[faskal] picture of the day

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od MarkyParky »

My teda takovouhle s letadlama nemáme...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Obrázek
V Brně byla nalezena kostnice. Nejdříve domorodci roku 2001, následně čirou náhodou mnou.

Překvapilo mě množství trepanovaných lebek, které tam měli. Trepanace je metoda provrtání lebky, která je dokumentovaná od pravěku. Na rozdíl od smrtelného zranění, které typicky zanechává nepravidelnou ránu s ostrými přechody, stopy po trepanacích jsou spíše menší, pravidelné, a vykazují známky hojení (byť si to netroufnu jednoznačně hodnotit, ona je to celá věda*).

No, a tento chudák má známky tří trepanací, zřejmě různého stáří a pravděpodobně úspěšně provedené, a tři případy (co mi jako laikovi připadají jako) neúplné trepanace. Podle rychlého prohledání literatury bylo poměrně běžné, že se trepanace nedokončila, a pokud to nebylo proto, že pacient nezemřel, opakovala se znovu na jiném místě.

Takže s předstihem přeji hezký Halloween.

* 10.1016/j.ijpp.2016.04.001
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od MarkyParky »

10.1016/j.ijpp.2016.04.001
To je vědecký způsob jak citovat že Jedna Paní Povídala?
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Sosacek »

<bara voice>Je to tak.</bara voice>
But nobody came.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Obrázek
I mé mozky přejí hezký Halloween.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Obrázek
Umělý mozek.
Tentokrát celý, nenařezaný. Zeleně všechna buněčná jádra, červeně aktivní.

Nasnímáno metodou light sheet mikroskopie, kterou je možné snímat i relativně velké objekty (měřítko 300 um, reálně to bylo trochu větší, ale v procesu přípravy se scvrknul).
Obrázek je zatím jednoduchá projekce povrchu vyrenderovaná ve 2D, celý dataset má asi třetinu terabitu; zbytek týdne plánuji z dat dolovat informace.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Pieta »

A co to jako je, takový umělý mozek?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Normálně, umělý mozek.

Věda posledních pár let znatelně pokročila. Vyrostl jsem na spíše na klasické biochemii, která vezme živoucí bytost, rozšrotuje ji na homogenní směs a dívá se na průměry. Tíhl jsem vždycky ovšem k mikroskopii (a strukturní biologii kvůli té vizuální části, ale nebavila mě ta biochemie za tím), tam ovšem techniky vyžadovaly buď pěstování uniformních buněk v jedné vrstvě na sklíčku, což je šíleně nepřirozené, nebo co nejtenčí řezy tkání, které ale zničí prakticky veškerou informaci o 3D uspořádání a člověk maximálně tak pozná, jestli trubku rozsekl podél nebo napříč. Teď mám naštěstí tuhle hračku, která je mnohem bližší skutečnému stavu, já se zaměřuji na mikroskopii, kolegové to háží do mixéru.

Hitem biologie je v posledních několika letech pěstování organoidů, což jsou uměle pěstované orgány. Typicky se dělají tak, že se vezmou nějaké buňky, napomůže se jim vytvořit 3D strukturu, načež ony se pokusí vytvořit orgán. U mozku je to paradoxně poměrně jednoduché, protože se buňky nasadí na kulový základ a dodají se jim růstové faktory produkované mozkem. Nakonec začnou vytvářet oblasti s neurony. Nemám to jak měřit, ale literatura říká, že si mezi sebou vytváří propoje, povídají si a pokud se implantují myši k míše, tak s myší začnou škubat. Tohle konkrétně nám pěstují spolupracovníci z Brna, jedná se o organoid vypěstovaný z buněk pacienta s Alzheimerem, nevím popravdě přesně kterých, typicky se berou buňky z krve a stimulují se, aby získaly tzv. pluripotentní potenciál, tedy schopnost tvořit opět libovolný buněčný typ. Alternativně zkoušeli pěstovat buňky odebrané z glioblastomu (nádor mozku), což by teoreticky mělo jít snáze, protože to přepínání není natolik vývojově vzdálené, ale ty indukované buňky mimo-mozkového původu jim fungují z nějakého důvodu líp.
Kdyžtak jsem to už okrajově popisoval i u biologů.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Pieta »

Ty jo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16257
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od MarkyParky »

Když říkáš "propojují neutrony", tak myslíš:
* vznikají tam neurony, nějak náhodně se propojí a game over, nebo
* vznikají tam neurony, nějak se propojí a pak se spojení začnou třídit, posilovat, protahovat dál....
?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Vitus »

Pieta píše: 30. 11. 2020, 22:18Ty jo.
Nápodobně, to je normálně sci-fi v reálu a ještě jsem si při tom Faskalově vysvětlování málem ublinknul, ale musel jsem to dočíst, protože to je (dovolte mi citovat Spocka) fascinující.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Dík 8)

Marky, oboje. Zkouší dvojku, ale chybí jim kontext, takže to moc nikam nevede. Co se zdá být robustní, je snaha růst na povrchu, kde jsou těla neuronů, a vysílat výběžky do hlubin, kde by se měly potkat s další vrstvou, akorát je tady často jenom jedna. Problém tohoto modelu je, že umožňuje zkoumat raná stádia neurogeneze, ale už moc ne pokročilejší kroky. To je samo o sobě super, ale trochu problém, když chcete zkoumat stárnutí mozku. Navíc se kolegům popravdě víc dařilo v dobách, kdy jsem se to učil zpracovávat, teď jsem šikovnější než na začátku, ale mám na zpracování horší materiál. Příklad těch starších je na následujících dvou obrázcích, horní je míň zvětšený, spodní víc (má tam v horní třetině výrazný skládací artefakt, tak vypadá zmuchlaně).
Záhada pro mě trochu je, co se děje ve vnitřní části té struktury, literatura se zaměřuje spíš na ty neuronální části, kterou na tomhle obrázku vidím spíš v levé části. Zeleně jsou především těla neuronů a dendrity (vstupní část neuronu), červeně jsou především axony (výstupní části neuronu).
Na tvou otázku nemůžu moc odpovědět, protože se to nechystáme zkoumat, takže na to nemám nástroje.

Obrázek
Obrázek

Jedna z metod, jak je možné zkoumat vztahy mezi neurony, je použít geneticky modifikované buňky, které nesou kazetu, která zajištuje vzájemně se vylučující produkci jednoho ze tří různě barevných proteinů (barev může být víc, protože vzácně je vneseno více kazet). Tohle je jedna z implementací tohoto postupu, tzv. Brainbow:

Obrázek
https://www.cell.com/pictureshow/brainbow
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Pieta »

Faskal píše: 1. 12. 2020, 10:27Jedna z metod, jak je možné zkoumat vztahy mezi neurony, je použít geneticky modifikované buňky, které nesou kazetu, která zajištuje vzájemně se vylučující produkci jednoho ze tří různě barevných proteinů (barev může být víc, protože vzácně je vneseno více kazet). Tohle je jedna z implementací tohoto postupu, tzv. Brainbow:

Obrázek
https://www.cell.com/pictureshow/brainbow
:eyecrazy:
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Obrázek

Tak se mi nakonec o moc víc informací vydolovat nepodařilo, budu si muset vyhrát s přípravou vzorků.
V tomto obrázku je vidět vyšší kvalita vizualizace a virtuální řez mého předchozího obrázku.
Je vidět, že vnitřní struktury nejsou efektivně označené. Vnitřní struktury jsou podstatně řidší než ty povrchové, ale ne až tak, jak ukazuje tento obrázek.

V pravé horní části je vidět gyrus, kde se neuronální tkáň (aktivní buňky, zde červeně) stáří do spirály a (pravděpodobně) interagují s hlubšími vrstvami sebe sama.

Nové mozky jsou uložené v lednici a po Novém roce se uvidí.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9041
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: [faskal] picture of the day

Příspěvek od Faskal »

Obrázek
Umělý mozek a můj pokrok v jeho značení.

Nezralé neurony zeleně, zralé červeně. Modře všechna jádra.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů