D&D česky

Diskuze o rodině Dungeons and Dragons, nejhranějších RPG současnosti. Včetně d20 a old school renesance.
hartmi
Bydliště: Plzeň, Brno (ve skutečnosti Útěšín, Beregost, nebo Praag)
Kontaktovat uživatele:

D&D česky

Příspěvek od hartmi » 10. 5. 2005, 07:31

Co si myslíte o vydání DnD Basic setu v češtině? Myslíte, že je to dobrý tah?

EDIT by Markus (22. 1. 2006):
Zrušil jsem anketu. Výsledky jsou:
Souhlasíte s vydáním DnD česky?
Ano..................77%.....[ 17 ]
Ne....................13%.....[ 3 ]
Je mi to jedno....9%......[ 2 ]
Taky si všímáte všech těch přínosných anket tady na fóru? :wink:

Plz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Plz » 10. 5. 2005, 09:49

Me osobne je to docela jedno, ale vydani v češtině by mohlo přispět k trošku masovějšímu rozšíření. I když v dnešní době si myslím že angličtinu umí snad každý i kdyby jen z her.
Padouch nebo hrdina my jsme jedna rodina.

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 10. 5. 2005, 10:06

Že anglicky umí každý je rozšířený omyl. Kdyby to byla pravda, tak by tady DrD tak neexcelovalo. Protože by tu byl mnohem masovější zájem o GURPS, WoD a další systémy... $:)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 10. 5. 2005, 12:41

Jak jsem četl, bude v té krabici i 15 figurek - tak jestli budou stát za to, možná si koupím i DnD :-)

LZJ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LZJ » 10. 5. 2005, 14:37

Já samozřejmě nejsem proti. Mě angličtina nevadí, ale např mojí ženě už trochu problémy dělá.
Máte nějaké podrobnější informace? Jako kdo, kdy, co chce vydat, v jakém překladu, internetové odkazy atp.

crowen
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od crowen » 10. 5. 2005, 15:50

Jedine co o tom viem je toto, je tam aj odpoved autora clanku ohladne prekladu

Pjotr
Strojník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pjotr » 10. 5. 2005, 16:03

Každá troška dobrá.

Tahle drobnost by ani nemusela být pro vydavatele moc drahá, mohlo by se mu to vyplatit a třeba by to opravdu nemusela být poslední věc k DnD...

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 10. 5. 2005, 16:52

Uvidíme, snad to nebude strašné! Určitě si to koupím.
Figurky obsahují ty s D&D Miniatures, nic moc obecně aještě k tomu jsou barvené.

Vlasák
Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák » 11. 5. 2005, 00:46

crowen píše:Jedine co o tom viem je toto, je tam aj odpoved autora clanku ohladne prekladu
Každopádně odpověď autora je pěkná - termíny se vymýšlely z gruntu nově a bylo to ožehavé :wink: V narážce na Quasita z jiného threadu - jestli D&D komunita existuje, pak to jsou asi nějaké ostrůvky izolované neprostupným vakuem, protože jinak vážně nevim... :wink:
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz

Obrázek

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 11. 5. 2005, 08:25

No, mě by to zajímalo. Na jednu stranu existují více než dobré překladové klíče, přesto se používají nové termíny je to škoda. Navíc je divné že se všichni neznáme, podívej se sem, sem chodí více méně stále stejní lidé, kteří si už nemají mnoho co říct. Všichni DnD, nebo skoro všichnis e známe, vídáme se v hospě, nebo na Open Gamingu nebo přez vyměňování zdrojů. A najednou vidíme že prostě existuje celá jiná komunita, jak je to možné. Otázka zní jak dosáhnout hesla

DnDisti celých čecha slovenska, spojme se!!!!!!

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 11. 5. 2005, 09:21

Dalcor píše:No, mě by to zajímalo. Na jednu stranu existují více než dobré překladové klíče, přesto se používají nové termíny je to škoda. Navíc je divné že se všichni neznáme, podívej se sem, sem chodí více méně stále stejní lidé, kteří si už nemají mnoho co říct. Všichni DnD, nebo skoro všichnis e známe, vídáme se v hospě, nebo na Open Gamingu nebo přez vyměňování zdrojů. A najednou vidíme že prostě existuje celá jiná komunita, jak je to možné. Otázka zní jak dosáhnout hesla

DnDisti celých čecha slovenska, spojme se!!!!!!
Nevěřím tomu, že existuje jiná DnD komunita. Rozhodně ne nějaká aktivní DnD komunita, protože se stačí podívat do Vyhledávače (třeba Googlu). Top stránky jsou czechdnd, rytíř, bazilišek, hospoda u elfa (nebo jak se to...), atd. Pokud by kdokoliv chtěl nějakou komunitu hledat, tak najde nás. Ani na jiných RPG stránkách nejsou odkazy k jiným komunitám. A jestli ten překlad nějak zkazej tak se maj teda na co těšit... $:)

Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 11. 5. 2005, 09:29

OK, já si pro zajímavost vytáhl ráno regsitraci a vpodstatě tady komunikuje 10 DnDistů celkem pravidelně (+/-), další na to už dávno .... protože diskuze je nezajímavá.

Ale kde je zbytek.

Ze zkušnosti ti povím na Slovensku je to o dost horší, osobvně znám (tedy dle nicků a jména, opravdu osobně jenom jednoho) asi 5 lidí.

Kde se tedy vzali lidi kteří dělají Board Game, kdo je Seb Chum? Proč se první zpráva neobjevila tady.

Jak dokázat spojit všechny DnD hráče, aby mezi sebou komunikovali, sdíleli informace apod.

Přirozenou lenost samozřejmě nepžekonáš, ale stejně!

Já mám zájem aby DnD klub u nás fungovalo, ale jak na to?

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 11. 5. 2005, 09:46

Dalcor píše:OK, já si pro zajímavost vytáhl ráno regsitraci a vpodstatě tady komunikuje 10 DnDistů celkem pravidelně (+/-), další na to už dávno .... protože diskuze je nezajímavá.

Ale kde je zbytek.

Ze zkušnosti ti povím na Slovensku je to o dost horší, osobvně znám (tedy dle nicků a jména, opravdu osobně jenom jednoho) asi 5 lidí.

Kde se tedy vzali lidi kteří dělají Board Game, kdo je Seb Chum? Proč se první zpráva neobjevila tady.

Jak dokázat spojit všechny DnD hráče, aby mezi sebou komunikovali, sdíleli informace apod.

Přirozenou lenost samozřejmě nepžekonáš, ale stejně!

Já mám zájem aby DnD klub u nás fungovalo, ale jak na to?
OK. Je to už hodně off-topic, ale proč ne.
1) Není jen czechdnd a fórum. Podívej se na stín rytíře, tam chodí taky trochu jiný lidi s mírným přesahem na DnD, na baziliška chodí trochu jiní lidé s menším přesahem na rytíře a DnD atd. Já znám podle nicku tak asi 150 hráčů DnD... v tom není problém.

2) Kde se vzal Seb Chum a překladatelé... však jsi slyšel, jako obvykle to překládají lidé, kteří DnD neznají vůbec nebo málo. Proto to má Seb Chum koordinovat. Prostě klasicky zoufalá situace. Seb Chum nepředstavuje žádnou skupinu hráčů DnD (ale jen sebe a pár lidí okolo). Možná mají vztah k hráčům DnD miniatures (to by mně nepřekvapilo), ale to je zase kapku jiná sorta lidí.

3) Jak spojit hráče DnD v jednotnou komunitu.
- a) spojit stránky. Projekt spojit Bazilišek, stín Rytíře a czechDnD (nebo alespoň první dvě jmenované) vyšuměl z mnoha důvodů, které nehodlám pitvat. Navíc jsou tu pořád snahy se separovat, protože tak je člověk víc vidět. CzechDnD mělo mít původně sekci světy, o které by se staral člověk, který jim rozumí nejlíp. Praktický výsledek - Greyhawk, Ravenloft (Bazilišek), Dragonalnce (samostatně), FR (samostatně někde v neznámu). Potom se nediv, že je komunita roztříštěná, když si chce každý honit vlastní triko místo aby fungoval jako tým.

- b) masivní reklama. Pokud by se podařilo spojit stránky (což není moc reálné) byla by potřebná masivní reklama na všech dosavadních DnD/RPG/DrD/Shadowrun/WoD atd. serverech, aby tam lidi chodili, nový článek alespoň dvakrát do týdne a fórum ze kterého se definitivně a nekompromisně vymítí odpovědi typu smajlík, vtip, naprosto off-topic (jako třeba tohle). Fórum s aktivnimi moderátory, kteří nahazují nová, zajímavá témata a fórum provázané s články.

- c) registrované, placené členství v klubu DnD. Nemusí to být moc, ale když je něco placené lidé vyžadují služby a placený štáb lidí se jim je zavazuje poskytnout. O co by šlo, to je teď konkrétně jedno, ale umím si to představit. Vrcholem by asi byl nějaký malý Con atd.

Tohle je v současné chvíli naprosto nemožné. Od DnD lidé spíš útíkají, než by k němu tíhli. Další rozklad v podobě vydání nějakého bizarního překladu Board Game mně ani v nejmenším nepřekvapuje...

andtom
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom » 11. 5. 2005, 11:22

Pokud mohu něčím přispět (doufám, že mě Alnag nezabije, on ví proč :) ):
Myslím, že netové stránky o DnD by se měli víc orientovat na začátečníky. Novic potřebuje především pomocnou ruku, ne se utopit v materiálech, které ho (zatím) nezajímají nebo diskuzních příspěvcích, které ho spíš frustrují a demoralizují a on se cítí nemožný. Klasický začátek hráčské kariéry je, že zájemce je přibrán někým zkušenějším. Což je ten nejlepší začátek, pokud máte štěstí na veterány. To bude také případ Open Gamingu, ovšem mimopražák to těžko využije. Proto by komunita DnD měla mít jednak zřetelnou první (jednotící) stránku, druhak by na té stránce měla být zřetelná velkým písmem označená user-friendly sekce se souhrnem materiálů pro začátečníky. Začátečníkem myslím někoho, kdo čte fantasy knížky, hraje PC RPG nebo hraje jiný systém papírového RPG (klasicky DrD) a chce zkusit pen&paper DnD takřečeno z nuly. Např. skupina 3 lidí z Kotěhůlek chce hrát a nemá možnost fyzicky začít s někým, kdo pen&paper DnD zná. V současné době je takováto skupinka lidí zřejmě ztracena, resp. přeběhne k systému, kde je snažší možnost startu. Tady právě by měla pomoct komunita na netu. V těch materiálech by rozhodně mohlo být třeba něco jako quick start a tutorial v jednom pro novice (pod heslem nečti předem celé PHB a DMG, ale hrej). Tj. ukázkové rozehrání hry se vstřebáváním nejpoužívanějších pravidel krok za krokem. S použitím předdefinovaných postav DM novic a hráči novicové s minimální předem načtenou znalostí PHB a DMG prochází (hrají) lineárně konstruovaný scénář s komentářem od zkušeného DMa - tím se dá ukázat, co je z pravidel hodně používané, s čím se má hráč určitě seznámit, dá se ukázat roleplaying (velmi důležité), atd... Nebo cokoliv dalšího, tipy a materiály pro hráče a pro DMa začátečníka, co pomůže, prakticky pomůže, lidem, co nemají možnost fyzicky hrát se zkušenějším. A vše přehledně na jednom místě a tak, aby se na tuto sekci dalo narazit na co nejmenší počet kliknutí.

Alnag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 11. 5. 2005, 11:34

No, je to všechno hezké, na začátečníky a tak... ale to předně musí někdo chtít... a udělat to. A upřímně, kdybychom všichni věnovali jeden týden místo návštěv RPG fóra tvorbě společné stránky pro DnD tak by to zřejmě byla bomba, ale všichni radší brblají tady na fóru jak je málo lidí, takže se holt nedá svítit. To je realita. )

Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons, d20 a OSR“