Rozpolcenost až na kost

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od ilgir »

A jsi v problémech - dle GPDr to lze zveřejnit pouze s kvalifikovaným souhlasem subjektu údajů - což je ještě ok, to zajistíš. (stejný případ jsou vedoucí pracovníci, uchazeči o služební místa a pod.) Jenže každý takový souhlas může být odvolán spolu s žádostí o výmaz.
Ne, kvalifikovaný souhlas není potřeba, protože se jedná o veřejný zájem. Problém vyřešen, včetně výmazu.
Jak zajistíš výmaz něčeho, co bylo v otevřeném formátu třeba rok vyvěšeno na netu?
Žádost o výmaz je možné odmítnout tam, kde se jedná o nepřiměřenou námahu.

Přijde mi, žes ten dokument vůbec nečetl, Vallune. :-)=
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

Ne, kvalifikovaný souhlas není potřeba, protože se jedná o veřejný zájem. Problém vyřešen, včetně výmazu.
Veřejný zájem tam bude po dobu průběhu výběrka a nějakou dobu poté, určitě ne za pět let. Navíc veřejný zájem zahrnuje určitě zpracování a poskytnutí na žádost, jestli i publikaci je věcí diskuse...
Žádost o výmaz je možné odmítnout tam, kde se jedná o nepřiměřenou námahu.
Je však otázkou, zda platí pro orgány veřejné moci...navíc osobní údaje , v tom užším smyslu - nejvíce chráněné, musíš vymazat vždy.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od morech11 »

a ty si ešte nevidel zmluvu s centrofixou, ktorá škrtá nejaký osobný údaj?
buď je to právnická osoba a je dobré vedieť, kto ten lobbista je, alebo je to súkromná osoba a je dobrí vedieť, že nejaký lobbista je :)
a to stačí
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

morech11 - to moc nejde u OpenData, jednak proto,že to musí být strojově čitelné, druhak proto, že tam jsou některé osobní údaje přímo nařízené ke zveřejnění...

Já jsem taky pro maximální otevřenost veřejné správy a chápu užitečnost GDPr, ale obávám se, že současné nastavení vyvolá tolik problémů, že to spíš stav akorát zhorší...:/

Řešením ale určitě není neaplikovat GDPR na veřejnou správu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše: 8. 4. 2017, 11:46 OnGe - přijde mi, že Ty jsi, z nějakého důvodu neskutečný optimista. A podle toho, co vím o obou projektech, tak si nedovedu představit žádný mravný důvod, pro takový postoj.
To proto, že jsem tvor od přírody nemravný :-)=

Nebo se GDPR přímo týká mé každodenní práce (otevřená data jen trochu a okrajově), takže dokážu posoudit reálné dopady a následky. Nehodící se škrtni.
Vallun píše: 8. 4. 2017, 11:46Jak zajistíš výmaz něčeho, co bylo v otevřeném formátu třeba rok vyvěšeno na netu?
Odstraníš to. Nikdo ti neukládá povinost smazat to z hlavy každého, kdo si to kdy přečetl, nebo jinak zpracoval. I kdyby ukládal, nemůžeš to udělat. Součástí souhlasu může být i nějaký časový rámec (třeba že to bude minimálně 5 let na netu) a takový souhlas nelze odvolat, pokud byl člověk prokazatelně dostatečně seznámen se způsobem zpracováním dat (což se dá, když to bude v tom souhlase, co podepíše, důkladně rozepsáno) správce neporušil podmínky s nakládáním dat (což se dá, když to udělá přesně tak, jak to bylo v souhlase definováno).
Vallun píše: 8. 4. 2017, 11:46Z hlediska těch facebooků a pod to navíc štěpí problém na dvě roviny - dospělé, pro něž bude stačit upravit text souhlasu, a nedospělé - kteří prostě mají smůlu a kvalifikovaný souhlas nedají...takže budou za internet asi platit penězi...(podle doslovného výkladu by totiž potvrdit souhlas za nezletilce musel soud, rodič nestačí) - ale předpokládám,že zrovna tohle se nějak vyřeší/obejde.
Tomuhle výroku nerozumím. Příliš mnoho hráčů na hřišti.
Vallun píše: 8. 4. 2017, 11:46Horší je rozdíl v povinnostech pro veřejnou správu a soukromé podniky - pokud já udělím souhlas facebooku, ale ty data získá nějaká jiná společnost, tak s nimi může dále nakládat, i když souhlas facebooku odvolám a požádám o zapomenutí. Orgány veřejné moci jsou ale odpovědné za to, že v případě žádosti o výmaz budou vymazány i odvozené databáze - tedy nejen databáze ostatních správních orgánů (to je ok a rozumný požadavek - mezibyrokracie je obrovské zlo), ale i databáze, kam se okopírovaly tyto údaje ze zveřejněného přehledu.
To je jednoduše proto, že orgány státní moci mají ty související databáze pod kontrolou, facebook ty další databáze pod kontrolou nemá. Stejně tak státní zpráva nemá a nemůže mít pod kontrolou, kdo a jak zpracoval zveřejněná otevřená data a nemůže za to odpovídat. Nevím, jestli má cenu do toho tak hluboko vrtat, ale mohl bys mi v tom předpise najít pasáž, která říká, že státní správa má likvidovat data v databázích, které nemá pod kontrolou?
Vallun píše: 8. 4. 2017, 11:46Příklad: Budeš se, OnGe, hlásit na vedoucího oddělení architektury a rozvoje ICT MZe (btw: kéž by, vedle jednoho kolegy a možná náměstka bys tam byl za hvězdu...), dostaneš se do užšího výběru a proto si Tě v OpenData vyhledá a u sebe uloží nějaká headhunteří agentura. MZe nemá žádné páky jak zajistit, aby si Tě vymazala, když Ty souhlas, po skončení výběrka, odvoláš, protože ses rozhodl,že za tu almužnu Ti to nestojí...Takže schytáme pokutu 10 milionů od ÚOOÚ za nesplnění povinností dle GDPr...
Viz. předchozí odstavec. Vtip je v tom, že až se mi potom headhunteři ozvou, pošlu je někam kam slunce nesvítí a řeknu jim, aby si mě vymazali z databáze. Až se mi ozvou znovu, budu se dožadovat, aby mi řekli, odkud to vzali. Když se ukáže, že to bylo z toho výběrka, tak jim řeknu, že už jsem po nich jednou chtěl, aby mě vymazali z databáze, pošlu na ně ÚOOÚ, dostanou 10M pokutu a budou kvílet "úóóóú!!!"

EDIT: Další věc je, že si nejsem jistý, že bude možné touto cestou osobní údaje nadále získávat a používat k obchodním účelům. Po tom jsem, pravda, ještě nešel.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

Ještě k tomu strašáku s mazáním:
https://www.safetica.cz/blog/46-otazek- ... i-ke-gdpr/
Právo na výmaz je absolutní? Pokud zákazník, kterému mám doručit objednávku požádá o výmaz, tak já musím tyto údaje smazat? Jak se řeší následky tohoto výmazu?

Právo na výmaz není absolutním právem. Je možné ho uplatnit pouze za předpokladu, že nejsou osobní údaje již potřebné pro účel, pro který byly shromažďovány nebo zpracovávány. Dalším důvodem, kdy nemůže dojít k výmazu osobních údajů, je existence jiné právní povinnosti či zákona, který výmazu brání, např. zákon o archivaci a povinnost organizací archivovat dokumenty obsahující osobní údaje po určitou, zákonem stanovenou dobu.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

Viz. předchozí odstavec. Vtip je v tom, že až se mi potom headhunteři ozvou, pošlu je někam kam slunce nesvítí a řeknu jim, aby si mě vymazali z databáze. Až se mi ozvou znovu, budu se dožadovat, aby mi řekli, odkud to vzali. Když se ukáže, že to bylo z toho výběrka, tak jim řeknu, že už jsem po nich jednou chtěl, aby mě vymazali z databáze, pošlu na ně ÚOOÚ, dostanou 10M pokutu a budou kvílet "úóóóú!!!"
-Dle směrnice INSPIRE - výslovně může používat veškerá získaná data ke komerčním účelům a způsobem následně využití nesmí být důvodem pro jakékoliv omezování přístupu (např. zpoplatnění)
- Poslat na headhuntery ÚOOÚ můžeš, ale bude Ti to k ničemu - oni zpracováním informací realizují své zákonné právo, takže ani dle GDPr (na rozdíl od úřadu, kam ses hlásil) to vymazat nemusí...a nepotřebují Tvůj souhlas.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od York »

OnGe: Má to dva háčky. Jeden dobře ilustruje to video o xichtoknize, které jsem tu nedávno postoval. Oni sice ta data nakonec smažou, ale daj si s tím náležitě na čas, aby je stihli maximálně využít - například prodat někomu dalšímu. Video, které někdo repostne z Youtube na Xichtoknihu, za tu dobu může zkouknout klidně několik miliónů uživatelů a autor z toho neuvidí ani cent a nemá se proti tomu jak bránit.

Druhý háček je dlouhodobá archivace. Nemyslím teď archivní zákon, ale obecně důvěryhodný repozitář. Aby byl jakýkoliv digitální repozitář důvěryhodný, tak se z něj nesmí mazat (protože mazání může zanést chyby, například když smažeš něco jiného, než chceš).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

Vallun píše: 9. 4. 2017, 11:21 -Dle směrnice INSPIRE - výslovně může používat veškerá získaná data ke komerčním účelům a způsobem následně využití nesmí být důvodem pro jakékoliv omezování přístupu (např. zpoplatnění)
- Poslat na headhuntery ÚOOÚ můžeš, ale bude Ti to k ničemu - oni zpracováním informací realizují své zákonné právo, takže ani dle GDPr (na rozdíl od úřadu, kam ses hlásil) to vymazat nemusí...a nepotřebují Tvůj souhlas.
Z toho prvního mi vychází, že to máte v suchu. Ale netýká se INSPIRE jen geografických dat?

Z toho druhého mi vychází, že momentem zveřejnění osobní údaje pozbývají jakoukoliv ochranu. Což mi přijde divné jak pamflet Pirátské strany.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

OnGe - týkala, ale posledními novelami to bylo rozšířeno na obecný princip OpenData, navíc my to v suchu nemáme - my nemáme zákonné ustanovení o tom, že máme právo sbírat osobní data uchazečů, takže souhlas potřebujeme, ale jakmile je získáme, tak máme povinnost je uveřejnit a kdokoliv další už má právo je mít a zpracovat...

Ona, většina toho se nějak vyřeší, ale bude to boj...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od ilgir »

- Poslat na headhuntery ÚOOÚ můžeš, ale bude Ti to k ničemu - oni zpracováním informací realizují své zákonné právo, takže ani dle GDPr (na rozdíl od úřadu, kam ses hlásil) to vymazat nemusí...a nepotřebují Tvůj souhlas.
To jsi odvodil jak? Jaké je to zákonné právo? Soukromá firma může používat oú, která visí volně na webu. Jakmile ale dosáhneš jako subjekt oú jejich smazání z webu, tak můžeš jít i po těch firmách, co si to mezitím opsaly, a chtít po nich, aby si to smazaly/znepřístupnily taky.

York: Archivace není právem na výmaz dotčena, protože archivy (teď myslím datové archivy soukromých firem) nebývají přístupné ani řadovým pracovníkům těch firem, natož pak veřejnosti.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

Jakmile ale dosáhneš jako subjekt oú jejich smazání z webu, tak můžeš jít i po těch firmách, co si to mezitím opsaly, a chtít po nich, aby si to smazaly/znepřístupnily taky.
A tohle dovozuješ z čeho? to nemá žádný podklad....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

Z toho, že je takové zpracování osobních údajů nezákonné. To dovozuji z toho, že to neodpovídá zákonným zpracováním popsaných v GDPR (zrovna jsem se díval, článek 5 a 6). Samozřejmě se můžu mýlit, je to psané právničtinou, ale přijde mi to docela jasné.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od OnGe »

Pro úplnost, headhunter mi musí sdělit, jaké moje osobní údaje má, co s nimi bude dělat, komu je dává, v jakém časovém horizontu atd. to jsou články 14 a 15. Samotného mazání se týká článek 17 a 21, není tam, řekl bych, nic, co by headhunterovi dávalo možnost to neudělat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozpolcenost až na kost

Příspěvek od Vallun »

OnGe - já se zeptám Habarty.
Myslím, že by se mohli najít třeba v čl. 6 odst. 1 písm. f). Každopádně INSPIRE jim právo zpracovávat tato data dává a bude zajímavé zjišťovat, co by mělo přednost - GDPR je nařízení, ale INSPIRE se týká ochrany životního prostředí (primárně).

3. Odstavce 1 a 2 se neuplatní, pokud je zpracování nezbytné:
a) pro výkon práva na svobodu projevu a informace;

- takže žádné výmazy dat získaných dle OpenData...:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů