[d20] Pathfinder (1e)

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

[d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Jarilo »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Pathfinder představuje klasické dobrodružné fantasy RPG postavené na pravidlech 3.5 edičního DnD. Oproti svému předchůdci nabízí veškerá pravidla, včetně rad pro DM, v jedné takřka šesti set stránkové knize. Pathfinder přináší upravená a rozšířená pravidla, nové či vylepšené skilly, kouzla a magické předměty. Systém například umožňuje vybrat si jeden ze tří stupňů rychlosti vývoje postavy.
Na Tvorbě se mimo jiné podílel i Monte Cook, autor další hry vycházející z pravidel 3.5E DnD - Arcana Evolved.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Pathfinder

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sem teda hodím odkaz, ať se bavíme přesněji, http://paizo.com/community/blog/v5748dy ... ut-Actions

Fakt si nemyslím, že nepoužité akce se mění v reakce, ale možná to čtu nějak blbě. Jinak na jednu stranu to zní zajímavě a takticky, na druhou mi systém 5e, 1x pohyb, 1x akce, 1x reakce, přijde taky úplně v poho a hlavně přehlednější a jednodušší na zapamatování a hraní.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Pathfinder

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jinak možná dost progresivní věc je, že už nejedou přes "rasy", ale "předky".
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Pathfinder

Příspěvek od eerieBaatezu »

Další zajímavá věc je, že přestože se to snaží trochu šmrncnout 5e, tak velikost bonusů bude pořád +1/level, čili se úplně vyflákli na bounded accuracy.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder

Příspěvek od ShadoWWW »

Jak to vypadá, inspirovali se 5E použe z hlediska "interface", "implementace" těch herních prvků je zcela jiná. Je to hodně Pathfinder, jak ho známe, respektive pokud se PF přezdívá DnD 3.75, pak Pathfinder 2 mi přijde něco jako DnD 4.75, tedy něco mezi 5E a 4E Essentials. I to, že herní plán má být mandatorní a neuvažují o podpoře "Theatre of the mind". Trochu jako by si nevšimli úspěchu her jako Dungeon World nebo Blades in the Dark nebo plánů Wizardů udělat případně 6E ještě víc rules-lite. Naopak základní příručka má mít kolem 600 stran, stejně jako Bestiář. Chtějí vydávat mnohasetstránkové moduly.

Jsem zvědavý, jak to případně ovlivní playtest. I když asi moc ne, vzhledem k tomu, že už o rok později to chtějí vydávat a hlavní playtesterskou skupinou budou asi současní hráči PF, kteří chtějí rules-heavy hru.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Pathfinder

Příspěvek od eerieBaatezu »

Je v poho, že to nebude 5e klon, ale pořád crunchy, trochu zjednodušená verze 3/4e DnD. Na druhou stranu je samozřejmě otázka, jak moc lidí to nadchne, protože na 5e lidi baví právě to, že je oproti předešlým edicím zjednodušená dost. Pořád si ale myslím, že udělat jednodušší, líp vymyšlenou verzi PF je dobrej nápad, protože 5e je pro lidi zvyklý na 3e až moc jednoduchá a původní PF problémy 3e spíš znásobil, než opravil.

A s tím herním plánem, jak psal York, když si jdu zahrát PF, tak jdu zahrát PF, a budu tam mít panáčky na linkovaným papíře, protože jsem si šel zahrát PF. Cílem PF není hrát jako v Dungeon Worldu nebo Blades in the Dark.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pathfinder

Příspěvek od York »

ShadoWWW: Mně to dává velice dobrej smysl. Ta hra je úspěšná právě díky tomu, že zacílila na skupinu hráčů, kterým sedla rules-heavy 3.5e. Bylo by fakt divný, kdyby od toho teď ustřelili někam úplně jinam...
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder

Příspěvek od Pieta »

S těma reakcema mám dojem, že je to tak, že můžeš použít jednu z akcí na to, aby se ti otevřela možnost nějaké reakce. Příklad, který psali, byl, že za jednu akci se kryješ štítem, což má dva efekty - štít se počítá do obrany, a můžeš použít reakci na aktivní krytí, čili dát si damage resistance proti jednomu zásahu v hodnotě podle kvality štítu. Je to celkem zajímavá myšlenka - znamená to, že postava se štítem umí být mnohem tankovitější, než postava bez něj, ale taky, že se té obraně musí věnovat, čili to není z hlediska akcí zadarmo.

Co se týče složitosti systému, přišlo mi, že cíl je zjednodušit základy systému, ale nechat mechanicky složité postavy. Což pro Pathfinder nezní vůbec jako špatný úmysl.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder

Příspěvek od ShadoWWW »

Eerie: Tos mohl říct u DnD před pátou edicí taky, že když jdeš hrát DnD, tak hlavně kvůli vypiplávání postavy a hustejm soubojům. To, že 5E šla víc k rules-lite a DW a BitD slaví úspěch je proto, že celkově začíná hrát RPGčka mnohem víc lidí, pro které je tento nový přístup intuitivnější než ty staré.

Chápal bych, a podle prvních náznaků se zdálo, že udělají podobně rules-lite hru jako 5E s tím, že tam jako nástavbu (volitelná pravidla ve stylu multi-classu nebo featů v 5E) dají spoustu těch mechanických vypiplávaček, na které jseš z PF zvyklý. Výhodou je, že to jednoduché jádro ti naláká spoustu nováčků a ta komplexní nástavba ti přitáhne staré harcovníky. Když uděláš komplexní základ, tak moc nováčků nenalákáš. Viz DnD 4E.
Ta hra je úspěšná právě díky tomu, že zacílila na skupinu hráčů, kterým sedla rules-heavy 3.5e.
Proč tedy dělají novou edici, když ta stará je tak úspěšná? Pathfinder byl úspěšný díky tomu, že existovalo hafo hráčů, co chtěli dál hrát svou oblíbenou 3.5E a nechtěli přecházet na nic nového. 3.5E byla v té době zlatý standard, mainstream. To mělo dobrý důvod - srovnej dnešní hranost 4E a skoro dvacet let staré 3.5E. Problém je, že mainstramový trend se od té doby změnil a většina dnes nechce systémově složitou hru. Proto 5E (a jiné hry) zažily takový vzestup a PF pomalý, ale jistý sestup.

Pokud udělají obdobně komplexní i PF 2, nalákají tím staré hráče 3.5 a jim podobné, ale budou stát mimo dnešní mainstream a jejich vzestup hranosti nebude nijak dramatický. Píšu obdobně, protože podle nich je Dvojka méně komplexní. Což sice je, ale ne dostatečně. Asi jako 4E byla méně komplexní než 3.5E v poslední fázi svého životního cyklu. Jako jo, ale ne dostatečně.

Ale uvidíme, třeba s tím playtest ještě zamíchá.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pathfinder

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše: 13. 3. 2018, 12:19Proč tedy dělají novou edici, když ta stará je tak úspěšná?
Když pominu případné obchodní důvody, tak je to nepochybně proto, že každý složitější projekt potřebuje čas od času revidovat a pročistit. Je to nutný průvodní jev jakéhokoliv vývoje, kde přidáváš další věci, o kterých jsi při designu originální verze nemohl tušit.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Pathfinder

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tak ta Resonance je taky zajímavá. Jde o to, že užívání magických předmětů je omezeno Rezonancí charakteru. Takže nemůžete vypít milion lahviček za den a vykouzlit milion fireballů z hůlky za den a seslat milion cure light wounds z hůlky za den. Všechno je to spjato s tou jednou hodnotou u každé postavy.

Na jednu stranu to řeší balancování toho, že je jedno, že magic user může vyrobit hafo předmětů, když stejně za den máte limit, kolik jich můžete použít.
Na druhou stranu to zavádí další 5 minute workday podnět, kdy se prostě, pokud to okolnosti dovolí, zbalíte a půjdete se do vesnice vychrápat, abyste si obnovili Resonanci a mohli zase všechno používat.

Ten 5 minute workday je stejně zajímavá věc. Je to vlastně hra o zdroje, které se žádné RPG nevyhne. Už minimálně tím, že máte HP. Akorát každá hra to má jinak nastavené. V dřívějších edicích když nemáte healobota, tak se sice 5mw dělalo jakože kvůli mágovi, co vypálil všechna kouzla a musel se jít vyspat a namemorovat, když ale když dostal fighter na budku a neměli jste healbota, tak vlastně trvalo mnohem déle, než jste se mohli vrátit do akce, kvůli pomalému uzdravování HP. Asi nejlepší průlom v tomhle udělala 4e, kde classy měly stejnou encounter/daily ekonomii abilit a healení bylo přes Healing Surge, čili systémově fakt ošéfovaný. V 5e se od tohohle upustilo a na otázku co s tím Mearls řekl, že balancovat tyhle věci má GM tím, že nechá/nenechá družinu odpočinout. Jak dobré to je řešení je na vkusu každého. Ale nastavení přesně tohohle mi přijde docela kruciální, něco jako, když v Dračáku kouzelník v prvním kole vyjebe všechny magy za kupu blesků a zbytek dne je k ničemu. Ten Vancian dělá aspoň to, že mág s kouzlama vydrží X kol a taková 3e měla tu super věc, že kouzelník hned od počátku mohl dělat itemy, takže si byl schopen předpřipravit nějaké svitky pro případ nouze, apod.
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Markus »

Obrázek

Stařec poslal obsáhlou recenzi/komentář ke kampani Iron Gods. Rozhodl jsem se doplnit další díly, abychom drželi logiku jedna kniha = jedna anotace, ale proč to píšu... Poprvé jsem si totiž musel přečíst něco o tom, jak fungují Adventure Paths pro Pathfinder a teda... $-o

- Je to patnáctá Adventure Path
- Má šest dílů
- Každý díl má 100 stran
- Díly vycházejí pouhý měsíc po sobě

...a pak jsem zjistil, že takhle vychází jedno 100stránkové dobrodružství každý měsíc. Eh... A mezitím samozřejmě další rozšiřující příručky. Paizo je teda dobrý chrlič obsahu. Docela by mě zajímalo, jak to zvládají. Tohle na mě působí stylem, že rozdají kampaň šesti různým autorům, kteří to dělají víceméně nezávisle na sobě, každý svůj kousek, s nějakou lehkou návazností. Ale tta kadence je každopádně šílená.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Markus »

Stařec píše:Samotný scénář je bohužel krajně žalostný a obsahuje spoustu nešvarů, které mají PF Adventure Paths většinou společné. Mezi ty společné patří především pro mě nepochitelné zahlcování čtenáře hitorií každého NPC, která častokrát (možná dokonce vždy) není vůbec interaktivní a vy musíte přemýšlet, jak příběh NPC zakomponovat do hry, aby to nebyla totální trapárna typu "Ahoj, já jsem Khonnir Baine a býval jsem členem zlé magické organizace Technická Liga, dokud jsem nezachránil svou adoptovanou dceru Val, která je pro mě vším".
Někde těch 600 stránek na jednu kampaň nahnat musíš. 8)
Uživatelský avatar
Stařec
Příspěvky: 226
Registrován: 25. 8. 2010, 11:30

Re: [d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Stařec »

Obsah nahnat možná musíš, ale úplně zbytečně. Scénář v každé knize zabírá vždy jen 50 stran, zbytek jsou poznámky. Vymyslet zbytecne historie mi navíc připadá vlastně náročnější než je tam nechat tak osiřelé. Vždyť v momentě, kdy máš vymyšlenou lokaci a NPC s historií a motivaci, zápletka se může přirozeně vytvořit kombinací obého, což je vlastně méně práce, ne?

Ale to je vlastně jen rečnicka otázka. Obsah zkratka není dobrý a asi není potřeba to rozebírat.
Verba vana aut risui apta non loqui!
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: [d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Jiron »

Ty Adventure Path mají dost často docela zajímavý nápad, který se ale schová pod tunami a tunami různě zbytečného textu nebo pravidlovými technikáliemi. Je mi jasné, že docela vysoké procento hráčů Pathfinderu tyhle technikálie baví ale například Jade Regent pro mě skončil, když chtěl po hráčské skupině detailní soupis a systém cesty dálkové obchodní karavany, s vlastní "minihrou".

Musím doporučit samostatná dobrodružství. Ta mívají docela vysokou úroveň a nerozmnělňují se tak jako Adventure Paths.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: [d20] Pathfinder (1e)

Příspěvek od Vitus »

Jenom doplním, že Paizo vydávalo jednu dobu pro D&D3.5 časopisy Dragon a Dungeon, a vlastně v rámci toho druhého (Dungeon) se naučili chrlit pravidelně jednak jednotlivé dungeony, ale právě i Adventure Pathy. Nehrál jsem ani jedno z toho (ani D&D3.5e mne nelákalo a ani Pathfinder 1e nebo 2e), ale měl jsem možnost číst jak ty samostatné moduly, tak Adventure Path. Co si tak matně pamatuji, tak ty moduly mi přišly od začátku lepší, u těch Adventure Path pár jednotlivých Adventur na začátku nebylo špatných, ale celkově mi ten koncept neseděl.

Na druhou stranu to Paizo od začátku vydávalo nejen jako rozpoznaná PDF, ale tuším s vrstvami, takže i technicky málo zdatní jedinci, jak moje maličkost, by z toho mohli rabovat vizuály (kterých tam mají bohatě taky od začátku) pro svoji potřebu, ale to je jiná story. Retrospektivně si myslím, že Paizo svým způsobem zase trochu posunulo laťku toho, co je profesionální dobře zpracovaný modul a přijde mi, že pokus WOTC převzít zpátky pod svá křídla Dragon a Dungeon, což mi taky přijde, že moc nezvládli, jen ukázal, jak WOTC ujíždí vlak. Ale to je taky jiná story :).
Naposledy upravil(a) Vitus dne 31. 5. 2021, 11:29, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů