Sosáčkův osvětový koutek

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od PetrH »

Inv. Ano pokud chces napr. Sms o tom, ze ti na ucet dosly penize, nebo nekomu, ze to posilas a pod tak si banky( nektere) uctuji poplatek. Eqb treba 3kc za sms.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Sosacek »

Presne tyhle.

Nekdy se plati i prihlasovaci (CSAS) nebo autorizacni (UCB, myslim). Informacni se plati skoro vzdycky.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

(*): legrační historka - jednou jsme tohle zkusili navrhnout v jedné nejmenované bance jako dodavatel, a dostali jsme masivní pojeb, že ohrožujeme "jejich core business a ziskovost" protože si za smsky uživatelům účtují 2 Kč za kus a přitom je od operátorů kupují za 0.01 kž za kus, takže přihlašovací, autorizační a informační smsky jsou jejich nejúspěšnější produkt.
Prosím takovýto ksindl jmenovat... :eyecrazy:
Zní mi to jako Česká spořitelna.
(**): jinde po světě je to jinak. Třeba v USA platí, že kreditky jsou mnohem lépe chráněné (funguje to tam v zásadě jako v EU u všech produktů) než jiné nástroje, jako běžné účty, debetky nebo šeky, takže když ti někdo bude tvrdit, že "kreditky jsou bezpečnější než debetky" tak si to přečetl někde na anglofonním internetu a neověřil, jak to funguje tady.
K tomuhle bych poznamenal, že co jsem vyrozuměl, tak v USA jsou běžné účty (ostatní věci nevím) chráněné dost na hovno.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Sosacek »

V USA jsou dva problémy. Šeky jsou chráněné velmi mizerně, a všechno jsou potají šeky.

Existují dva hlavní staré bankovní systémy, šekový a žirový. Šeky jsou moderním pohledem "papírový jednorázový souhlas s inkasem" zatím žiro (giro, vizte wikipedii) je "papírový jednorázový příkaz k úhradě". V šekovém systému se peníze "stahují", zatímco v žirovém se "posílají".

Když mi někdo dá šek, tak ho dám své bance, ta mi připíše na účet peníze, a pak ho pošle do "clearing house", kde si ověří, že ten šek je platný a všechno je v pohodě. Pokud je, nic se neděje. Pokud není, zase mi peníze sebere. Nejčastější scam vůbec je, že ti někdo "pošle omylem šekem moc peněz" a řekne si, ať mu přebytek dáš v hotovosti, nebo tak. Šek pak samozřejmě neprojde (i když chvíli vypadal že ano) a ty máš smůlu.

Běžné účty se v USA jmenují "checking account" protože ... jsou to šekové účty. ACH, Automate Clearing House, systém co vypořádává transakce mezi bankami (ekvivalent CERTISu v ČR), funguje na šekovém principu. To má spoustu dopadů, ale jeden z nich je, že číslo účtu stačí k tomu, abys z něj stáhl prachy, protože pak můžeš udělat elektronický fake šek.

Těch systémů pro vypořádávání plateb je hromada, takže v USA existují i jiné, ale pro normální týpky platí tenhle, což dost saje. Pak třeba nedostaneš výplatu na účet, ale dostaneš šek, nájem platíš šekem, bla bla.

Ten šekový systém dává smysl v tom, že je trochu intuitivnější z hlediska uživatele, asi - napíšeš na papír "100 USD pro držitele tohohle papíru" a je to jako bys někomu dal 100 USD a nemusíš řešit svojí banku a jeho banku a jeho číslo účtu a takové kraviny. Ale v moderním digitálním světě to moc nefunguje.

USA, no.

Ostatně to, že poslat někomu prachy je takový problém, je důvod proč se v USA rozšířily všechny ty Paypaly a podobná šméčka.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Sosacek »

Druhý problém je, že v Améru často stačí SSN k tomu, aby sis na někoho otevřel půjčku, a banky úspěšně přesvědčily lidi, že to je jejich problém, a ne problém bank. Jakože to není "někdo okradl banku tak, že se vydával za X, ale X si nikdy nic nepůjčil" ale "někdo X ukradl identitu a X teď dluží prachy".

Takže se se zabezpečením nepředřou - proč taky, když to zaplatí X. V zákonech to taky mají tak, že to je problém banky, a ne X, ale vzhledem k systému kreditního skóre je to stejně nahouby.
But nobody came.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od PetrH »

Elesh...: kb, eqb, csas, unicedit... (alespon co me uctuji/vali)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od ilgir »

protože si za smsky uživatelům účtují 2 Kč za kus a přitom je od operátorů kupují za 0.01 kž za kus, takže přihlašovací, autorizační a informační smsky jsou jejich nejúspěšnější produkt.
Prosím takovýto ksindl jmenovat... :eyecrazy:
Elesh...: kb, eqb, csas, unicedit... (alespon co me uctuji/vali)
Jestli má eqb být Equabank, tak tu mám, a žádné smsky mi neúčtuje. (Autorizační myslím. Informační nepoužívám.)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Vallun »

Bacha na to, že většina bank nabízí bambilion různých programů a balíčků. Mne sice KB účtuje za SMS 2 Kč, ale vzápětí je odúčtovává jako bonus program...jinak tedy, jak na KN leckdo nadává, tak já si stěžovat nemohu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od OnGe »

Kolik tě ten balíček s bonusem na SMS stojí? Je v tom i poplatek za osvobození od poplatků? :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Vallun »

Asi 40 Kč měsíčně za vše:) Což je cena, která mi přijde ok a adekvátní...

Včetně toho,že když jsme v roce 2005 potřeboval, tak do týdne vystavili embosovanou kartu...v roce 2011 když jsme řešil nějaké složitosti s platbou lodní kauce do Chorvatska, tak to bylo taky bez problémů...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od PetrH »

Ilgir: ano vyse jsem psal jake sms: pokud si nechas poslat od equa sms ze ti odesla platba, tak zaplatis. Autorizacni sms jsem nezminoval:)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Vallun: Do záznamu dávám, že jsi první člověk, kterého znám, jenž říká "jsem u KB a jsem spokojený".

PetrH: mě spíš zajímalo, která banka považuje autorisační a informační sms za svůj core business a nejúspěšnější produkt... Z toho, co vím o ČS (blahé paměti 70-80 % příjmu z bankovních poplatků v retailu), tak mi to celkem připadá jako jejich způsob uvažování, ale pro případ, že by o ně nešlo, tak na mé černé listině bankovních ústavů je ještě místa celkem dost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Vallun »

Jo, to chápu, taky slyším takřka výlučně nadávky, ale já si fakt nemohu stěžovat...mám u nich všechno ...a jediné, s čím se kdy objevil problém, je podpisový vzor, ale za to, že škrábu čím dál tím hůře, oni nemohou...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Alef0 »

VUB (Intessa Paolo skupina): login a heslo. Podozrivé loginy a podozrivé operácie vyžadujú dodatočné overenie SMS kódom. Bežné operácie (akože prevádzam sám sebe, alebo sám Sosáčkovi, ktorému som posielal peniaze 10x) sú automatické na jeden klik. Veľké presuny sú za SMS overením. Netradičné platby kartou cez web sú tiež za SMS overením. Mobilná appka je za dodatočným PINom a pred prvým použitím treba spárovať appku s internetbankingom cez naskenovanie QR kódu.

V zahraničí som videl, že pri výbere z bankomatu debetkou banka zamietla transakciu a v logu som videl "vybratých X eur, pripísaných X eur".

Jo, a v 199x existovala Devín Banka, ktorá nemala pripojenie cez HTTPS.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Sosáčkův osvětový koutek

Příspěvek od Sosacek »

Eleshar_Vermillion píše: 9. 10. 2017, 20:08 Vallun: Do záznamu dávám, že jsi první člověk, kterého znám, jenž říká "jsem u KB a jsem spokojený".
Já jsem u ČS a jsem spokojený.

Dobře, je to Erste Premier. Ale furt ČS.

A ty jejich kurzy mě serou. A ty ceny za SEPA platby. Ale to se dá řešit multiměnou nebo Revolutem.

...

O Revolutu https://revolut.com/ sem jednoho dne musim napsat.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů