Covid-19

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od ShadoWWW » 29. 3. 2020, 18:13

Já myslím, že to má několik rovin. Současná opatření považuji za rozumná vzhledem ke zdraví lidí. Pokud ale vláda říká, že je to opatření na několik měsíců, tak buď záměrně lže, nebo jen nechce vzbudit paniku, nebo je šílená. Ona diskutovaná promořenost je diskutabilní. Jak říkal jeden virolog na DVTV, tento virus se dokáže kdykoli vrátit i na člověka, který COVIDem už prošel. Jediná možnost na opuštění současných opatření je očkování. A to bohužel dřív jak za rok nebude. Proto je dobré se připravit na situaci, že opatření proti korona viru budou trvat přibližně rok.

Ekonomika se tím promění jednou provždy. Je to podobné jako příchod internetu nebo třeba Amazonu/Alzy. Už nikdy to nebude stejné, jako dřív. Bude mnohem silnější online poptávka po všemožných službách a kdo toto pochopí/pochopil, je o krok napřed. E-shopy nejen se zbožím, ale i se službami, se stanou samozřejmostí, stejně jako obsloužení přímo u zákazníka.

Důležité je, aby tento přerod ekonomiky co nejméně negativně zasáhl seniory. Zavedení linky pomoci pro seniory bylo prvním krokem a jde očekávat další podobné. Děti/potomci dnešních seniorů mají možnost významně pomoci svým rodičům, že jim pomohou s nákupem online. U nás v rodině to normálně funguje, že nakupujeme rodičům (mým i manželky) přes Rohlík a podobné služby a oni si to jen vyzvedávají z pohodlí domova.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 29. 3. 2020, 18:17

Alnag:
Vidím to takto, aby byla pandemie rychle zvládnutá musíme R sníží pod 1 a - a to je důležité - tam jej taky udržet.

Tak. Bez toho je veškeré zachraňování ekonomiky na datla. A snížit |R není až taková sranda, jak se ukazuje. Ježto tahle nákaza se ukázala být v této disciplíně náramně schopná.
Protože, co se stane, když tedy slavně dosáhneme lineárního přírůstku nemocných a pak uvolníme karanténu.
Nikdo neví, jak je ten taneček přesně dál; tak daleko se ještě nikdo nedostal. Rozdíl je, že umře drtivě méně lidí a to se nám některým zdá být docela zásadní.
Zplošťování křivky vypadá na grafu fakt hustě
No, zas tak husté to není, ježto máme 1,5 a to není žádná hitparáda. A kdekdo kolem je na tom daleko hůř.

Zvlášť znervózňující skupina jsou právě tihle "zachraňovači ekonomiky", protože moc nevíme, jak na tom jsou a nedostali se ještě ani na začátek. Britové, Turci, Švédi, Rusové, Brazilci. Nakažených údajně málo, ale mrtvých záhadně hodně, takže pravda asi bude úplně jinde. Po dalších týdnech růstu mrtvých se dostanou tam, kde jsme byli před měsícem; ke zjištění, že je třeba dělat opatření, a bude to bolet daleko víc. Jiná cesta není, protože lid souhlasí s lidskými obětmi jen do okamžiku, kdy má pocit, že zrovna jeho a jeho známých se to nebude týkat. U milionů tahle jistota končí.
Sleduj ostatně Ameriku - tam máš katastrofu v přímém přenosu.
Buď do úplného (resp. smysluplného - třeba 70%) promoření... to asi půjde pěkně pomalu
Ano. A spočítat, kolik lidí to obnáší, vede k poněkud jiným číslům, o kterých se raději mlčí, protože by mohla lekat.
Navíc tu několik odborných hlasů pravilo, že je otázka, zda vůbec nějaké promoření bude fungovat. Zda je jednou vyléčený z koronaviru imunní není jisté. Zda virus nezmutuje není jisté.
Stálo by za úvahu se tomu proměřování vyhnout, zdržovat, rozkládat ho v čase a doufat ve vakcínu a jiné vynálezy, co by mohly při značném soustředění vědy na tuto otázku dorazit včas. Snad, možná.
čili nějakých 12-18 měsíců.
Nevím zda celý rok, nebo dokonce víc, ale hodně měsíců nás čeká ve všech variantách. Vedou Číňani a nejsou z lesa venku ani po skoro půl roce (začali v listopadu, jak se zjistilo). Ani "totální promoření" nebude o moc rychlejší, ježto ke konci se začne tempo zpomalovat, tím, jak se drak kouše do svého vlastního ocasu. Pokud tedy funguje imunita. Jen bude hora mrtvých navíc.
Uvažujte taky, co to udělá s pozitivním odhodláním lidí, kteří jsou teď ochotní karanténu přestát s nadějí, že to bude jednou a dost, pokud si to zopákneme?

Já se obávám, že celá otázka se odvíjí od toho, jak vážně ten problém vnímáš. Můžeš jít do karantény, nebo s jistou pravděpodobností umřít. Vyber si.
Když jsem se díval naposledy, tak většina lidí v horečkách neležela.

Ano, taky jsme ještě na začátku. To jsou bez příznaků skoro všichni, včetně nakažených.
Pandemie se teprve zahřívá. Italové a Španělé naznačují pokračování. A to je ještě celkem sranda proti tomu, co si zavařili v USA.
Opět to, co jsme řešili s Jersonem - to není počítačová hra, nebo problém někde v dálce. To se fakt děje a je to docela velký průser, když si zkusíš chvíli počítat ty trendy, tak to uvidíš jasně.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 3. 2020, 18:38

ShadoWWW píše:
29. 3. 2020, 18:13
Jak říkal jeden virolog na DVTV, tento virus se dokáže kdykoli vrátit i na člověka, který COVIDem už prošel. Jediná možnost na opuštění současných opatření je očkování.
tvl, nevim co říkal virolog a jestli jsi ho správně pochopil, ale buď po prodělání nemoci člověk získá imunitu a pak se dá udělat očkování, nebo ne a pak se očkování udělat nedá. Obojí dohromady nejde. Navíc, proč by měl být covid-19 schopen skočit na někoho, kdo už si na něj udělal imunitu, když (narozdíl třeba od chřipky) nemutuje aby na něj ta imunita přestala plait?
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 29. 3. 2020, 18:47

Argonantus píše:
29. 3. 2020, 18:17
A snížit |R není až taková sranda, jak se ukazuje. Ježto tahle nákaza se ukázala být v této disciplíně náramně schopná.

A proto možná někteří volají po tom, kriticky zkoumat zda (a která opatření) fungují a která ne, což se mi zazdálo, že je také součástí zdejší diskuze. A samozřejmě, některá opatření mají spíš psychologický než praktický epidemiologický efekt, že se něco dělá a člověk tam může mít pocit, že aktivně přispívá... pokud tomu věří.
Nikdo neví, jak je ten taneček přesně dál; tak daleko se ještě nikdo nedostal. Rozdíl je, že umře drtivě méně lidí a to se nám některým zdá být docela zásadní.
Nikdo neví, jak to bude dál, ale současně ví, že umře drtivě méně lidí. Není to trochu protimluv. Mně je jasné, že v dohlédnutelné perspektivě umře méně lidí. Ale nesdílím tvou jistotu, že v té delší umře méně lidí. Možná ano. Možná stejně jako v jiných scénáří. A možná více. Proč tě tohle neznepokojuje? Nebo kde bereš tu bohorovnou jistotu, že to bude jak říkáš. To ti fakt závidím.
Nakažených údajně málo, ale mrtvých záhadně hodně, takže pravda asi bude úplně jinde.
Tohle je hrozně složité. V první řadě všichni tu hází vidlemi absolutní čísla nakažených, mrtvých a vyléčených. Standardem je přitom přepočítávat počet na sto tisíc obyvatel. Tak tím bych začal. Např. jsi tu srovnával Norsko a Švédsko, ale všimni si, že to druhé má jednou tolik obyvatel. Druhá věc je, ano... myslím, že je jasné, že když tu epidemii nebrzdíš (nebo brzdíš méně), bude ti nakažených i mrtvých rychleji přibývat (a možná i rychleji než stíháš detekovat), to pořád nic neříká o tom, kolik bude mrtvých (v přepočtu na obyvatele) na konci, jen o tempu. Pak tu máme kvalitu a kapacitu zdravotnictví a složení a návyky obyvatelstva (stáří, kouření apod.). Jinými slovy, přijde mi to jako dost unáhlený soud z omezených dat z nichž nemáme ještě konec, na který bych si osobně netroufal. Nemáš pocit, že si vybíráš ty interpretace, které odpovídají názoru, který jsi měl už předtím?
Sleduj ostatně Ameriku - tam máš katastrofu v přímém přenosu.
Snažím se sledovat všechno. Já jen opravdu upřímně nevím... Nesdílím vaši jistotu, že ta opatření, která se dějí u nás a jinde jsou dobrá cesta ani že nechat to běžet samospádem jsou dobrá cesta. Dozvíme se to možná až to skončí a možná ani potom ne. (Protože historii píšou vítězové a nikdo asi nebude chtít přiznat, že to dělal blbě.)
Navíc tu několik odborných hlasů pravilo, že je otázka, zda vůbec nějaké promoření bude fungovat. Zda je jednou vyléčený z koronaviru imunní není jisté. Zda virus nezmutuje není jisté.
Jasně, nevíme. Ale zase jsem tuhle četl, že zrovna koronaviry moc nemutují a že to vypadá, že protilátky přetrvávají (alespoň nějakou dobu), takže minimálně do vakcíny by ta imunita vydržet mohla. Ale rozumím tomu jako koza petrželi, takže prodávám jak jsem koupil. To je ostatně naše jediná nejlepší naděje v jakémkoliv scénáři... protože kdyby měli všichni soustavně šanci znovu a znovu uléhat s koronavirem, tak ty nemocné ani nemusíš připojovat na přístroje a může je rovnou položit do rakve. Těžké případy utrpí poškození plic (snad časem zhojitelné), ale pokud si zopáknou stejný průběh co měsíc, tak už to s poškozenými plícemi sotva dají, si myslím...
Ani "totální promoření" nebude o moc rychlejší, ježto ke konci se začne tempo zpomalovat, tím, jak se drak kouše do svého vlastního ocasu.
Tempo bude pomalejší, ale nemusíš lidi držet v karanténně, protože to promoření už vytváří náhradu za ten sociální distanc, ostatně proto je to tempo pomalejší, takže si nejsem jistý, jak je to relevantní.
Jen bude hora mrtvých navíc.
Platí jen pokud počítáš přímé mrtvé a jen s parametry z nichž vycházíš. Za mne... možná dokonce snad spíše ano, ale s výhradou, že víme houby.
Já se obávám, že celá otázka se odvíjí od toho, jak vážně ten problém vnímáš. Můžeš jít do karantény, nebo s jistou pravděpodobností umřít. Vyber si.
Slušný pokus, ale já jsem se svou smrtí docela smířený. Praktikuji stoicismus už drahně let. A řeknu ti to takhle, za určitých okolností (a výrazně zhoršené kvality života) bych si vybral smrt a pokud bych byl schopen si ji administrovat (což doufám, že bych byl), tak bych to i udělal. Takže pokud si mám vybrat život v popelu a smrt, je to pro mne dost jasná volba. Ale chápu, že to každý máme jinak a nikomu svou perspektivu nenutím.
Ano, taky jsme ještě na začátku. To jsou bez příznaků skoro všichni, včetně nakažených.

Mluvil jsem o tom i v obecném měřítku. Jestliže 70% lidí je zcela bez příznaků a zhruba 10% je zralá na nemocnici (a nějaké 0,3-3% podlehnou) tak to platí, jak jsem to psal. Proč tady tvrdíš, že jsme na začátku a jinde už bohorovně sčítáš čísla na konci. Opět, proč tady nejistota a jinde kategorické soudy?
To není počítačová hra, nebo problém někde v dálce.
Věř mi, že jsem si všiml. Pociťuji to jako člověk, jako dobrovolník, jako podnikatel, jako syn starých rodičů a jistě i v řadě dalších rolí. Snažím se poctivě přemýšlet nad tím, co by bylo nejlepší. Ale nezlob se, co tu vidím v diskuzi převážně vidím - z mnoha stran - jsou hlavně předem zakopané pozice. Upřímně bych u tak závažného tématu čekal víc. Ale chápu, že je v tom i hodně emocí.
Když si zkusíš chvíli počítat ty trendy, tak to uvidíš jasně.
Hele, počítám na základě dat, co máme... ale nějak mi to nevychází tak jasně jako tobě. A to bych si troufl tvrdit, že mi statistika docela šla i jsem se jí řady let živil. Ale zrovna tak ani netvrdím, že to jasně vychází proti tvému tvrzení. Mně přijde, že na obé chybí dost dat. Chápeme se?
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 29. 3. 2020, 19:00

Markus diskutuje na d20 a Alnag na RPG Fóru?

Tohle je fakt krize.

Pokračujte.

EDIT: Očividně ninja'd by Fritz.

Vandalicus

Příspěvek od Vandalicus » 29. 3. 2020, 19:47

Btw nekdo tu nekde zminil Rusko a vychodni Evropu vseobecne, co se s nima deje. Tak jen na okraj, Moskva jde od zitra do uplne karanteny:

https://www.themoscowtimes.com/2020/03/ ... -30-a69789
According to the decree, Moscow residents will only be allowed to leave their homes for:

Emergency medical care;
Traveling to work if one is unable to work remotely;
Going to the nearest grocery store or pharmacy;
Walking pets within a 100-meter radius from their residence;
Taking out the garbage.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 29. 3. 2020, 19:49

ShadoWWW píše:
29. 3. 2020, 18:13
Jak říkal jeden virolog na DVTV, tento virus se dokáže kdykoli vrátit i na člověka, který COVIDem už prošel.
Tohle by bylo fajn si ujasnit. Já bych třeba na zvyšující se množinu vyléčených spoléhal, že budou moci celkem pomoci. Popravdě kdyby nebylo rodiny, asi bych si to zkusil nějak odbýt, aby to bylo za mnou.
Bude mnohem silnější online poptávka po všemožných službách a kdo toto pochopí/pochopil, je o krok napřed. E-shopy nejen se zbožím, ale i se službami, se stanou samozřejmostí, stejně jako obsloužení přímo u zákazníka.
Koukal jsem nejen v souvislosti s tímto na věci kolem datových schránek a elektronických podpisů a situace dost tristní teda. Nechápu, že to není věc základní občanské vybavenosti a musí se to slkožitě zřizovat, platit za to a obnovovat to. Doufám, že toto se změní, ale nedělám si moc iluse. Nejsme Jižní Korea.
Argonantus píše:Já se obávám, že celá otázka se odvíjí od toho, jak vážně ten problém vnímáš. Můžeš jít do karantény, nebo s jistou pravděpodobností umřít. Vyber si.
Což je stále pro dost lidí dost abstraktní, zatímco přijít o zdroj příjmu a nemít na jídlo pro děti může být značně konkrétnější nebo i zažitá realita. A u nás je to ještě dost bezstarostná sranda, pže se do té práce dost možná vrátíš. Jsou země, kde tě kvůli tomu propustí a vedle příjmu ztratíš i zdravotní pojištění a naději dostat pro sebe (a třeba i pro své děti) zdravotní péči. Pak ty pravděpodobnosti i ochota obětovat jiné lidi vypadají jinak.
DIE FOR THE DOW!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 29. 3. 2020, 19:50

Právo na život je první a nejzákladnější z lidských práv, protože bez něj si ta ostatní moc neužiješ. Pokud stát nechrání životy svých občanů, pak postrádá ten nejzákladnější účel, proč ho kdysi lidi vynalezli.
Ano, ale není jediné ani absolutní.
Ústavní soud tu dlouhodobě vytváří jakousi konstrukci, jak postupovat, pokud některá z těchto práv omezuji, a najednou, jakmile je krize, tak všewchno tohle hodíme do koše a jdeme lidská práva osekávat od oka? Při úplném opomenutí procesních a jiných záruk?
Sorry, ale tuhle hru takhle hrát nechci...to není ars de boni et equi...
Zkrátka a dobře nemůže si nikdo, jen proto, že je tu nějaká pandemie, sám rozhodovat o oskávání lidských práv jak se mu zachce - a co hůř, jak se mu hodí. A nejde jen o základní práva - viz vedle diskutzovaný návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí - největíš prospěch z toho bude mít Agrofert a zaplatí ti mladé rodiny na zrušení odpočtu z hypotéky...
Šlo by to samozřejmě proto, abys epidemii zastavil.
A vo tom to je, čéče. To tady celá zeměkoule řeší.
Nechci argumentovat ad personam, ale už tu padlo, že cílem těchto opatření není zastavit epidemii, ale jen zpomalit nárůst nemocných tak,a by šlo přejít k cíleným opatřením.
To je příliš malý cíl pro zásahy do lidských práv! Když to řeknu jinak - to je jako dkybys šel s vazbou na potenciální pachatele přestupku... prostě nemožné.
Navíc sakrafix, proč tedy nezačali s adresnými opatřeními hned, když tu byl lepší výchozí stav než jaký lze navodit jakýmikoliv plošnými opatřeními.
Zkus si přečíst toho týpka s tím kladivem a tanečkem, přijdeš na jiné myšlenky.20 - 25 tisíc lidí je mrtvých už teď.
Četl jsem toho víc... Mnohem víc než Covid mend ěsí řpedstava, že existuje jediná pravda a jediný správný postup. Už proto, že statisticky vzato, je-li o tom někdo přesvědčen, tak se ve velké většině případů mýlí...
V budoucnu se tyhle ztráty ještě prohloubí a zvětší, a zlepšit to může jenom ukončení krize.
V zásadě ano - a proto podporuješ opatření, která ukončení krize oddálí z týdnů na roky...to není střelba do valsntí nohy, ale slefheadshot jak vyšitý...aniž bys měl jakoukoliv jistotu, že to bud stát méně lidských životů, vlastně naopak, s největší pravděpodobností tím zabiješ lidí mnohem víc...
Jak říkal jeden virolog na DVTV, tento virus se dokáže kdykoli vrátit i na člověka, který COVIDem už prošel.
Ano, takovéhle názory zaznívají, ale zatím jsou zcela ojedinělé a nepodložené konrétními poznatky...
Rozdíl je, že umře drtivě méně lidí a to se nám některým zdá být docela zásadní.
Tvoje přesvědčení, nikoliv realita. V lepším případě to platí jen když zohledníš přímá úmrtí na Covid, ale odignoruješ všechno sotatní...
Ano. A spočítat, kolik lidí to obnáší, vede k poněkud jiným číslům, o kterých se raději mlčí, protože by mohla lekat.
No, umřelo by u nás v ČR 71 000 lidí. Proti tomu, současný přístup vlády má potenicál jich zabít 250 - 400 tisíc. A k tomu nádavkem prohloubit krizi ekonomiky...
Stálo by za úvahu se tomu proměřování vyhnout, zdržovat, rozkládat ho v čase a doufat ve vakcínu a jiné vynálezy, co by mohly při značném soustředění vědy na tuto otázku dorazit včas. Snad, možná.
A co tedy udělala vláda na poli soustřdování vědy na tento problém???
V lepším případě jen ignoruje, někdy přímo hází klacky pod nohy lidem, kteří se snažíé využít svých znalostí v tomto boji...proč už masivně nepodpořila TUL, ČVUT? Proč neumožnial se zapojit do testování širšímu okruhu laboratoří?
Odůvodňuješ zásahy do lidských práv něčím, co yb bylo správné, ale reálně se vůbec neděje...
Vedou Číňani a nejsou z lesa venku ani po skoro půl roce (začali v listopadu, jak se zjistilo).
Zase, púrosím trochu přesnosti. Zatím se zdá, že (cca) 24. 11. zemřel první člověk na Covid 19 a reakce Číny byla taková, že začala umlčovat doktory, co před tím varovali... Resp. nikoliv Číny jako Pekingu, ale místních komunistů, kteří na sebe nechěli příliš upozorňovat, proto se vyřadili běžné mechanismy, jak tohle řešit...
Opět to, co jsme řešili s Jersonem - to není počítačová hra, nebo problém někde v dálce.
Ale přesto právě tak argumentuješ - je jen Covid a je to jediný problém, který museím vyřešit, za každou cenu a bez ohledu na náklady... Tak vypadá rozměr počítačové hry...
A proto možná někteří volají po tom, kriticky zkoumat zda (a která opatření) fungují a která ne, což se mi zazdálo, že je také součástí zdejší diskuze.
Tak tak, a neignoérovat ty záay, které mám, abych lidská práva chránil - vykašlat se na ně je VŽDYCKY ta horší alternativa.

Jak se ukázalo, tak velký problém byl, že na vládě nikdo moc nevěděl, co se děje a neznal ani základní mdoely, co jsme diskutovali tady, protože za nos se hcytli až když přišel Hroboň (autor Julínkovi reformy...) a ukázal Vojtěchovy modely, které si u jeho firmy zaplatila Británie...a těmhle lidem necháme v této situaci rozhovat:/

Eleshar:
Koukal jsem nejen v souvislosti s tímto na věci kolem datových schránek a elektronických podpisů a situace dost tristní teda. Nechápu, že to není věc základní občanské vybavenosti a musí se to slkožitě zřizovat, platit za to a obnovovat to. Doufám, že toto se změní, ale nedělám si moc iluse. Nejsme Jižní Korea.
Já už to tady říkáš tři roky, že by bylo třeba založit Czechbook, kde by člověk všechny tyhle věci měl a mohl si zaklikat jaké informace jej zajímají a pod...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 3. 2020, 20:00

Vallun píše:
29. 3. 2020, 19:50
No, umřelo by u nás v ČR 71 000 lidí. Proti tomu, současný přístup vlády má potenicál jich zabít 250 - 400 tisíc. A k tomu nádavkem prohloubit krizi ekonomiky...
Nechci polemizovat s králem bramborových lidí, ale tahle čísla se, kurva, vzala kde???

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 3. 2020, 20:06

Měl bych návrh - pojďmě diskusi rozdělit na dvě vlákna - Covid-19 fakta a Covid-19 fikce. Do toho prvního se budou dávat reálná čísla a ověřené informace. V tom druhém s nimi můžete vyvádět své divoké fabulace. Já bych to ocenil, protože bych se tu pořád mohl něco zajímavého dozvědět a nemusel bych se přitom prohrabovat megatunou nesmyslných vymyšlenin...

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 29. 3. 2020, 20:09

71 tisíc mrtvých je výsledek modelace toho Hroboně....pravda, z poloviny března, nevím, zda má něco aktuálnějšího:/

Těch 250 až 400 tisíc je taky z jeho modelů ovšem "aktualizováno" mnou podle toho jak opatření měla fungovat a reálně (ne)fungují...

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 29. 3. 2020, 20:13

OnGe píše:
29. 3. 2020, 20:06
Měl bych návrh - pojďmě diskusi rozdělit na dvě vlákna - Covid-19 fakta a Covid-19 fikce. Do toho prvního se budou dávat reálná čísla a ověřené informace. V tom druhém s nimi můžete vyvádět své divoké fabulace. Já bych to ocenil, protože bych se tu pořád mohl něco zajímavého dozvědět a nemusel bych se přitom prohrabovat megatunou nesmyslných vymyšlenin...
Bude třeba zavést úřad mluvčích pravdy, který se bude starat o třídění příspěvků a informací do správného tématu. Nebo o tom můžeme hlasovat, když máme tu demokracii.
Jinak nevím, řekl bych, že krom nějakých oficiálních statistik a dokumentů, je tak 99 % tohoto tématu fikce/spekulace.
Iron Within
Iron Without

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 29. 3. 2020, 20:15

Invictus +1, nejpřesnější by bylo nbazvat tohle vlákno spekulace...nci lepšího momentálně nemáme...

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 29. 3. 2020, 20:19

Invictus píše:
29. 3. 2020, 20:13
Jinak nevím, řekl bych, že krom nějakých oficiálních statistik a dokumentů, je tak 99 % tohoto tématu fikce/spekulace.
Jo, to je právě to o čem mluvím

captain66

Příspěvek od captain66 » 29. 3. 2020, 20:24

ad ekonomika a socialni izolace:
Sergio Correia, Stephan Luck, Emil Verner píše:Pandemics Depress the Economy, Public Health Interventions Do Not: Evidence from the 1918 Flu

What are the economic consequences of an influenza pandemic? And given the pandemic, what are the economic costs and benefits of non-pharmaceutical interventions (NPI)? Using geographic variation in mortality during the 1918 Flu Pandemic in the U.S., we find that more exposed areas experience a sharp and persistent decline in economic activity. The estimates imply that the pandemic reduced manufacturing output by 18%. The downturn is driven by both supply and demand-side channels. Further, building on findings from the epidemiology literature establishing that NPIs decrease influenza mortality, we use variation in the timing and intensity of NPIs across U.S. cities to study their economic effects. We find that cities that intervened earlier and more aggressively do not perform worse and, if anything, grow faster after the pandemic is over. Our findings thus indicate that NPIs not only lower mortality; they also mitigate the adverse economic consequences of a pandemic.
Zdroj

Obrázek

Zdroj

Co se tyce ek. recesi a umrti, tak to vypada ze navzdory obecnemu nazoru prumerna umrtnost klesa (abych pravdu rekl, tohle me taky prekvapilo). Solidni zdroj

Muj osobni nazor je ten, ze hluboka a prudka recese (neni uplne presne, protoze je v soucasnosti umyslna a narizena statem, videl jsem pouzit terminy jako coma nebo freeze, ale pro zjednoduseni necham tenhle termin) je v soucasnosti neodvratitelna a jeji delka zalezi na rychlosti "porazeni" Covid-19 a schopnosti statu pomoci lidem a podnikum prezit soucasnou situaci.
Bolt actions speak louder than words.

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“