rozdíl DND a ADND

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Uživatelský avatar
ratava123
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 9. 2006, 16:01

rozdíl DND a ADND

Příspěvek od ratava123 »

jaky je rozdíl mezi dnd a adnd.ňák sem to nepobral :D
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Spousty, že se to nedá jednoduše popsat - v podstatě je to úplně jiná a nová hra.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Jo a poslední dobou je na fóru strašně kchůl mít rád ADnD.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20991
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tak aby taky někdo řekl něco užitečného... :P

Obě hry mají společného to, že v nich hraješ dobrodruhy ve fantasy světě. Fungují tam normální úrovně a povolání jako v DrD, běháš po světě, zabíjíš skřety, hledáš magické předměty, ale taky zažíváš mnohá "roleplayová" dobrodružství. Obě hry mají skoro stejné názvy ras a povolání, zde veškerá podobnost končí. Teď ty rozdíly:

ADnD 2e (druhá edice)
Je předchůdce DnD. Je to hra z roku 89, pravidlově velmi nevychytaná a komplikovaná - desítky malých pravidel, žádné sjednocené vyhodnocování a místo nich desítky totálně odlišných pravidel, která se těžko pamatují, jedna věc se dělá tak, jiná onak... podobně neucelený dojem jako DrD, jen možná o trochu "vychytanější".

Nicméně spousta hráčů se tu shodne, že ADnD má nezapomenutelnou atmosféru. Mnozí k němu cítí nostalgickou lásku a nad podivnými pravidly se nerozčilují, naopak je mají rádi. Největším trhákem ADnD je ale jeho zaměření na "hraní rolí", jakkoliv to zní divně. Najdeš v něm i texty, které neřeší jen zabíjení příšer a hromadění pokladů, ale nastiňují možnosti pro hraní postav. Stavění vlastní pevnosti, lákání následovníků, ale také čisté odehrávání charakteru postavy. Konkrétně rozšiřující příručky pro ADnD jsou proslulé tím, že věnovaly jen málo prostoru pravidlům a věnovaly se spíše tím více "roleplayovým" záležitostem. Pro ADnD také vyšly jedny z doposud nejlepších a nejoblíbenějších herních světů.

DnD 3e a 3.5e (třetí a tříapůltá edice, skoro stejné)
DnD třetí edice je o 11 let novější (2000) a je to prakticky jiná hra, která má s tou starou společné jen fantasy dobrodruhování.

V první řadě je pravidlově mnohem ucelenější a sjednocená. Má jednoduchý a snadno pochopitelný základ a pravidla se lépe pamatují. V porovnání s ADnD je DnD mnohem více orientované na boj a taktiku. Pravidla jsou... vlastně jenom pravidla. Schopnosti, dovednosti, kouzla, magické předměty. "Hraní rolí" je upozaděné a je mu věnováno minimum prostoru (někdo by řekl, že to hra neřeší a nechává na hráčích, ať si to domyslí sami). Ta hra je celkově více akční než její předchůdce. Zatímco ADnD bylo (z nedostatku pojmů) "romantické" a "realistické" chození po světě, DnD je jako trochu nadsazený akční film. Klade větší důraz na figurky a herní plán, který v ADnD vůbec nebyl.

Nejvíce se ten rozdíl projevuje až v rozšiřujících příručkách. Jako příklad vezmu příručku pro kněze. ADnD by mělo dejme tomu 100 stran ran pro hraní kněze, zacházení s náboženstvím, námětů na dobrodružství, a nakonec 20 stran pravidel. DnD funguje předně naopak -> 100 stran nových kouzel, schopností a magických předmětů, 20 stran nepravidlové omáčky.

DnD 4e
Čtvrtá edice má vyjít co nevidět a já rozhodně nejsem povolaná osoba, která by o něm měla mluvit. Doneslo se ke mě jen málo a z toho vyvozuji, že bude ještě akčnější než předchozí edice. Figurky a bojový plán mají být nutností a někteří hráči se obávají, že o nebojovém hraní rolí se nenajde už ani zmínka.

Toliko ode mě, třeba mě někdo upřesní.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Díky, Markusi, lépe bych to nenapsal - takovéhl jednoduché porovnání mě nenapadlo. Já chtěl začít o srovnání BABu s THAC0em... :wink:
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Potvrzuji Invictovo pozorování, že mít rád ADnD je cool. Cítím se velmi cool. :D
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Je to Cool, protoze je lepsi. Kdyb se nekdo nasel, hned bych vymenil sve prirucky DnD 3,5e za ADnD $D
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Baio NIKDY!!!!!!!!

Mě je taky chladnějc.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
LZJ
Příspěvky: 629
Registrován: 25. 8. 2004, 14:34
Bydliště: Doksy
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LZJ »

Ještě by to chtělo doplnit historii těch názvů:
První hrou bylo Dungeons & Dragons - zkráceně DnD.
Později vyšla vylepšená a rozšířená verze Advanced Dungeons & Dragons - t.j. ADnD.
Další verze dostala číslo a byla nazvána Advanced Dungeons & Dragons 2e - ADnD 2e. Od té doby se ta předchozí označuje jako 1e.
Další verze byla kompletně předělaná, s jednotným d20 systémem v základu. I název se zkrátil na Dungeons & Dragons 3e - krátce DnD 3e.
Lehký update zvedl číslo na Dungeons & Dragons 3.5e - tedy DnD 3.5e.
No a letos v červnu vyjde znovu razantně předělaná Dungeons & Dragons 4e, se zjednodušeným základním systémem.

Letopočty z hlavy nevím, ale za ta léta (první verze 1974) se hra prostě vyvíjela. Shrnutí obsahových rozdílů nejpoužívanějších verzí provedl Markus. Hodně infa třeba o 4e najdeš na www.d20.cz
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

jojo. A za rok po ADnD neštěkne ani pes. Bude zase něco jiného děsně cool.
Ale nechci vám nijak kazit den.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Invictus: Obdivuji Tvá trefná a objevná pozorování o lidech a jevech na foru. Jsi machr. Vážně. Bez ironie. :D
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5470
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Příspěvek od Naoki »

LZJ: zapoměl si pro úplnost dodat, že se dneska pod zkratkou DnD běžně rozumí DnD 3e, popř DnD 3,5e ;)
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2Conlai: A já obdivuji, že si vždycky dáš tu práci mě nějak setřít, když jen zavadím o tvou bezchybnost. Vážně. Bez ironie.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Invictus: Not at all, u mě má například ADD zvláštní místo z důvodů nostalgických a to po celých pět let na tomto foru. Zhruba tak, jak ve svém shrnutí píše Markus. A tvá pozorování mě opravdu dostávají. S mou dokonalostí to nemá co dělat, o tu se otřít nemůžeš. :wink:
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Takhle, není to myšleno nijak zle (jen topmu vážně bez ironie jsem fakt nevěřil). Nepochybuju o tom, že lidé kteří na ADnD začínali a znám pár takových i z fóra, mají k této hře svůj vztah, stejně jako třeba já k DnD (přestože myslím, že to není moc dobrý systém), výrazně nostalgického rázu. Jen jsem vyjádřil, možná neobratně, svůj dojem že k ADnD se někteří lidé hlásí prostě jen protože tak činí jiní lidé, ne protože by k němu měli nějaký vztah. Omlouvám se všem, koho se to mohlo dotknout.
Iron Within
Iron Without
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti