty, co jsou daleko, je moje psaní také k ničemu, z opačných důvodů.

Pokus zde https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 62#p579362
ukazuje, že třeba Onge - o kterém jsem si naivně myslel, že se pohybuje celkem volně někde uprostřed - vůbec nesleduje moje argumentační snažení, takže je rovněž zbytečné mu cokoli psát.

Eleshar se zahalil ve velebnou agnostickou eerie-baatezuovskou mlhu, ve které nic nevíme, nic neplatí a pokud bychom si mysleli, že něco víme, tak je to šálení smyslů. Takže je zbytečné mu cokoli psát.

Zjištění, že píšu vlastně jen pro Invicta (nikdo jiný nezbývá, pokud počítám dobře), je samo o sobě dost příšerné. Jisté je, že i zde je vzdálenost hexů taková, že dolehne jen něco, velmi výběrově a dost náhodně.

Takže pro Invicta ještě, před blížící se noetickou smrtí:
Já chápu, že moderátoři od této debaty dali ruce pryč, ale to ještě neznamená, že je třeba hned obratem vkládat do úst druhým.
Jakože nic z toho co tady píšeš není pravda, a nevím jestli bych vůbec řekl, že to platí o jediném účastníku diskuse, a to myslím že všech názorových stran, natož takto plošně.
Pokus o deskriptivní popis situace - vlastně stejný jako shora - vyvolává nepochopitelný hněv, podobný Markyho záchvatu před pár stranami. Všimni si, že já nic nepravil o nějaké vině, úmyslech a podobně.
Světonázor čili paradigma z podstaty věci nemůže být "pravda", neb žádné objektivní mimolidské paradigma vůbec neexistuje. Paradigma je naladění tvého přijímače na určité vlnové délky, brýle, které propouštějí jen část polarizovaného světla, nebo hex, na kterém právě stojíš (díky, Yorku).

Ten seznam mých zjištění byl náhodně vylovený pokus obhájit, že pro mne debata snad přece jen nějaký smysl měla. Zdá se ale, že i tohle se podařilo předat v dost filtrované podobě.
1) nezaznamenal jsem, že by na tom Rakousko a Švýcarsko bylo nějak hodně špatně, takže těžko chápat to překvapení
Švýcarsko a Rakousko byly v dávných dobách asi 15. 3., kdy se v debatě zjevovala většina z nás, s pochopením, že tohle je fakt asi problém, země hodně v čele všech seznamů, ježto sousedí s bájnou Itálií, symbolem vší hrůzy. Jsou v tom hodně dlouho a vyvinuly horu energie na řešení, jak svědčí počet testů. Dnes lze konstatovat, že typově jsou menší verzí Německa, udrželi se zatím pod magickým číslem 1000 mrtvých (Švýcaři možná dočasně), tempo růstu je malé, takže to vlastně vůbec není špatný výsledek. I když horší, než náš. Ten rozdíl pohledů na začátku a na konci mne okouzlil.
2) pochybnosti, že v Číně to skoro určitě nebylo tak, jak prezentovali, tu byly od prvních stránek diskuse, lišily se jen odhady, jak moc jinak - také nevidím zdroj překvapení
Noetická jistota, že "když jsou to Číňani, tak lžou", mi připadá trochu nevědecký přístup. Navíc nesdílím všeobecně sdílený předpoklad, že nedemokratická země je nutně neschopná (na to se tu už narazilo mockrát, výrazně v debatě o studené válce). ježto jsem v nedemokratickém světě žil, vím, že některé věci se dokonce v policejním režimu realizují daleko snadněji, než v demokracii. Například, když úkol zní "sedět doma na prdeli, nikam nechodit a držet hubu".
Takže bych neviděl nic divného na tom, že Číňani průběh prvního kola nákazy zvládli, bez ohledu na to, že si možná nějaká čísla ubrali (mrtvých i nakažených bylo třeba o něco víc).
Bombastická zjištění, která tu lítají, třeba Vallunovy zaručené zprávy od MI6, si dovoluji moc nebrat na vědomí.

Tímto mým postojem ale otřásly dost výmluvné symptomy, že to může být jinak. Jeden je, že ač jsou hlášena malinká čísla, přesto stále pokračují. Jako by ten zavřený sud furt někde unikal.
Druhý je, že choroba není ve Wu Chanu, jak jsem se mylně domníval, ale všude. A "všechno" se policejně zavírá daleko složitěji, než Wu Chan.
A třetí je to striktní rozhodnutí, že Číňani nedodali žádná čísla o testování, ani vymyšlená.

Takže se zdá, že nákaza v Číně v nějaké podobě pokračuje, zřejmě dost nekontrolovaně, na způsob Indie. A horší varianta je, že jsou to další USA před výbuchem.

3)
většina evropy zareagoval dříve než UK a USA, jednoduše protože to u nich propuklo dříve, a rozdíly mezi přístup států tedy jsou i tak, a když ti začnou růst počty nakažených po tisících a mrtvých po stovkách, tak prostě není politicky únosné, to nechat být. teda aspoň v demokratických státech, v oligrachiích je to holt těžší proces
Nuže, to není pravda. USA a UK byly mezi velmi časně nakaženými zeměmi hluboko v únoru, srovnatelně s Itálií. V těch dávných dobách začátku se hledalo nějaké vysvětlení, proč jsou Italové jiní, že jsou výsledky tak strašně špatné.

Dnes se zdá, že průběh exponenciály u maličkých čísel je řízen spíše náhodou* a není snadné ho předvídat. Může to chvíli setrvat na pomalém rozjezdu, z důvodů bůhvíjakých, nicméně nakonec se křivka neodvratně a přirozeně stáčí nahoru. Teprve tam vzniká to zpoždění (někde tu jsou ty Sosáčkovy posunuté řady pro Itálii a UK, fascinující pohled).

Podobný případ v ráji bláznů je Rusko, nad kterým mne náš přítel Hanss utloukal, jak je jejich situace skvělá. Moje pochyby plynuly z podezřele velkých denních přírůstků nakažených, které svědčily o nedostatečném testování (Invictova chyba). Dnes se Rusko snaživě dere pořadím vzhůru, a chmurný konec mu není těžké věštit.

Podstatné tedy je, že USA a UK měly přesně stejně času na dumání, co s tím, jako Italové a jako Němci. To, že se výsledky těchto zemí tak liší je vinou nikoli postupu nemoci, ale čistě jejich vlastního rozhodnutí, což mne nepřestane fascinovat ještě dlouho.

4)
jinak velké země, s jiným startem a jinou strategií k zvládnutí epidemie vrací jiné výsledky - postrádám překvapení
Řeč byla o Norsku a Švédsku, kde Faskal poukázal na úplně odlišnou strategii. V době, kdy to říkal, mělo Norsko výrazně víc nakažených a jevilo se coby postiženější země, počet mrtvých mělo Švédsko mírně vyšší, skoro by se zdálo, že to odpovídá tomu rozdílu počtu obyvatel. Po Faskalově výzvě jsem se na tyhle dvě země zaměřil a zjistil, jak výrazně a průkazně zamířil nahoru ve švédsku nejprve ten počet mrtvých, a potom i počet nakažených. Demonstrace odlišných výsledků přístupu za mne nemůže být jasnější.
5) tohle asi jediné vnímám jako autentické a opodstatněné zároveň. Pokud jsi tamní situaci nesledoval posledních pár let podrobněji, tak tě muselo nutně překvapit, a na první pohled to ani nedává smysl
Jako že Trump je magor, to asi není velký objev. Ale zemi přece neřídí jen prezident; jsou tam nějací místní Prymulové. A ti museli na začátku kolektivně zešílet. Vím, že v USA probíhá něco jako posfaktické roztržení země na dvě intelektuálně odlišné poloviny, a ta iracionální a náboženská polovina jasně vítězí. Nyní to vede k bizarnímu výsledku, že ta iracionální část nese jasnou vinu na tom, že ta druhá má z toho rovnou ztráty na životech, ježto neřestní Newyorčané a Kaliforňané platí za svoji rozlítanou globalizovanost. To může základy sporu prohloubit k něčemu, co nejsem schopen úplně dohlédnout.

Připojil bych 6), a to je úplné a dokonalé selhání intelektuální světové pravice. K nově vzniklé situaci nejsou v naprosté většině případů nic říci. To je případ nejen USA a UK, ale třeba i místní pravice, kdy třeba levým okem na obrazovce viděný Vít Rakušan hřímá něco na způsob Eleshara - že žádá přesnější data, aby mu byla jako okamžitě donesena, pak nám sdělí svůj moudrý soud.

Výjimkou je možná Merkelová, jejíž obliba vzrostla. Zřejmě něco rozumného řekla, ale nenašel jsem, co.

* když o tom ještě chvíli přemýšlím, esli ono za to nemohlo to zlopověstné lyžování. V Itálii se v únoru lyžuje víc, než v Británii a v New Yorku. Další zrychleně nakažené země byly Rakousko a Švýcarsko.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Bajo »

Zdá se, že to Švédsko uplně nevyhodnotíme, rozhodlo se strategii taky nakonec změnit: Švédsko otáčí, volný režim končí. Kvůli zvyšujícímu se počtu obětí vláda chystá restriktivní opatření.

Edit:
A jeste rozhovor o tom testovani v Praze, zaujalo me zejmena toto:
Lidovky.cz: Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula mluví o tom, že by se obyvatelstvo mělo pozvolna promořit. Mohly by testy, o nichž mluvíme, ukázat, zda je to správný krok?
Ano, kdybychom věděli, že populace již nějakým významnějším způsobem promořena je, pak by bylo dobré postupně a kontrolovaně zavést opatření, která by vedla ke stádní imunitě. Tyto testy by tomu mohly napovědět. To, jak funguje neřízená cesta ke stádní imunitě v New Yorku či v Itálii, vidíme dobře a tam bych se opravdu dostat nechtěl.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od OnGe »

Reportéři ČT včera pokryli současnou koronavirální situaci a zazněly tam informace, o kterých jsme tu dokonce ani nemluvili, ale které jsou dle mého poměrně zásadní.

Na prvním místě tu máme číňany organizovaně skupující ochranné pomůcky v ČR a v evropě (zmínka o tom se objevila už dřív, ale třebá já tomu nějak nevěnoval pozornost, protože to nevypadalo jako něco centralizovaného, ale prostě racionální rozhodnutí jednotlivců). Podle překladu z chinaqw.com, který je v reportáži uveden, se u nás tahle nákupní akce odehrála 25. ledna a hovoří se o ní jako o "zámořské válečné epidemické operaci" (což může znamenat cokoliv, protože překlad z čínštiny). Zakoupili 780 000 lékařských masek (zřejmě jednorázové ústenky), 30 000 chirurgických oděvů a blíže nespecifikované množství masek N95. To je zlomek toho, co vláda doposud distrubovala (viz.: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 - kolik jsme nakoupili z číny se mi zjistit nepovedlo), ale ten zlomek není zanedbatelně malý. O těchto snahách informovaly tajné služby a paralýza trhu s ochrannými pomůckami, ke které vláda přistoupila víc jak měsíc poté, když Babiš řekl, že to bude zařizovat centrálně, náhle vypadá celkem racionálně. Akorát teda pozdě.

Pak je tu problém, že se stále nikdo nebaví s českými podniky schopnými vyrábět a dodávat potřebný materiál. Tenhle problém není jen v oblasti ochranných pomůcek, ale i dezinfekcí (zpruzený Žufánek + velkovýroba dezinfekce v holdingu Agrofert) nebo třeba ty termokamery (bereme od švýcarů místo od čechů, ačkoliv češi tvrdí, že ty jejich kousky jsou lepší) a asi to lze vysvětlit inherentní neschopností státního aparátu rozumně fungovat + nějakého toho šumu (že češi tvrdí, že ty kamery jsou přesnější třeba ještě nemusí znamenat, že to tak skutečně je). Třešínkou na dortu je, že je na stole zákon, který by umožňoval vládě takovýmto podnikům spolupráci přikázat. Asi že nabídku by nebylo slušné přijmout, ale když se z toho udělá povinnost, tak to bude dobrý, nebo nevim.

Když se pustím do oblasti spekulací (snad mi to odpustí i ti, jenž očekávají, že tu budu fungovat jen jako přijímač, popřípadě opakovač), tak je velmi podezřelý fakt, že vláda ochranné pomůcky nakupuje centralizovaně pouze z číny a ostentativně ignoruje české podniky nabízející pomoc. Racionální by bylo vedle dodávek z číny aktivovat všechny ostatní dostupné zdroje, protože čínské dodávky nestačí a evidentně stačit nemohou. Skoro by se chtělo říct, že si čína k těm dodávkám mimo vítací delegace na letišti objednala i pozici exkluzivního dodavatele.

Když si k tomu pak vezmu, že po setkání s prezidentem, který ke vztahům s čínou přistupuje ryze kolonoskopicky, Prymula změní názor na strategii, jak se s epidemií vypořádat a shodou okolností je zrovna navržen na bílého lva, začínám se docela bát. Když si k tomu ještě připočítám, že MUDr. Peková, která přišla s efektivním způsobem testování se potýkala s jistými nepříjemnostmi ze strany státního aparátu, mimo jiné potom, co prohlásila, že je ten koronavirus nějaký podezřelý a že to vypadá, jako by byl vyroben uměle (viz.: https://www.youtube.com/watch?v=P2KW1ku ... =emb_title ), tak si říkám, že jsme možná právě v detašovaném čínském bioreaktoru a ta představa se mi ale vůbec nelíbí.
Naposledy upravil(a) OnGe dne 7. 4. 2020, 10:21, celkem upraveno 1 x.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Bajo »

OnGe píše: 7. 4. 2020, 10:13 Když se pustím do oblasti spekulací (snad mi to odpustí i ti, jenž očekávají, že tu budu fungovat jen jako přijímač, popřípadě opakovač), tak je velmi podezřelý fakt, že vláda ochranné pomůcky nakupuje centralizovaně pouze z číny a ostentativně ignoruje české podniky nabízející pomoc. Racionální by bylo vedle dodávek z číny aktivovat všechny ostatní dostupné zdroje, protože čínské dodávky nestačí a evidentně stačit nemohou. Skoro by se chtělo říct, že si čína k těm dodávkám mimo vítací delegace na letišti objednala i pozici exkluzivního dodavatele.
K tomuhle se Hamacek vyjadroval. Neposoudim opravnenost, ale asi by to melo zaznit. Z jeho pohledu ceske firmy v dobe kulminace te nakazy nemely dostatecnou kapacitu. Nabizly mu tisice, ci desetitisice kusu a musel by koordinovat desitky separatnich objednavek paralelne a to v situaci, kdyz potreboval miliony kusu (takovou kapacitu podle nej v tu chvili mela jen Cina).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Jerson »

Švédsko vyhodnotíme - předpoklad je, že účinná opatření odkládali tak dlouho, že teď si to "vyžerou až do dna, tedy že jim narostou počty mrtvých víc než okolním státům a ještě navíc budou mít zabržděnou ekonomiku.
Pro srovnání se státy bez opatření se pak budeme muset podívat na nějaké ty -istány, třeba Turkmenistán.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů