Rozpolcenost až na kost

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od ilgir »

Výběr daní by měl v moderním státě fungovat tak, že ti od finančního úřadu přijde vypočítaná daň se žádostí o potvrzení, že je to správně.
Tak takového "moderního státu" se doufám nikdy nedožiju, to by bylo dost husté psycho.
Michálkův návrh chapu, ale jde o složitou otázku, kde musíš pečlivě vyvážit protichůdné a důležité zájmy...lze slušně a rozumně odůvodnit oba názory...sám bych pro ten návrh spíš nehlasoval.
Já myslím, že to Michálek nedomyslel do všech důsledků. Je sice inteligentní a vzdělaný, ale chybí mu zkušenost a široký rozhled přes různé obory.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od York »

ilgir píše: 22. 3. 2018, 20:21Tak takového "moderního státu" se doufám nikdy nedožiju, to by bylo dost husté psycho.
Tohle "hustý psycho" je u zaměstnanců naprosto běžný, btw.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10153
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od ilgir »

I já jako zaměstnanec preferuju situaci, kdy finančáku oznamuji, kolik vyživuji dětí a kolik peněz jsem poslal na charitu, než aby mi tyto skutečnosti sděloval finančák. Možná ti to přijde jedno, když na konci je výsledek stejný, ale pro mě je v tom dost zásadní rozdíl, ve kterém spočívá to psycho.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Sosacek »

York píše: 22. 3. 2018, 20:18 To víš, no. Někdo si to myslí, někdo to dokonce i dělá.
Vyplnit to na netu muzes samozrejme i v Ceske republice. Vyplnis tam prijmy, naklady, zaplacene zalohy, atd atd, a vypadne ti castka. Dokonce ti i vypadne QR kod, ktery muzes naskenovat mobilni aplikaci internetoveho bankovnictvi, a nemusis nikam prepisovat castky a takove. Je to na 15 minut prace, pokud to nedelas poprve, a napoprve si musis precist pokyny a vcas si zalozit datovou schranku.(*)

Co je mimo, a e-estonia to samozrejme nedela, je predstava, ze to financni urad nejak spocita z pohybu na uctu, nebo neceho takoveho. Dane se tykaji naproste vetsiny prijmu a nakladu - pokud koupis bitcoin (nebo akcie) a prodas za vic, musis to zdanit. Pokud pronajimas jeden pokoj, musis to zdanit. Pokud platis hypoteku, mas zase dane mensi, o neco(**). Atd atd.

Tohle nejde nijak automatizovat, protoze by to vyzadovalo, aby financni urad napriklad mel datovu integraci s kazdou bitcoinovou burzu? S uplne kazdou bankou, na celem svete? A zcela zakazat hotovost?

Ono to mozna vypada lekce, kdyz mas jeden ucet u jedny banky(***), a ses fyzicka osoba s prijmem se zavisle cinnosti, ale kdyz jsi podnikatel nebo firma, tak to jde uplne mimo. Predstav si treba stanek s hotdogy - kolik tak maji transakci? Predstav si chlapka co lidem rekonstruuje koupelny. Nebo firmu o 400 zamestnancich.

Ale kdyz ses fyzicka osoba s prijmem se zavisle cinnosti, tak zase jednou za rok muzes nekam opsat tri cisla. Ber to tak, ze platis nejenom tema danema, ale i tema "virtualnima penezma", ktery by stalo


(*): danove priznani k dph a kontrolni hlaseni kazdy mesic je o dost vetsi oser.

(**): stat chce, aby meli lidi kde bydlet, nebo co. Ale hypoteku si vetsinou berou bohati typci a chudi ziji v podnajmech, takze to je vlastne forma pomahani bohatym. Ha.

(***): prave jsem to pocital, a mam 10 uctu a 6 platebnich karet u 5 organizaci. Tyve mel bych se sebou neco delat 8)
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Sosacek »

ilgir píše: 22. 3. 2018, 20:30 I já jako zaměstnanec preferuju situaci, kdy finančáku oznamuji, kolik vyživuji dětí a kolik peněz jsem poslal na charitu, než aby mi tyto skutečnosti sděloval finančák. Možná ti to přijde jedno, když na konci je výsledek stejný, ale pro mě je v tom dost zásadní rozdíl, ve kterém spočívá to psycho.
Aby to fungovalo jak rika York, tak bys taky musel zakazat hotovostni transakce, coz je mimoradna autoritativni zrudnost.
But nobody came.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od York »

Sosacek píše: 22. 3. 2018, 20:38tak bys taky musel zakazat hotovostni transakce
Za poslední rok jsem si ani jednou nevybítal hotovost z bankomatu a nepředpokládám, že by se na tom letos něco změnilo. Nemyslím si, že bude zakazování hotovostních plateb potřeba. Ale jinak samozřejmě jo, příjmy v hotovosti budeš muset pořád hlásit sám, to je snad jasný.

Sosacek píše: 22. 3. 2018, 20:38protoze by to vyzadovalo, aby financni urad napriklad mel datovu integraci s kazdou bitcoinovou burzu
Bitcoinová burza se v ničím neliší od jakékoliv jiné bezhotovostní transakce, tak jako tak ti to skončí na účtě v bance, nebo to z něj odejde.

Netriviální by ale mohlo být danění plateb v kryptoměnách (ani nevím, jak se to dělá teď).
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Sosacek »

York píše: 22. 3. 2018, 21:01 Bitcoinová burza se v ničím neliší od jakékoliv jiné bezhotovostní transakce, tak jako tak ti to skončí na účtě v bance, nebo to z něj odejde.

Netriviální by ale mohlo být danění plateb v kryptoměnách (ani nevím, jak se to dělá teď).
Ani u bezhotovostni operace neumis poznat, jestli je to prijem co se ma danit, nebo ne.

Priklad:
Jeli jsme s kamosem do Polska na nejakou akci. Ja jsem zaplatil SEPA platbou cca 15000 CZK za program a ubytovani. Typek projel naftu za 2300 CZK, takze mi poslal 6350. To bych tenhle prijem mel danit?

Banka ti pujci prachy a posle ti na ucet 1 000 000 CZK. To mas tenhle prijem danit?

Ty pujcis prachy kamosovi, pac se mu rozbila pracka. Posles mu 10 000 CZK. On ti za tri mesice vrati 10 000 CZK. To to budete oba danit jako prijem?

To jsou vsechno priklady, ktere se tykaji zamestanancu. Ted si predstav, jak to vypada u podnikatele.

...

Druha vec je to "az ti to prijde na ucet v bance". Podibne to uz ten funguje u nadnarodnich firem, a vede to k tomu, ze si americke megakorporace nechavaji obrovske penize mimo USA, protoze pri prevodu by je musely zdanit. Muzou je ... proste nikdy neprevest.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2690
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Log 1=0 »

York píše: 22. 3. 2018, 21:01 Za poslední rok jsem si ani jednou nevybítal hotovost z bankomatu a nepředpokládám, že by se na tom letos něco změnilo. Nemyslím si, že bude zakazování hotovostních plateb potřeba. Ale jinak samozřejmě jo, příjmy v hotovosti budeš muset pořád hlásit sám, to je snad jasný.
Vybírám si peníze každý týden a nakupuju za ně. Ty skutečně nejsi všichni lidé.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od York »

Log 1=0 píše: 22. 3. 2018, 23:48Vybírám si peníze každý týden a nakupuju za ně. Ty skutečně nejsi všichni lidé.
Však jsem taky netvrdil, že všichni všude platěj bezhotovostně, ani že by měli nebo museli. Stejně jako nemusej mít všichni mobil.

Je to jedna z věcí, u kterých bych se hodně divil, kdyby je většina lidí nezačla používat dobrovolně.
Argonantus
.
Příspěvky: 18085
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Argonantus »

Tak se div. Lidi okolo mne bezne nemají účet v bance.
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Hike »

Když vidím druhou stránku věci z pozice obchodníka s relativně drahými věcmi s nízkou marží (stavební železo), tak zakazování přenášení poplatků za bezhotovostní platby na kupujícího beru jako dost velkou sviňárnu a platební terminál nebudeme mít pravděpodobně nikdy.

Lidi tu vždycky valí bulvy, když jim řeknu, že za platbu kartou, když platí železo na barák třeba za 30.000,-, nám banka ruku v ruce s vydavatelem karet, naúčtuje 600,- Kč. Kdyby ten poplatek v % měli nějakým způsobem zastropovaný, dalo by se nad tím mávnout rukou, ale takhle? Vyberte si, buď sleva 600,- nebo možnost zaplatit kartou - myslím, že výběr je na snadě.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Sosacek »

Ona EU prikazala ty poplatky zastropovat na 0.2 % (debetky) a 0.3 % (kreditky), ale prikazala zastropovat "interchange fee", co si banky uctuji navzajem. To se projevi snizenim koncovych poplatku, jen pokud banky nejsou kundy. Coz jak vime, neni pravda.

Ale dve procenta jsou teda dost - ale co udelas, zejo.

V ekonomii na to mame chytre pojmy jako "regulatory capture" a "rent-seeking" - sen kazdeho majitele spolecnosti.
But nobody came.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

York píše: 22. 3. 2018, 20:18
Sosacek píše: 22. 3. 2018, 20:03 Ta predstava toho financaku, jak perfektne vi a muze pocitat dane sam, je uplne smesna. Jakoze, legracni a smutna zaroven, jak si to muze nekdo myslet?
To víš, no. Někdo si to myslí, někdo to dokonce i dělá.
Jenže to, jak to dělá Estonsko, se dost liší od toho, co jsi říkal ty. Jako že something completely different.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

Hike - chtěl bych poznat obchodníka, který přizná velké marže :) Junak na rovinu takový přístup (nemít terminál tam, kde se předpokládají platby nad tisíce korun) považuji za sprostotu a takovým prodejnám se vyhybám. A pohádce o nizkých maržích u stavebního železa taky věřím jako Ovčáckovi...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Sosacek »

Bezpochyby vis o Hikove podnikani vic nez Hike, Vallune.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů