Covid-19

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Covid-19

Příspěvek od Fritzs »

Alnag tady. Tak tohle je opravdu konec světa.

Vallun: Levné škodovky budou pořád potřeba, o tenhle podnik bych se fakt nebál, zlášt když budou váznout dodávky z japonska. Jenom se jim přidá lehký kulomet a jedeš.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Pokud se pohybujeme na urovni dojmu ("ono to neudelalo X, ale mohlo by!"), lacinych manipulaci ("hladomor!!", "oni vam v televizi lzou, jenom ja vim pravdu, ale nereknu vam ji!!!") nebo zjevnych nepravd ("kolaps roznaskovych sluzeb" - ted jsem otevrel rohlik a nabizi mi donasku dnes v 17:00, ted jsem otevrel damejidlo a jidlo mi nabizi 69 restauraci), tak se nehneme.

Pokud chcete seriozne diskutovat public policy, tak budete muset predlozit nejake navrhy a demonstrovat jejich hodnotu, idealne podlozenou cisly a ne jenom opatrit libovolnou akci vlady anotaci "to se posrali v kine" (kina jsou zavreny, debile) nebo hlasit bezobsazny FUD.

Protoze ja tady zatim vidim jenom to, ze CR se snazi stat Jizni Koreou, jenom to zatim nezvlada (a taky to trva), a beha tu banda nihilistu co rika "hej pojdme se stat Italii, at to mame za nami, bude to pro vsechny lepsi, fakt".
Vallun píše: 29. 3. 2020, 11:10 ilgir - zatím se ukazuje, že počet obětí v Itálii musíš navýšit minimálně o 40 % - podle nejoptimističtějších odhadů:/
Proc ten smutny smajlik, ja myslel, ze chces co nejvic mrtvych?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

Díky Alnagovi za nečekaný vstup z vedlejší dimenze a za sanity check, že co tu píšu já a někteří další je pochopitelné, jakkoliv s tím třeba nemusí někdo souhlasit.
I kdybyste věděli, že ta aktuální cesta ve finále dopadne hůř,... kdybyste se podle toho zařídili, na ty stovky tisíc by nedošlo a jako zločince by vás (a nejspíš oprávněně) šoupli do vězení.
Tohle se přiznám jsem vnímal spíš někde na periferii vědomí, ale je pravda, že zpětně by to tak zákonitě muselo vypadat. Zvlášť pokud by se tak zachovali všichni a neměli byste srovnání, jak by to dopadlo se zhroucením ekonomiky. Je v tom tedy i kus game theory, a zatím jenom Švédsko a možná Írán zkouší jiný přístup. Na druhou stranu současná ekonomika je globální, a pokud zkolabuje 50 % států, tak ten zbytek to pocítí taky. A z druhé strany bych tipnul, že hodno zastánců drastických oaptření hned, se spoléhá na příchod vakcíny, dřív než to půjde úplně do kopru.
Tak jako tak, jihokorejská cesta ve mě obnovila naději, že to lze udělat i bez totálního promoření a lze to zastavit super cílenou eliminační aktivitou. Což pořád znamená jistou míru omezení, ale v nějakém udržitelném rozsahu.
opět není třeba chodit daleko, už teď se píše o tom, jak za karantény vzrostl počet domácího násilí
Tohle jsem taky nějak tušil, že přijde. Jak budou někteří lidé nucení být doma, v situaci nejistoty nebo i existenciálních potíží, tak všechny ty problémy, které zatím zůstaly skryty půjdou rychle na povrch. A nechci být klišoidní, ale týpek co je zvyklý jít z rachoty domu a rovnou do hospody, nejspíš zažívá krušné časy. A obecně sociální izolace není pro každého.
V mnoha podobách. Hladomor. (Už teď se píše o tom, že nejsou pracovníci z východní Evropy pro sklizeň ovoce a zeleniny např. v UK kvůli zavřeným hranicím a že hrozí, že shnije na polích, stejně jako jsem viděl článek v němž naši zemědělci nevěděli, zda mají zasít zeleninu, když není jasné, zda sklidí a tudíž by to byly vyhozené peníze za osivo).
Z tohoto mám obavu asi nejvíc, protože ČR není krátkodobě soběstačná a potřebuje, aby fungovaly a vyvážely i další země. A bez zachování produkce a proudění potravin, včetně systému, který by to zajišťoval, to může být zlé. A hlavně mi nepřijde, že by tohle někdo řešil, v supermarketech je jídla dost, tak dobrý. Problém je, že v bodě kdy přestane být, tak už bude pozdě.

Co se týče toho, jak tu ekonomiku někteří berou jen jako abstraktní modlu, ke které se klaní boháči. Myslím si, že to je trochu selhání se vžít do role lidí, kteří už dnes mají problém se uživit. Lidi tady na fóru rozhodně nejsou chudí, zpravidla můžou pracovat z domova, a hodně z nich nemá rodinu či malé děti, takže pro ně aktuálně ekonomika není problém. Pro mě to z většiny platí taky, takže to ani nemyslím tak, že by se za to měl někdo stydět. Jen prostě chápu, že moje situace je odlišná od většiny lidí v ČR, a stejně tak budou i ty ekonomické dopady.


Sosáček a jeho strawmani jsou typičtí ve chvíli, kdy s někým nesouhlasí, ale nemá žádné protiargumenty, tak útočí na něco, co ten druhý netvrdil. To není už ani překvapivé, ani otravné, to už je prostě vítr ve vlasech. Stejně jako fakt, že má banánovou imunitu.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

Sosacek píše: 29. 3. 2020, 11:20Pokud chcete seriozne diskutovat public policy, tak budete muset predlozit nejake navrhy a demonstrovat jejich hodnotu, idealne podlozenou cisly a ne jenom opatrit libovolnou akci vlady anotaci "to se posrali v kine" (kina jsou zavreny, debile) nebo hlasit bezobsazny FUD.

Protoze ja tady zatim vidim jenom to, ze CR se snazi stat Jizni Koreou, jenom to zatim nezvlada (a taky to trva), a beha tu banda nihilistu co rika "hej pojdme se stat Italii, at to mame za nami, bude to pro vsechny lepsi, fakt".

Proc ten smutny smajlik, ja myslel, ze chces co nejvic mrtvych?
Ano Sosáčku, vynikající ukázka tvého sofistikovaného intelektu. Sprostě zaútočit bez jediného argumentu, a nařčeními ostatních ze zlých úmyslu, a věcí které netvrdili. Jako asi furt lepší než když jsi chtěl dát logovi přes držku, ale přes čáru i tak.
Archivuju kvůli nahlášení příspěvků.
Iron Within
Iron Without
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Invicte, slysel jsi nekdy o zametani pred vlastnim prahem? Slysel jsi nekdy o "kdo jsi bez viny hod kamenem"?

Jsou tu dve strategie - muzes bejt slusnak, a potom je sance, ze kdyz je na tebe nekdo osklivy, tak ti moderatori prispechaji na pomoc. Nebo se muzes napadat lidi zleva zprava, byt pasivne agresivni, atd., ale pak ti nikdo nepomuze.

Ty delas to druhe, uz sakra dlouhou dobu, ale narozdil od dalsich lidi, co to delaji stejne, mas furt tu predstavu, ze moderatori jsou nejaka tvoje armada, co ti prispecha napomoc.

Nemuzes vlezt do boxerskeho ringu, rozdavat rany a pak dostat hystericky zachvat, kdyz nejakou dostanes zpatky. Nebo jako samozrejme muzes, ale neni to produktivni a jenom tim placem vsechny otravujes.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

OnGe píše: 29. 3. 2020, 10:27Mě ty blafy o kolabující ekonomice nedávaly moc smysl (protože ty věci co pořád fungujou a lidi co místo zevlení v kanclu zevlí na homeofficech jsou taky ekonomika), ale takhle to asi má logiku.
Mě by to taky zajímalo. Jako "ekonomika" znamená původně řecky něco jako "správa domácnosti", takže jako ano, je to důležité a někdy i životně, protože lidi v bídě mají taky tendenci snáze umírat a vedle toho se chovají často dost škodlivě tím, že nepřekvapivě preferují bezprostřední sebezáchovu před věcmi jako udržitelnost, životní prostředí a všechny tyhle věci, které jsou taky dost důležité. Pak taky snadněji podléhají obchodníkům jako Trump nebo Zeman.
Takže bylo by fajn, kdyby kvůli té pandemii pak nebyla totální bída a asi záleží i trochu zemi od země. Třeba EU je relativně humánní kraj, takže dává smysl toho víc zavřít s tím, že ty státy to pak nějak pořeší přes zadlužování. Naopak USA mi paradoxně dává skoro víc smysl to, co říká Trump, protože je to totálně šílená země (a současná krise to plně odhaluje). Už teď tam prý propustili 3 a půl milionu lidí, kteří dostanou kulové a žádnou záchrannou síť nemají. Krom toho tím velké množství z nich přišlo o další věc - zdravotní pojištění, takže lékařská péče pro ně bude nedostupná. Takže jako ano, tam si umím představit, že nechat to projít a zabít segment populace ve výsledku může mít mírnější dopady než ta restriktivní opatření.

Na stranu druhou moc nerozumím, proč by následky pro hospodářství měly být nějak strašně dlouhé. Ta pandemie není vnitřní strukturní problém, jako tomu bylo v předchozích případech, kdy se lhalo o hodnotě komodit a cenných papírů, manipulovalo trhem, a pak nikdo ničemu nemohl věřit, takže trvalo roky než se trh nějak srovnal, nýbrž externí faktor, který sice může být lokálně disruptivní, ale až se situace přežene, tak bych čekal, že se to rychle vrátí do normálu s tím, jak se vzniklé díry na trhu zase začnou zaplňovat.
Alnag píše:Nicméně pročetl jsem si celou ti diskuzi ke koronaviru tady a působí to na mne dojmem, že tví názoroví oponenti neříkají "život nebo prachy", jak to asi vnímáš,
Hele, kdo to vylezl z kobek a kanálů :>;o)
Dodám jen, že to, že to neříká nikdo v této diskusi, neznamená, že to už otevřeně neprohlašuje třeba už "mainstream" americké pravice, čili dříve či později to můžeme očekávat i tady.
Proč ale máte někteří jiní odvahu říct, tohle je správná cesta, zabijeme ekonomiku (Sosáček, Argo atd.) , protože to je jen taková modla, která s lidskými životy nemá žádnou návaznost, jde jen o mrzké drobné nějaké skupiny zazobaných boháčů,
Opět - nejsme v USA, vím to - ale tam zjevně aktuální vládě přesně o nic jiného než o mrzké drobné skupině zazobaných superboháčů nejde.
Invictus píše:A z druhé strany bych tipnul, že hodno zastánců drastických oaptření hned, se spoléhá na příchod vakcíny, dřív než to půjde úplně do kopru.
To mi taky připadá dost důležité. Podle toho, co jsem vyrozuměl od Faskala, je to v podstatě hnusné nachlazení, vůči kterému nemáme kolektivní imunitu, a to nějak aktivně snad léčit umíme.
Tak jako tak, jihokorejská cesta ve mě obnovila naději, že to lze udělat i bez totálního promoření a lze to zastavit super cílenou eliminační aktivitou. Což pořád znamená jistou míru omezení, ale v nějakém udržitelném rozsahu.
Ve mně zase naději potlačil Faskal s těmi až potenciálně 70 % lidí bez významnějších příznaků, navíc prostě nejsme Jižní Korea.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Covid-19

Příspěvek od Sosacek »

Muj postesk je, ze kdyz se zavedou opatreni, rychlost sireni klesne z 30 % denne na 10 % denne, a jedna skupina z toho vyvodi "ta opatreni funguji, pojdme to jeste chvili vydrzet a hledat dalsi reseni" a druha skupina z toho vyvodi "tohle je dukaz, ze ta opatreni nikdy nebyla potreba a jsou zcela zbytecna, pojdme neomezovat svobodu", tak to je propast v perspektivach, kterou asi neni mozne jen tak prekonat.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

Sosacek píše: 29. 3. 2020, 11:38Jsou tu dve strategie - muzes bejt slusnak, a potom je sance, ze kdyz je na tebe nekdo osklivy, tak ti moderatori prispechaji na pomoc. Nebo se muzes napadat lidi zleva zprava, byt pasivne agresivni, atd., ale pak ti nikdo nepomuze.
Ty delas to druhe, uz sakra dlouhou dobu, ale narozdil od dalsich lidi, co to delaji stejne, mas furt tu predstavu, ze moderatori jsou nejaka tvoje armada, co ti prispecha napomoc.
Když jako napadání lidí bereš to, že upozorňuju na chyby v jejich argumentaci nebo manipulativní interpretace, a vyžaduju aby vysvětlili tvrzení, ke kterým nemají žádné podklady, tak to tak asi můžeš vnímat. Možná zkus zameditovat nad tím, proč tě tak osobně ohrožuje a uráží, když někdo zpochybňuje to, co píšeš.
A btw. ty tvé útoky nebyly jen na mě.
Muj postesk je, ze kdyz se zavedou opatreni, rychlost sireni klesne z 30 % denne na 10 % denne
Problém je v tom, že pokud napíšeš tato čísla, tak musí mít i nějaký zdroj a nemohou být zjednodušením ignorujícím zásadní komplikace (jakože třeba prakticky veškerý nárůst případů na začátků u nás, byl dovoz ze zahraničí, a byly to desítky případů).
Druhý problém jsou "ta opatreni". Těch opatření je vícero druhů a i ty mají rozdílné implementace, a hlavně odlišný efekt. Ostatně to video Simulating epidemic to ukazuje dost edukativně. Celou dobu protestuji proti plošným zavíráním (navíc s dírou v pohybu do práce a v mhd), a zákazům vycházením bez lokalizace nakažených, a zatím mi nic neukázalo, že by tato konkrétní opatření měla jakýkoliv významný efekt.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Vidím tady nahlášení a přenechávám řešení ostatním moderátorům.
Prosím o umírněnou diskuzi, doba je vypjatá, karanténa leze lidem na mozek a tím, že tady zhádáme na jednu hromadu, si ji dlouhodobě neusnadníme.


Rád bych zaprotokoloval, že mám pocit, že si do mě osobně Invictus zkouší kopnout v každém druhém příspěvku (který míří na mě) a mé zastání nemůže čekat.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

Tady jsem ještě z jiného soudku narazil na počet nakažených na milion obyvatel.
Zatím nevím, co si z toho vzít, a to měřítko by mohlo mít více kategorií, ale minimálně jako ukázka stavu bez absolutních čísel to může být zajímavé k zamyšlení.
Např. ty východoevropské země - jestli prostě netestují, nebo je tam ten efekt globální izolace větší.

Obrázek
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Covid-19

Příspěvek od Faskal »

Eleshar_Vermillion píše: 29. 3. 2020, 11:41
Invictus píše:A z druhé strany bych tipnul, že hodno zastánců drastických oaptření hned, se spoléhá na příchod vakcíny, dřív než to půjde úplně do kopru.
To mi taky připadá dost důležité. Podle toho, co jsem vyrozuměl od Faskala, je to v podstatě hnusné nachlazení, vůči kterému nemáme kolektivní imunitu, a to nějak aktivně snad léčit umíme.
Tak jako tak, jihokorejská cesta ve mě obnovila naději, že to lze udělat i bez totálního promoření a lze to zastavit super cílenou eliminační aktivitou. Což pořád znamená jistou míru omezení, ale v nějakém udržitelném rozsahu.
Ve mně zase naději potlačil Faskal s těmi až potenciálně 70 % lidí bez významnějších příznaků, navíc prostě nejsme Jižní Korea.
Výrazně horší nachlazení, ale v podstatě ne nesrovnatelné. Problém je, že zatímco na HCoV-OC43 má většina populace imunitu, nový koronavirus je nový. O HCoV-OC43 jsem mluvil dříve: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 06#p577106

70 % je zdá se horní odhad, typicky se mluví o třetině až polovině bez nějakých větších příznaků. Problém s tímto číslem je, že abychom ho dokázali určit (kromě toho, že "bez větších příznaků" se u různých zdrojů liší v definici), potřebujeme plošné vzorkování bez ohledu na symptomy, což nedělá ve velkém nikdo, bylo pouze několik lokálních pokusů.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Invictus »

Faskal píše: 29. 3. 2020, 12:07Rád bych zaprotokoloval, že mám pocit, že si do mě osobně Invictus zkouší kopnout v každém druhém příspěvku a mé zastání nemůže čekat.
Mohl bych napsat dtto jako Sosáčkovi.
Ale když píšeš "osobně" tedy. Píšu snad, že Faskal je debil, nebo zrůda, která chce nechat umřít stovky tisíc lidí hlady?
Nebo útočím na to, co píše? A uznávám, že mnohdy ironicky či s potěšením, že něčí sebejisté tvrzení se ukázalo jako nesmysl.

To je dost zásadní rozdíl, který jak se zdá máš ty i Sosáček problém oddělit od osobních útoků.
Naposledy upravil(a) Invictus dne 29. 3. 2020, 12:19, celkem upraveno 1 x.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 29. 3. 2020, 11:43 Muj postesk je, ze kdyz se zavedou opatreni, rychlost sireni klesne z 30 % denne na 10 % denne, a jedna skupina z toho vyvodi "ta opatreni funguji, pojdme to jeste chvili vydrzet a hledat dalsi reseni" a druha skupina z toho vyvodi "tohle je dukaz, ze ta opatreni nikdy nebyla potreba a jsou zcela zbytecna, pojdme neomezovat svobodu", tak to je propast v perspektivach, kterou asi neni mozne jen tak prekonat.
Tohle je ale přesně ten filmový přístup, který kritizovla Jerson výše - ryhclsot šíření viru není v reálném světě jedinou validní hodnotou. To Tě může zajímat v počítačové hře nebo ve filmu.
V realitě musíš ještě zohlednit nejméně dvě další věci:
- ekonomické dopady
- dopady na základní práva a svobody

Navíc každé rozhodnutí veřjené moci by mělo být odůvodněno, a v odůvodnění se sluší napsat, čeho chceš opatřením dosáhnout a do kdy - ona je to i zákonná podmínka přezkoumatelnosti... Tad yjsme se dozvěděli, že plošnými opatřeními se chtějí dostat dos tavu, kdy zvládnou opatření cílená...výborně, to dává smysl. Problém je, že podle odborníků to nemá dostatečné výsledky.
Ale především, sakra, proč se tedy **** čekalo, než se situace rozjede a nezačalo se s cílenými opatřeními hned??

Plošné testování - a to je další věc, co mne sejří - měli jsme a snad dosud máme poměrně robusní systém laboratořčí a hygienických center - kdo jiný než my mohl zvládnout otestovat, byť izraelskou metodou, všechny?!? Mohli jsme získat hodně důležitá data, která by pomohla globálně, ale zlý jazykové tvrdí,že pro Babiše bylo důležitější dohodit byznys vlastním klinikám...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Covid-19

Příspěvek od Vallun »

Sosacek píše: 29. 3. 2020, 11:43 Muj postesk je, ze kdyz se zavedou opatreni, rychlost sireni klesne z 30 % denne na 10 % denne, a jedna skupina z toho vyvodi "ta opatreni funguji, pojdme to jeste chvili vydrzet a hledat dalsi reseni" a druha skupina z toho vyvodi "tohle je dukaz, ze ta opatreni nikdy nebyla potreba a jsou zcela zbytecna, pojdme neomezovat svobodu", tak to je propast v perspektivach, kterou asi neni mozne jen tak prekonat.
Základní otázka totiž je, jeslti opravdu ryhclsot šíření klesla...

Na začátku oobrníci říkali, že skutečný počet nakaženýách je 3 až 5 krát vyšší, dneska už říkají, že je nejméně desetkrát vyšší...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Covid-19

Příspěvek od Log 1=0 »

Přátelé,
myslím, že je důležité z diskuse odstranit jeden mylný předpoklad, který se tu docela drží.

Tím, že budeme mít mírná karanténní opatření, nezabráníme ekonomické krizi. Kdyby nebyla žádná karanténa a nemoc vypukla naplno, tak spousta lidí nebude chodit do práce, protože bude nemocných, bude se starat o příbuzné atd. Nebude to tak velký dopad, ale nebude nulový. A vzhledem k tomu, že krizi už ekonomové vyhlíželi před Covidem, tak nás nemine. Přičemž hladomor a válka jsou možné, ale nikoli nutné, průvodní jevy.

Podobně cílená karanténa, která je asi nejlepším řešením, ale ne univerzálním - když je nemoc už rozšířená v populaci, tak si ji moc nedovedu představit. A navíc vyžaduje obrovskou důvěru ve stát. Jednak že to zvládne, jednak že to nezneužije. Jestli jsem v téhle diskusi něco neviděl, tak je to důvěra ve stát.

A ještě promoření a vakcína. Rozhodně to nejsou plané naděje, naopak u obojího vidím slušné šance, ale pořád spoléhají, že covid 19 funguje nějak rozumně. Ale my ještě nevíme, jak se chová, takže to nejsou sázky na jistotu.

Celkově vidím několik cest, které všechny zahrnují mrtvé, poškození ekonomiky, a posílení státní moci na úkor svobody, jen v různých poměrech, které ale spíše odhadujeme, než že bychom je věděli. Vážně se nedivím, že jsou různé názory na správný postup. A opravdu si nemyslím, že je prospěšné o někom, kdo má jiný názor, říkat, že chce co nejvíc mrtvých nebo že se posral v kině. K tomu tu nikdo nemáme mandát, nikdo na světě ho nemá. Je to nová situace o které víme všichni příliš málo.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů