Potírání rasismu tam, kde není

O nás, o lidech, o okolním světě. Všechna témata, která se netýkají her, patří do této sekce. Zapomeňme chvíli na RPG a pojďme předstírat, že jsme normální lidé.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
York

Re:

Příspěvek od York » 12. 2. 2019, 13:25

Sadako píše:
12. 2. 2019, 13:12
LOL, takže vážně screenshot něčeho. Já měla podezření, za to, že to odkazuje k něčemu v té knize a je to metafora pro... nevím, něco.
Neboj, ona se z toho časem určitě metafora pro "nevím, něco" stane.

Pracující logaritmus

Re:

Příspěvek od Pracující logaritmus » 12. 2. 2019, 13:56

Sadako píše:
12. 2. 2019, 13:03
Tak je otázka, na kolik tuhle realitu může důkladně zaregistrovat (a tedy jako paralelu cíleně využít) někdo, kdo se do US přesunul až v dospělosti z Číny a asi nebude z úplně chudých poměrů, tj. se vlastně s tímto problémem pravděpodobně zblízka nepotkává.
Myslím, že to by šlo poznat z textu samotné knihy. V recenzi, která obviňuje autora z rasismu, bych čekal, že bude ocitováno pár z tohoto hlediska důležitých pasáží. Jinak to vypadá, že recenzent jen plácá nesmysly (v tomto případě to tak nejspíše skutečně bude).
Jako, já nechápu, jak takovouto kritiku mohl někdo soudný... aha, jasně.
Na druhou stranu... výhružky smrtí za sračkovou recenzi? kde to jsme?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Sosacek

Re: Potírání rasismu tam, kde není

Příspěvek od Sosacek » 12. 2. 2019, 13:59

Sosi nemusi byt telepat aby poznal svini, at uz je to nekdo kdo chce ublizovat lidem a sirit nenavist pod zaminkou ochrany pred mensinami, nebo pod zaminkou ochrany mensin. A tohle je zcela zjevne ten pripad.
"Are you man or a woman?" "I'm a villian."
"What gender are you?" "Evil."
"Yeah, but what's in your pans?" "Doom."

Naoki

Příspěvek od Naoki » 12. 2. 2019, 14:13

Pieta: je Dragon Age rasisticky? Protoze tam je v podstate stejny element (magove jsou nebezpecni, tak je zavreme/zotrocime - podivejte se tam jinde to neudelali a jak dopadli)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta » 12. 2. 2019, 14:14

Sadako píše:
12. 2. 2019, 13:03
Tak je otázka, na kolik tuhle realitu může důkladně zaregistrovat (a tedy jako paralelu cíleně využít) někdo, kdo se do US přesunul až v dospělosti z Číny a asi nebude z úplně chudých poměrů, tj. se vlastně s tímto problémem pravděpodobně zblízka nepotkává.
Mně by tohle třeba na první dobrou připomnělo asi ze všeho nejvíc některé X-MEN. A co se otroctví týče, jako první si taky vybavím úplně jiné věci nežli americkou minulost.
Tak proto ti zmiňovaní sensitivity readers, kterým se tu už někdo vysmíval - což jsou prostě lidi, co (nějakou) tu místní realitu znají a hodí na knihu oko, jestli to není úplně mimo. Ty nemáš otroctví spojené ani s americkou minulostí, zatímco místňáci občas o současném vězeňství říkají, že to je pokračování otroctví jinými prostředky. Trkne je to víc, než tebe.

Jedna z těch kritik třeba byla, že je v té knize zmršená ruština - to se taky nejlíp odchytí tak, že si to přečte někdo, kdo mluví rusky. A skoro mi přijde, že když už někdo v knížce používá ruštinu nebo ruské postavy, že vůbec není od věci to nevydávat, dokud se na to nepodívá někdo, kdo realitou Ruska aspoň trochu žil. Samozřejmě se to pak může celkem prodražit, ale při těch pálkách, které zrovna téhle autorce nabídli, by se to do rozpočtu asi vešlo.
Sadako píše:
12. 2. 2019, 13:12
LOL, takže vážně screenshot něčeho. Já měla podezření, za to, že to odkazuje k něčemu v té knize a je to metafora pro... nevím, něco.
Tohle je z té části aféry, kterou jsem taky moc nepochopil.
Zřejmě několik recenzentů psalo o tom, že se s nima nejmenovaný autor pokoušel hádat, že ho recenzují špatně (což je, tuším, jedna z věcí, které se v branži prostě nedělají), a pak někdo napsal, že ten autor je Amelie Wen Zhao, a nikdo další se nepřidal. Takže to může být kachna, nebo se k tomu prostě nikdo nechce hlásit, aby nezačal dostávat výhrůžky smrtí, nebo něco úplně jiného.

A ten screenshotting pak může znamenat, že si někdo dělá sbírku lidí, co mu ublížili a má na ně pifku. Něco jako "kdykoliv chci mít po ruce ten tvůj text, který mě naštval, abych ho na tebe mohl podle potřeby vytáhnout"*. Ale netuším, jestli to dotyčná dělá.

*) Třeba někam hodit s komentářem "podívejte, jak jsou na mě hnusní". Paralelní aféra, která teď propukla úplně jinde, má protagonistu, který takovéhle věci dělal rád.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 12. 2. 2019, 14:20

Naoki píše:
12. 2. 2019, 14:13
Pieta: je Dragon Age rasisticky? Protoze tam je v podstate stejny element (magove jsou nebezpecni, tak je zavreme/zotrocime - podivejte se tam jinde to neudelali a jak dopadli)
Vím já?
Co na to říkají lidi, co mají s rasismem větší zkušenost?
Sosacek píše:
12. 2. 2019, 13:59
Sosi nemusi byt telepat aby poznal svini, at uz je to nekdo kdo chce ublizovat lidem a sirit nenavist pod zaminkou ochrany pred mensinami, nebo pod zaminkou ochrany mensin. A tohle je zcela zjevne ten pripad.
Určitě? Protože já znám pár lidí, co když jsou do něčeho emočně zainvestovaní, nebo prostě mají divočejší den, tak z nich srovnatelné texty padají celkem běžně, a nikdy jsem neměl dojem, že jejich cílem je šířit nenávist. Spíš prostě jejich styl komunikace je bezprostřednější, než je běžné, a necenzurují se tak, aby ošklivé myšlenky podávali hezky.

Určitě i na těchhle fórech by se někdo takový našel.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 12. 2. 2019, 14:26

Pieta píše:
12. 2. 2019, 14:20
Určitě i na těchhle fórech by se někdo takový našel.
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 12. 2. 2019, 14:31

Mě teda hlavně fascinuje jaktože téhle holce, co nikdy nic nenapsala dali půl mega v dolarech za budoucí trilogii v žánru ve kterém by každá kniha měla mít na obálce napsáno: "Čtení těhle sraček škodí Vám i lidem ve Vašem okolí"
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Sadako
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 12. 2. 2019, 14:32

Pieta píše:
12. 2. 2019, 14:14
Tak proto ti zmiňovaní sensitivity readers, kterým se tu už někdo vysmíval - což jsou prostě lidi, co (nějakou) tu místní realitu znají a hodí na knihu oko, jestli to není úplně mimo. Ty nemáš otroctví spojené ani s americkou minulostí, zatímco místňáci občas o současném vězeňství říkají, že to je pokračování otroctví jinými prostředky. Trkne je to víc, než tebe.
No jo, ale pak jsou taky věci, které máš jako v knize nějak, máš pro ně důvod a že to někomu něco připomíná je asi smutné, ale tobě jako autorovi to může být u prdele.
Ovšem jasně, kdyby jí to bylo u prdele, tak zvedne prostředníček a vydá to, ne že zarazí vydání a teď zřejmě usilovně přepisuje.
Pieta píše:
12. 2. 2019, 14:14
Jedna z těch kritik třeba byla, že je v té knize zmršená ruština - to se taky nejlíp odchytí tak, že si to přečte někdo, kdo mluví rusky. A skoro mi přijde, že když už někdo v knížce používá ruštinu nebo ruské postavy, že vůbec není od věci to nevydávat, dokud se na to nepodívá někdo, kdo realitou Ruska aspoň trochu žil. Samozřejmě se to pak může celkem prodražit, ale při těch pálkách, které zrovna téhle autorce nabídli, by se to do rozpočtu asi vešlo.
Já z těch kritik získala dojem, že tam má blbě ruská patronyma - nereflektuje, že mužský a ženský tvar se v ruštině liší. Na druhou stranu si říkám, ona nepíše o Rusku, má tam nějaký fiktivní svět inspirovaný její představou o carském Rusku, to je asi trochu jiný případ, než kdyby to byla regulérní historická fikce. Na stranu třetí, mně by to asi přišlo poněkud debilní, na stranu čtvrtou, já nejsem cílovka a nevím, jestli to té není vesměs jedno.

Btw. pochopila-li jsem to správně, tak ta review nebyly recenze v pravém slova smyslu, ale něco jako betačtenářské poznámky, ne? Kniha ještě nevyšla. Mně asi přijde ze všeho nejvíc padlé na hlavu, že to někdo u nevydané knihy neposlal jí jako autorce, ale psal o tom na goodreads atd. A tedy nevím, jak se k těm textům dostávali a kde to viselo, pravda, jestli to někam nalepila veřejně...
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 12. 2. 2019, 14:58

Proc jsou betactenarske poznamky napsane 1) verejne na internetu 2) nejvic inflamatory zpusobem co jde?
"Are you man or a woman?" "I'm a villian."
"What gender are you?" "Evil."
"Yeah, but what's in your pans?" "Doom."

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta » 12. 2. 2019, 15:05

Sadako píše:
12. 2. 2019, 14:32
No jo, ale pak jsou taky věci, které máš jako v knize nějak, máš pro ně důvod a že to někomu něco připomíná je asi smutné, ale tobě jako autorovi to může být u prdele.
Ovšem jasně, kdyby jí to bylo u prdele, tak zvedne prostředníček a vydá to, ne že zarazí vydání a teď zřejmě usilovně přepisuje.
Samozřejmě. Otázka toho, jak moc si má autor psát to, co chce, a jak moc má brát ohled na to, jestli se to někomu bude líbit, je věčná a neřešitelná. (-:
Sadako píše:
Já z těch kritik získala dojem, že tam má blbě ruská patronyma - nereflektuje, že mužský a ženský tvar se v ruštině liší. Na druhou stranu si říkám, ona nepíše o Rusku, má tam nějaký fiktivní svět inspirovaný její představou o carském Rusku, to je asi trochu jiný případ, než kdyby to byla regulérní historická fikce. Na stranu třetí, mně by to asi přišlo poněkud debilní, na stranu čtvrtou, já nejsem cílovka a nevím, jestli to té není vesměs jedno.
Jo, sorry, patronyma, špatně jsem si to pamatoval.

Rozhodně existuje spousta děl, která jsou plná přešlapů v používání cizích jazyků a reálií a stejně mě baví. (Namátkou: úplně cokoliv, co kdy vydali White Wolf.) Na druhou stranu to množství snahy potřebné k tomu, aby si to člověk nechal zkontrolovat, je zrovna dneska v době globálního internetu obvykle tak malé, že proč to neudělat...
Sadako píše:
Btw. pochopila-li jsem to správně, tak ta review nebyly recenze v pravém slova smyslu, ale něco jako betačtenářské poznámky, ne? Kniha ještě nevyšla. Mně asi přijde ze všeho nejvíc padlé na hlavu, že to někdo u nevydané knihy neposlal jí jako autorce, ale psal o tom na goodreads atd. A tedy nevím, jak se k těm textům dostávali a kde to viselo, pravda, jestli to někam nalepila veřejně...
Recenzentům chodily ARC, naprosto rutinní záležitost.

York

Příspěvek od York » 12. 2. 2019, 15:08

Sosacek píše:
12. 2. 2019, 14:58
Proc jsou betactenarske poznamky napsane 1) verejne na internetu
Je na autorovi, jestli shání zpětnou vazbu veřejně nebo soukromě.

Sosacek píše:
12. 2. 2019, 14:58
2) nejvic inflamatory zpusobem co jde?
To je otázka za milión. Někteří lidé mají zjevně pocit, že je jejich svatá povinnost to autorovi pořádně natřít. Pro příklady nemusíme chodit daleko...

Argonantus
.

Příspěvek od Argonantus » 12. 2. 2019, 15:19

Berte to jako příspěvek k te Lincove teorii že uveřejnit nespravne dilo je autorska sebevražda.

Sadako
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako » 12. 2. 2019, 15:21

Pieta píše:
12. 2. 2019, 15:05
Rozhodně existuje spousta děl, která jsou plná přešlapů v používání cizích jazyků a reálií a stejně mě baví. (Namátkou: úplně cokoliv, co kdy vydali White Wolf.) Na druhou stranu to množství snahy potřebné k tomu, aby si to člověk nechal zkontrolovat, je zrovna dneska v době globálního internetu obvykle tak malé, že proč to neudělat...
Samozřejmě, že to je na pár kliknutí a že jsou autorka i redaktor nejspíš lemry. Tedy, možná to tam má v jednotném tvaru naprosto schválně, což nevím, proč by dělala, ale asi může. Jak jsem psala není to Rusko, je to stát inspirovaný představou o carském Rusku, která může být všelijaká.
Pieta píše:
12. 2. 2019, 15:05
Recenzentům chodily ARC, naprosto rutinní záležitost.
Zajímavé. Jsem myslela, že když dostaneš ARC, tak recenzuješ (tedy, vyvěsíš to) až těsně před vydáním/při vydání knihy, ne půl roku dopředu.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 12. 2. 2019, 15:56

Pomměrně mne překvapuje že to autorku do které investovali tolik peněz nechali psát bez dozoru. Dyť na ni mohl dohlížet editor a občas to zkouknout nějaký manažer. Koneckonců, proč vlastně musí literaturu tohoto kalibru psát člověk, nestačil by na to nějaký vyspělejší algoritmus strojového učení?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“